Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.06.2013, 23:10:45
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Tot auzindu-va vorbind pe aici despre postul negru pe perioade lungi
.....
Apoi mi-a venit o idee si mai smintita, daca nu cumva trupul chiar moare sau cel putin isi incetineste activitatile biologice, iar sufletul ramane singurul care mai "animeaza" acel trup, prin puterea lui data de Dumnezeu,
Trupul nu moare, ci apare procesul de autofagie (se mananca pe sine prin partile-de fapt procesele pe care le considera mai putin esentiale, pentru a putea sa sustina corect partile/procesele esentiale/ necesare supravietuirii), si intradevar isi incetineste activitatile biologice, dar pt aparitia incetiniii metabolismului nu e nevoie de post negru, ci doar de scaderea substantiala a aportului energetic (scaderea peste masura a numarului de calorii din alimente).

Despre ce face sau nu sufletul, nu cred ca stim. Insa Harul Lui Dumnezeu sigur ne tine din multe... inclusiv din relele, maltratarile sau din contra abuzurile la care ne supunem trupurile de foarte multe ori fara sa constientizam
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.06.2013, 00:03:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Tot auzindu-va vorbind pe aici despre postul negru pe perioade lungi mi-a traznit in cap intrebarea daca nu cumva, in ultima instanta, organismul ar putea fii capabil de (un fel de) fotosinteza. Apoi mi-a venit o idee si mai smintita, daca nu cumva trupul chiar moare sau cel putin isi incetineste activitatile biologice, iar sufletul ramane singurul care mai "animeaza" acel trup, prin puterea lui data de Dumnezeu, adica devii un fel de "mort viu", spre deosebire de cei care chiar daca au trupul viu, sunt morti sufleteste. Dar cum am mai spus si o repet, ma tem ca e vorba si de putin prea multa imaginatie in capul meu...deci limitandu-ne la ce cunoastem din punct de vedere biologic, postul total de hrana si apa ar putea fii posibil dar doar pe perioade limitate de timp, dupa puterea, resursele si imprejurarile in care se afla fiecare.
Cu idei de genul asta incepe anorexia, duse pana la capat, se ajunge la tragicul deznondamant mentionat de N.Priceputu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.06.2013, 00:05:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Există filme pe tema asta. Probabil e o altă metodă de a atrage atenția publicului, pentru profitul final.

Se face comparația cu plantele, dar se uită că ele stau înfipte în pămînt. :)
Oamenii nu au clorofila in piele.
Asta se poate constata f. usor, te las pe tin sa ghicesti cum. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.06.2013, 00:07:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Bun articolul, cu două precizări:
1. Nu trebuie băută prea multă apă, deoarece se pierd minerale prin urină.
Greu de spus ce inseamna "multa".
Daca se elimina toxinele stocate in grasime, este nevoie de apa (pentru cele doua sisteme excretoare ramase in functiune: rinichii si pielea) altfel probabil raman stocate intr-o forma si mai concentrata.

Citat:
Au murit oameni din cauză că după cîteva săptămîni de nemîncare au consumat un ou sau o înghețată.
La desert? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.06.2013, 00:20:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În postul cu apă, după primele trei zile mintea se hrănește din nou cu cetone, preferatele ei. Se spune că fătul și apoi bebele are acest tip de hrană de la mama lui: nu glucide, ci grăsimi. Atunci puterea de concentrare e mai mare, IQul crește puțin, cuvintele vin mai ușor, deci rugăciunea e de mai bună calitate. Scuzați lipsa detaliilor, atît am reținut, dar vă puteți documenta.
Asta teoretic, in cazul ideal.
Practic, creerul poate fi afectat si negativ de postul negru.
Gasisem mai de mult un link care vorbea despre faptul ca s-a observat, la tomograf, ca in timpul postnului negru, creerul "intra la apa" dar isi revine dupa o anumita perioada.
Nu stiu exact din ce motiv, nu am retinut toate detaliile si nu am timp acum sa caut link -ul, este posibil sa fie vorba de persoane care au "sarit calul" cu postul, in sensul ca au depasit practic rezervele proprii de grasime.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.06.2013, 00:28:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Greu de spus ce inseamna "multa".
Daca se elimina toxinele stocate in grasime, este nevoie de apa (pentru cele doua sisteme excretoare ramase in functiune: rinichii si pielea) altfel probabil raman stocate intr-o forma si mai concentrata.
Undeva scria de rația zilnică obișnuită de apă, nu neapărat în post, este de 240 ml de apă pe zi la fiecare 9 kg masă corporală.

L-ai uitat pe cel principal: nasul! Eu în post am nevoie de multe șervețele... Și nu prea transpir, dar altul mai gras știu că în post transpiră și grăsime printre altele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.06.2013, 00:30:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În cele din urmă toate resursele se epuizează și creierul dă comanda să fie consumată masa musculară (pînă acum se pierde puțin din mușchi, dar numai ce e în plus și inutil - masa de care nu ai nevoie (dar aici nu-s 100% sigur, dar cert e că se pierde puțin și din mușchi)). Abia atunci îi se face brusc o foame grozavă, de-ți vine să mănînci orice. Atunci postul e gata și trebuie cu extrem de mare atenție să revii la alimentația graduală, făcînd treptat tranziția la dieta obișnuită.
Se pierd cca. 50g/zi - proteine (translatat in masa musculara s-ar putea sa fie nitel mai mult, pt ca muschii contin si apa de ex.) pentru suplimentarea nevoilor energetice ale creerului.

Eu n-as fi 100% sigur ca foamea aia se declanseaza exact la momentul potrivit.
Poate sa vina mai devreme sau sa nu vina deloc, in orice caz nu e recomandat sa ajungi pana acolo (epuizarea cvasi-totala a rezervelor de grasime).

Citat:
Un preot mi-a spus cu gura lui că, dacă n-ar fi posturile ortodoxe, ar mînca zilnic hrană animală. Nu e duhovnicul meu, oricum.
Ceea ce nu e un lucru neaparat rau in sine.
Eschimosii maninca zilnic nu hrana animala, ci chiar carne/grasimi care e mancarea de baza si organismul lor lucreaza chiar f. bine in felul asta.

Mai mult chiar, ceea ce ii afecteaza in prezent se pare ca este contactul cu civilizatia, care le-a schimbat modul traditional de viata aducandu-le in schimb boli (inclusiv contagioase) care erau la ei necunoscute.

Desi nu traiau/traiesc foarte mult (se pare ca din cauza mediului) erau in schimb sanatosi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.06.2013, 00:33:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Undeva scria de rația zilnică obișnuită de apă, nu neapărat în post, este de 240 ml de apă pe zi la fiecare 9 kg masă corporală.
De unde este regula asta?
1.5-2 litri de apa/zi pare o cifra rezonabila (daca nu si transpiri mult).
Daca exista teama ca poti pierde minerale, poti folosi o solutie care contine minerale, chiar si putina sare cred ca ajuta, n-ar strica nici o sare de potasiu (desi se gaseste mai greu).

Citat:
L-ai uitat pe cel principal: nasul! Eu în post am nevoie de multe șervețele... Și nu prea transpir, dar altul mai gras știu că în post transpiră și grăsime printre altele.
Tesutul de care vorbesti nu cred ca are functie excresiva in mod special, mucusul produs are alt rol, acela de a "filtra" aerul.
Desigur, daca din diverse motive tesutul din zona e agresat, produce mucus in exces, pentru curatarea zonei si aparare.

Toti "transpiram" grasime si fara sa postim - e vorba de glandele sebacee.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.06.2013 at 00:36:41.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.06.2013, 00:34:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce nu e un lucru neaparat rau in sine.
Eschimosii maninca zilnic nu hrana animala, ci chiar carne/grasimi care e mancarea de baza si organismul lor lucreaza chiar f. bine in felul asta.

Mai mult chiar, ceea ce ii afecteaza in prezent se pare ca este contactul cu civilizatia, care le-a schimbat modul traditional de viata aducandu-le in schimb boli (inclusiv contagioase) care erau la ei necunoscute.

Desi nu traiau/traiesc foarte mult (se pare ca din cauza mediului) erau in schimb sanatosi.
Ăsta nu era un preot eschimos. :)

Și eu aș mînca pește dacă aș avea tot timpul o sursă de pește din mediul natural, nu de acvacultură.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.06.2013, 00:37:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De unde este regula asta?

Tesutul de care vorbesti nu cred ca are functie excresiva in mod special, mucusul produs are alt rol.

Toti "transpiram" grasime si fara sa postim - e vorba de glandele sebacee.
Nu mai știu de unde. Dar calculînd rezultă cam cît se recomandă de obicei.

Și atunci de ce în timpul postului rezultă atîta mucus? Nu e ceva obișnuit.

Da, dar în post devine vizibil, tenul devine gras.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde