Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.10.2007, 23:05:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Iata mai intai in scriptura acest cuvant.

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 12

3. De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot așa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, - decât în Duhul Sfânt.

Cap. 16

22. Cel ce nu iubește pe Domnul să fie anatema! Maran atha! (Domnul vine).


--------------------------------------------------------------------------------
Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1

8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!

9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema!


--------------------------------------------------------------------------------
Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 9

3. Căci aș fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru frații mei, cei de un neam cu mine, după trup,

Reply With Quote
  #72  
Vechi 22.10.2007, 17:18:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Apropo de ierarhii ecumenisti sau masoni,ce au cazut automat sub anatema,mai am o veste proasta sa va dau,celor ce ii aparati...Sf.Parinti ne spun ca si cei ce continua comuniunea cu ei fara sa-i cateriseasca si sa-i anatematizeze,si aceia cad sub anatema pentru complicitatea lor.
Paranoia:

Psihoza caracterizata printr-un delir sistematic, fara diminuarea capacitatilor intelectuale.

Paranoia apare de cele mai multe ori la subiectii predispusi: supraestimarea de sine (orgoliu, megalomanie), rigiditate psihica (neincredere, dogmatism), erori de judecata cauzate de premise subiective, desi rationamentul este logic. Delirul de paranoia se dezvolta in mod coerent, uneori plauzibil, urmand o serie de interpretari si de polarizari afective: idealism pasionat, gelozie, revendicare privind un prejudiciu minor sau imaginar, erotomanie etc. Acest delir sfarseste prin a se constitui intr-un sistem permanent si de neclintit, functionarea gandirii, vointei si actiunii ramanand elara si ordonata.

Tratament. Acesta necesita, in general, spitalizarea. EI asociaza neurolepticele cu psihoterapia.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.10.2007, 17:54:09
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Br br br.

Ninge, plouă sau e soare eu la cap nu mă doare. Iau pastile cu duiumul, ora 6 numai vine. Cine a pus la cale aseara, seara de astăseară?

Omul negru 12 B știe oare cine e?

Am mâncat covrig cu pâine, jos masonii, ecumeniștii și securiștii!

Mă scuzați, să-mi iau pastila.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.10.2007, 17:59:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

shi cine va zice despre fratele sau "...." va fi sub judecata soborului sau focul iadului dar atunci cine ii va shi demonstra acestuia nevrednicia folosindu-se de medicina care studiaza bolile dupa criterii lumeshti shi pe baza de experientze, dar catzi bolnavi atatea boli, iar de vei da cuiva in cap cu cartea bolilor, s-ar putea ramai fara argumente atunci cand boala ta v-a fi una noua pe care n-a cunoscut-o medicina, adica acea de a pacatui impotriva aproapelui tau... "toate-s noi shi vechi sunt toate"

psihiatria shi psihologiile lumeshti sunt false, fiindca ei studiaza creierul ca organ, dar mintea se afla in inima iar creierul capata doar facultatzile inimii, daca inima ta este intuneric shi ochiul tau este cu barna in el, atunci itzi potzi da seama cam ce potzi sa faci cu respectivele facultatzi shi capacitatzi telectuale...

varza, shi carnagiu, varza, varza shi iar varza...

deci paiele nu se scot decat daca ai reushit sa elimini barna si daca ai folosit leac pentru ochi de la Hristos ca sa-tzi curatzeshti ochiul, ca daca ochiul tau este intuneric, atunci cu atat mai mult intunericului care este in tine, iar daca ochii trupeshti ii foloseshti greshit, atunci cum ii voi folosi pe cei duhovniceshti?

ca Marius Daniel spune foarte bine, ca aceasta complicitate prin care ajungi sub anatema o ai defapt cu patriarhii din vazduh, duhurile antihristice, shi din tine adica arhiconii shi inchipuitorii poftelor care te opresc sa ajungi la o rugaciune curata... sau ce ii cunoashte personal cineva pe unii din ierarhii BOR? deci e clar ca tzi se aciuiaza in suflet patriarhul rautatzii plin de vorbe dulci shi zvonuri rele ca sa-i cunfunzi pe ierarhii reali cu dracii shi apoi sa anatemizezi shi eretizezi pe fiecare in parte, dupa cum itzi vine la indemana... ca doar dumneata eshti bineintzeles mai vrednic decat totzi... cam asha de vrednic cam ca shi duhurile rautaztii din vazduhuri...

iar daca incepem cu delirul shi paranoia shi fobia shi termenii medicali shi analizam stiintzific ocult fiintza shi persoana ca sa le desfintzam shi sa le aducem la insushirile trupeshti atunci nu am realizat decat sa umflam o alta gogoasha pentru aceiashi patriarhi diavoli arhiconi care in loc de anateme shi erezie te cadorisesc cu cate o patalama de nebunie shi neputintza de parca ai fi tu devina ca nu-tzi merge creierul shi mintea asha ca la medie, ca nu raspunde ea asha cum shtiu ei ca ar trebui... poi de ce ar trebui mintea sa nu fie paranoica, sa delireze, sa aiba fobii, sa aiba depresii, sa halucineze, sa aiba diferite nevroze, diferite complexe de inferioritate sau superioritate, sa nu fie ciudata? de ce ar trebui ca facultatzile creierului sa fie cum e la majoritate? poi in mintea din inima se afla lumina Hristica iar creierul nu face altceva decat s-o impartashesca shi altora, sa foloseasca aceste capacitatzi shi facultatzi ale ei pentru mantuire... dupa voia lui Hristos... creierul niciodata n-are mintea in el, decat daca se crede el insushi deshtept, dar nu ii spune shi numele ca atunci e momentul cand se minte, ca de aia ii este acesta masura interioara fiindca atunci cand masoara fara inima, atunci minte... :) fiindca asha ne spune, cu ce masura vei masura cu aceea tzi se va masura, shi asha cum ai judecat, asha tzi se va judeca... deci?!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.10.2007, 18:25:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi ce credetzi ca inseamna anatema?
eu cred ca sa fie lasatzi de capul lor... sa nu mai fie instruitzi de duhovnici fiindca necinstesc Duhul shi nici respectatzi ci lasatzi pe mana lumii adica a lui satana in sensul ca daca eshti lasat liber, lasat asha cum eshti, defapt eshti lasat diavolului... dar se spune asha pentru adevar, ca daca tzi-ar spune ca itz da liber, ca nimeni nu-tzi face nimic, atunci tu nu ai shtii ca defapt eshti sub diavol, adica un impatimit shi un posibil slujitor antihristic... de aceea tzi-o spune franc, eshti dat diavolului in sensul ca nu-shi mai bate capul cu tine Biserica, slujitorii, te lasa in plata lui Dumnezeu... itzi da pace, te lasa in pace in sensul ca se departe de tine ca sa va mantuitzi impreuna fiindca nu-i cu cine... dar daca Domnul intoarce fatza Sa de la tine, atunci e vai de capul tau... ca ajungi sa dantzuieshti cu lumea, iar lumea in general este a dracului... ca de aia vorbesc unii ca shi oamenii din lume ca sa-i creada lumea, dar pe cei ce nu sunt din lume, adica pe duhovnici nu-i crede lumea fiindca ei nu mai sunt in lume, iar lumea nu poate sa auda decat ce ii este cantat in struna... la altceva face alergie... Dar Domnul Hristos a venit in lume ca lumea sa se mantuiasca prin El ca oricine crede ca Hristos a venit de la Tatal, de la Dumnezeu, shi asculta Cuvantul Sau, se dovedeshte ca a biruit lumea... deci e greu...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.10.2007, 18:33:03
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Ma gandesc sa postez aici ceva despre preoti. Pai da ca asa-i si numele topicului. Ma gandeam io ca oare de ce sa dau bani si se citesc listele cu cei care dau, asa la sfarsitul Sfintei Liturghii. Ca se dau bani, pentru Biserica, pentru cantina, pentru cutare sau cutare. Si stateam io asa de vorba cu unul cu altul si toti isi dadeau cu parerea. Io nici in ruptul capului nu doream sa cred ce auzeam (diferite pareri) Zic, mai aici trebuie sa fie un dedesubt ca lumea prea repede tinde sa judece. Si trec luni de zile si nu aflu io raspunsul. Ce crezi ? Aflu rapunsul acu doua zile. He. I-auzi. Pai cica noi, unii vrem sa ni se auda numele colea pe lista si nu direct neaparat, dar indirect. Pai cum ? Pai uite cum. Noi, unii credem ca parintele sau unii preoti fac altceva cu banii nostrii. Auzi mai ? Altceva. Si atunci ce sa faca Parintele ? Citeste lista, ca omul sa fie multumit. Dar vezi, noi atunci nu vedem ca nu se mai aplica ce face stanga sa nu stie dreapta ? Pai nu vedem, ca altfel nu ar fi numai ici colo catre un anonim pe lista aia. Asta-i , am zis si io ceva ...
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.10.2007, 07:48:38
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

E simplu de judecat un preot atunci cand nu stii ce sarcina poarta in spinare. Am cunoscut un frate care a venit in schit la varsta de 15 ani. A amanat calugaria apoi a mars in lume. S-a facut rocher, s-a ras in cap, si-a pus cercel si s-a salbaticit. Dupa 3 ani, cand si-a venit in fire s-a intors in manastire. Era simplu sa il alungi, dar staretul nu a facut acestea. I-a dat o noua sansa:) Acum este calugar deja de 18 ani si a slujit 5 ani cu evlavie in Sfantul Munte. Fratiile voastre, nu mai masurati doar ceea ce vedeti din fata, de am fi destul de intelepti sa ii privim si sarcina din spinare, de multe pacate am scapa.
Fiti binecuvantati!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.10.2007, 15:34:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Apropo de ierarhii ecumenisti sau masoni,ce au cazut automat sub anatema,mai am o veste proasta sa va dau,celor ce ii aparati...Sf.Parinti ne spun ca si cei ce continua comuniunea cu ei fara sa-i cateriseasca si sa-i anatematizeze,si aceia cad sub anatema pentru complicitatea lor.
Paranoia:

Psihoza caracterizata printr-un delir sistematic, fara diminuarea capacitatilor intelectuale.

Paranoia apare de cele mai multe ori la subiectii predispusi: supraestimarea de sine (orgoliu, megalomanie), rigiditate psihica (neincredere, dogmatism), erori de judecata cauzate de premise subiective, desi rationamentul este logic. Delirul de paranoia se dezvolta in mod coerent, uneori plauzibil, urmand o serie de interpretari si de polarizari afective: idealism pasionat, gelozie, revendicare privind un prejudiciu minor sau imaginar, erotomanie etc. Acest delir sfarseste prin a se constitui intr-un sistem permanent si de neclintit, functionarea gandirii, vointei si actiunii ramanand elara si ordonata.

Tratament. Acesta necesita, in general, spitalizarea. EI asociaza neurolepticele cu psihoterapia.
Da, Mirean, asa vor fi vazuti crestinii in vremurile cele de pe urma.
Poate ca pentru unii acele vremuri au si sosit...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.10.2007, 10:43:45
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Apropo de ierarhii ecumenisti sau masoni,ce au cazut automat sub anatema,mai am o veste proasta sa va dau,celor ce ii aparati...Sf.Parinti ne spun ca si cei ce continua comuniunea cu ei fara sa-i cateriseasca si sa-i anatematizeze,si aceia cad sub anatema pentru complicitatea lor.
Paranoia:

Psihoza caracterizata printr-un delir sistematic, fara diminuarea capacitatilor intelectuale.

Paranoia apare de cele mai multe ori la subiectii predispusi: supraestimarea de sine (orgoliu, megalomanie), rigiditate psihica (neincredere, dogmatism), erori de judecata cauzate de premise subiective, desi rationamentul este logic. Delirul de paranoia se dezvolta in mod coerent, uneori plauzibil, urmand o serie de interpretari si de polarizari afective: idealism pasionat, gelozie, revendicare privind un prejudiciu minor sau imaginar, erotomanie etc. Acest delir sfarseste prin a se constitui intr-un sistem permanent si de neclintit, functionarea gandirii, vointei si actiunii ramanand elara si ordonata.

Tratament. Acesta necesita, in general, spitalizarea. EI asociaza neurolepticele cu psihoterapia.
Da, Mirean, asa vor fi vazuti crestinii in vremurile cele de pe urma.
Poate ca pentru unii acele vremuri au si sosit...
Asa este, multi "prooroci" inselatori...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.10.2007, 12:12:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai corect este: "si multi prooroci inselatori", caci chiar daca randurile credinciosilor se va subtia, duhovnicii cu timpul nu vor mai fi, totusi credinta nu va disparea complet, in ciuda stradaniei celor multi, iar cei, care vor rezista pana la sfarsit mai mari vor fi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 18:52:48