Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 15.01.2024, 14:12:45
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci unde credem deci ca e sigur deci in clipa de fatza Dumnezeu?
În Biserica Ortodoxă. Restul speculațiilor sunt mistificări, rătăciri, ispite, și ignoranță.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #152  
Vechi 15.01.2024, 15:20:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.289
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Deci unde credem deci ca e sigur deci in clipa de fatza Dumnezeu?
În Biserica Ortodoxă. Restul speculațiilor sunt mistificări, rătăciri, ispite, și ignoranță.
Da, asa ar fi sa fie adevarat, sa Il gasim in sfanta Lui Biserica crestin-ortodoxa... dar care in mod suspect, prin mai marii ei de astazi, nu-L primeste in Cuvant. Iar daca nu-L primeste pe CHristos inauntru, fiind Domnul inchis afara, atunci cine e acolo inauntru la loc sfant, cel de care se asculta in ascuns ca un fel de dubla comanda?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #153  
Vechi 15.01.2024, 15:37:02
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Da, asa ar fi sa fie adevarat, sa Il gasim in sfanta Lui Biserica crestin-ortodoxa... dar care in mod suspect, prin mai marii ei de astazi, nu-L primeste in Cuvant. Iar daca nu-L primeste pe CHristos inauntru, fiind Domnul inchis afara, atunci cine e acolo inauntru la loc sfant, cel de care se asculta in ascuns ca un fel de dubla comanda?
Pe clerici îi va judeca Dumnezeu, nu trebuie să îi judeci tu sau eu pentru credința lor. Fiecare avem lipsuri la care trebuie să lucrăm pentru mântuire, n-ai cum să ai timp să judeci alții. Pe Dumnezeu îl vei găsi la fiecare Dumnezeiască Liturghie în fiecare sfânt lăcaș ortodox, nimeni n-are nicio scuză să nu-l caute și să nu-l găsească.

Pr. Cleopa ne-a făcut și un îndreptar cuprinzător să știm unde greșim și cum să ne îndreptăm: https://ro.orthodoxwiki.org/Spovedan...de_p.C4.83cate
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #154  
Vechi 15.01.2024, 16:03:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.289
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Da, asa ar fi sa fie adevarat, sa Il gasim in sfanta Lui Biserica crestin-ortodoxa... dar care in mod suspect, prin mai marii ei de astazi, nu-L primeste in Cuvant. Iar daca nu-L primeste pe CHristos inauntru, fiind Domnul inchis afara, atunci cine e acolo inauntru la loc sfant, cel de care se asculta in ascuns ca un fel de dubla comanda?
Pe clerici îi va judeca Dumnezeu, nu trebuie să îi judeci tu sau eu pentru credința lor. Fiecare avem lipsuri la care trebuie să lucrăm pentru mântuire, n-ai cum să ai timp să judeci alții. Pe Dumnezeu îl vei găsi la fiecare Dumnezeiască Liturghie în fiecare sfânt lăcaș ortodox, nimeni n-are nicio scuză să nu-l caute și să nu-l găsească.

Pr. Cleopa ne-a făcut și un îndreptar cuprinzător să știm unde greșim și cum să ne îndreptăm: https://ro.orthodoxwiki.org/Spovedan...de_p.C4.83cate
Nu cred ca am judecat pe cineva intreband spre a ne lumina.

Dar mai pun o intrebare,

Daca crestin-ortodoxia rusa si greaca tine oranduila nedefazata cu 13 zile asa cum o tineam si noi candva, asa cum se tineau de la inceput sarbatorile si pomenirile sfintilor, iar astazi noi nu le mai tinem la fel ca ei ci mai inainte cu 13 zile fata de Cer, fata de traditia milenara, atunci cine oare a deraiat dintre noi?

Nu cred ca judec pe cineva intrebandu-ma cine e la butoane comandand din ascuns aceasta manipulare pentru neschimbare, vrand el sa ramanem la nesfarsit deraiati. As vrea sa stiu de cine ascult. As vrea sa vina respectivul care sustine ca el are dreptate, sa iasa la lumina si sa ne spuna ca e mai bine pentru noi sa avem pe mai departe mutate sarbatorile de la locul lor ca sa stam pe mai departe asa mutati si dezbinati. Vreau sa-l aud cum argumenteaza si cum jubileaza vrand sa ma faca sa-l cred... ca-i om serios... si ca-mi vrea binele.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.01.2024 at 16:14:12.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 15.01.2024, 16:51:59
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dar mai pun o intrebare,

Daca crestin-ortodoxia rusa si greaca tine oranduila nedefazata cu 13 zile asa cum o tineam si noi candava,
Majoritatea grecilor sunt pe calendarul nou, a fost sinod în 1923 în Constantinopol unde am decis să adoptăm calendarul nou. Noi am făcut așa cum am decis în sinod, ne-am mutat în 1924 și suntem pe calendarul nou cu majoritatea patriarhiilor apostolice (Constantinopol, Antiohia, Alexandria). Dar Rusia lui Lenin a refuzat și au rămas și Athos, Serbia, Ierusalim. Dar decizia a avut sobornicitate, s-a stabilit împreuna, au avut și rușii un episcop acolo care a fost de acord în 1923 dar erau vremuri politice tulburi după primul război mondial și revoluția bolșevică, care deja începuse să se răspândească și pe la noi.

Citat:
Nu cred ca judec pe cineva intrebandu-ma cine e la butoane comandand din ascuns aceasta manipulare pentru neschimbare, vrand sa ramanem la nesfarsit deraiati. As vrea sa stiu de cine ascult. As vrea sa vina respectivul care sustine ca el are dreptate sa iasa la lumina si sa ne spuna ca e mai bine sa avem pe mai departe mutate sarbatorile de la locul lor si sa stam pe mai departe asa mutati si dezbinati. Vreau sa-l aud cum arguenteaza si cum jubileaza vrand sa ma faca sa-l cred.
Nu e nimeni la butoane în afară de Dumnezeu, credincioșii își pot exprima punctele de vedere și or să fie discutate în sinoade. Schimbările se fac când dă Dumnezeu, crezi că alții nu vor să se discute și alte treburi? Că ne convine să fie evitați Sfinții Închisorilor sau că sunt tratați ca paria societății de oameni fără bun simț? Dar asta nu înseamnă să ieși din ascultare, schimbarea se face din Biserică prin Biserică, nu din afara Bisericii unde este doar moarte.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #156  
Vechi 16.01.2024, 10:17:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.289
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dar mai pun o intrebare,

Daca crestin-ortodoxia rusa si greaca tine oranduila nedefazata cu 13 zile asa cum o tineam si noi candava,
Majoritatea grecilor sunt pe calendarul nou, a fost sinod în 1923 în Constantinopol unde am decis să adoptăm calendarul nou. Noi am făcut așa cum am decis în sinod, ne-am mutat în 1924 și suntem pe calendarul nou cu majoritatea patriarhiilor apostolice (Constantinopol, Antiohia, Alexandria). Dar Rusia lui Lenin a refuzat și au rămas și Athos, Serbia, Ierusalim. Dar decizia a avut sobornicitate, s-a stabilit împreuna, au avut și rușii un episcop acolo care a fost de acord în 1923 dar erau vremuri politice tulburi după primul război mondial și revoluția bolșevică, care deja începuse să se răspândească și pe la noi.
Tu te auzi ce vorbesti? Si le intarasti in scris aici?

Despre care noi vorbesti? Ai fost de fatza? Ai participat? Ai fost tu deacord? Esti tu acuma deacord cu ce s-a facut si sustii si raspunzi in solidar?

Io n-am participat, asa ca nu e niciun noi in treaba asta si dandu-mi seama cum s-a defazat si cum s-au furat 13 zile din istorie la indemnul erecticilor apuseni care ne-au pacalit "stiintific" mutandu-se credinta apostolica milenara de pe stanca, de pe temelia randuita de sfinti, nu am cum sa fiu deacord!

Practic a rezultat dezbinare intre popoarele ortodoxe, s-a facut deraiere fata de cei DREPTI care au ramas in credinta (nu bolsevicii, Lenin sau revolutia au slujit Dreptei Credinte ci ei au desfintzat-o de tot!) si astazi se serbeaza de catre "noi" toate sarbatorile sfintilor defazat cu 13 zile fata de CER si unele posturi sunt reduse si in timp ce in cer e post jos se serbeaza si sunt dezlegari sau invers!

Poate ai impresia ca Biserica Cereasca Biruitoare s-a mutat si ea dupa erecticii apusului sau dupa sinoadele pacalite de ei ce au dat curs schimbarii. E clar ca umblii cu vrajeala ca sa aperi si sa acoperi gresala bagand mizeria si nedreptatea sub pres incercand sa-i dezvinovatesti si sa-i scoti infailibili! Episcopul rus de acolo a lasat sa faca fraieritii hotia si trecerea, el insa nu a fost de acord sa treaca rusii ci s-a smerit si a lasat lor (naivilor pripitzi) dupa ei socotind ca nu e asa de important defazajul si ca se ramane in unitate pentru ca nu sunt calcate canoanele pentru ca in canoane nu existe obligativitatea sincronicitatii, permitzandu-se defazaje temporale firesti in sarbatorire de cateva ceasuri datorate fusului orar! Insa in cazul de fatza e vorba de 13 zile!!!!!!!!!!!!!!!!

Personal nu sunt deacord cu ce s-a facut, dar cine ma intreaba pe mine si cine ma ia in seama? Nu vezi ca nici pe Dumnezeu nu-L iau respectrivii in seama sustinand ca nu e El, ca nu-s Trambitele Sale, ca ei sunt sinodul, ei sunt capul, ca ei sunt Biserica, ca ei au dreptate si ca-s infailibili si restul sunt erectici, sectanti... asa cum sustii si dumneata, fiindca de la ei te-ai molipsit sa umbli cu vrajeala. Deci nu-i frumos sa minti si sa sustii ca gresala asta si deraierea asta e ascultare! Ascultarea e exact invers! Ascultarea se face de Dumnezeu care a ramas cu cei ce au ramas in Credinta!


Citat:
Citat:
Citat:
Nu cred ca judec pe cineva intrebandu-ma cine e la butoane comandand din ascuns aceasta manipulare pentru neschimbare, vrand sa ramanem la nesfarsit deraiati. As vrea sa stiu de cine ascult. As vrea sa vina respectivul care sustine ca el are dreptate sa iasa la lumina si sa ne spuna ca e mai bine sa avem pe mai departe mutate sarbatorile de la locul lor si sa stam pe mai departe asa mutati si dezbinati. Vreau sa-l aud cum arguenteaza si cum jubileaza vrand sa ma faca sa-l cred.
Nu e nimeni la butoane în afară de Dumnezeu, credincioșii își pot exprima punctele de vedere și or să fie discutate în sinoade. Schimbările se fac când dă Dumnezeu, crezi că alții nu vor să se discute și alte treburi? Că ne convine să fie evitați Sfinții Închisorilor sau că sunt tratați ca paria societății de oameni fără bun simț? Dar asta nu înseamnă să ieși din ascultare, schimbarea se face din Biserică prin Biserică, nu din afara Bisericii unde este doar moarte.
Pai Dumnezeu a dat si da mereu caci nu vrea sa ne lase in intuneric si deraiati insa nu-L asculta nimeni! Cum sa se faca schimbarea-revenirea pe stanca daca nu e primit cu Cuvantul, daca nu e ascultat, daca nu e CREZUT? Nu ti-e clar ca L-au inchis afara si inauntru se primesc indicatii de la altcineva care nu vrea sa se repare lucrurile, care nu vrea sa se faca indreptarea si pastrarea Credintei milenare ci vrea sa se continue la nesfarsit cu slugarnicia la antihrist si la fiara pustiirii la loc sfant ce de dupa perdeluzta sau din buncar ia si da dubla comanda din ascuns ca sa nu stim cine conduce turma, adica cine ne conduce pe noi vrand sa transforme tara in colonie? Crezi ca merge cu majoritatea sinodala la o astfel de problema? Pai daca ne conduce majoritatea erecticelor sau slugarnicilor la erectici din sinod mergem in IAD aparand "noi" mereu gresala si calea pierzarii ca niste fricosi ipocriti care nu putem sa ne spunem cinstit punctul de vedere! E drept ca nimeni nu ne ia in serios. Dar macar iata io aici am incercat s-o spun p-aia dreapta chiar daca doare!

Nu vezi ca vor sa duca si Pastele dupa erectici si atunci tu tot la beregata mea sari ca sa-i aperi si sa li te supui? Tie chiar nu-ti pasa de Dreptae si de Adevar? Doar minciuna, linguseala si slugarnicia e virtute?

Duhul merge cu Biserica dupa Cuvantul lui Dumnezeu! (A lui Moise ca este Dumnezeu, a lui Ilie-Ioan ca a dovedit ca este un Dumnezeu si a Domnului Iisus Hristos Cuvantul lui Dumnezeu (Tatal si Maica Precista) suflat prin Trambite). Io nu stiu alt Dumnezeu adevarat si sfant de iubit si de crezut!

Trezeste-te Rappyd!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.01.2024 at 10:40:00.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 16.01.2024, 10:54:14
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Tu te auzi ce vorbesti? Si le intarasti in scris aici?

Despre care noi vorbesti? Ai fost de fatza? Ai participat? Ai fost tu deacord? Esti tu acuma deacord cu ce s-a facut si sustii si raspunzi in solidar?

Io n-am participat, asa ca nu e niciun noi in treaba asta (...)
Eu fac parte din BOR fiind botezat și fiind ortodox român mirean. N-am fost la niciun sinod, dar fiind parte din Biserică, le accept pe cele pe care Biserica le-a primit. Tu știu că ești eretic și n-ai treabă cu ortodoxia, îți explicam viziunea ortodoxă română.

Citat:
Personal nu sunt deacord cu ce s-a facut, dar cine ma intreaba pe mine si cine ma ia in seama?
Nimeni probabil că tu ești nebun la cap.

Citat:
ca nu-s Trambitele Sale
Corect, trâmbițele tale sunt doar o rătăcire sectantă.

Tu ai religia ta, doar te prefaci că ești ortodox ca să rătăcești lumea.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #158  
Vechi 16.01.2024, 11:08:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.289
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu fac parte din BOR fiind botezat și fiind ortodox român mirean. N-am fost la niciun sinod, dar fiind parte din Biserică, le accept pe cele pe care Biserica le-a primit. Tu știu că ești eretic și n-ai treabă cu ortodoxia, îți explicam viziunea ortodoxă română.
Cum sa fiu eretic? Cine te-a tzepuit? Ieri am fost la sfantul maslu care a tinut 1-2 ore. Sunt uns, sunt cu Dumnezeu, io stiu ce vorbesc! Tu e clar ca esti unul ce da lectii! Nu ti-am zis sa incetezi sa-mi dai lectii? Numai Domnul este invatzatorul!!!

Citat:
Citat:
Personal nu sunt deacord cu ce s-a facut, dar cine ma intreaba pe mine si cine ma ia in seama?
Nimeni probabil că tu ești nebun la cap.
Is nebun la cap ca nu-s deacord sa mergem in IAD dupa deraiere? Ca nu-s deacord cu tzepuiala pusa la cale de erecticii apuseni cu introducerea defazajului de 13 zile fatza de CER? Ca sustin ca dupa infratirea asta cu Ucraina care a trecut si ea pe "nou" revenirea pe stanca se va face si mai greu? Pai nici pe El nu-L mai crede nimeni deci probabil ca si El o fi nebun dupa voi asttia care suntetti deacord sa umblati cu vrajeala prostind in fatza credinciosii, sacrificandu-va in desert!

Citat:
Corect, trâmbițele tale sunt doar o rătăcire sectantă.
Nu-s ale mele ci ale Lui Dumnezeu! Tu esti in ratacire si tu esti cel deraiat!
Io va invat binele de la Dumnezeu si tu te iei dupa satei si satanistii si erecticii infiltrati in crestin-ortodoxie. Tu te lupti ca fraierul cu mine mintind despre mine si despre Trambite fara nicio rusine! Tu esti crestin procedand astfel? Tu esti crestin ortodox procedand astfel? Intreb si io retoric fiindca stiu ca n-are rost si ca n-am cu cine. Nu-mi raspunde. Stai si dormi linistit ca FNI-FMI lucreaza pentru tine, iti strange bani in pusculitza, tu trebuie doar sa scrasnesti din dinti in contra mea si sa-i aperi ca fraierul pripit si tzepuit ce nu poate si nu vrea sa vada ADEVARUL evident pana ajunge in colonie si apoi in iad dupa ei!.

Citat:
Tu ai religia ta, doar te prefaci că ești ortodox ca să rătăcești lumea.
Io n-am nicio religie, religiile sunt de la satana, de la lume, io cred in Iisus si-s crestin-ortodox si nou ortodox, io cred in Capul Bisericii Crestin Ortodoxe, in Cel uns si trimis de Tatal, io cred in Mesia. Ce e un sinod fara cap? Ce e o Biserica fara Domnul Iisus Cristos-Cuvantul? Ce e o Biserica fara Mesia si fara Duhul care-i urmeaza Lui?

Io ratacesc lumea sau dumneata minti de frica?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.01.2024 at 11:14:18.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 26.01.2024, 17:01:41
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 406
Lightbulb

@jesuslover Mi-am adus aminte de ceva sa zic. Daca mai esti pe aici, sau ai plecat de te-ai suparat. Nu mai folositi Biblia ca pe o enciclopedia mondiala, istorie dar si prezicerea viitorului.

Acolo reprezinta Cuvintul Domnului, Sf. Scriptura/Evanghelia, altele, dar si putina istorie, nu explica in detaliu multe lucruri realizate de omenire, dar nici de alte miracole pe care le face Domnul in ziua de azi (si nu sunt scrise in Biblie).

Ca si eu incep sa te intreb pe tine, cu faimoasa vorba a voastra "unde scrie in Biblie?" Si eu te intreb pe tine de urmatoarele:

Unde scrie in Biblie despre:

- piramidele din Egipt,
- civilizatii extinse din continentul american
- dinozauri
- John F. Kennedy care a salvat planeta de la un dezastru nuclear apocaliptic cu posibil conflict cu rusii, daca nu ceda;
- mayasi, azteci;
- construirea navetelor spatiale, om in spatiu (statia spatiala internationala);
- regina Angliei care a murit;
- Napoleon care a cucerit Europa;
- Cleopatra ca avea relatie cu Cezar sau nu;
- gauri negre in Univers;
- cat de mare e Universul material facut de Dumnezeu;
- cate galaxii sunt la numar;
- daca exista extraterestrii sau nu;

- miracolele icoanelor facatoare de minuni + alte minuni in viata oamenilor;
- sfintii care au abilitate cand sunt in viata sa te citeasca si sa iti zica lucruri de care nu mai tu stii (sfintii fiind apropiati de Dumnezeu au un har aparte) macar sa faci un efort sa mergi la un sfant de genul, ca mai exista in ziua de azi;
- destinele persoanelor individuale, cand realizeaza ceva in viata lor personala, sau profesionala;

Toate astea NU SUNT scrise in Biblie DAR SUNT ADEVARATE PENTRU CA S-AU INTAMPLAT SI SE INTAMPLA CU MARTORI! Toate lucrurile noi le realizam, noi ne facem destinele, nu trebuie sa scrie in Biblie nici de miracole si alte cele, ca tot se intampla. Dumnezeu lucreaza si in afara Bibliei ce este scris acolo, de asta zic acuzatiile aduse noua cu "icoanele sunt idoli"; "sau nu va inchinati la idoli" nu au legatura cu icoanele unde au fost dovedite ca sunt facatoare de minuni deja, ca s-a tot intamplat si in istorie ce s-a intamplat. Biblia nu trebuie folosita ca pe o carte de istorie motamo, sunt lucruri de istorie dar nu spune totul.

Cititi istorie ca de-aia avem carti de istorie si cu vietile Sfintilor cu dovezi ca icoanele sunt sfinte si etc.

Nu trebuie sa scrie in Biblie despre alte lucruri decat ce ne-a predicat Domnul, atat! Nu o sa vezi alte lucruri, pentru ca e mai important cum sa ne pregatim pentru viata de dincolo nu cine a construit piramidele din Egipt...ca exemplu.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #160  
Vechi 28.01.2024, 21:29:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.592
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul

Nu trebuie sa scrie in Biblie despre alte lucruri decat ce ne-a predicat Domnul, atat! Nu o sa vezi alte lucruri, pentru ca e mai important cum sa ne pregatim pentru viata de dincolo nu cine a construit piramidele din Egipt...ca exemplu.
Corect! Mai mult, Mantuitorul nostru ne-a pregatit nu numai pentru viata de apoi ci si pentru VIATA DE PE PAMANT( care nu trebuie sa fie o permanenta asteptare a Lumii de Apoi:


“Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.”

Cautati ACUM,
Vi se vor da aici, ACUM nu pe lumea cealalta!( care este o discutie separata)

Mai ales cei tineri, CAUTATI DE ZOR IMPARATIA LUI DUMNEZEU ACUM!!!


20 Fiind întrebat de către farisei când va veni Împărăția lui Dumnezeu, Isus le-a răspuns: „Împărăția lui Dumnezeu nu vine în așa fel încât să fie observată"

Ca urmare tine de altceva in plus, nu poate fi cuantificata de vectorii realitatii in care AM ALES sa traim

21 și nici nu se va zice: «Iat-o aici!» sau «Iat-o acolo!», pentru că Împărăția lui Dumnezeu este în mijlocul[a] vostru!“

Nu tine de SISTEMUL NOSTRU METRIC, nu poate fi masurata, aratata cu degetul, cintarita, categorisita, clasificata, standartizata, dar cu toate astea poate fi accesata IN MIJLOCUL NOSTRU, asa cum au facut-o Sfintii Parinti.

Iertare daca am suparat!
Reply With Quote
Răspunde