Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.05.2008, 05:36:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Eu nu il pomenesc pe diavol nici din greseala macar....e un obicei prost si diavolul se bucura ca e bagat in seama.
ai dreptate, nici eu nu il pomenesc... iar cei care au acest prost obicei poate intr-o buna zi se vor trezi din inconstienta si nu va mai vorbi gura fara ei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.05.2008, 08:57:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de coman
frate hartford,am inteles ideia,,,sa iti spun ce cred eu;un pacatos ca mine injura si dracuie cum spui tu,dar un crestin adevarat nu face asta.Eu cunosc multi,multi care sunt adevarati ortodocsi. asa ca nu trebuie sa generalizam.Este un pacat mare(injuratul),ma lupt sa scap de el,,,
Eu nu il pomenesc pe diavol nici din greseala macar. Unii.. am zis nu generalizez dupa slujba cind bem si noi o cafea acolo, in frazele lor dracuie( firar al dr, da-l dr) nu suport. Dar nu cred ca e injuratura cum spui e un obicei prost si diavolul se bucura ca e bagat in seama.Sa-ti ajute Domnul sa scapi de obiceiul asta daca il ai.
Amin
Ar fi bine sa le atragi cu multa dragoste atentia ca nu e bine nici pentru ei nici pentru familia lor sa vorbeasca asa.
Eu cateodata mai spun unor colegi ca daca il chemam el vine ,dar nu spun mereu si ni oricui.
E adevarat ,e un obicei national sa il pomenim.
Un om care isi spune rugaciunile de dimineata cu multa atentie si cele de seara ar trebui sa scape de acest obicei rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.05.2009, 22:24:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Numele este incarcat cu multa putere, fiecare nume aducand cu sine, in inima celui ce il pronunta, o parte din puterea persoanei care il poseda. [COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[SIZE=2][COLOR=black][SIZE=2]Sfantul Ioan Scararul spune: "[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=2]Biruieste pe vrajmasi cu numele lui Iisus, caci nu e in cer si pe pamant arma mai tare."[/SIZE] [/COLOR]Astfel, numele lui Dumnezeu are putere, iar a rosti numele Acestuia constituie o reala arma impotriva raului. Dumnezeu, Domnul, Hristos, Mantuitorul sunt nume ce aduc odata cu ele si o parte din puterea Aceluia.[/SIZE]

Tot asa este si cu diavolul, pronuntandu'i numele, acela il va pronunta si el pe al nostru. Exista un schimb firesc intre realitatea noastra si realitatea lui. Atat de trecuta cu vederea este aceasta ispita, incat nimeni nu mai intelege ca prin rostirea unui nume, noi dam putere acelui nume asupra noastra.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.05.2009, 23:35:27
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Taranul roman mereu a fost asa. Cand eram mic ma uitam la ei cum se pregatesc duminica sa mearga la biserica, se dichisesc, se imbraca in haine special puse de-o parte pentru astfel de ocazii, dar lunea isi incep ziua slobozind o injuratura sanatoasa de biserica, mama si dumnezei cand biciue calul. N-am inteles niciodata de ce. Cert este ca e ceva emblematic - daca va aduceti aminte, in Baltagul doamna Lipan se duce la preot inainte de a pleca in cautarea sotului, iar mai apoi la vrajitoare. Taranul roman merge la biserica, dar are o bogata colectie de superstitii. Si asa mai departe.

De unde aceasta dihotomie?
Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Hartford: iarta-ma te rog, dar sunt ani buni de cand s-a schimbat ortografia cuvantului roman. Se scrie cu "a" nu cu "i". Deci roman, Romania, romanesc, etc
In caz ca nu stiai, exista publicatii si autori care folosesc grafia veche si astazi, sfidand normele introduse de Academie dupa 1989, pe care le considera absurde, artificiale si motivate politic, in detrimentul limbii insasi. Altminteri ai dreptate, fie folosim grafia oficiala, fie facem fronda si nu o folosim, dar folosirea grafiei vechi fara a avea ceva impotriva celei noi este o gresala.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.05.2009, 23:48:27
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Mersi de observatia dar am spus pe aici sint plecata din tara de 21 de ani si scriu romaneste mai rar , pe vremea mea asa se scria si o sa continui sa scriu asa ca nu e gresit ca ati schimbat scrierea asta e traba voastra.Pe un side religios va rog nu mai faceti observatii din astea care nu isi au rostul. Deci nu asta era raspunsul la subiectul meu. Daca esti profesoara te inteleg ca te deranjeaza.
Dacă era profesoară făcea un efort și folosea "â" în loc de "a" ambele variante de scriere sunt corecte. Țin minte că în liceu profa de română mi-a scăzut puncte că am scris Alecsandri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.05.2009, 01:04:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Dacă era profesoară făcea un efort și folosea "â" în loc de "a" ambele variante de scriere sunt corecte. Țin minte că în liceu profa de română mi-a scăzut puncte că am scris Alecsandri.
Sunt profesoara, dar credeam ca diacriticele nu sunt acceptate.
Alecsandri e corect.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.05.2009, 01:24:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pilda

Un calugar batran trecea odata printr-un sat. Si trecand pe langa una din gospodarii, aude niste injuraturi din gura unui taran ce lucra. Calugarul sa apropie de el si i se adresa:
-Buna, omule !
-Buna, dom` parinte ! raspunde taranul.
-Apai dumneata de unde esti de bastina ? il intreaba monahul.
-Eu... de aici din sat, din Romania... de unde sa fiu ? raspunde taranul mirat.
-Permite-mi sa te contrazic... cand aud un om vorbind italieneste, ma gandesc normal ca se trage din Italia... cand aud un om vorbind germana, ma gandesc ca e originar din Germania... cand aud un om vorbind greceste, ma gandesc imediat ca e din Grecia... dar cand te-am auzit pe dumneata cum injuri, m-am gandit imediat ca esti din Iad... ca in Rai la Dumnezeu se aduc cantari de lauda sfinte, dar din gura ta ieseau numai spurcaciuni.

Iertare, Vasi. Si eu tot de 21 ani sunt plecata...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.05.2009, 09:53:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Spune'mi cum reactionezi la manie, ca sa'ti spun ce fel de om esti."

In momentele de mania si nervi, in momentele de maxima tensiune, se vede cu adevarat ce fel de oameni suntem.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.05.2009, 10:53:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Am si eu citeva intrebari legate de acest topic:

Ce se intimpla cu sufletul unui om care injura mult in timpul vietii?
Ce se intimpla cu persoanele care au fost injurate de catre altcineva mult in viata?
Cad blestemele pe ei? Sint nevinovati, ca ei nu injura, dar cineva ii injura la nervi?

Daca in ultimul moment cel care a injurat mult, se pocaieste va fii iertat sau nu?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.05.2009, 10:57:14
CosminPopescu's Avatar
CosminPopescu CosminPopescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.04.2009
Locație: Constanța
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sunt profesoara, dar credeam ca diacriticele nu sunt acceptate.
Alecsandri e corect.
Greșeala mea, nu toată lumea are tastatura configurată în română. Iar faza cu Alecsandri chiar e pe bune, am scris pe lucrare Alecsandri și profa a tăiat și a scris ea cu roșu Alexandri cu X, și am luat și 5.
__________________
[COLOR="DarkGreen"]Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, ai milă de mine, păcătosul.[/COLOR][/b][/center]
Reply With Quote
Răspunde