Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.10.2007, 09:16:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Citat:
În prealabil postat de anita
Daca vrei sa duci o viata duhovniceasca ,nu se prea potriveste cu dansul.
Anita, cum iti argumentezi aceasta afirmatie? Te intreb asta, nu pentru a te pune la incercare, ci intrucat eu nu am o parere proasta despre dans. Depinde cu ce ochi privesti lucrurile. Cineva poate iradia prin dansul sau multa gingasie, noblete, puritate, fericire...

Flori probabil ca este o persoana vesela si plina de viata, prin asta explicandu-se si placerea ei de a dansa.
Depinde ce simti cand dansezi ,atractie pentru persoana cu care dansezi ,etc.
Nu ma refer la vals sau tango ,dar sunt melodii care intr-adevar incita la atractie.
Sa stii ca persoanele care intr-adevar s-au angajat in mod real in viata duhovniceasca nu prea mai au chef de dans ,se simt bine asa.Asta nu inseamna ca si eu fac parte din aceasta categorie ca as fi o persoana duhovniceasca desi as dori intr-adevar.
Deci poti duce o viata lumeasca sau duhovniceasca .
Iar despre dansul acesta gingas ,nobil ,asta se potrivea in epoca medievala ,acum mai toate dansurile sunt zbantuite.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.10.2007, 09:19:35
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Si eu nu am zis ca dansul ar fi un pacat ,dar asa cum s-a spus te impiedica sa cresti duhovniceste ,te trage in jos cum s-ar zice.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.10.2007, 12:39:13
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

imi aduc aminte de bunicii mei care povesteau ca in tinerete mai ales cand era sarbatoare mare dupa ce tot satul mergea la slujba mai pe seara mergeau la hora,dansau un dans doua,apoi veneau linistiti acasa.Si totusi daca faceau asta,mai toti satenii nu uitatu niciodata de Sf Liturghie,de sarbatori ,erau nelipsiti din biserica.Credeti ca acele hore i-au oprit din cresterea duhovniceasca?Eu nu cred.Apoi sa facem diferenta intre 2 soti care danseaza un vals,un tango si atat,si cum danseaza mai toate perechile din ziua de azi.Eu spun ca trebuie cumpatare si echilibru in toate.Cum spunea si duhovnicul:Nici nu stii cand, din prea mult zel ,cazi pe pantea cealalta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.10.2007, 07:59:40
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Fratia ta dodo, de esti ortodox:) te invit la urmatoarea spovedanie sa ei cu tine si cobzarii si scripcarii. Sa ii pui sa iti cante o doina de jale in timp ce tu iti marturisesti pacatele. Daca inima nu iti va ingadui si te vei rusina, apoi sa stii ca e pacat sa dansezi. Spunea Arh. Cleopa, cand veti vedea pe unul ca sare si joaca sa stii ca pe acela il bate dracul cu o nuia la picioare si de aceea sare asa. Bucurati-va fratiile voastre, caci Hristos nu ne vrea tristi dar sa va ajute Maica Domnului sa gasiti bucuria cea adevarata si nepieritoare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.10.2007, 12:11:39
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Apoi, sa stiti ca manele sunt tare pacatoase! Toate spurcaciunile si toata mizeria patimilor este adunata in versurile lor. De asemenea orice muzica ce incita la ganduri pacatoase sau dansuri care sunt prilej de desfranare pentur oameni, toate sunt spurcate.

Nu veselia, muzica si bucuria este condamnata, ci desfraul care poate veni prin acestea.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.10.2007, 21:46:20
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Postul este liber ales nu impus Mihai si inseamna cu totul altceva decit ca nu maninci carne vineri. Eu asi tot minca carne vineri, dar sa nu le mai fac pe celalalte.
Iar mincatul ca atare, nu-i pacat. Cind o faci , cit...nuantele aduc pacatul intradevar.
Tot la fel miscarea nu-i un pacat. Cum o faci ca matanii sau ca dans lasciv...aici incepe diferentierea.
Iar faptul ca tu in Saptamina Patimilor nu ai ispite ma bucura...nu-i cazul fiecaruie, dimpotriva!
Nu cred ca te poti numi postitor daca ai pantecele plin, gata sa plezneasca. Postul cuprinde si mancarea. Cu mancatul ciolanului, a fost un banal exemplu, n-am vrut sa spun ca numai in asta ar consta postul. Si eu sunt convins ca daca faci mult bine, dar iti lipseste postul de bucate, nu faci mare afacere.

Cand am zis ca nu-i pacat sa dansezi, nu m-am referit la cel "lasciv". In legatura cu ispitele, nu forta cele spuse de mine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.10.2007, 21:54:51
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Inca ceva. Din cate stiu eu, in cadrul Tainei Cununiei, exista cantarea "Isaie, dantuieste". Ce ziceti de asta?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.10.2007, 23:29:02
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine Mihai...tu stii!:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.10.2007, 23:48:32
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

dansul nu este pacat in general... dar sa nu imi spuneti mie voi ca nu sunt si dansuri care
sa iti provoace hormonii :)) cel putin la discotelnita cam asa e. Cine zice ca dansul nu poate deveni pacat se inseala rau de tot.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.10.2007, 23:49:50
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

bmd, vad ca ai atitudinea celui mai destept care cedeaza primul... :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
salut Upgrader96 Generalitati 15 13.06.2009 14:28:04
salut ana09 Generalitati 0 09.10.2008 11:17:19
salut psaltmarian Preotia (Hirotonia) 2 13.05.2008 15:17:00
salut:) pavel92 Generalitati 1 26.10.2007 16:18:43