Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2007, 11:04:34
Luminelle Luminelle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2006
Mesaje: 3
Implicit

Buna ziua tuturor! Imi puteti explica, va rog, semnificatia celor 40 de zile dintre momentul nasterii si cel al Botezului? Multumesc si Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2007, 21:13:27
zurlina23 zurlina23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2007
Mesaje: 12
Implicit

in vechile molitfelnicuri scrie ca pruncul trebuie botezat la maxim 40 de zile, nu neaparat la 40 de zile, dar nici dupa daca se poate.
acum se obisnuieste sa se faca la 40 de zile pt ca si mama sa poata participa la increstinarea copilului ei, dat fiind faptul ca vreme de cateva saptamani, maxim 6, aceasta are sangerarile normale dupa nastere. si tocmai de aceea se face la 6 saptamani, cand aceste sangerari nu mai exista si mama poate intra in biserica in urma unei molifte.
se doreste ca botezul copilului sa se produca mai repede deoarece abia atunci copilul primeste de la Dumnezeu inger pazitor, in urma unei rugaciuni rostite de catre preot.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2007, 23:05:46
adina91 adina91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 18
Implicit

La 40 de zile dupa nastere se face randuiala ptr imbisericirea pruncului botezat si ptr curatirea lehuzei , dupa datina mostenita tot din Legea Veche ( Lev. 12, 1-8 ) , pe care a pazit-o si Maica Domnului , aducand pe dumnezeiescul sau Prunc la templu , unde a fost intampinat si tiut in brate de Sf . Simeon . ( Luca 2 , 22 s-u. )
Pruncul e adus de maica sa sau de nas inainte usilor bisericesti, unde preotul citeste moliftele de curatire , rugandu-se intai ptr. mama , ca Dumnezeu sa o curateasca de intinaciunea lehuzei si sa o invredniceasca a intra din nou in sfantul locas si a se impartasi cu Sfintele Taine ; se roaga apoi ptr prunc , ptr ca Dumnezeu sa il creasca , sa-l binecuvinteze si sa-l sfinteasca , invrednicindu-l , la vremea cuvenita , de luminarea botezului.
Urmeaza apoi imbisericirea pruncului , adica introducerea lui in biserica : preotul ia in brate pe prunc , inchipuind pe dreptul Simeon , care a purtat in bratele sale pe Pruncul Iisus si face semnul crucii cu el intai in fata usilor bisericii , si , in cele din urma , in fata usilor imparatesti , zicand de fiecare data : " Se imbisericeste robul ( roaba ) lui Dumnezeu ( numele ) in numele Tatalui ..." ( daca pruncul e baiat preotul il duce si in altar , ocolind cu el Sfanta Masa ). Apoi il pune jos , in fata usilor imparatesti , in semn ca e inchinat Domnului , de unde il ridica nasul sau mama . Partea de la urma a randuielii din a patruzecea zi , adica imbisericirea pruncului , preotii o fac de obicei indata dupa slujba botezului. ( Credinta Ortodoxa , Editura Trinitas , Iasi )
Mai este o molifta care se face in a 8-a zi dupa nasterea pruncului , cand preotul vine acasa si ii pune nume copilului. despre aceasta molifta nu prea se stie , dar daca veti intreba preotul veti vedea ca va spune ca este adevarat .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2011, 13:34:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu cred ca este o simpla coincidenta faptul ca in secolele III-IV, Postul Mare avea durata de 40 de zile, iar randuiala bisericeasca ce ni s-a pastrat privitoare la Botez, prevede ca pruncul sa fie botezat dupa 40 de zile.

Aceasta randuiala ar putea avea legatura, cu faptul ca in vechime pe intreaga durata a Postului Mare (in cele 40 de zile), catehumenii (candidatii la botez), aveau parte o pregatire cu totul speciala (li se oficicia exorcisme, invatau Crezul, li se talcuiau Scripturile etc.), in vederea primirii Botezului, in noptea Sfintelor Pasti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2011, 10:08:34
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eu sambata asta imi botez baiatul. va avea aproximativ 20 de zile, deoarece e nascut pe 14 aprilie. deci nu are 40 de zile. nu mai intereseaza ca nu ma lasa pe mine sa intru in Biserica, bineinteles ca as vrea sa particip, dar consider ca e mai important botezul baiatului, Ioan Cristian, decat participarea mea. stiu ca cu cat este botezat mai devreme cu atat este mai bine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2011, 11:28:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Să fie o legătură cu cei 40 de ani în deșert, până la intrarea în Țara Făgăduită ? Zic și eu, acuma nu trageți în pianist !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2011, 11:59:37
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să fie o legătură cu cei 40 de ani în deșert, până la intrarea în Țara Făgăduită ?
Desigur ca are are o legatura si cu aceasta, insa sa nu uitam ca:
1. Si Sfantul Ile a postit 40 de zile (nu a manacat nimic 40 de zile).
2. Si Sfantul Moise a postit 40 de zile (nu a mancat nimic) inainte sa primeasca legea pe muntele Sinai.

Postul inseamna curatie si apropiere de Dumnezeu in Duh si in Adevar, caci "Duh este Dumnezeu"!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2011, 12:30:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
eu sambata asta imi botez baiatul. va avea aproximativ 20 de zile, deoarece e nascut pe 14 aprilie. deci nu are 40 de zile. nu mai intereseaza ca nu ma lasa pe mine sa intru in Biserica, bineinteles ca as vrea sa particip, dar consider ca e mai important botezul baiatului, Ioan Cristian, decat participarea mea. stiu ca cu cat este botezat mai devreme cu atat este mai bine.

Felicitări ! Mulți Ani în Cristos micuțului catehumen !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.05.2011, 13:29:55
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Desigur ca are are o legatura si cu aceasta, insa sa nu uitam ca:
1. Si Sfantul Ile a postit 40 de zile (nu a manacat nimic 40 de zile).
2. Si Sfantul Moise a postit 40 de zile (nu a mancat nimic) inainte sa primeasca legea pe muntele Sinai.

Postul inseamna curatie si apropiere de Dumnezeu in Duh si in Adevar, caci "Duh este Dumnezeu"!
Si Mantuitorul a postit 40 de zile in pustie, inainte de a fi ispitit de diavol...

Am citit multe interpretari date celor 40 de zile.

In limba romana, veti gasi multe lucruri interesante in cartea "Portile cerului" (vol. 1), de pr. Constantin Necula
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.05.2011, 13:35:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Si Mantuitorul a postit 40 de zile in pustie, inainte de a fi ispitit de diavol...
Am citit multe interpretari date celor 40 de zile.
Exact. Slava LUI.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia simbolului 666 patinina34 Din Noul Testament 92 22.03.2013 18:58:27
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 13:02:02
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 08:18:50
Despre semnificatia visurilor patinina34 Generalitati 1 10.02.2009 17:34:08
semnificatia simbolurilor sorinpetoanca Generalitati 12 15.11.2008 18:47:14