Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2007, 22:44:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Multa lume pur si simplu nu vor sa stea conectati la tot felul de tuburi si fire sau tinuti in stare drogata numai pentru ca medicina a avansat asa de mult. Am auzit multa lume, si sunt de acord cu ei, ca vor sa fie lasati in pace sa moara linistiti in casa lor, asta in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva decit transformarea lor intr-o leguma in vre-un spital pe timp nelimitat.

Sper ca nimeni sa nu ajunga in situatia asta
Doamne fereste, iar cind o fi sa fie, ( ca o sa fie) sa dea Dumnezeu sa fie scurt si fara prea multa suferinta, ....inima
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2007, 19:59:50
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Asa este, poate da Dumnezeu sa avem sfarsit in pace!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2007, 00:28:33
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Multa lume pur si simplu nu vor sa stea conectati la tot felul de tuburi si fire sau tinuti in stare drogata numai pentru ca medicina a avansat asa de mult. Am auzit multa lume, si sunt de acord cu ei, ca vor sa fie lasati in pace sa moara linistiti in casa lor, asta in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva decit transformarea lor intr-o leguma in vre-un spital pe timp nelimitat.

Sper ca nimeni sa nu ajunga in situatia asta
Doamne fereste, iar cind o fi sa fie, ( ca o sa fie) sa dea Dumnezeu sa fie scurt si fara prea multa suferinta, ....inima
Stiu un caz real,al sotului profesoarei mele de franceza din liceu,ce a murit pe strada.Profesoara ne-a povestit ca insusi el isi dorea o astfel de moarte,sa nu stie cei apropiati,probabil pentru a-i scuti de suferinta.Noi eram apropiati de aceasta femeie profesoara,in special eu,ne intelegeam bine,si am fost afectati cand am primit vestea,inaintea orei cu dansa,iar ea a inteles ca nu eram indiferenti la durerea ei...o simteam si noi...asa de apropiati eram...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2007, 22:53:35
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Medicina e evoluat. Insa suntem muritori. Cred ca moartea ar trebuie sa fi cat se poate de usoara. Familia si "acasa" pot insemna foarte mult.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2007, 02:02:26
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Medicina e evoluat. Insa suntem muritori. Cred ca moartea ar trebuie sa fi cat se poate de usoara. Familia si "acasa" pot insemna foarte mult.
Poate gresesc. Dar de ce TREBUIE moarte sa fie cat se poate de usoara? Nu vedeti ca toti cei care sunt catdecat credinciosi si merg la biserica mor de cate o boala. Da prin suferinta indusa de boala aia ei se purifica. Crezi ca Dumnezeu ne-ar suporta acolo in iad? mai bine ne da o boala si sa murim suferind si scapandu-ne de pacate. Nush daca am explicat destul de clar sau daca ati inteles ce am vrut sa zic. da asta ii parerea mea. pace!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2007, 11:23:21
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Deci in conceptia ta, Dumnezeu trebuie sa ne chinuie cat mai mult pentru a ne ierta pacatele. De ce?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2007, 12:10:19
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Da dar trebuie sa ne gandim ca au fost cazuri in care oamenii si-au revenit dupa nu stiu cati ani..unii sunt mentinuti cu tuburi din speranta celor apropiati ca intr-o zi se vor trezi...asta nu inseamna ca sunt de acord cu asta,eu cel putin as vrea sa mor acasa.Iar in legatura cu moartea celor credinciosi,crede-ma tudor ca cei pacatosi mor in chinuri mult mai groaznice,unii,altii mor linistiti impacati aca au murit cu stomacul si buzunarul plin,iar chinurile le suporta dupa moarte...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2007, 14:43:02
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Multa lume pur si simplu nu vor sa stea conectati la tot felul de tuburi si fire sau tinuti in stare drogata numai pentru ca medicina a avansat asa de mult. Am auzit multa lume, si sunt de acord cu ei, ca vor sa fie lasati in pace sa moara linistiti in casa lor, asta in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva decit transformarea lor intr-o leguma in vre-un spital pe timp nelimitat.

Sper ca nimeni sa nu ajunga in situatia asta
Doamne fereste, iar cind o fi sa fie, ( ca o sa fie) sa dea Dumnezeu sa fie scurt si fara prea multa suferinta, ....inima
dragul meu, ar fi ideal...dar uite ca nu intodeauna ceea ce credem noi ca e bine si este bine..de multe ori o boala, o suferinta, curata pacatele, aduce mantuirea..eu spun Doamne cum vrei Tu dar sa nu ma desparti de Tine.....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2007, 21:23:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Deci in conceptia ta, Dumnezeu trebuie sa ne chinuie cat mai mult pentru a ne ierta pacatele. De ce?
Dumnezeu nu chinuie pe nimeni. Chinul , tortura si toate cele indreptate impotriva trupului , suferinta fizica este apanajul nostru al oamenilor. Am ajuns in asa hal de inconstienta, de ne chinuim si ne batem joc , de noi insine. Este o blastfemie sa-i arogi Lui DUMNEZEU chinul in general cu toate relele ce deriva. Un om necumpatat, plin de vicii si pacate trupesti nu va avea o moarte usoara. Vei spune ca mor copiii si oameni in chinuri care nu au nici o vina ! Ei poate nu au, dar ceilalti oameni care au scapat de sub control poloare, radiatile, au distrus mediul inconjurator, avind efect direct asupra noastra. Leucemia, cancerul sint boli necrutatoare .Sa chibzuim inainte de a face afirmatii ! Am distrus planeta si avem pretentia sa fim sanatosi si sa avem un sfirsit usor ? !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2007, 21:24:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Deci in conceptia ta, Dumnezeu trebuie sa ne chinuie cat mai mult pentru a ne ierta pacatele. De ce?
Dumnezeu nu chinuie pe nimeni. Chinul , tortura si toate cele indreptate impotriva trupului , suferinta fizica este apanajul nostru al oamenilor. Am ajuns in asa hal de inconstienta, de ne chinuim si ne batem joc , de noi insine. Este o blastfemie sa-i arogi Lui DUMNEZEU chinul in general cu toate relele ce deriva. Un om necumpatat, plin de vicii si pacate trupesti nu va avea o moarte usoara. Vei spune ca mor copiii si oameni in chinuri care nu au nici o vina ! Ei poate nu au, dar ceilalti oameni care au scapat de sub control poloare, radiatile, au distrus mediul inconjurator, avind efect direct asupra noastra. Leucemia, cancerul sint boli necrutatoare .Sa chibzuim inainte de a face afirmatii ! Am distrus planeta si avem pretentia sa fim sanatosi si sa avem un sfirsit usor ? !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 23:11:59
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 13:14:14