Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2013, 15:33:43
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit Ce parere aveti?

Ce parere aveti despre ceea ce visam?Aseara am visat ca eram la o biserica mare,mare pe scari cu un preot,era imbracat in negru cu barba mare alba si cu o privire blanda,eu atunci l-am intrebat,carui sfant sa ma rog si mi-a spus...Roaga-te nectarului din Grecia...Am ramas uimita si mi-am dat seama ca era insusi Sf Nectarie.As putea sa dau crezare visului sau poate fi o inselaciune de la diavol?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2013, 15:49:08
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Poate ar fi bine sa fie mutat acest topic la sectiunea de Generalitati, avand in vedere ca nu are treaba cu sectiunea despre rugaciune, ci cu visele?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2013, 15:53:32
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Acest vis l-am avut in urma rugaciunilor multe si de mult timp catre Dumnezeu sa imi dea un semn
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2013, 16:11:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Cred ca v-ati dat d-voastra raspunsul, acuma, recent:
Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Am inceput sa caut semne minunate si minuni.Iarasi am gresit si acum imi dau seama.Sfantul Nectarie mi-a fost alaturi mereu si permanent de 7 ani de cand il cunosc,mi-a facut atata bine pe care il credeam imposibil.Imi pare rau si regret enorm ca am gresit,ma rog din suflet ca Sfantul sa ma ierte si sa mai imi dea o sansa,diavolul vede ca e cel mai apropiat Sfant al sufletului meu si doreste din adins sa ma indeparteze de el,dar nu va fi asa.Sfinte Nectarie iti multumesc ca mi-ai deschis ochi inca odata chiar acum cand asteptam un raspuns concret,mi-am dat seama ca tu esti cel mai bun si cel mai grabnic ajutator si ascultator al meu.ITI CER CU UMILINTA SA MA IERTI,si sa fie totul asa cum a fost pana acum ,tu sti la ce ma refer.IARTA-MA SFINTE TE IMPLOR!
Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Nu stiu ce sa fac.Sa ma rog Maicii Domnului sau Sf Nectarie?Nu ma pot ruga amandorura,nu stiu cum sa procedez,ma tot gandesc si am mintea parca inebunesc....hellp......CE SA CITESC?
Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Multumesc frumos,cu siguranta ma voi ruga in continuare SF PARASCHEVA caci am simtit ca ma ajutat grabnic.Ma puteti ajuta sa imi spuneti daca in acest forum a fost deschis vreun topic cu minunile SF PARASCHEVA?Imi face mare placere sa citesc si sa ma intaresc in credinta.

Toate aceste mesaje au fost in ultima saptamana. Nu e de mirare ca ati visat o biserica si un preot, ca numai la asta va ganditi. Dilema asta, pe cine sa alegeti, cererea unui "semn" care sa justifice alegerea ajutatorului in rugaciune, doar va abat de la rugaciune, iar daca nu puteti sa o depasiti, atunci mai bine rugati-va direct lui Hristos, ca nu se vor supara Sfintii ca nu le-ati cerut sa se roage pentru d-voastra lui Hristos. Iubirea lor fata de cei ce au lipsa de ajutor consta in a-i ajuta. Nu va mai ganditi care, cum si cine poate mai mult dintre ei sa va ajute, aveti incredere in lucrarea lui Hristos,ce se vede in toti.

Purtati numele Sfantului mare mucenic Gheorghe, nu mai cautati alt "semn" pentru alegerea ajutatorului in rugaciune.

Last edited by ioanna; 13.02.2013 at 17:10:57.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2013, 16:16:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si altele care seamana ca o picatura de apa cu alta acum cateva luni bune, sub alt nume de utilizator, acum banat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2013, 17:04:07
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Geta, știi fabula cu măgarul lui Buridan?

A fost odată ca niciodată un măgar înfometat și însetat. Avea într-o parte o găleată cu apă iar în cealaltă parte o capiță de fân și ovăz. Se uita când în stânga, când în dreapta și nu se putea decide în ce parte s-o ia: înspre găleată să-și potolească setea, ori înspre capița de fân să-și astâmpere foamea. Tot așa șovăind la infinit si neputându-se hotarî, până la urmă a murit de foame și de sete.
Îmi amintesc că am mai citit acum vreun an pe forum dilema asta hamletiană: to be or not to be Sf. Nectarie ?? Daca de atata timp inca nu te poti hotari intr-o chestiune relativ nesofisticata, atunci, cu cât vei pendula mai mult în nehotărârea asta, cu atât va capata proporții exagerate si chinuitoare in mintea ta. Toata lumea ti-a spus, e foarte bine sa te rogi si Maicii Domnului si Sf. Nectarie si Sf. Parascheva, care la rândul lor se vor ruga lui Hristos pentru tine. Cu cat se roaga mai multi sfinti pentru tine, cu atat mai bine. Hristos Domnul sa te ajute.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2013, 17:15:17
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cauza marilor amagiri care se intampla in urma interpretarii viselor, iti recomand, de fapt nu eu ci Sfintii Parinti sa nu iei seama la vise indiferent cat de mult te-ar tenta. Si indiferent cat de frumoase sau curioase ti s-ar parea. Exista avertismente foarte clare in aceasta privinta si ar fi bine sa ti cont de ele!

Last edited by Crestin_Simona; 13.02.2013 at 18:12:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2013, 17:55:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Ce parere aveti despre ceea ce visam?Aseara am visat ca eram la o biserica mare,mare pe scari cu un preot,era imbracat in negru cu barba mare alba si cu o privire blanda,eu atunci l-am intrebat,carui sfant sa ma rog si mi-a spus...Roaga-te nectarului din Grecia...Am ramas uimita si mi-am dat seama ca era insusi Sf Nectarie.As putea sa dau crezare visului sau poate fi o inselaciune de la diavol?
Stii ce e interesant?
Ca biserica din Grecia a Sfantului Nectarie este foarte mare, si are niste scari mari la intrare, iar Sfantul Nectarie s-a aratat la foarte multi pelerini si in vis pe aceste scari, intampinandu-i pe pelerini.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2013, 18:16:18
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Stii ce e interesant?
Ca biserica din Grecia a Sfantului Nectarie este foarte mare, si are niste scari mari la intrare, iar Sfantul Nectarie s-a aratat la foarte multi pelerini si in vis pe aceste scari, intampinandu-i pe pelerini.
Subliniez, exista avertismente foarte clare in privinta interpretarii viselor si ar fi bine sa tineti cont de ele! Puneti mana si mai studiati si nu mai dati apa la moara. Adica marii induhovniciti se feresc de numa de aceste lucruri, da noi astia de pe aici stim mai bine.
Mare atentie pe cine ce sfatuim!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2013, 19:26:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Da, ai foarte mare dreptate in ce zici.

Dar mai este si Dumnezeu si nu putem fugi totdeauna de el.
Si nici tu nu poti spune daca a fost sau nu o incurajare de la Dumnezeu :).

Dupa parerea mea a fost o povata data cu blandete de Dumnezeu.
Visele de la demoni provoaca tulburare si au scopul de a da crestinul peste cap.
Nu vad asta in cazul asta, ci din contra, vad bucurie si pace si liniste.

Si altii l-au visat exact in aceeasi maniera pe Sfantul Nectarie, cu un indemn sa se roage lui.
Eu nu vad ceva deosebit de alte cazuri similare, deci din contra, as fi rezervat sa afirm sa nu se roage sfantului, poate gresesc mai rau.

Dar din nou, este bine sa avem grija cu astfel de vise.
Reply With Quote
Răspunde