Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.08.2009, 16:32:34
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

P.S. Stiti care-i ironia sortii in aceasta situatie? E ca nu cred in minciuni ci pe intamplari petrecute pe pielea mea; prin anii '88 cand eram o tanara de liceu in clasa a XII-a, am fost invitata de o colega de a mea "undeva" unde avea ea putina treaba, fara sa-mi spuna despre ce era vorba; si uite asa m-am pomenit intr-o sala,bineinteles intr-o "casa de rugaciuni"; m-am asezat frumos alaturi de colega mea care imi zambea "naiv", intr-o banca unde erau locuri libere; in secunda urmatoare mi-a inghetat sangele in vine cand am vazut in fata, la o masa, ca si o catedra, un personaj imbracat intr-un costum negru, iar daca cunoasteti expresia "putin mai frumos decat dracu" intelegeti de ce m-am speriat, mai ales ca se agita acolo ca un pepsi alterat si bineinteles ca eu nu pricepeam nimic; mi s-a explicat ca era un musafir de vaza, tocmai sosit de peste mari si tari asa ca merita toata atentia ;tragedia pentru mine a inceput cand au inceput sa se roage, mi-am spus "gata, pana aici mi-a fost", aveam senzatia ca sunt intr-un spital de debili mintali si ca n-o sa mai scap cu viata de acolo, desi fiecare isi vedea de schimonoselile lui, in limba lui....Nu mai stiu cum am iesit de acolo, dar ceea ce trebuia sa-mi confere pace si liniste mi-a conferit o stare de frica de a trebuit sa dorm cu parintii in camera; mult timp dupa aceea am fost urmarita de acel cosmar, dar in tot raul a fost si un bine: am inceput sa caut si sa descopar unde este adevarul si care sunt tainele crestinismului;
Bineinteles ca buna mea colega care "mi-a vrut binele" nu era asa o buna crestina cum pretindeti voi ca sunteti si aruncati cu noroi in ortodocsi, numai ca noi, ne comportam asa cum suntem, fiecare la nivelul de traire duhovniceasac la care este, pe fata, si nu in ascuns asa cum sunt majoritatea sectantilor; fiindca colega mea chiulea de mama focului, tragea din tigara ori de cate ori avea ocazia si pe unde apuca, a facut vreo doua avorturi apoi s-a casatorit; dar bineinteles ca "la adunare" era fetita cuminte, cu baticut pe cap si toate cele ale sectei....
A, si o alta ironie, dupa ce m-am casatorit, m-am mutat impreuna cu sotul intr-un apartament pe aceeasi strada cu casa de rugaciuni cu pricina;
Huh, de cate ori trec pe langa, imi fac o cruce maaaaaare si multumesc LUi Dumnezeu, Maicii Domnului si tuturor sfintilor ca m-am nascut in religia asta ortodoxa, cea mai frumoasa, cea mai buna dar mai ales cea ADEVARATA.
Si cred cu toata taria ca IIsus Hristos,Mantuitorul lumii, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Sale si ale tuturor sfintilor, nu ne va lasa biruiti de puterea si armele satanei, caci insusi El a zis Sfantului Apostol Petru:.."Pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea, si portile iadului (gurile sectarilor) nu o vor birui".....
  #52  
Vechi 20.08.2009, 18:54:55
Anamaria_anca Anamaria_anca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Imi plac cuvintele folosite la sfarsit,doamna Veverita.si eu simt la fel
  #53  
Vechi 20.08.2009, 19:37:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Piatra, Stanca de Neclintit a Veacurilor pe care e cladita Biserica este Hristos si nu nisipul miscator al teoriilor omenesti. Sentimentul religios poate sa fie bun si inaltator, insa cand temelia religiei nu e formata din crezul apostolilor si invatatura Domnului nostru Isus Hristos, stai si te intrebi: oare aceasta sa fie Biserica Lui, sau e doar un jalnic surogat biruit deja de "portile iadului"?

"20. Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos.
21. Întru El, orice zidire bine alcătuită crește ca să ajungă un locaș sfânt în Domnul,
22. În Care voi împreună sunteți zidiți, spre a fi locaș al lui Dumnezeu în Duh." (Efeseni 2)


1. Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort.
2.Priveghează și întărește ce a mai rămas și era să moară. Căci n-am găsit faptele tale depline înaintea Dumnezeului Meu.
3.Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește. Iar de nu vei priveghea, voi veni ca un fur și nu vei ști în care ceas voi veni asupra ta. (Apocalips 3)
  #54  
Vechi 20.08.2009, 19:46:12
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul

Combateti va rog si urmatoarele:

Intre ratacirile sectei se numara:invatatura despre mileniu,
Invatatura despre mileniu. Sfanta Scriptura vorbeste despre doua evenimente foarte importante:
- primul eveniment: revenirea Domnului Iisus Hristos, invierea celor morti in Hristos si inaltarea la cer a credinciosilor pentru a fi totdeauna cu Domnul. Acest eveniment este foarte bine ilustrat de Sfantul Apostol Pavel in 1 Tesaloniceni 4:13-17.
- al doilea eveniment, care va avea loc dupa o mie de ani, („ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani”-Apocalipsa 20:5) este invierea pentru judecata si osanda a celor necredinciosi, curatirea pamantului si revenirea pe noul pamant a credinciosilor (vezi Apocalipsa cap. 21).

In concluzie, ce vedeti gresit la invatatura mileniului? Este o invatatura biblica,in care se vorbeste despre o perioada de timp (de o mie de ani sau de „mii de ani”- conform unor traduceri ortodoxe) care incadreaza doua evenimente importante. Faptul ca dvs. nu aprofundati Scriptura si nu luati in seama unele pasaje nu va da dreptul sa numiti rataciri unele invataturi biblice.


Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul

credinta ca nu exista iad
Credinta ca nu exista iad. Adventistii nu cred in iadul ortodox, cu toate grozaviile lui. Sfanta Scriptura ne vorbeste despre un loc de pedeapsa si despre nimicirea completa a celor pacatosi. Prin vesnic, in Sfanta Scriptura, se intelege „pentru totdeauna”, „cu consecinte vesnice”, „fara cale de intoarcere”, etc. Sfantul Apostol Iuda (nu iIuda iscarioteanul) ne da un exemplu:” Tot asa, Sodoma si Gomora si cetatile dimprejurul lor, care se dadusera ca si ele la curvie si au poftit dupã trupul altuia, ne stau înainte ca o pilda, suferind pedeapsa unui foc vesnic.”(Iuda 7) Au suferit pedeapsa unui foc vesnic. Dar, aceste cetati nu mai ard. Se intelege ca au ars pentru totdeauna, fara cale de refacere.

Tot asa si cu acea pedeapsa vesnica despre care vorbeste Sfanta Scriptura. Este vorba despre o nimicire pentru totdeauna (nu este exclusa si o perioada de chin inaintea acestei nimiciri).


Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
si nici suflet nemuritor,
Credinta ca nu exista suflet nemuritor. A nu se interpreta ca adventistii cred ca nu mai exista nimic dincolo de groapa. Dimpotriva, in biserica adventista este foarte puternica credinta in revenirea Domnului Iisus Hristos, in invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice. Cat despre suflete nemuritoare: Sfanta Scriptura spune clar: „Sufletul care pacatuieste acela va muri”. ( Ezechiel 18:20) De fapt, asa ne invata si unii Sfinti Parinti (pot veni cu citate, daca este nevoie).

Daca vorbim despre starea omului intre momentul mortii (prima moarte) momentul invierii: Sfanta Scriptura prezinta aceasta moarte ca pe un somn in care „nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta nici intelepciune” (Ecelsiastul 9:10)

Va rog sa veniti cu lamuriri. In ce consta, concret, „ratacirea” la care faceti referire?


Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
serbarea sambetei
Serbarea sambetei (ziua a saptea). Vedeti vre-o ratacire daca pazesti singura zi din saptamana pe care Dumnezeu a binecuvantat-o si a sfintit-o inca de la facerea lumii, cand nu exista poporul evreu? (Facerea 2:3). Vedeti vre-o ratacire in respectarea tuturor celor 10 Porunci (inclusiv porunca a patra- referitoare la pazirea zilei a saptea), scrise de insusi Dumnezeu, pe piatra?

Ziua a saptea este singura zi din saptamana binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, a fost pazita de poporul ales, a fost pazita de Domnul Sambetei (Domnul Iisus Hristos), a fost pazita de Sfintii Apostoli, a fost pazita de primii crestini, este pazita si astazi de unii crestini, va fi pazita si pe noul pamant (vezi Isaia cap. 66- la sfarsit).

Despre ce ratacire vorbiti dvs? Despre binecuvantarea si sfintirea zilei intaia a saptamanii si despre pazirea acesteia, nu gasim nici un verset in Sfanta Scriptura. Daca tot cautati rataciri, nu le cautati in pazirea zilei hotarata de Dumnezeu. Cautati sa vedeti ratacire la cei ce pazesc o zi hotarata de oameni.

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
si mancarurile necurate,
Mancaruri curate si necurate. Dumnezeu a impartit animalele in „curate” si „necurate”, inca de la inceput (cand nu existau evrei). In Facerea cap. 7, Noe este sfatuit cate animale sa ia in arca (cate o pereche de animale „necurate” si cate sapte perechi de animale „curate”). Sfanta Scriptura ne invata sa nu mancam din animalele numite „necurate” (printre care si porcul). Este un lucru bun pentru sanatatea noastra. Suntem datori sa avem grija ce bagam in noi, pentru a ne pastra trupurile curate si sanatoase. „ Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant care locuieste in voi..... Proslaviti dar pe Dumnezeu in trupul si in duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.”( 1 Corinteni 6:19,20).

Sfantul Apostol Petru, care a trait si a invatat la picioarele lui Hristos, refuza sa manance ceva necurat (vezi Faptele Apostolilor cap. 10 - aveti grija sa nu va lasati inselata de unele interpretari si sa cititi explicatiile pe care le da insusi Sfantul Apostol Petru, in acelasi capitol incepand cu vers. 28 si la inceputul cap. 11).

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
credinta ca imparatia de 1260 de zile a Antihristului(cf.Ap.12,16) este perioda de ani intre 538-1798(dominatia papalitatii)
Imparatia de 1260 de ani a antihristului. Nu este vorba despre o imparatie. Este vorba de unul din „semnalmentele” antihristului. Sfanta Scriptura ne da vre- 10-11 caracteristici ale fiarei care se pune in locul lui Hristos (antihrist). Toate aceste caracteristici arata catre istitutia papala (nu catre papa- care este doar un om; nici catre credinciosii catolici - care pot avea parte de mantuire). Una dintre caracteristici se refera la perioada de 1260 de ani ( descrisa in diferite forme: 1260 de zile sau 42 de luni sau o vreme doua vremi si o jumatate de vreme). In anul 538 generalul Belizarie (sau Belizarius), un general a lui Justinian, il instaureaza oficial pe primul papa. Incepe dominatia papala. Stim bine ce evenimente au avut loc de-a lungul istoriei evului mediu (numit si evul intunecat). Dupa 1260 de ani, in anul 1798, generalul Berthier il aresteaza pe papa si il inchide la Avignon. Dominatia papala s-a incheiat si a tinut 1260 de ani. Papalitatea a primit o lovitura care i-a provocat o rana de moarte. „Dar rana de moarte fusese vindecata” (Apocalipsa 13:3). In anul 1929, Musolinii reinstaureaza institutia papala si o repune in drepturi. Si istoria continua... Se poate discuta foarte mult pe acesta tema, cu Biblia intr-o mana si cu cartile de istorie in cealalta.

Unde este ratacirea? Daca aveti dvs. explicatii mai corecte a profetiilor biblice, dati-le. Ca sa ne dam astfel seama de ratacirea noastra.

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Conform credintei acestei secte, toate bisericile crestine ar fi stapanite de diavol iar preotii ar fi slujitorii acestuia.In consecinta, toti crestinii trebuie sa paraseasca bisericile si sa intre in "singurul adapost" adevarat pe care il ofera secta lor;
Una dintre cele mai mari minciuni spuse despre biserica adventista. Si dvs. o postati increzandu-va in cei care va mint (sau, poate ca va plac astfel de minciuni, va gadila placut urechea).

Copiez de pe un site adventist:
„In ceea ce priveste relatia cu alte biserici si organizatii religioase, Biserica Adventista de Ziua a Saptea sustine ca aceia care il prezinta pe Hristos inaintea oamenilor fac parte din planul divin pentru evanghelizarea lumii si ii respecta pe crestinii din alte biserici angajati in salvarea de suflete pentru Hristos.”


De asemenea, va recomand sa cititi din „Manualul doctrinelor biblice azs”. La capitolul intitulat „Biserica ramasitei” veti gasi scris (redau din memorie): „Adventistii nu considera ca ei sunt singurii credinciosi de pe pamant. Dumnezeu are oile Sale si in alte staule, credinciosi sinceri care-L marturisesc pe Hristos.” Plus alte citate (daca doriti vi le dau) in care se arata respectul pentru credinciosii din alte religii si credinta ca si dintre acestia vor fi multi mantuiti.

Last edited by condor; 20.08.2009 at 19:49:30.
  #55  
Vechi 21.08.2009, 09:21:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Piatra, Stanca de Neclintit a Veacurilor pe care e cladita Biserica este Hristos si nu nisipul miscator al teoriilor omenesti. Sentimentul religios poate sa fie bun si inaltator, insa cand temelia religiei nu e formata din crezul apostolilor si invatatura Domnului nostru Isus Hristos, stai si te intrebi: oare aceasta sa fie Biserica Lui, sau e doar un jalnic surogat biruit deja de "portile iadului"?

"20. Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos.
21. Întru El, orice zidire bine alcătuită crește ca să ajungă un locaș sfânt în Domnul,
22. În Care voi împreună sunteți zidiți, spre a fi locaș al lui Dumnezeu în Duh." (Efeseni 2)


1. Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort.
2.Priveghează și întărește ce a mai rămas și era să moară. Căci n-am găsit faptele tale depline înaintea Dumnezeului Meu.
3.Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește. Iar de nu vei priveghea, voi veni ca un fur și nu vei ști în care ceas voi veni asupra ta. (Apocalips 3)
este corect ce ai sustzinut prin intrebarea ta in aceasta postare cu singura remarca, o singura problema, un singur amanunt colosal, ai trecut cu vederea totushi, nu ai bolduit cum ar fi trebuit ci ai fusherlit insashi bolduirea, daca tot ai bolduit, defapt in doua-trei locuri, sa vedem daca observi:

"20. Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos.
21. Întru El, orice zidire bine alcătuită crește ca să ajungă un locaș sfânt în Domnul,
22. În Care voi împreună sunteți zidiți, spre a fi locaș al lui Dumnezeu în Duh." (Efeseni 2)

1. Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: Știu faptele tale, că ai nume, că trăiești, dar ești mort.
2.Priveghează și întărește ce a mai rămas și era să moară. Căci n-am găsit faptele tale depline înaintea Dumnezeului Meu.
3.Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește. Iar de nu vei priveghea, voi veni ca un fur și nu vei ști în care ceas voi veni asupra ta. (Apocalipsis 3)

Last edited by vsovi; 21.08.2009 at 09:24:28.
  #56  
Vechi 21.08.2009, 09:40:59
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Invatatura despre mileniu. Sfanta Scriptura vorbeste despre doua evenimente foarte importante:
- primul eveniment: revenirea Domnului Iisus Hristos, invierea celor morti in Hristos si inaltarea la cer a credinciosilor pentru a fi totdeauna cu Domnul. Acest eveniment este foarte bine ilustrat de Sfantul Apostol Pavel in 1 Tesaloniceni 4:13-17.
- al doilea eveniment, care va avea loc dupa o mie de ani, („ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani”-Apocalipsa 20:5) este invierea pentru judecata si osanda a celor necredinciosi, curatirea pamantului si revenirea pe noul pamant a credinciosilor (vezi Apocalipsa cap. 21).

In concluzie, ce vedeti gresit la invatatura mileniului? Este o invatatura biblica,in care se vorbeste despre o perioada de timp (de o mie de ani sau de „mii de ani”- conform unor traduceri ortodoxe) care incadreaza doua evenimente importante. Faptul ca dvs. nu aprofundati Scriptura si nu luati in seama unele pasaje nu va da dreptul sa numiti rataciri unele invataturi biblice.




Credinta ca nu exista iad. Adventistii nu cred in iadul ortodox, cu toate grozaviile lui. Sfanta Scriptura ne vorbeste despre un loc de pedeapsa si despre nimicirea completa a celor pacatosi. Prin vesnic, in Sfanta Scriptura, se intelege „pentru totdeauna”, „cu consecinte vesnice”, „fara cale de intoarcere”, etc. Sfantul Apostol Iuda (nu iIuda iscarioteanul) ne da un exemplu:” Tot asa, Sodoma si Gomora si cetatile dimprejurul lor, care se dadusera ca si ele la curvie si au poftit dupã trupul altuia, ne stau înainte ca o pilda, suferind pedeapsa unui foc vesnic.”(Iuda 7) Au suferit pedeapsa unui foc vesnic. Dar, aceste cetati nu mai ard. Se intelege ca au ars pentru totdeauna, fara cale de refacere.

Tot asa si cu acea pedeapsa vesnica despre care vorbeste Sfanta Scriptura. Este vorba despre o nimicire pentru totdeauna (nu este exclusa si o perioada de chin inaintea acestei nimiciri).




Credinta ca nu exista suflet nemuritor. A nu se interpreta ca adventistii cred ca nu mai exista nimic dincolo de groapa. Dimpotriva, in biserica adventista este foarte puternica credinta in revenirea Domnului Iisus Hristos, in invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice. Cat despre suflete nemuritoare: Sfanta Scriptura spune clar: „Sufletul care pacatuieste acela va muri”. ( Ezechiel 18:20) De fapt, asa ne invata si unii Sfinti Parinti (pot veni cu citate, daca este nevoie).

Daca vorbim despre starea omului intre momentul mortii (prima moarte) momentul invierii: Sfanta Scriptura prezinta aceasta moarte ca pe un somn in care „nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta nici intelepciune” (Ecelsiastul 9:10)

Va rog sa veniti cu lamuriri. In ce consta, concret, „ratacirea” la care faceti referire?




Serbarea sambetei (ziua a saptea). Vedeti vre-o ratacire daca pazesti singura zi din saptamana pe care Dumnezeu a binecuvantat-o si a sfintit-o inca de la facerea lumii, cand nu exista poporul evreu? (Facerea 2:3). Vedeti vre-o ratacire in respectarea tuturor celor 10 Porunci (inclusiv porunca a patra- referitoare la pazirea zilei a saptea), scrise de insusi Dumnezeu, pe piatra?

Ziua a saptea este singura zi din saptamana binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, a fost pazita de poporul ales, a fost pazita de Domnul Sambetei (Domnul Iisus Hristos), a fost pazita de Sfintii Apostoli, a fost pazita de primii crestini, este pazita si astazi de unii crestini, va fi pazita si pe noul pamant (vezi Isaia cap. 66- la sfarsit).

Despre ce ratacire vorbiti dvs? Despre binecuvantarea si sfintirea zilei intaia a saptamanii si despre pazirea acesteia, nu gasim nici un verset in Sfanta Scriptura. Daca tot cautati rataciri, nu le cautati in pazirea zilei hotarata de Dumnezeu. Cautati sa vedeti ratacire la cei ce pazesc o zi hotarata de oameni.



Mancaruri curate si necurate. Dumnezeu a impartit animalele in „curate” si „necurate”, inca de la inceput (cand nu existau evrei). In Facerea cap. 7, Noe este sfatuit cate animale sa ia in arca (cate o pereche de animale „necurate” si cate sapte perechi de animale „curate”). Sfanta Scriptura ne invata sa nu mancam din animalele numite „necurate” (printre care si porcul). Este un lucru bun pentru sanatatea noastra. Suntem datori sa avem grija ce bagam in noi, pentru a ne pastra trupurile curate si sanatoase. „ Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant care locuieste in voi..... Proslaviti dar pe Dumnezeu in trupul si in duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.”( 1 Corinteni 6:19,20).

Sfantul Apostol Petru, care a trait si a invatat la picioarele lui Hristos, refuza sa manance ceva necurat (vezi Faptele Apostolilor cap. 10 - aveti grija sa nu va lasati inselata de unele interpretari si sa cititi explicatiile pe care le da insusi Sfantul Apostol Petru, in acelasi capitol incepand cu vers. 28 si la inceputul cap. 11).



Imparatia de 1260 de ani a antihristului. Nu este vorba despre o imparatie. Este vorba de unul din „semnalmentele” antihristului. Sfanta Scriptura ne da vre- 10-11 caracteristici ale fiarei care se pune in locul lui Hristos (antihrist). Toate aceste caracteristici arata catre istitutia papala (nu catre papa- care este doar un om; nici catre credinciosii catolici - care pot avea parte de mantuire). Una dintre caracteristici se refera la perioada de 1260 de ani ( descrisa in diferite forme: 1260 de zile sau 42 de luni sau o vreme doua vremi si o jumatate de vreme). In anul 538 generalul Belizarie (sau Belizarius), un general a lui Justinian, il instaureaza oficial pe primul papa. Incepe dominatia papala. Stim bine ce evenimente au avut loc de-a lungul istoriei evului mediu (numit si evul intunecat). Dupa 1260 de ani, in anul 1798, generalul Berthier il aresteaza pe papa si il inchide la Avignon. Dominatia papala s-a incheiat si a tinut 1260 de ani. Papalitatea a primit o lovitura care i-a provocat o rana de moarte. „Dar rana de moarte fusese vindecata” (Apocalipsa 13:3). In anul 1929, Musolinii reinstaureaza institutia papala si o repune in drepturi. Si istoria continua... Se poate discuta foarte mult pe acesta tema, cu Biblia intr-o mana si cu cartile de istorie in cealalta.

Unde este ratacirea? Daca aveti dvs. explicatii mai corecte a profetiilor biblice, dati-le. Ca sa ne dam astfel seama de ratacirea noastra.



Una dintre cele mai mari minciuni spuse despre biserica adventista. Si dvs. o postati increzandu-va in cei care va mint (sau, poate ca va plac astfel de minciuni, va gadila placut urechea).

Copiez de pe un site adventist:
„In ceea ce priveste relatia cu alte biserici si organizatii religioase, Biserica Adventista de Ziua a Saptea sustine ca aceia care il prezinta pe Hristos inaintea oamenilor fac parte din planul divin pentru evanghelizarea lumii si ii respecta pe crestinii din alte biserici angajati in salvarea de suflete pentru Hristos.”


De asemenea, va recomand sa cititi din „Manualul doctrinelor biblice azs”. La capitolul intitulat „Biserica ramasitei” veti gasi scris (redau din memorie): „Adventistii nu considera ca ei sunt singurii credinciosi de pe pamant. Dumnezeu are oile Sale si in alte staule, credinciosi sinceri care-L marturisesc pe Hristos.” Plus alte citate (daca doriti vi le dau) in care se arata respectul pentru credinciosii din alte religii si credinta ca si dintre acestia vor fi multi mantuiti.





In capul domniilor voastre e un talmes-balmes, ca si cum ati amesteca sarea cu zaharul;Sfanta Scriptura, care mai precis , o luati de buna?
nu ma-ti convins cu explicatiile date mai ales ca nu ati amintit nimic despre obligativitatea resepectarii legilor Vechiului Testament pe care il aveti ca si carte de capatai; dupa Vechiul Testament da, sambata era ziua cea care trebuia "pazita", dar odata cu venirea lui Hristos se schimba treaba, se schimba legea, avem o lege noua, a iubirii, "dintele pentru dinte" se transforma in "intoarce si celalat obraz", iar duminica ia locul sambetei deoarece odata cu aceasta zi, odata cu jertfa Fiului lui Dumnezeu ni s-a dat sansa de mantuire; sa nu uitam ca pana la rastignirea lui Hristos, toti dreptii Vechiului Testament erau in iad;
Domniile voastre vorbiti despre orice numai despre esenta lucrurilor nu! si e de inteles atata timp cat va invartiti in jururl cozii, in jurul V.T. Orice erezie isi revendica propria "spiritualitate" si propria metoda de practicare a vietii religioase, dvs. revendicati legile V.T, din N.T faceti referire la Hristos insa aveti un Hristos fara Cruce, (fara a recunoaste jertfa suprema si mai ales pentru cine si pentru ce a facut aceasta),fara Golgota, fara Sfintele Taine....
Vorbiti despre Sfintii Parinti... care? spuneti-mi despre un Sfant Parinte adventist, penticostali,ale carei invataturi le studiati; Sfintii Parinti pe care noi ortodoscii ii avem ca modele de traire intru Hristos, au cinstit-o pe Maica Domnului, dvs o cinstiti? Poate doriti sa-mi vorbiti putin despre cultul pe care il aveti despre Maica Domnului? Ce reprezinta pentru cultul adventist Maica Domnului? Pentru noi ortodocsii este Mama noastra pentru ca sta in genunchi in fata Fiului Ei si se roaga pentru iertarea pacatelor, se roaga Fiului Ei sa nu ne piarda pentru faradelegile noastre, este grabnic ajutatoare in necazuri si suferinte;Detasati-va putin de Vechiul Testament si vorbiti-mi despre Noul Testament, vorbiti-mi putin despre Maica Domnului si despre Nasterea Fiului Ei, vorbiti-mi putin despre viata, patimile si rastignirea lui Hristos, vorbiti-mi putin despre evangheliile lui Hristos si inca putin despre multimea mare, dar mare de tot, a sfintilor care au si-au jertfit viata pentru Hristos, care au trait sub ploaia Duhului Sfant si au facut minuni, dar minuni cu adevarat; numai acestia care-si rastignesc de buna voie patimile si viata lumeasca si duc o viata de aspra nevointa pot ajunge la asemenea masuri.
  #57  
Vechi 21.08.2009, 09:52:08
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marele Sfant si parinte bisericesc Teofan Zavoratul, conglasuind impreuna cu toti Sfintii parinti, spune clar ca darurile Sfantului Duh sunt transmise prin "tocmai prin taina Mirungerii, care a fost instituita de Sfintii Apostoli in locul punerii mainilor" Din faptele Sfintilor Apostoli invatam ca la inceput taina Mirungerii se savarsea prin punerea mainilor.
" Noi toti care am fost botezati si mirunsi avem darul Sfantului Duh.....chiar daca el nu este activ in toti. Biserica Ortodoxa are insa la indemana mijloacele de activare a acestui Har, si in afara acestor mijloace nu mai exista nici o alta cale...
  #58  
Vechi 21.08.2009, 10:09:03
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

INVATATURA DESPRE MILENIU:

"Evanghelistii protestanti, ca de ex. Billy Graham, in modul lor gresit si personal de a interpreta Apocalipsa, asteapta "mileniul" in care Hristos va domni peste pamant;Alti evanghelisti din Israel gasesc ca interpretarea lor milenarista despre Mesia, este tocmai ceea ce trebuie pentru a-i pregati pe evrei pentru venirea Lui.
Arhifundamentalistul Carl McIntire se pregateste sa ridice o replica, in marime naturala, a Templului din Ierusalim in Florida, avand convingerea ca soseste clipa in care evreii vor construi chiar "Templul in care Domnul Insusi se va intoarce asa cum a promis"
Cea de a doua venire a lui Hristos va fi cu neputinta de confundat, Ea se va intampla deodata; va veni din cer _ "barbati galileeni, de ce stati privind la cer?Acest Iisus Care S-a inaltat de la voi la cer, astfel va si veni, precum L-ati vazut mergand la cer"_ si va hotari sfarsitul acestei lumi.
Nu poate exista nici un fel de pregatire pentru Hristos in afara de cea pe care si-o lucreaza fiecare crestin ortodox prin cainta de pacate, curatire, priveghere, rugaciune.
Nu exista nici un fel de mileniu viitor!; pentru cei vrednici sa-l primeasca, "mileniul" apocaliptic este chiar acum; este viata plina de Har din Biserica Ortodoxa, de-a lungul acestei "mii de ani" ce desparte prima venire a lui Hristos, adica Intruparea Sa, de venirea lui antihrist.
Aceasta este invatatura ortodoxa a Sfintilor Vasile cel Mare, Grigorie Teologul, Andrei al Cezareii si a altor sfinti parinti
Faptul ca protestantii asteapta venirea "mileniului"candva in viitor, nu face altceva decat sa intareasca faptul ca ei marturisesc prin aceasta ca nu-L traiesc, ca se afla in afara Lui, adica in afara Bisericii lui Hristos, al Carei har dumnezeiesc ei nu l-au gustat"
  #59  
Vechi 21.08.2009, 10:35:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza

Combateti va rog si urmatoarele:

Intre ratacirile sectei se numara:invatatura despre mileniu,

Invatatura despre mileniu. Sfanta Scriptura vorbeste despre doua evenimente foarte importante:
- primul eveniment: revenirea Domnului Iisus Hristos, invierea celor morti in Hristos si inaltarea la cer a credinciosilor pentru a fi totdeauna cu Domnul. Acest eveniment este foarte bine ilustrat de Sfantul Apostol Pavel in 1 Tesaloniceni 4:13-17.
- al doilea eveniment, care va avea loc dupa o mie de ani, („ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani”-Apocalipsa 20:5) este invierea pentru judecata si osanda a celor necredinciosi, curatirea pamantului si revenirea pe noul pamant a credinciosilor (vezi Apocalipsa cap. 21).

In concluzie, ce vedeti gresit la invatatura mileniului? Este o invatatura biblica,in care se vorbeste despre o perioada de timp (de o mie de ani sau de „mii de ani”- conform unor traduceri ortodoxe) care incadreaza doua evenimente importante. Faptul ca dvs. nu aprofundati Scriptura si nu luati in seama unele pasaje nu va da dreptul sa numiti rataciri unele invataturi biblice.

Da, aici e corecta credintza voastra dar este doar o credintza scriitoriceasca fiindca voi nu suntetzi duhovniceshti shi apoi voi credetzi shi vedetzi invierea tuturor la o data fixa shi pana atuntzi ii credetzi mortzi, pe sfintzi sau prooroci ca n-au inviat cu sufletul shi pe ceilaltazi mortzi ii bagatzi pe totzi in aceiashi oala, ca intr-un somn cand defapt ei sunt dushi la muncile iadului, shi vedetzi lucrurile petrecandu-se toate exact dupa 1000 de ani cand defapt e dupa 2000 de ani shi lucrurile sunt in derulare iar nici unii nici altzii nu credetzi.


Citat:
În prealabil postat de veveritza

credinta ca nu exista iad

Credinta ca nu exista iad. Adventistii nu cred in iadul ortodox, cu toate grozaviile lui. Sfanta Scriptura ne vorbeste despre un loc de pedeapsa si despre nimicirea completa a celor pacatosi. Prin vesnic, in Sfanta Scriptura, se intelege „pentru totdeauna”, „cu consecinte vesnice”, „fara cale de intoarcere”, etc. Sfantul Apostol Iuda (nu iIuda iscarioteanul) ne da un exemplu:” Tot asa, Sodoma si Gomora si cetatile dimprejurul lor, care se dadusera ca si ele la curvie si au poftit dupã trupul altuia, ne stau înainte ca o pilda, suferind pedeapsa unui foc vesnic.”(Iuda 7) Au suferit pedeapsa unui foc vesnic. Dar, aceste cetati nu mai ard. Se intelege ca au ars pentru totdeauna, fara cale de refacere.

Tot asa si cu acea pedeapsa vesnica despre care vorbeste Sfanta Scriptura. Este vorba despre o nimicire pentru totdeauna (nu este exclusa si o perioada de chin inaintea acestei nimiciri).

dar pilda cu bagatul nemilostiv shi saracul Lazar este film sau inchipuire SF sau minciuna? sau celui ce in noaptea asta i s-a cerut sufletul sau? cel ce avea interesul cu hambarele mai mari caci ii rodise tzarina?



Citat:
În prealabil postat de veveritza
si nici suflet nemuritor,

Credinta ca nu exista suflet nemuritor. A nu se interpreta ca adventistii cred ca nu mai exista nimic dincolo de groapa. Dimpotriva, in biserica adventista este foarte puternica credinta in revenirea Domnului Iisus Hristos, in invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice. Cat despre suflete nemuritoare: Sfanta Scriptura spune clar: „Sufletul care pacatuieste acela va muri”. ( Ezechiel 18:20) De fapt, asa ne invata si unii Sfinti Parinti (pot veni cu citate, daca este nevoie).

Daca vorbim despre starea omului intre momentul mortii (prima moarte) momentul invierii: Sfanta Scriptura prezinta aceasta moarte ca pe un somn in care „nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta nici intelepciune” (Ecelsiastul 9:10)

Va rog sa veniti cu lamuriri. In ce consta, concret, „ratacirea” la care faceti referire?

Ratacirea e in ideea ca totzi dorm pana la inviere, poi nu, ci totzi sunt dushi la diferite munci ale iadului, moartea a doua. Somn este un termen perfect potrivit dar este defapt starea de zombi, de corceala intre om shi drac shi care munceshte in chinuri amarnice ale sufletului in flacarile care nu te ard ci te chinuiesc.



Citat:
În prealabil postat de veveritza
serbarea sambetei

Serbarea sambetei (ziua a saptea). Vedeti vre-o ratacire daca pazesti singura zi din saptamana pe care Dumnezeu a binecuvantat-o si a sfintit-o inca de la facerea lumii, cand nu exista poporul evreu? (Facerea 2:3). Vedeti vre-o ratacire in respectarea tuturor celor 10 Porunci (inclusiv porunca a patra- referitoare la pazirea zilei a saptea), scrise de insusi Dumnezeu, pe piatra?

Ziua a saptea este singura zi din saptamana binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, a fost pazita de poporul ales, a fost pazita de Domnul Sambetei (Domnul Iisus Hristos), a fost pazita de Sfintii Apostoli, a fost pazita de primii crestini, este pazita si astazi de unii crestini, va fi pazita si pe noul pamant (vezi Isaia cap. 66- la sfarsit).

Despre ce ratacire vorbiti dvs? Despre binecuvantarea si sfintirea zilei intaia a saptamanii si despre pazirea acesteia, nu gasim nici un verset in Sfanta Scriptura. Daca tot cautati rataciri, nu le cautati in pazirea zilei hotarata de Dumnezeu. Cautati sa vedeti ratacire la cei ce pazesc o zi hotarata de oameni.

ratacirea este ca nu atzi priceput ca Domnul cand a fost inca Sabatul, in Duminica Invierii dupa calendarul nou dar era in dimineatza adanca de Sabat, shi ingerul a zis Mariei Magdalena "Bucuratzi-va!" shi Domnul a zis sa nu se atinga de El deci se considera mort shi spurcat shi ca inca nu se suise la Tatal shi deci abea dupa ora 12 adica dupa ce soarele a trecut de zenit a venit la apostoli shi le-a zis Pace Voua, adica in inceput de seara a venit, deci in Sfanta Duminica chiar shi dupa calendarul evreiesc al zilei (a fost o seara shi a fost o dimineatza, seara incepand dupa ora 12 dupa ceasurile noastre de acum) deci abea Duminica Seara a intrat la apostoli prin ushile incuiate, caci abea atunci fusese inviat Duhovniceshte shi abea atunci a venit de la Tatal, se coborase dupa ce se suise, deci abea atunci a dat binecuvantarea salutand shi daruind spunand "Pace Voua" shi daruind Sfintzenie fara pacate, deci pana atunci inca mai purta pacatele noastre asupra Lui, shi se considera spurcat shi asha a ferit-o pe Maria Magdalena ca sa se atinga de El, deci inviase cu adevarat abea dupa ora 12 deci doar Duminica inviase cu adevarat chiar daca din mortzi s-a sculat inaintea Duminicii, in Dimineatza Adanca, deci e clar ca de Sabat s-a ridicat doar trupeshte dar purta inca pacatele noastre asupra Lui, deci a inviat Duhovniceshte intru Tatal abea in Sfanta Duminica, in seara sfintei Duminici urmand apoi o dimineazta a sfintei Duminici (a fost o seara shi a fost o dimineatza)... caci nu s-a aratat apostolilor shi nu a dat Pace shi Binecuvantare shi Duh Sfant de la Tatal decat dupa ora 12, decat dupa ce se suise la Tatal, intru Sfintzenie, in Duminica Sfanta, deci dupa ce s-a incheiat Sabatul a venit la ucenici shi Apostoli, caci pana atunci a fost in Emaus dupa Luca shi Cleopa shi acolo l-a prins inceputul sfintei Duminici shi a intrat la ei shi atunci a frant Painea shi s-a facut Nevazut... deci voi nu pricepetzi faptul ca sfanta Duminica este Sabatul cel Nou, shi in el a inviat in sfintzenie Domnul caci de sabatul vechi inviase doar trupeshte... in dimineatza adanca scris in scriptura insemnand foarte clar ca era zi de Sabat shi Domnul nu era sfant ci inca purta pacatele noastre chiar daca inviase, deci se considera pe sine MORT caci a vrut s-o fereasca pe Maria Magdalena ca sa se atinga de mort deci e clar ca ea era mai sfanta ca Domnul in clipele acelea, shi iata ca ea shi celelate femei venisera sa unga pe mort in zi de sabat caci Sabatul nu se incheie decat urma sa se incheie in inceputul serii zilei urmatoare, deci dupa ce soarele depashea zenitul... astfel ca e greshit sa mai tzinetzi Sabatul cel vechi daca spunetzi ca urmatzi lui Hristos in timp ce nu tzinetzi shi sfanta Duminica... caci normal ar fi macar sa le tzinetzi pe amandoua... adica asha cum ne invatza Cuvantul lui Dumnezeu: "de sambata seara pana luni dimineatza"

continuarea mai jos
  #60  
Vechi 21.08.2009, 10:46:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit continuare

Citat:
În prealabil postat de veveritza
si mancarurile necurate,

Mancaruri curate si necurate. Dumnezeu a impartit animalele in „curate” si „necurate”, inca de la inceput (cand nu existau evrei). In Facerea cap. 7, Noe este sfatuit cate animale sa ia in arca (cate o pereche de animale „necurate” si cate sapte perechi de animale „curate”). Sfanta Scriptura ne invata sa nu mancam din animalele numite „necurate” (printre care si porcul). Este un lucru bun pentru sanatatea noastra. Suntem datori sa avem grija ce bagam in noi, pentru a ne pastra trupurile curate si sanatoase. „ Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant care locuieste in voi..... Proslaviti dar pe Dumnezeu in trupul si in duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.”( 1 Corinteni 6:19,20).

Sfantul Apostol Petru, care a trait si a invatat la picioarele lui Hristos, refuza sa manance ceva necurat (vezi Faptele Apostolilor cap. 10 - aveti grija sa nu va lasati inselata de unele interpretari si sa cititi explicatiile pe care le da insusi Sfantul Apostol Petru, in acelasi capitol incepand cu vers. 28 si la inceputul cap. 11).

de aici rezulta ca nu shtitzi ca tocmai lui Noe i s-a dat voie sa manace din toate caci toate sunt ale lui Dumnezeu, a lui Dumnezeu este Cerul shi Pamantul, shi i s-a spus doar sanage cu carne sa nu manance, in timp ce abea Moise a facut osebirea mancarurilor pentru fiii lui Israel shi nu doar porcul l-a socotit necurat ci multe alte mancaruri din diferite animale sau insecte sau taratoare, pe care iata ca Hristos spune sf Ap Petru ca "ce a curatzit Domnul sa nu numeshti tu necurat" deci se arata ca Domnul are puterea sa curetze shi sa sfintzeasca bucatele oricare ar fi, la fel shi oamenii care au ajuns sa fie doar carnarie, deci necurate fiind, toate pot fi curatzite shi mancate prin rugaciune, prin multzumire, prin cercetare de sine shi infranare deci nu ca ar fi toate curate ci spurcate sunt toate dar curatzindu-le de blestem shi hula shi silitnicie, toate mancarurile oricare ar fi pot fi consumate daca nu sunt inchinate idolilor, daca cineva crede sunt inchinate idolilor, shtie ca este asha atunci nu mai pot fi consumate pentru acela sau pentru propria conshtiintza...


Citat:
În prealabil postat de veveritza
credinta ca imparatia de 1260 de zile a Antihristului(cf.Ap.12,16) este perioda de ani intre 538-1798(dominatia papalitatii)

Imparatia de 1260 de ani a antihristului. Nu este vorba despre o imparatie. Este vorba de unul din „semnalmentele” antihristului. Sfanta Scriptura ne da vre- 10-11 caracteristici ale fiarei care se pune in locul lui Hristos (antihrist). Toate aceste caracteristici arata catre istitutia papala (nu catre papa- care este doar un om; nici catre credinciosii catolici - care pot avea parte de mantuire). Una dintre caracteristici se refera la perioada de 1260 de ani ( descrisa in diferite forme: 1260 de zile sau 42 de luni sau o vreme doua vremi si o jumatate de vreme). In anul 538 generalul Belizarie (sau Belizarius), un general a lui Justinian, il instaureaza oficial pe primul papa. Incepe dominatia papala. Stim bine ce evenimente au avut loc de-a lungul istoriei evului mediu (numit si evul intunecat). Dupa 1260 de ani, in anul 1798, generalul Berthier il aresteaza pe papa si il inchide la Avignon. Dominatia papala s-a incheiat si a tinut 1260 de ani. Papalitatea a primit o lovitura care i-a provocat o rana de moarte. „Dar rana de moarte fusese vindecata” (Apocalipsa 13:3). In anul 1929, Musolinii reinstaureaza institutia papala si o repune in drepturi. Si istoria continua... Se poate discuta foarte mult pe acesta tema, cu Biblia intr-o mana si cu cartile de istorie in cealalta.

Unde este ratacirea? Daca aveti dvs. explicatii mai corecte a profetiilor biblice, dati-le. Ca sa ne dam astfel seama de ratacirea noastra.

aici e multa shi mare ratacire caci antichristul nu va veni decat in chip ascuns shi numai "patriarhul" il va recunoashte shi atunci il va ucide pe patriarh caci este imbracat antichristul in haina sfanta shi sub manushi are la unghii copite sau ghiare, atunci cand va participa "patriarhul" la autointronarea sa shi vazand copitele sau ghiarele cand ishi va face cruce, shi in vremea lui vor proorocii doi oameni in duhul lui Ilie shi Enoh sau chiar Ilie shi Enoh vor lupta-invatza pe popor in vremea lui antichrist ca sa nu-l creada shi antichristul ii va omora shi pe ei... dar va veni dupa trei zile duh de viatza de la Dumnezeu shi vor invia shi vor sta pe picioarele lor shi se vor sui la Ceruri... deci voi nu pricepetzi prea bine despre ce e vorba shi despre ce fiu al pacatului e vorba care se va autointrona intr-o splendida biserica cu participarea "patriarhului" mintzind cum ca el e defapt mantuitorul, numai el insushi... el, un copil dintr-o desfranata jidoavca care umbland prin gradina la varsta de 12 ani a intrat satana in el spunand "nu te teme, te voi ajuta" caci copilul s-a cutremurat cand a vazut pe satana aparand din pamant, dintr-o balta...


Citat:
În prealabil postat de veveritza
Conform credintei acestei secte, toate bisericile crestine ar fi stapanite de diavol iar preotii ar fi slujitorii acestuia.In consecinta, toti crestinii trebuie sa paraseasca bisericile si sa intre in "singurul adapost" adevarat pe care il ofera secta lor;

Una dintre cele mai mari minciuni spuse despre biserica adventista. Si dvs. o postati increzandu-va in cei care va mint (sau, poate ca va plac astfel de minciuni, va gadila placut urechea).

Copiez de pe un site adventist:
„In ceea ce priveste relatia cu alte biserici si organizatii religioase, Biserica Adventista de Ziua a Saptea sustine ca aceia care il prezinta pe Hristos inaintea oamenilor fac parte din planul divin pentru evanghelizarea lumii si ii respecta pe crestinii din alte biserici angajati in salvarea de suflete pentru Hristos.”


De asemenea, va recomand sa cititi din „Manualul doctrinelor biblice azs”. La capitolul intitulat „Biserica ramasitei” veti gasi scris (redau din memorie): „Adventistii nu considera ca ei sunt singurii credinciosi de pe pamant. Dumnezeu are oile Sale si in alte staule, credinciosi sinceri care-L marturisesc pe Hristos.” Plus alte citate (daca doriti vi le dau) in care se arata respectul pentru credinciosii din alte religii si credinta ca si dintre acestia vor fi multi mantuiti.

marele vostru eres este ca voi nu credetzi ca preasfanta Maria a nascut miraculos de la Dumnezeu prin zamislire shi nashtere nedureroasa shi preacurata, fara pacat, fara barbat, shi mai shi consideratzi ca Hristos a mai avut fratzi din aceiashi Mama, Preasfanta shi Pururea fecioara Maria, deci problema voastra este ca o batjocuritzi pe preasfanta nascatoare de Dumnezeu lucru pentru care cu sigurantza nu vetzi intra niciodata in Rai, caci insushi Cuvantul lui Dumnezeu o marturiseshte spund despre voi ca va vetzi chema ingerii lui antichrist, deci nu eu v-am numit asha ci Dumnezeu spune ca asha va vetzi chema... din pricina aceasta...iar parintele Arseie Boca a zis sa nu dam cu bata in viespii sectari, deci sa nu lovim cand marturisim dreapta credintza, sa nu lovim pe nimeni.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25