Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2007, 23:29:59
dodo dodo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 11
Implicit

LA O MANASTIRE UN PARINTE NE-A SPUS CA IN DUMINICI SI SARBATORI NU SE GATESTE, NU SE MATURA NICI MACAR NU SE SPALA VASE, ACU VA INTREB SI EU PE VOI CE FACETI AVAND IN VEDERE CA SUNT 2 SARBATORI SI O DUMINICA, ADICA 3 ZILE LA RAND IN CARE NU SE FACE MANCARE ETC, INTELEG SA NU SPELI RUFE, DAR IN REST CE TREBUIE SA FACEM ADICA SA STAU 3 ZILE CU VASE MURDARE? CUM ESTE? VOI CUM FACETI? DE GATIT O SA GATESC INAINTE, DAR IN REST?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.10.2007, 23:40:32
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

De gatit si maturat hai ca mai zic.dar de spalat farfurii...pai gandeste-te ca la sarbatori la manastiri vin poate chiar sute de pelerini carora li se serveste masa,doar nu crezi ca au un milion de farfurii ca sa poata face in asa fel incat sa nu le spele.Acuma nu ca as contesta ce a spus parintele,dar..in practica e cam greu...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.10.2007, 23:59:10
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Hei, dar sunt si farfurii de unica folosinta, din plastic. De ce nu cumparati cateva seturi pe care sa le folositi numai in sarbatorile importante?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2007, 01:52:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cand e sarbatoare eu nu spal rufe, dar de gatit si ceva curatenie de baza, de ex. maturat, asta fac daca e nevoie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.10.2007, 01:53:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
De ce nu cumparati cateva seturi pe care sa le folositi numai in sarbatorile importante?
:dozingoff: mi se pare total aiurea sa mananci in plastic, tocmai cand e sarbatoare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2007, 07:25:48
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Dodo esti ortodox? Ai vizitat o manastire ortodoxa?:) Da-mi si mie adresa sa telefonez egumenului de acolo, poate eu am inteles gresit ortodoxia. La noi in schit nu numai monahul bucatar spala vasele, il ajuta si crestinii ca sunt multi flamanzi:D
Oare care stapan nu isi va dezlega asinul sau in zi de sarbatoare? Nu fiti fatarnici ca si fariseii???
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2007, 16:54:28
filotheos filotheos is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ion52
Dodo esti ortodox? Ai vizitat o manastire ortodoxa?:) Da-mi si mie adresa sa telefonez egumenului de acolo, poate eu am inteles gresit ortodoxia. La noi in schit nu numai monahul bucatar spala vasele, il ajuta si crestinii ca sunt multi flamanzi:D
Oare care stapan nu isi va dezlega asinul sau in zi de sarbatoare? Nu fiti fatarnici ca si fariseii???
Sunt intru totul de acord cu "ion52". si as mai dori sa adaug ca daca este pacat sa speli vasele in zi de sarbatoare atunci nu mai manca. Asa nu o sa mai ai dupa ce spala...:D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2007, 17:57:12
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

[quote=filotheos]
Citat:
În prealabil postat de ion52
daca este pacat sa speli vasele in zi de sarbatoare atunci nu mai manca. Asa nu o sa mai ai dupa ce spala...:D
:D Excelent raspuns! Pe masura numelui...

Elena
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.10.2007, 18:07:02
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dodo
LA O MANASTIRE UN PARINTE NE-A SPUS CA IN DUMINICI SI SARBATORI NU SE GATESTE, NU SE MATURA NICI MACAR NU SE SPALA VASE, ACU VA INTREB SI EU PE VOI CE FACETI AVAND IN VEDERE CA SUNT 2 SARBATORI SI O DUMINICA, ADICA 3 ZILE LA RAND IN CARE NU SE FACE MANCARE ETC, INTELEG SA NU SPELI RUFE, DAR IN REST CE TREBUIE SA FACEM ADICA SA STAU 3 ZILE CU VASE MURDARE? CUM ESTE? VOI CUM FACETI? DE GATIT O SA GATESC INAINTE, DAR IN REST?
Pai daca e vorba sa gatesti pentru un flamand, sau sa maturi gandurile murdare care iti vin, sau sa-ti speli inima intr-o baie a pocaintei prin spovedanie, eu zic sa te apuci bine de treaba in sarbatori. Si dupa ce le faci pe toate acestea, poti sa te apuci si sa zidesti rugaciunea in inima ta. Asa ca va urez tuturor, inclusiv mie: Spor la munca de sarbatori!

Elena
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.10.2007, 20:14:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

apropo de raspunsul sa nu mai mananci in zi de sarbatoare daca nu vrei sa speli vase... eu stiu ca e pacat sa tii post duminica sau de sarbatori
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
se poate gatit (coace) prajituri vinerea ciuciu mariana Generalitati 12 06.04.2012 01:46:32
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23