Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.08.2010, 17:26:38
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

va rog sa-mi permiteti sa postez ceva ce mie imi pare a fi extraordinar,acest ceva a fost spus de marele Arsenie Boca caruia ii cer iertare pentru ca ,,nu am calcat pe varfuri''in acest topic,iata ce spunea parintele,,Daca viata noastra nu a fost ca o lumina cat am avut sufletul in trup,apoi chiar de ne vor arde si un vagon de lumanari la cap,cu nimic nu ne va ajuta;nici chiar lumanarea de la iesirea sufletului''.Doamne cat e de greu sa-ti fie viata ca o lumina
  #82  
Vechi 30.08.2010, 21:20:41
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
logica asta de 2 lei(cum spui tu,ce autoritate te face sa o numesti asa?)este logica unui sfant nu-mi apartine mie care sunt un nemernic,din orgoliu(mai am de lucru la acest capitol)nu mi se pare normal ca cineva sa traga de maneca un frate de-al lui pentru ca a facut o succesiune de mesaje care contineau scrieri ale marelui nostru parinte,eu de altfel imi recunosc neputinta,imi cer iertare dar dumneata stimata Katalina nu vezi acest lucru,cum de altfel nu intamplator unii oameni nu simt mare lucru la mormantul Santului Parinte,cum nu intamplator maicutele se poarta urat,cum nu intamplator o cruce de pe trunchiul unui pom e vazuta ca fiind altceva.Inca o data imi cer iertare celor pe care i-am suparat,sincer,iar aceasta logica de 2 lei stimata Katalina e a Sfantului Maxim Marturisitorul daca nu ma insel.
Maxim Marturisitorul emana o parere,care are valoare de adevar relativ,cu toata statura lui de sfintisor!nu visa ca tot ce spune un om considerat sfant e si adevarat!a fost om,totusi!
  #83  
Vechi 30.08.2010, 21:43:53
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
logica asta de 2 lei(cum spui tu,ce autoritate te face sa o numesti asa?)este logica unui sfant nu-mi apartine mie care sunt un nemernic,din orgoliu(mai am de lucru la acest capitol)nu mi se pare normal ca cineva sa traga de maneca un frate de-al lui pentru ca a facut o succesiune de mesaje care contineau scrieri ale marelui nostru parinte,eu de altfel imi recunosc neputinta,imi cer iertare dar dumneata stimata Katalina nu vezi acest lucru,cum de altfel nu intamplator unii oameni nu simt mare lucru la mormantul Santului Parinte,cum nu intamplator maicutele se poarta urat,cum nu intamplator o cruce de pe trunchiul unui pom e vazuta ca fiind altceva.Inca o data imi cer iertare celor pe care i-am suparat,sincer,iar aceasta logica de 2 lei stimata Katalina e a Sfantului Maxim Marturisitorul daca nu ma insel.
o ultima lamurire:crucea aceea este incrustata de om,insa multi vor a crede ca e mana Domnului,dar nu e;intre maicile de la Prislop,ca de altfel si in alte manastiri,sunt cateva poame foarte acre,cat despre simtirea speciala de la mormantul parintelui,hai sa fim seriosi,nu toti is setati sa lesine langa cruce de emotie!asa ca ''nesimtirea" unui om sau comportamentul neadecvat al unuei maici nu spune nimic despre omul care trece prin cele 2 situatii mentionate.....nici eu nu am picat in coma de bucurie la Prislop,dar urmarea dragostei mele ptr loc si parinte au fost cateva vise splendide in care Arsenie Boca a a parut intr-un fel anume si mi-a spus anumite lucruri!asa ca,uita ca daca nu simti ceva anume la mormant,esti de 2 lei,nevrednic,etc!
  #84  
Vechi 30.08.2010, 22:06:44
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Maxim Marturisitorul emana o parere,care are valoare de adevar relativ,cu toata statura lui de sfintisor!nu visa ca tot ce spune un om considerat sfant e si adevarat!a fost om,totusi!
adevarul expus de dvs. cum ca acel citat al unui sfant ar valora 2 lei spune totul despre competentele dvs. doamna sau domnisoara,in opinia dvs. noi nu stim nimic,iar dvs.sunteti intruchiparea adevarului(ati fost de fata cand s-a sculptat crucea respectiva pe acel copac?cum de altfel nici eu n-am fost cand s-a format,dar incerc sa nu privesc lucrurile sfinte cu ochi de lut,nu as vrea sa cred ca ati imprumutat din comportamentul unor maicute de acolo,dar asa-mi lasati impresia).Cu speranta ca nu v-am suparat,va doresc tot binele si mai multa clementa fata de aproapele,pana la urma toti suntem niste nefericiti
  #85  
Vechi 30.08.2010, 22:14:04
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

scuzati-ma dna sau dra Kiralina am uitat,apropo de lesinul la mormantul Preacuviosului Parinte Arsenie,sa stiti ca in nici un caz nu vom lesina la bazaconiile emise de dvs. si va rog nu incepeti dvs. acum sa trantiti usa topicului ptr. ca am tulburat destul linistea Parintelui cu ineptiile noastre,eu nu stiu de ce va place sa va dati atata importanta?de ce numai ce au trait unii e adevarat si ce au simtit altii nu? cu tot respectul va cer si dvs. iertare,aveti puterea sa ma iertati?eu v-am iertat,sarutmana
  #86  
Vechi 30.08.2010, 23:19:40
Beatrice Beatrice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 5
Implicit Părintele Arsenie Boca

"Un locuit de Dumnezeu este strămutat în alte evidențe ale existenței. Prezența Lui ( a lui Dumnezeu în om ) provoacă lumea și o antrenează într-un conflict de limită. Lumea nu mai are ce-i face , decît să-i omoare mărturisitorii , amăgindu-se că prin aceasta a scăpat de realitatea ce-i contraziyce si-i mustră liniștea." - Părinte Arsenie Boca - "OMUL, ZIDIRE DE MARE PREȚ"
  #87  
Vechi 31.08.2010, 00:41:42
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Deci in concluzie, eu am numai cuvinte de lauda la adresa acestui parinte pe care intr-adevar il consider un preaiubit al lui dumnezeu.

Last edited by ghetsimani; 31.08.2010 at 01:41:46.
  #88  
Vechi 31.08.2010, 08:25:51
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
adevarul expus de dvs. cum ca acel citat al unui sfant ar valora 2 lei spune totul despre competentele dvs. doamna sau domnisoara,in opinia dvs. noi nu stim nimic,iar dvs.sunteti intruchiparea adevarului(ati fost de fata cand s-a sculptat crucea respectiva pe acel copac?cum de altfel nici eu n-am fost cand s-a format,dar incerc sa nu privesc lucrurile sfinte cu ochi de lut,nu as vrea sa cred ca ati imprumutat din comportamentul unor maicute de acolo,dar asa-mi lasati impresia).Cu speranta ca nu v-am suparat,va doresc tot binele si mai multa clementa fata de aproapele,pana la urma toti suntem niste nefericiti
1.nu am fost de fata cand s-a sculptat,dar o mica de la Prislop a spus ca un student l-a teologie a sculptat crucea acum multi ani.2.eram sigura ca asta vei intelege din ce am spus despre M.M.,insa detaliez,sa pricepi ce am vrut a spune:a fi considerat sfant nu inseamna ca tot ce spui are nota de adevar absolut.daca M.M.afirma ca omul ce se considera bun pe sine ii considera rai pe altii,nu inseamna ca are si dreptate.afirmatia lui e o tampenie,fara suparare!nu voi da un yes smerit oricarei afirmatii emanate de un sfant.si sfintii gresesc.doar Dumnezeu e fara pata!
  #89  
Vechi 31.08.2010, 08:30:18
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
scuzati-ma dna sau dra Kiralina am uitat,apropo de lesinul la mormantul Preacuviosului Parinte Arsenie,sa stiti ca in nici un caz nu vom lesina la bazaconiile emise de dvs. si va rog nu incepeti dvs. acum sa trantiti usa topicului ptr. ca am tulburat destul linistea Parintelui cu ineptiile noastre,eu nu stiu de ce va place sa va dati atata importanta?de ce numai ce au trait unii e adevarat si ce au simtit altii nu? cu tot respectul va cer si dvs. iertare,aveti puterea sa ma iertati?eu v-am iertat,sarutmana
NU pot ierta neadevarurile ce le spui despre mine!te-as ierta daca ai afirma despre mine chestii adevarate,oricat m-ar durea,dar sa spui ca imi dau importanta doar ptr ca nu ai ce sa spui despre mine......sa insinuezi ca am afirmat ca doar ce simt unii e important......vino cu ceva real.....
  #90  
Vechi 31.08.2010, 08:53:06
Mihai FLOAREA Mihai FLOAREA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Mesaje: 3
Implicit Să medităm:

„Conflictul sau disonanța dintre instinctul poligamic al bărbatului și instinctul maternitații femeii nu se poate înfrânge, nu se poate rezolva și nu se poate converti, decât în cazul când ambele părți trăiesc învățătura creștină din toate puterile ființei. Creștinismul e a doua creație a lumii, a doua creație a omului, o creație din nou a firii. Iisus Hristos însoțește pe om prin învățătura Sa, prin Biserica Sa, prin rânduielile Sale, prin cuvântul Său; ajută pe om prin darurile Sale, prin sălășluirea Sa în noi, și în toți, ca un Dumnezeu pretutindeni de față; iar mai mult decât acestea – care se știau și până aci – Iisus Hristos întovărășește, cârmuiește chiar, creația fiecărui om ce vine în lume, în temeiul pretutindenității și atotputerniciei Sale de Dumnezeu. El este cauza primară care configurează viața în toate particularitățile sale, încât fiecare ins e unic între oameni. El decide, în infinitul mic, ce calități sau defecte să fie expulzate prin cele două globule polare, care cuprind jumătate din numărul cromozomilor, și nicidecum hazardul. El înclină să fie una sau alta din configurațiile – probabile pentru noi și sigure pentru Dumnezeu; El formează destinul nostru în așa fel încât o așezare specifică în infinitul mic să aibă urmări imense în configurația și în faptele noastre viitoare.Toate acestea le face contabilitatea absolută a lui Dumnezeu, care creează în dependență cu omul și potrivit cu faptele sale, ajungându-l cu răutățile lui din urmă și întorcându-i-le în brațe, sau iertându-l de ele, dacă s-a silit, prin lupta cu sine însuși, să-și dobândească iertarea.”



Sursa: Ieromonah Arsenie Boca, Cărarea Împărăției, Editura Sfintei Episcopii Ortodoxe Române a Aradului, Deva, 2006.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31