Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2008, 02:14:09
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit am si eu o nelamurire

Intr-o zi stateam in masina si il asteptam pe sotul meu cand prin fata mea a trecut o femeie care avea cate un cos de nuiele in fiecare mana,se vedea ca este foarte saraca si in picioare avea niste cizmulite de cauciuc,avea un mers foarte leganat si greoi se clatina de pe un picior pe altul.Stateam si ma uitam din masina la ea si m-a apucat plansul,pentru ca as fi vrut sa ii dau incaltarile mele,mai exact sa fac ceva pentru ea.Am uitat sa spun ca vorbea in timp ce mergea pe drum saraca.Nu puteam sa-i dau nimic nu aveam ce sa-i dau efectiv,doar sa ma rog pentru ea.Vreau sa va intreb ce mai putem noi sa facem pentru apropiatii nostri care sunt mai amarati decat noi?Ma gandeam uitandu-ma la ea ce cruce grea are.Chiar asa ce putem noi face.Sigur era de alta religie,si de alta nationalitate.Tare as vrea sa primesc un raspuns care sa ma ajute pentru ca nu e prima data.Sotul meu se cearta cu mine ca nu-i putem ajuta si ca plang degeaba pentru ei.Plang a neputinta,da e adevarat,pentru ca daca i-as putea ajuta n-as mai plange.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2008, 06:22:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mi se pare aiurea de tot postarea asta. esti cumva din team-ul lui king, sniper & co?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2008, 11:22:39
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Compasiunea nu este ceva rau si nu ar trebui sa te izolezi de suferinta altora.
Daca vrei sa simti ca ajuti, poti sa intri ca voluntara intr-o organizatie care ajuta nevoiasii, sau sa faci lobby pentru construirea caselor pentru batrani etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2008, 16:38:35
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mi se pare aiurea de tot postarea asta. esti cumva din team-ul lui king, sniper & co?
Nu mi se paredeloc aiurea. Nu-mi spune ca te-ai preface ca ploua daca ti-ai vedea aproapele nevoinndu-se. normal ca ai incerca sa il ajuti.Nu-i asa? Si mie imi pare rau si ma doare faptul ca nu ii pot ajuta. Tot ce pot sa fac este sa ma rog pntru ei. Dumnezeu sa ne ajute!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.10.2008, 22:00:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga Tia, esti cam noua pe forum de aceea nu ai inteles ce am vrut sa spun. ideea este ca au fost (poate mai sunt!) unii aici pe forum care posteaza in bataie de joc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.10.2008, 22:34:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate sunt si unii care posteaza asa...numai de dragul de a spune ceva dar totusi, ideia este interesanta.
Ce faci atunci cand cineva iti starneste compasiunea si totusi nu poti sa-l ajuti?
Zilele trecute m-a sunat insistent o persoana cu care acum foarte multi am fost intr-o calatorie in strainatate,imploandu-ma sa o ajut si spunandu-mi ca,a-m vazut intr-o emisiune de spiritualitate la TV si crede ca numai eu o pot ajuta!!!!!! I-am spus ca ma voi ruga pentru ea si mi-a raspuns ca nu mai crede nici in Dumnezeu,ca este bolnava si ca va muri deoarece are o boala incurabila.M-am induiosat dar m-am si speriat cand am auzit ca nu are credinta.I-am promis ca o vizitez dar nu stiu de ce imi este teama.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2008, 00:13:55
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit intamplari adevarate

Pot sa va povestesc multe intamplari de acest gen care le-am vazut si nu am putut face altceva decat sa ma rog,n-am putut da alt ajutor.nu e nici o gluma as prefera sa fie,dar nu e.Dumnezeu ni-i scoate in cale dar eu nu inteleg cum pot eu sa ajut.Am intrat ieri pe forum prima data si am cerut un sfat,ma gandeam ca au mai intalnit si altii si vor sa-mi spuna ce au facut ei...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.10.2008, 23:45:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Important este sa nu avem inima impietrita si sa trecem nepasatori pe langa semenii nostri, care au nevoie de ajutor. Chiar daca nu poti ajuta o anumita persoana, poti ajuta o alta. Persoane, care au nevoie de ajutor se gasesc pe tot pamantul.
Uite, sa-ti dau un exemplu: eu traiesc intr-o tara scandinava; se stie ca nivelul de trai e ridicat in aceste tari. Intr-o noapte sotul meu si-a visat tatal decedat si s-a hotarat sa dea de pomana. A luat ceva de mancare si a gasit in drumul sau un adapost pentru cei "fara acoperis". Cine este homeless, nu beneficiaza de ajutor social, din lipsa unei adrese stabile. Mi-a povestit apoi, ca erau si domni bine si curat imbracati, care au primit cu multumiri pachetele de mancare. Iata deci, ca si intr-o tara cu nivel de trai ridicat si cu un sistem bine pus la punct, se mai gasesc oameni, care au nevoie de ajutor. Cu atat mai mult in Romania. I gasesti peste tot. Trebuie doar sa ii privesti in ochi, ca sa vezi daca sunt chiar nevoiasi, sau doar se fac, caci mai sunt si din acestia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2008, 23:55:27
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Poate sunt si unii care posteaza asa...numai de dragul de a spune ceva dar totusi, ideia este interesanta.
Ce faci atunci cand cineva iti starneste compasiunea si totusi nu poti sa-l ajuti?
Zilele trecute m-a sunat insistent o persoana cu care acum foarte multi am fost intr-o calatorie in strainatate,imploandu-ma sa o ajut si spunandu-mi ca,a-m vazut intr-o emisiune de spiritualitate la TV si crede ca numai eu o pot ajuta!!!!!! I-am spus ca ma voi ruga pentru ea si mi-a raspuns ca nu mai crede nici in Dumnezeu,ca este bolnava si ca va muri deoarece are o boala incurabila.M-am induiosat dar m-am si speriat cand am auzit ca nu are credinta.I-am promis ca o vizitez dar nu stiu de ce imi este teama.
Teama e de la diavol; deci alung-o. Multa sanatate acelei persoane, care te asteapta ca sa o ajuti sa se impace cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2008, 10:43:59
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti multumesc Anca,de cateva zile ma tot framant daca sa o vizitez sau nu.Ma-i ajutat sa ma hotarasc.Ma voi duce negresit!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 01:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 23.07.2011 00:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 13:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 19:22:40