Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2007, 20:21:20
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

am o nelamurire...si anume: dece anumite "culte" spun ca cea mai buna rugaciune este ca facuta cu cuvintele noastre?? dece nu toate "cultele" nu accepta cartile de rugaciune?? (ma refer la neoprotestanti!)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.03.2007, 00:05:27
mikiuasa mikiuasa is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

mai ai si alte nelamuriri?ce te intereseaza de alte culte?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.03.2007, 00:30:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

noi ortodocsii ne simtim saraci cu duhul si ne place sa ne rugam cu rugaciunile celor care prin viata lor au fost imbunatatiti sau sfinti si dc ne insusim rugaciunile ,adica le citim cu atentie sint primite de Dumnezeu care nu ne poate condamna ca dorim sa ne rugam mai frumos decit am putea sa o facem cu cuvintele noastre, DAE ESTE IMPORTANT SA NE RUGANM SI CU CUVINTELE NOASTRE ASA CUMP PUTEM!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.03.2007, 12:51:29
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
noi ortodocsii ne simtim saraci cu duhul si ne place sa ne rugam cu rugaciunile celor care prin viata lor au fost imbunatatiti sau sfinti si dc ne insusim rugaciunile ,adica le citim cu atentie sint primite de Dumnezeu care nu ne poate condamna ca dorim sa ne rugam mai frumos decit am putea sa o facem cu cuvintele noastre, DAE ESTE IMPORTANT SA NE RUGANM SI CU CUVINTELE NOASTRE ASA CUMP PUTEM!
Doamne ajuta!
multumesc de raspuns, desi nu sunt intru totul de acord cu cele spuse de tine iti multumesc pt ca mi-ai explicat prin cuvinyele tale ceea ce crezi tu despre mica mea nelamurire... :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.03.2007, 12:55:27
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mikiuasa
mai ai si alte nelamuriri?ce te intereseaza de alte culte?
Doamne ajuta!!
nu-i vorba ca ma intereseaza de alte "culte" ci de faptul ca acum cateva zile am avut niste "discutii" cu cativa colegi de-ai mei de scoala despre rugaciune si am ramas putin gura-casca la ce au zis ei!ceea ce am scris eu e doar 20% din ce au spus ei...dar restul nu mai conteaza...
multumesc de rasp. si iti doresc sarbatori fericite sdi mai ales sa intampini sarbatorile pascale cu bucurie-n suflet!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2007, 10:15:04
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Hristos a inviat!
E mai bine sa citesti rugaciunile Sfintilor Parinti,din ele ai de invatat multe:cum sa-l lauzi pe Dumnezeu,cum sa-i multumesti Lui,cum sa te rogi pt. toti oamenii morti sau vii,cum sa capeti smerenie etc.Daca a-i asculta rugaciunea unor sectari,pt. ca ei se roaga cu cuvintele lor,ai vedea cat de seaca este.A Sfintilor Parinti iti trimit smerenie,putere sa invingi ispitele,curaj in lupta cu dusmanii tai,bucurie duhovniceasca,pocainta.Ele iti lumineaza mintea,iti dau intelepciunne,etc.;cu alte cuvinte dobandesti TOTUL.
Sf.Ioan Gura de Aur ne invata cum sa ne rugam in tot ceasul:cu rugaciuni scurte,ca sa nu te imprastii cu mintea,legate de starea in care te afii,sau cu activitatile tale.Acestea le poti scoate din Psalmi,Acatiste,Canoane de pocainta etc.
Eu mi-am scos pe un carnetel franturi din anumite rugaciuni si am inceput sa le inva ,ca sa nu umblu cu el mereu dupa mine.Daca te intereseaza,spune-mi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2007, 16:32:16
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Sylvie,asa este ca tine,atata timp cat nu avem harul SFANTULUI DUH asupra noastra,rugaciunile noastre nu echivaleaza cu cele ale SFINTILOR si SFINTELOR care au acest har al SFANTULUI DUH.Iar rugaciuni valoroase sunt chiar in SFANTA SCRIPTURA cum sunt psalmii,Rugaciunea Domneasca a Mantuitorului cu cele7 cereri,a Sfintei Elisabeta catre SFANTA FECIOARA si PREA CURATA MARIA,mama LUI IISUS,a SFANTULUI ARHANGHEL GABRIEL si multe altele,trebuie sa cautam pt.ca sunt mult mai multe ale celor cu har si cu multe daruri divine dar si curati la suflet,in cuget si simtiri.Pe acestia trebuie sa ii cautam si sa ne rugam cu ale lor rugaciuni.Hristos a inviat din morti!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2007, 15:49:39
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Eu mi-am scos pe un carnetel franturi din anumite rugaciuni si am inceput sa le inva ,ca sa nu umblu cu el mereu dupa mine.Daca te intereseaza,spune-mi.
Da-mi si mie, te rog:D

Hristos a inviat!

Apropo de acest topic am gasit cel mai bun raspuns la mitropolitul Antonie. Cel mai bune rugaciuni sunt cele din inima. Dar sunt momente cand inima ti-e seaca, cand nu mai simti nimic si te simti impietrit si atunci e de folos citirea rugaciunilor din carti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2007, 18:34:45
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Apropo de acest topic am gasit cel mai bun raspuns la mitropolitul Antonie. Cel mai bune rugaciuni sunt cele din inima. Dar sunt momente cand inima ti-e seaca, cand nu mai simti nimic si te simti impietrit si atunci e de folos citirea rugaciunilor din carti.
Mai jos am extras din Patericul Mirenilor si din Patericul Egiptean, asa cum le prezinta Danion Vasile:

După ce a terminat de spovedit un credincios, părintele Ioan l-a întrebat:
- Tu, când te rogi lui Dumnezeu, Îl minti?
- Cum să Îl mint, părinte?
- În timpul Sfintei Liturghii, de exemplu, când se cântă Heruvicul: "Noi care pe heruvimi cu taină închipuim", mintea ta e la rugăciune sau participi la slujbă doar cu gura? Îti silesti mintea să fie atentă la rugăciune? Sau când se cântă: "Pe Tine Te lăudăm", Îl lauzi în inima ta pe Dumnezeu?
- Părinte, slujba este prea lungă, nu pot fi atent la toată. Cât pot, stau atent, cât nu, îmi las mintea să alerge. Când se cântă "Apărătoare Doamnă", cânt si eu cu ceilalti. Dar nu îi aduc Maicii Domnului multumiri pentru biruintă. Care biruintă? Care multumiri? Repet si eu, asta e tot ce pot să fac.
- Rău faci. Trebuie să încerci să întelegi ceea ce cânti. Unde nu îti e clar, întrebă-i pe altii. Dacă nu te pot lămuri nici aceia, atunci vino la mine.
- Dar parcă am citit că important este să rostesc rugăciunea, chiar dacă nu înteleg ce spun.
- Nu, este mai important să rostesti rugăciunea decât să nu o rostesti. Dar este mai important să încerci să întelegi ce rostesti. Papagalii nu se mântuiesc, nimeni nu se mântuieste repetând în mod mecanic rugăciuni. Rugăciunea trebuie făcută cu convingere, cu credintă. Si ce credintă poti avea când nu întelegi ce spui? Omul nu e un magnetofon care repetă rugăciuni, omul este o fiintă pe care rugăciunea îl uneste cu Dumnezeu. Numai aceasta este rugăciune.

Un frate s-a dus la unul din bătrâni în lavra lui Suca, deasupra Ierihonului, si i-a zis: "Cum trăiesti, părinte?". Răspuns-a lui bătrânul: "Rău". Zis-a lui fratele: "Pentru ce trăiesti rău, părinte?". Iar bătrânul i-a zis: "Iată, am treizeci de ani de când stau înaintea lui Dumnezeu în toate zilele rugându-mă, si în rugăciunea mea uneori mă blestem pe mine zicând către Dumnezeu: să nu Te milostivesti spre toti cei ce fac fărădelegea. Si: blestemati sunt cei ce se abat de la poruncile Tale, de la care eu pururea mă abat, si fărădelegea o lucrez. Alteori către Dumnezeu iarăsi zic: vei pierde pe toti cei ce grăiesc minciuna, si eu în fiecare zi grăiesc minciuna si în inima mea, cugetând rele, zic către Dumnezeu că cugetarea inimii mele înaintea Ta este pururea. Si neavând post câtusi de putin, zic: genunchii mei au slăbit de post. Si iarăsi, dacă am pomenire de rău asupra fratelui meu, zic către Dumnezeu: iartă-ne nouă precum si noi iertăm [gresitilor nostri]...! Si toată grija având la a mânca pâinea mea, zic: am uitat a mânca pâinea mea. Si dormind până dimineata, cânt ziua: la miezul noptii m-am sculat ca să mă mărturisesc Tie. Neavând umilintă câtusi de putin, zic: ostenit-am întru suspinul meu, sau: făcutu-s-au lacrimile mele mie pâine ziua si noaptea. Si cu totul fiind plin de mândrie si de odihnă trupească, mă batjocoresc pe mine si cânt: vezi smerenia mea si osteneala mea si lasă toate păcatele mele! Negătit fiind, zic: gata este inima mea, Dumnezeule! Pe scurt deci toată pravila si rugăciunea mea mi se face mie spre mustrare si rusine".
Zis-a fratele: "Eu socotesc, părinte, că acestea le-a făcut David pentru sine". Iar bătrânul, suspinând, a zis: "Ce zici, frate? De nu vom păzi cele ce cântăm înaintea lui Dumnezeu, la pierzare vom merge".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2007, 20:26:57
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Dar sunt momente cand inima ti-e seaca, cand nu mai simti nimic si te simti impietrit si atunci e de folos citirea rugaciunilor din carti.
Of, mie mai tot timpul mi-e inima seaca si sunt legata de carti...
"Inundatiile" vin la greu, atunci fug repede la icoana si ma rog fierbinte si de aia mi se mai face dor e un necaz cateodata, dar mi-e greu sa accept ca va fi mai bine cand va veni, ca ma "indulcesc" in starea asta lumeasca de bine, in loc sa vreau sa fiu si mai aproape de Domnul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
rugaciunea dorinel78 Generalitati 60 26.01.2011 02:52:56
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 08:43:20
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58