Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2024, 18:41:00
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit „Suveranism” ANTIROMÂNESC de AUR! ȘOȘOACĂ (SOS) & LUPU (GpR II ?) contra SIMION/AUR??

Am mai scos în evidență și am și demonstrat că Georgică Simion, și odată cu el și AURul lui, este un fals naționalist și suveranist, este un șarlatan politic de cea mai joasă speță, ba chiar este un adevărat antisuveranist, un extremist antiromân, împotriva suveranității naționale a românilor, este el însuși ca personaj un „deep fake”, mai totul în cazul lui fiind bazat pe minciună, „parazitism” și șarlatanie politică. (Am scos și voi mai scoate aceste lucruri în evidență, atât cât voi putea și va fi nevoie.)

În mod normal, la ceea ce a făcut Simion, și fapte care „AURiferii inocenți” devin tot mai complici pe zi ce trece, și nu doar ei, lumea s-ar fi așteptat în primul rînd ca Simion să zboare pentru totdeauna de pe scena politică din România, dar oricum să existe reacții adecvate, și de la cine s-ar fi așteptat astfel de reacții dacă nu de la persoane sau structuri care se pretind a fi competitori reali pentru binomul de șarlatanie politică Simion-AUR. Și mă refer aici în special la Diana Iovanovici Șoșoacă și SOS ROM, dar și la noul „Grup pentru România” (a mai fost unul acum câțiva ani, de-aia l-am numit în titlu GpR II), în spatele căruia am identificat, având în vedere ideile vehiculate în comunicatele acestuia publicate în revista și pe saitul „Certitudinea”, pe istoricul și profesorul Corvin Lupu. (Nu mă apuc acum să fac această demonstrație (mă refer la GpR-Corvin), pentru că eu am audiat poate zeci de emisiuni în care Corvin Lupu a vorbit, plus că am mai și citit niște texte de-ale lui, așa încât mie lucrurile mi se par destul de clare, iar o astfel de demonstrație ar fi un alt subiect; în plus, se știe despre colaborarea dintre Corvin Lupu și directorul editorial al revistei „Certitudinea”, Miron Manega).

În ceea ce o privește pe Diana Iovanovici Șoșoacă, în urma unui așa-zis miting împotriva extremismului organizat la Suceava, dar vizând în special AURul lui Simion, senatoarea a emis o declarație politică în 6 februarie 2024 în care încă din titlul declarației a precizat că „naționalismul nu este extremism”, făcînd apel la un eveniment în care a fost implicat un membru al partidului condus de ea, deși mitingul era în special împotriva AURului lui Georgică „Che Gargara” Simion. Din nefericire, așa cum am mai demonstrat „naționalismul” lui Simion este un fals total, chiar dacă în AUR sînt și oameni de valoare, dar fără suficientă demnitate, la fel ca și „suveranismul” său koșer, care este de fapt un „subtil” EXTREMISM ANTIROMÂNESC.

textul declarației
https://senat.ro/PDFIntrebari/2348%2...85806-0001.pdf
audio-video
https://www.youtube.com/watch?v=fy5cQMYjU6s

În ceea ce privește noul „Grup pentru România”, care nu și-a dezvăluit vreo componență, vreun statut etc., dar în spatele căruia potrivit ideilor emise cu mare probabilitate am identificat pe istoricul Corvin Lupu, am în vedere în special comunicatele nr. 3 și 5, care au fost publicate pe saitul revistei „Certitudinea”, pe care le voi analiza în altă postare, și care conțin idei de tip politic dintre care una este asemănătoare cu cea menționată mai sus a Dianei Iovanovici Șoșoacă.

https://www.certitudinea.com/pentru-...unicatul-nr-3/
https://www.certitudinea.com/pentru-...r-din-romania/

Iar printre întrebările care ar fi de avut în vedere în această dezbatere ar fi, de exemplu, cum se explică astfel de contradicții, cum se explică atitudinile pretinșilor competitori de pe „aceeași bandă” ai binomului sinistru, antiromânesc Simion-AUR. Dar se pot adresa și alte întrebări în marja ideatică, tematică a acestei dezbateri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2024, 20:48:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

N-ai demonstrat nimic altceva decât că ești un postac disperat PNL-PSD 90% minciuni și aberații.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde