Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.10.2007, 22:37:16
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

NU STIU DACA AM FACUT BINE DAR AM EVITAT SA DAU BANI CI MAI DEGRABA HRANA CREZAND CA CUMPARA CEVA NEFOLOSITOR CU BANI , DAR DUPA POVESTIOAREA JENICAI.... NU STIU CUM O FI
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.10.2007, 22:59:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GEORGIANA22
NU STIU DACA AM FACUT BINE DAR AM EVITAT SA DAU BANI CI MAI DEGRABA HRANA CREZAND CA CUMPARA CEVA NEFOLOSITOR CU BANI , DAR DUPA POVESTIOAREA JENICAI.... NU STIU CUM O FI
Cel mai bine este cea ce-ti sopteste sufletul tau, deci in cazul tau, ai facut exact ce trebuia.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.10.2007, 06:08:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
As vrea sa spuna fiecare pe acest forum ce act de caritate faceti personal inafara bisericii?
Eu de exemplu nu fac nici unul inafara de ceea ce dau la biserica.
In primul rand sa spun ca eu la biserica nu dau prea multi bani, ca nu prea reusesc sa pun mult cash deoparte si trebuie ca sotul meu sa nu stie, ca se supara si avem scandal.

Acte propriu-zise de caritate nu fac, desi uneori ma batea gandul sa ma inscriu si eu intr-o miscare de voluntariat. Pana acum nu mi-am facut timp, dar sper ca pana la urma sa reusesc.

In rest, ca toata lumea, mai ajut si eu cu cate ceva prieteni, cunostinte sau simpli necunoscuti, pentru care de multe ori gestul in sine, faptul ca cineva se gandeste la ei si le ofera ceva cu dragoste, conteaza cred mai mult decat valoarea materiala a darului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.10.2007, 16:47:43
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Stau si ma gandesc fara sa fiu ipocrita ce mari acte de caritate am facut?raspuns nici unul.Cate 1 leu la un salariu de 700poate n-a fost de nici un ajutor .Am fost voluntara(citind mesajul Mirelei mi-am amintit)la o fundatie care se ocupa de copii neajutorati..nu stiu cat am fost de folos dar mie mi-a placut.Plecam dimineata cu un sentiment f.placut,cand stii ca nu-ti monitorizeaza nimeni activitatea(inspoecori,directori,responsabili de arie c.)Pentru cei f.tineri fara familie este o scoala a vietii..o mare bucurie.Apoi am fost la Concordia educator de weekend dormeam acolo o seara impreuna cu copiii strazii si asta m-a ajutat enorm sa-i inteleg sa patrund in universul lor,in lumea lor,eram platita dar am facut pe bucatareasa mult timp fara sa cer nimic in schimb(desi precizez ca nu-mi place sa gatesc)eram ajutata de ei ..eu mi-as trimite copii in timpul verii sa faca voluntariat .La Aras,am colaborat cu o fundatie in care erau institutionalizati copii seropozitivi(o scurta perioada)am vazut atatea drame...dar nu eu am daruit ceva ei mi-au daruit mie multe zambete,chipuri inseninate(macar pentru o clipa) si niste lectii de viata pretioase.I-as trimite acolo pe toti copiii astia de bani gata incepand cu Ion Ion Tiriac si continuind cu alte odrasle celebre.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.10.2007, 19:02:41
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
As vrea sa spuna fiecare pe acest forum ce act de caritate faceti personal inafara bisericii?
Eu de exemplu nu fac nici unul inafara de ceea ce dau la biserica.
Pai hai ca-ti spun si io ceva. Parintele Porfirie, cand dadea un banut la saraci, dadea asa repede si marea pasul. De ce ? Fiindca el isi amintea de cuvantul - sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta si atunci el ca sa nu auda vreun cuvant din partea saracului, ca sa-i dea o cat de mica parere de sine, marea pasul si isi inchidea urechile.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.10.2007, 21:13:04
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

si nu se cade(desi am facut-o)sa ne laudam in gura mare ce milosi suntem noi nu de alta dar s-ar putea ca Dumnezeu sa se supere pe felul acesta public de a face milostenie..care da mai mult?mai sus m-am referit la munca de voluntariat mai mult pentru a ne imbogati noi din asta ,fiindca fiind aproape de nevoile celor napastuiti ii intelegem pe ei mai bine,dar ne revizuim si noi scara de valori...ca din munca noastra nu se alege nimeni cu cine stie ce mare lucru oricum cineva va fi acolo.Si inca ceva sunt f.multi catolici tineri care frecventeaza ong-urile.oare tinerii nostrii ortodocsi unde sunt????
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.10.2007, 05:14:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord cu "sa nu stie stanga ce face dreapta", dar eu personal cred ca Hartford a deschis acest topic nu pentru ca sa ne laudam, ci pur si simplu sa facem un schimb de experienta. Si inca ceva, cred ca mai rau este sa faci pe smeritul, decat sa spui ca ai facut un bine cuiva, atunci cand esti intrebat despre asta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.10.2007, 08:51:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Asa e ,nu e bine sa faci pe smeritul daca nu esti smerit.
Dar poate ca altii sunt smeriti si nu vor sa spuna ca fac milostenie.
A se intelege a face milostenie=a face fapte bune .
Si daca ajuti pe cineva cand urca in autobuz tot milostenie.
Par.Cleopa zicea sa pomenim la acatiste vreo vecina sarmana ,vreun vecin care a murit si pe care nu are cine sa il pomeneasca.El numea asta milostenie duhovniceasca si spunea ca e mai mare decat toate.
Dumnezeu vede tot .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.10.2007, 15:32:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Eu cred ca Hartford chiar doreste sa cunoasca modul in care Ortodoxul face fapte bune, si milostenie. Deci nu se da nimeni mare aici cu faptele lui/ei.
Sa enumeram ce posibilitati de a ajuta aproapele se pot face pe linga Biserica in Romania, ca asa stie si el din auzite/vazute ce se face pe acolo, prin America
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.10.2007, 16:17:45
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Toate cate dati si cate faceti Mie sa Mi le faceti, asa mare plata va fi in ceruri! Iar de veti fi precum fariseii, toate vor fi socotite impotriva voastra la judecata de apoi.
Reply With Quote
Răspunde