Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.07.2009, 00:46:55
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit pentru stajeru

te felicit ,ca ai explicat si sper ca s-a inteles ce inseamna acatist si ce inseamna pomelnic.pentru ca si acum dupa atitia ani sunt inca persoane chiar cele ce frecventeaza biserica ce confunda acatistul de pomelnic.eu personal am avut discutii chiar cu tatal meu care e de virsta inaintata si nu vrea sa inteleaga ca el da la sfinta liturghie pomelnicul si nu acatistul.i-am explicat de nenumarate ori si o tine pe a lui,deci inca exista confuzia aceasta.ce ma doare cel mai tare este ca persoanele in virsta fac aceste confuzii ele care ar fi trebuit sa ne transmita cele duhovnicesti drepte fara greseli,asta ma face sa cred ca cei in virsta au facut totul dupa ureche si nu studiind cartiile sfinte.de aceea se intimpla lucruri urite intre noi credinciosii(unii dintre noi).multumesc bunului dumnezeu ca am posibilitatea sa ma informez ,sa aflu de cele sfinte de la un preot tinar si foarte intelept sa merg in sfinta biserica impreuna cu sotul si fiul meu,sa participam la savirsire sfintei liturghiii,ceea ce de la parinti nu am avut aceasta deschidere.am aceasta atitudine pentru ca am vazut ca foarte multi batrini nu urmeaza cele sfinte intocmai cum se savirsesc si gresesc calea,nu tin post nu merg la biserica din diferite motivesau daca merg creeaza diverse polemicii si aici sunt multe de spus,pe cind ma asteptam ca de cele sfinte sa le aflu de la persoanele in virsta pentru ca ele au experienta nu?si cu toate astea ,eu toate astea le-am descoperit singura mergind in sfinta biserica si preocupindu-ma singura de cele sfinte citind foarte mult si ca sa ma repet ,o parte din batrinii nostri nu au facut-o si nu o fac in continuare,altfel nu ar fi facut nimeni aceasta confuzie.aceasta e explicatia.iti urez tot binele din lume pace si liniste.doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.07.2009, 13:25:07
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

A spune in mod repetat [COLOR=darkred]"Bucura-te..."[/COLOR] indica [COLOR=darkred]dorinta noastra de a cinsti[/COLOR] pe acela/aceea care a reusit a intrupa dragostea si pocainta. De asemenea, foarte importanta este [COLOR=darkred]dorinta noastra de a ne asemana[/COLOR] acelora pe care ii cinstim. Cum am putea zice cuiva "bucura-te", daca nu ne'ar si placea de ceea ce face, ori de ceea ce a ajuns acela.

[COLOR=darkred]"Bucura-te sfinte..."[/COLOR]

Ce bine este a fi ca tine, sfinte.
Ce bine este a simti si a iubi ca tine pe Dumnezeu, pe om si intreaga faptura.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.02.2010, 02:28:11
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
2.ajunge doar numele mic sa-l scrii,al tau si al celor pe care vrei sa-i pomenesti,cu conditia sa fie ortodocsi.
n-am mai intalnit pana acum nicaieri aceasta precizare ca nu e voie sa se treaca in pomelnice de la Sf. Maslu, in acatiste sau la Sfanta Liturghie oameni care nu sunt ortodocsi. Unde ai citit asa ceva?
Eu am intrebat si mi s-a spus ca pot trece pe oricine de orice credinta, chiar este bine sa ne rugam ptr cei de o alta credinta pentru ca astfel si ei sa fie luminati de Duhul Sfant si sa descopere adevarata credinta.
Eu am prieteni f buni catolici spre exemplu. Nu-mi inchipui sa nu-mi fie ingaduit sa-i trec in pomelnice sau la Sfanta Liturghie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2010, 02:39:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
te felicit ,ca ai explicat si sper ca s-a inteles ce inseamna acatist si ce inseamna pomelnic.pentru ca si acum dupa atitia ani sunt inca persoane chiar cele ce frecventeaza biserica ce confunda acatistul de pomelnic.
Solentina draga, si eu am auzit chiar f recent o tanara la Sfantul Maslu intreband in jurul ei printre credinciosi unde sa puna acatistul. Acum eu nu cred ca lipsa de cultura generala in ceea ce priveste vocabularul acesta duhovnicesc este o asa mare greseala. Evident ca este bine sa cunoastem si sa ne interesam si sa aflam sensul exact al cuvintelor pe care le folosim si mai ales care sunt practicile corecte ale cultului nostru ortodox. Insa cred ca ptr acea fata era mai important faptul ca dorea sa participe la aceasta sfanta slujba si sa pomeneasca pe cei trecuti de ea pe acea bucata de hartie si nu faptul ca a zis acatist sau pomelnic.
imi amintesc ca acum ceva vreme nici eu nu stiam exact care este diferenta intre cele doua, si nici macar faptul ca nu am voie ca femeie sa trec prin fata usilor sfantului altar si multe altele.
din fericire nu m-am lovit de "critici" prea dure ale credinciosilor ci am avut bucuria sa fiu sfatuita de unii si altii ce si cum trebuie sa fac si mi-am luat bunul obicei sa intreb atunci cand nu stiu exact cum sa procedez, sa observ si mai ales sa caut sa citesc cele randuite de biserica in acest sens.
Un sfat pentru cei care sunt in situatia in care am fost si eu mai demult. Cautati sau intrebati la pangarele bisericilor sau la librariile de specialitate (religioase) carticelele cu sfaturi despre ce trebuie si ce nu trebuie sa facem in Sfanta Biserica. Eu am gasit o carticica intitulata chiar asa "Ce trebuie si ce nu trebuie sa facem in Sfanta Biserica" din care am aflat multe lucruri folositoare.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2010, 00:07:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
n-am mai intalnit pana acum nicaieri aceasta precizare ca nu e voie sa se treaca in pomelnice de la Sf. Maslu, in acatiste sau la Sfanta Liturghie oameni care nu sunt ortodocsi. Unde ai citit asa ceva?
Eu am intrebat si mi s-a spus ca pot trece pe oricine de orice credinta, chiar este bine sa ne rugam ptr cei de o alta credinta pentru ca astfel si ei sa fie luminati de Duhul Sfant si sa descopere adevarata credinta.
Eu am prieteni f buni catolici spre exemplu. Nu-mi inchipui sa nu-mi fie ingaduit sa-i trec in pomelnice sau la Sfanta Liturghie.

Sunt de acord cu Strajeru. Nu se pot trece la Sf. Liturghie persoane care nu sunt botezate ortodox si nici ortodocsii care traiesc in adulter sau alt tip de desfranare.
Nu stiu cine ti-a spus ca poti trece pe pomelnic pe oricine(de alta credinta) si nu vad efectul rugaciunilor asupra acestor persoane cat timp ele nu fac parte din Biserica. Biserica inseamna si totalitatea credinciosilor care marturisesc aceeasi credinta si se impartasesc de aceleasi Sfinte Taine. Ori o persoana care nu crede invatatura ortodoxa cum poti sa o treci in pomelnic?
In Moldova sunt manastiri in care preotii calugari cand primesc pomelnicele te intreaba despre fiecare nume care este trecut in pomelnic daca este botezat, daca este ortodox, daca are un preot duhovnic etc. si daca li se pare din ceea ce li se raspunde ca nu poate fi pomenit la Sf. Liturghie, numele respectiv este taiat din pomelnic.
De ce oare?! Pentru ca isi asuma o raspundere si nu se pot pomeni necredinciosii!
Atentie deci pe cine trecem in pomelnic!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.02.2010, 00:57:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sunt de acord cu Strajeru. Nu se pot trece la Sf. Liturghie persoane care nu sunt botezate ortodox si nici ortodocsii care traiesc in adulter sau alt tip de desfranare.
Nu stiu cine ti-a spus ca poti trece pe pomelnic pe oricine(de alta credinta) si nu vad efectul rugaciunilor asupra acestor persoane cat timp ele nu fac parte din Biserica. Biserica inseamna si totalitatea credinciosilor care marturisesc aceeasi credinta si se impartasesc de aceleasi Sfinte Taine. Ori o persoana care nu crede invatatura ortodoxa cum poti sa o treci in pomelnic?
Parintele meu duhovnic mi-a spus ca pot sa trec pe prietenii mei catolici.
Cat despre cei care traiesc in adulter sau alt tip de desfranare. Ce sa zic? Spune-mi oare crezi ca o sotie care afla ca sotul o inseala, sau o mama care afla despre fiul/fiica ei ca traieste necununat cu o persoana de sex opus ce crezi ca face? nu-si mai trece propriul copil in pomelnic?
Ba cred ca este indicat si bine sa trecem ca sa ne fie rugaciunile auzite pentru ei? Altfel cum ne rugam pentru ei? doar noi acasa singuri? unde e atunci puterea rugaciunii? de ce sa nu se roage toata biserica MAI ALES PENTRU CEI CAZUTI IN PATIMI SAU PACATE?
Mai ales pentru acestia consider ca trebuie sa ne rugam.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.02.2010, 00:59:28
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Cat timp am trait in concubinaj, mama nu m-a trecut pe pomelnic la liturghie, insa ma punea pentru maslu, acatist si psaltire :) Si asta nu fiindca era o mama rea care ma judeca ci pentru ca asa o povatuisera preotii, dintre care unul ii si era duhovnic :)
Si eu as fi cea mai fericita sa-mi pot trece fratele la liturghie -- dar arhimandritul a zis ca nu, pana cand nu se indreapta macar putin.
Cred ca restrictia la Liturghie vine din aceea ca reprezinta impartasitul cu Insusi Trupul si Sangele lui Iisus Christos, si ar fi irosit si lepadat de cineva care nu crede si care nu e constient de respectiva jertfa.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.02.2010, 01:16:30
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

si daca chiar cel care participa la Sfanta Liturghie este el insusi pacatos si traieste in desfranare? ce face acesta? el nu se poate trece pe el insusi pe pomelnic? Chiar daca el a plecat la biserica cu gandul sa se lepede de pacat si sa se jertfeasca impreuna cu Hristos?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.02.2010, 01:17:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Cat timp am trait in concubinaj, mama nu m-a trecut pe pomelnic la liturghie, insa ma punea pentru maslu, acatist si psaltire :)
ce este pomenirea la psaltire? cand si unde si cum se face?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.02.2010, 01:18:10
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Lasa pomelnice la acele manastiri in care se citea psaltirea zilnic :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnic , acatist spre_rasarit Generalitati 22 12.07.2013 20:30:15
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 22:48:35
Acatist pvasile22 Resurse ortodoxe on-line 10 13.12.2008 14:23:28
acatist terry Generalitati 2 17.11.2007 19:33:47
Acatist m11h43la Umanitare 1 22.09.2007 21:31:16