Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2023, 00:33:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu-mi dau seama exact de unde e citatul, am găsit pe net pusă de o parohie, slujba Pavecernita Mare:
https://www.stavropoleos.ro/wp-conte...mare_maici.pdf
.................

Nu cred că în Pavecernița Mare e pasajul: Ca mai inainte de toate esti, Cel ce esti Parinte, si impreuna fara de inceput ai pe Fiul Tau.
Tu nu crezi, dar eu l-am auzit si l-am si gasit scris aici:

https://www.crestinortodox.ro/carti-...are-79798.html

Dupa Psalmul 90, la aprox. 40 de randuri vei gasi exact versetul pomenit, care a fost formulat de autor in acord cu Duhul Sfant, spre deosebire de Crezul sinodului constantinopolitan, care pe mine ma zgarie la ureche. Poate pe tine nu.

Dupa savarsirea serii am sesizat preotului paroh(toba de carte, cu doctorat luat) diferenta,iar el mi-a dat instantaneu "explicatii" pe care le-am respins imediat si m-a trimis la Episcop, care de fapt el a si condus slujbele (Liturghia si Pavecernita); cu o jumatate de gura a admis ca faptele nu se pot petrece decat in lume.

Cum am amintit, pe mine ma deranja formularea Crezului de mai multa vreme, iar acum am primit justificarea de a deschide acest topic.

Nu ma intereseaza ce au vrut ei(sfintii parinti) sa spuna, si desi stiu, ma uit cu nedumerire la ce au spus cu adevarat. Cum sa tac cand tu spui NU avand pretentia ca spui DA?



Acum vreo 10 ani am remarcat o alta greseala de exprimare arhaica in Acatistul Sfintilor Brancoveni, pe care am semnalat-o Editurii Patriarhiei, care a si editat un nou acatist in 2013, cu un limbaj mai actualizat, spre nemultumirea mea,deoarece eu cred ca Acatistul Sfintilor Brancoveni e (poate) cel mai frumos acatist, frumusete datorata bogatului limbaj arhaic.

Greseala o veti gasi si pe net, deoarece toata lumea crede ca acolo scrie ceea ce cred ei ca scrie, si anume:

"...
Icosul 1

Intregind lantul de aur al noilor martiri, cu neasemanare mai curat decat cel de Ofir, in cetatea marelui Constantin cu indrazneala pe Hristos Dumnezeu l-ati marturisit si lepadarile pentru bunatatile vremelnice ale acestui veac trufas si nestatornic, desavarsit le-ati zdrobit...."

adica, lepadarile le-ati zdrobit(!!!), nu bunatatile vremelnice ale acestui veac.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2023, 00:50:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu nu crezi, dar eu l-am auzit si l-am si gasit scris aici:

https://www.crestinortodox.ro/carti-...are-79798.html
L-am găsit, nu văd unde e contradicția, am găsit și tâlcuiri curând le aduc dar nu știu dacă încap.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dupa Psalmul 90, la aprox. 40 de randuri vei gasi exact versetul pomenit, care a fost formulat de autor in acord cu Duhul Sfant, spre deosebire de Crezul sinodului constantinopolitan, care pe mine ma zgarie la ureche. Poate pe tine nu.
Scrie ceva interesant și despre Duhul Sfânt și taina nașterii mai înainte de toți vecii.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dupa savarsirea serii am sesizat preotului paroh(toba de carte, cu doctorat luat) diferenta,iar el mi-a dat instantaneu "explicatii" pe care le-am respins imediat si m-a trimis la Episcop, care de fapt el a si condus slujbele (Liturghia si Pavecernita); cu o jumatate de gura a admis ca faptele nu se pot petrece decat in lume.
Tare, la o parohie ortodoxă sau greco-catolică s-au petrecut discuțiile ?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cum am amintit, pe mine ma deranja formularea Crezului de mai multa vreme, iar acum am primit justificarea de a deschide acest topic.
Apăi trebuie studiat oricum Crezul.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Acum vreo 10 ani am remarcat o alta greseala de exprimare arhaica in Acatistul Sfintilor Brancoveni, pe care am semnalat-o Editurii Patriarhiei, care a si editat un nou acatist in 2013, cu un limbaj mai actualizat, spre nemultumirea mea,deoarece eu cred ca Acatistul Sfintilor Brancoveni e (poate) cel mai frumos acatist, frumusete datorata bogatului limbaj arhaic.

Greseala o veti gasi si pe net, deoarece toata lumea crede ca acolo scrie ceea ce cred ei ca scrie, si anume:

"...
Icosul 1

Intregind lantul de aur al noilor martiri, cu neasemanare mai curat decat cel de Ofir, in cetatea marelui Constantin cu indrazneala pe Hristos Dumnezeu l-ati marturisit si lepadarile pentru bunatatile vremelnice ale acestui veac trufas si nestatornic, desavarsit le-ati zdrobit...."

adica, lepadarile le-ati zdrobit(!!!), nu bunatatile vremelnice ale acestui veac.
Păi au zdrobit trocul de a se lepăda de credință pentru bunătățile vremelnice ale acestui veac, are logică textuală-lingvistică, deci au zdrobit lepădările de frică și din interes material, au respins ademenirea de a se lepăda de credință pt alte avantaje.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.03.2023 at 00:55:39.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2023, 04:52:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Scrie ceva interesant și despre Duhul Sfânt și taina nașterii mai înainte de toți vecii.
Interesant este ca "mai inainte de toti vecii"(adica in vesnicie, sau poate nu) timpul trecut perfect compus inseamna de drept... prezent, ca de fapt nu este fapt.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tare, la o parohie ortodoxă sau greco-catolică s-au petrecut discuțiile ?
N-are greco-catolicismul nicio legatura cu Pavecernita.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Apăi trebuie studiat oricum Crezul.
Apai trebuia studiata gramatica inainte de "anul sinodal" 381 pentru a alege cuvintele potrivite.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi au zdrobit trocul de a se lepăda de credință pentru bunătățile vremelnice ale acestui veac, are logică textuală-lingvistică, deci au zdrobit lepădările de frică și din interes material, au respins ademenirea de a se lepăda de credință pt alte avantaje.
?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
istorie, sinoadele ecumenice