Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2009, 10:54:24
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit Va rog, spuneti-mi cum ma sfatuiti sa reactionez?

Am citit urmatorul mesaj, al userului none:
"Aiureli domnul care vorbeste este membru PRM nu ii stiu numele dar ceea ce povesteste este chiar eretic dupa cum scrie si titlul filmuletului Carti interzise carti eretice, acel calugar franciscan a facut asta probabil a vrut el sa se contreze de unul singur cu Satana dar n-a facut nimic altceva decat sa creeze scandaluri asa cum mereu au fost in Biserica Romano-Catolica.In rest numai bine. "
Am fost crescuta in religia romano-catolica si ma simp prost citind asa ceva.
Cum ar trebui sa reactionez?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2009, 13:26:16
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Am citit urmatorul mesaj, al userului none:
"Aiureli domnul care vorbeste este membru PRM nu ii stiu numele dar ceea ce povesteste este chiar eretic dupa cum scrie si titlul filmuletului Carti interzise carti eretice, acel calugar franciscan a facut asta probabil a vrut el sa se contreze de unul singur cu Satana dar n-a facut nimic altceva decat sa creeze scandaluri asa cum mereu au fost in Biserica Romano-Catolica.In rest numai bine. "
Am fost crescuta in religia romano-catolica si ma simp prost citind asa ceva.
Cum ar trebui sa reactionez?
pur si simplu sa ignori mesajul...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2009, 13:31:52
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

....sa rabzi, sa ierti si sa IUBESTI...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2009, 13:32:51
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Da, asa ma gandeam si eu, insa sunt trista cand citesc asemenea lucruri.
Este bine ca apara ortodoxia, dar ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2009, 13:34:51
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
....sa rabzi, sa ierti si sa IUBESTI...
Rabd, caci asa cred ca vrea Iisus; si l-am iertat imediat, altfel nu sunt decat o ipocrita, si il si iubesc ca pe un frate. Sper sa ajunga si el la iubire. Ravna are, asta vad.
Multumesc de raspuns...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2009, 14:06:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

...sau poti sa ii raspunzi, atata timp cat pastrezi politetea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2009, 14:11:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Exclamation Diferente Dogmatice

Ortodoxie - Catolicism = au aceeasi Evanghelie! Partea dureroasa este in 1054 cand Biserica de Apus s-a despartit de Biserica de Rasarit si si-a promulgat propriile DOGME: purgatoriul (ce contravine invataturii Sf.parinti de la Sinoadele Ecumenice sinoade la care au participat si membri ai Bisericii Apusene, care spun clar existenta iadului, dar si Invataturii Mantuitorului care a spus nenumarate pilde care sa dovedeasca aceasta, precum spune si in apocalipsa ca „am vazut pe satana ca un fulger cazand din cer”) Azimile (lucru netocmit al invataturii apusene deoarece scrierea greaca* a Sfintei scripturi spune de „artos” - paine dospita la Savarsirea Sfintei Taine a Euharistiei, nu de „azima” paine nedospita) primatul papal (ceea ce nu are fond deaorece Sfintele Sinoade Ecumenice au stabilit SUCCESIUNEA APOSTOLICA prin PUNEREA MAINILOR IN TAINA HIROTONIEI nu vorbeste de PRIMAT - Dupa cum apostolii au fost egali intre ei (Matei 20, 25-28; Luca 22, 26-27; I Petru 5, 3), tot asa si arhiereii dupa treapta harica a hirotoniei, orice fel de titlu administrativ ar purta, sunt egali intre ei) apoi cea mai mare greseala Dogmatica a Bisericii Apusene FILIOQUE (Biserica Ortodoxă își susține poziția pe baza Crezului Niceo-Constantinopolitan și a referințelor biblice. Astfel, definiția Crezului, stabilită la Sinodul Constantinopolitan din 325 si Niceea din 381, pe care o păstrează ca atare, spune că Duhul Sfânt, ca Persoană Divină, "purcede de la Tatăl; cu Tatăl și cu Fiul este închinat și mărit". Astfel, Biserica Rasariteana susține că Occidentalii sunt vinovați de a fi modificat textul unui Sinod Ecumenic, care are o autoritate absolută și deci nu poate fi modificat decât de către alt Sinod. În acest sens, Biserica Romano-Catolică ar deveni schismatică. Ortodoxismul consideră adaosul Filioque la Crez ca pe o erezie antitrinitara, întrucât afectează sau dezechilibrează relațiile dintre persoanele Sfintei Treimi. Suportul evanghelic invocat este Evanghelia după Ioan, capitolul 14, versetul 16, unde Iisus Hristos spune Apostolilor (după ce, în versetul anterior, îi indeamnă să păzească poruncile Lui): "Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă, ca să fie cu voi în veac". În aceeași Evanghelie, în capitolul următor [15, 26], Iisus Hristos se referă explicit la purcederea Duhului Sfânt: "Iar când va veni Mângâietorul pe Care Eu îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine". De asemenea Biserica Răsăriteană face apel și la gestul papei Leon al III-lea, de la începutul secolului al IX-lea, de respingere a hotărârii sinodului de la Aachen de a adăuga Filioque la Simbolul credinței, marcând această decizie prin gravarea celor două plăci de argint.)


Cam astea sunt diferentele Bisericilor noastre... sora draga! Dar nah... conteaza duhul cu care te „lupti” pt a-ti apara Biserica!!!
Tocmai de aceea si fratia ta si noi avem DATORIA MORALA de a IERTA!!! Sa RABDAM SI SA IUBIM APROAPELE CA PE NOI INSINE!!!


*a fost scris în limba greacă. Este vorba despre greaca „koine dialektos”, limba care s-a vorbit în bazinul mediteraneean începând cu epoca lui Alexandru cel Mare (sec. IV î.d. Hr.) și până în jurul anului 500 d. Hr.

Last edited by geo.nektarios; 13.11.2009 at 14:21:46.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2009, 14:21:27
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Ortodoxie - Catolicism = au aceeasi Evanghelie! Partea dureroasa este in 1054 cand Biserica de Apus s-a despartit de Biserica de Rasarit si si-a promulgat propriile DOGME: purgatoriul (ce contravine invataturii Sf.parinti de la Sinoadele Ecumenice sinoade la care au participat si membri ai Bisericii Apusene, care spun clar existenta iadului, dar si Invataturii Mantuitorului care a spus nenumarate pilde care sa dovedeasca aceasta, precum spune si in apocalipsa ca „am vazut pe satana ca un fulger cazand din cer”) Azimile (lucru netocmit al invataturii apusene deoarece scrierea greaca* a Sfintei scripturi spune de „artos” - paine dospita, nu de „azima” paine nedospita) primatul papal (ceea ce nu are fond deaorece Sfintele Sinoade Ecumenice au stabilit SUCCESIUNEA APOSTOLICA prin PUNEREA MAINILOR IN TAINA HIROTONIEI nu vorbeste de PRIMAT - [SIZE=2]Dupa cum apostolii au fost egali intre ei (Matei 20, 25-28; Luca 22, 26-27; I Petru 5, 3), tot asa si arhiereii dupa treapta harica a hirotoniei, orice fel de titlu administrativ ar purta, sunt egali intre ei) apoi cea mai mare greseala Dogmatica a Bisericii Apusene FILIOQUE ([/SIZE]Biserica Ortodoxă își susține poziția pe baza Crezului Niceo-Constantinopolitan și a referințelor biblice. Astfel, definiția Crezului, stabilită la Sinodul Constantinopolitan din 325 si Niceea din 381, pe care o păstrează ca atare, spune că Duhul Sfânt, ca Persoană Divină, "purcede de la Tatăl; cu Tatăl și cu Fiul este închinat și mărit". Astfel, Biserica Rasariteana susține că Occidentalii sunt vinovați de a fi modificat textul unui Sinod Ecumenic, care are o autoritate absolută și deci nu poate fi modificat decât de către alt Sinod. În acest sens, Biserica Romano-Catolică ar deveni schismatică. Ortodoxismul consideră adaosul Filioque la Crez ca pe o erezie antitrinitara, întrucât afectează sau dezechilibrează relațiile dintre persoanele Sfintei Treimi. Suportul evanghelic invocat este Evanghelia după Ioan, capitolul 14, versetul 16, unde Iisus Hristos spune Apostolilor (după ce, în versetul anterior, îi indeamnă să păzească poruncile Lui): "Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă, ca să fie cu voi în veac". În aceeași Evanghelie, în capitolul următor [15, 26], Iisus Hristos se referă explicit la purcederea Duhului Sfânt: "Iar când va veni Mângâietorul pe Care Eu îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine". De asemenea Biserica Răsăriteană face apel și la gestul papei Leon al III-lea, de la începutul secolului al IX-lea, de respingere a hotărârii sinodului de la Aachen de a adăuga Filioque la Simbolul credinței, marcând această decizie prin gravarea celor două plăci de argint.)


Cam astea sunt diferentele Bisericilor noastre... sora draga! Dar nah... conteaza duhul cu care te „lupti” pt a-ti apara Biserica!!!
Tocmai de aceea si fratia ta si noi avem DATORIA MORALA de a IERTA!!! Sa RABDAM SI SA IUNIM APROAPELE CA PE NOI INSINE!!!


*a fost scris în limba greacă. Este vorba despre greaca „koine dialektos”, limba care s-a vorbit în bazinul mediteraneean începând cu epoca lui Alexandru cel Mare (sec. IV î.d. Hr.) și până în jurul anului 500 d. Hr.
Este adevarat ca sunt diferente, dar eu personal nu am suficiente cunostinte, sau cunostintele mele nu sunt suficient de aprofundate pentru a purta o asemenea discutie. N-as face decat sa produc dezbinare si chiar ca nu mi-as ierta acest lucru...
Asa ca prefer sa las inima sa vorbeasca.
Si sunt de-acord ca orice crestin ortodox are datoria de a apara ortodoxia. Dar cu dragoste de aproapele. Asa cred eu.
Citind ce scrie un om cu experienta si cu zel (si ma refer la cazul acestui crestin), un om ca mine s-ar repezi sa verifice daca nu cumva i-o fi crescut coada, coarne sau mai stiu eu ce ... Am glumit si am exagerat, dar adevarul este ca imi cam stau lacrimile in gat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2009, 14:23:40
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
...sau poti sa ii raspunzi, atata timp cat pastrezi politetea.
Vezi, ai mare dreptate, dar mi-e frica sa nu ma pierd cu firea si sa nu spun lucruri pe care nu le cred si pe care sa le regret mai apoi. Si nici n-am suficienta finete ca sa-i spun cat de tare m-a ofensat. Si nu numai el, ci oricine face la fel.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2009, 14:27:05
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

da sora mea, nu vreau sa te „injosesc”, Doamne fereste, tocmai de aceea prin ceea ce am scris, am vrut sa stii si fratia ta aceste diferente care tin de profunzimea credintei, de ceea ce unui om simplu ii sunt greu de perceput, si care nu tine decat de BAZA/TEMELIA credintei pe care o avem!

Nu e bine sa ne aparam cu „ciomagul”, asta contravine Legii celei Noi prin care ni se PORUNCESTE sa IUBIM!!! Aceasta LEGE se afla si la Biserica Apuseana si la cea Rasariteana!! de aceea am scris inca de la inceput ca avem aceeasi EVANGHLIE!!!

In lumea asta numai de RAU avem parte, ceea ce trebuie sa facem este sa nu ne prindem de el, ci sa ne indepartam de el, dar cu VOINTA si HOTARARE de a nu-l face!!!In rest, sa facem sa fim FIII IUBITI AI TATALUI CERESC!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Vreau sa ma intorc in Romania!Ce ma sfatuiti? Laura19 Generalitati 436 30.06.2011 20:49:50
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40