Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.01.2024, 10:09:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.289
Implicit Psalmul laudaroseniei trufugrozavilor prosti plini de frica grotescapapatimasheruita.

Psalmul cuptorului.

Am pofta aluatului de a ma gonfla la caldurica ca o pita,
Am pofta vulpii argintii de vizuina, de vizuina focilor
Am pofta berzei de cuib mare facut pe stalp,
Am pofta puilor de caprioara de ascunzis in boschezti,
Am pofta albinelor de-a ma ascunde in fagure,
Am pfota viespilor de atac la persoana, pentru ca cea mai buna aparare e atacul,
Am pofta ursoaicelor gravide de a hiberna in grota,
Am pofta lui Iona de a ma odihni crucificat in chit,
Am pofta lui Iovidius Shurdilovici Barivoi de a-mi intinde oasele in tomberonul pus sus pe maldarul de gunoi,
Am pofta cancerului din buba de a inmulti celule gresite in tot trupul,
Am pofta demonilor de a sta la profit direct in carnatz, direct in matz, direct in scrofitza pusculitza lucioasa cu smaltz
Am fuga de frica si fug sa ma ascund in buda la budisti, la budistiintifici, la shtintoisti, la shoguni in chica, in taish
Am frica si fug sa ma scund sub pat, sub covor, sub pres, sau undeva sus, in pod, in capitza, sau mai jos in beci, in buncar, sub fusta la mama, la bunica, la strabunica in dulap, in lada de zestre
Am pofta sa fug in bar la turnat in mine, un rand si inca un rand, nemaistiind pana cand,
Am pofta de mancare, poftesc sa manc, poftesc sa manc mult, matze de porc umplute cu porc tocat,
Am pofta sa manc miel, sa manc mici din carne de porc, de oaie si de vitel, amestecate,
Am pofta sa manc salam de sibiu cu branzeturi si masline, chiftelute, icre, salata de boeuf, de ton, pateuri si paste speciale, vreau shunca si pastrama, vreau pulpe de pui a la roty, fripturi, snitzele si curcan, vreau fazan, stiuca si pastravi, vreau fructe de mare, raci, homari si creveti, vreau papanasi in pesmeti
Am pofta nebuna de placinte, de gogosi, de langoshi, de curtoshicolaci, de saratele, de snacksuri, pogaci, biscuiti, grisine
Am pofta de dulcuri, de savarine, de profiterol, de koktailuri exotice, de negrese cu creme de cacao si de orice inghetzata cu fructe si cu frisca, cu iaurt, cu kefir, cu ceva zeama sau spuma de capsuni, de fragutze, de coacaze, de afine putzin alcoolizata ca o afinata, ca o visinata foarte parfumata, ca o melodie geniala compusa de Motzart
Am o frica nebuna si vreau sa-mi gasesc un loc unde sa ma ascund, o scorbura, o daramatura, o casa parasita, o crapatura,
Vreau un iglu bine captusit cu blani de urs polar, de caini hasky
Vreau un sicriu, vreau o cripta, vreau un sarcofag si o piramida,
Vreau ca un cameleon de pamant sa ma ascund in pamant, intrun bordei sapat in pamant ca sa nu ma disting de pamant, de orice pamant, lutos, afanat, negru vintigi
Acolo vreau sa-mi sape cartitzele canale de comunicatie sa comunicam intre noi tot felul de barfe
Vreau o sticla in care ca un sul sa ma tolanesc, sa-mi pun dopul si sa ma arunce cineva sa plutesc pe mare la-ntamplare, sa-mi lege de gatul ei un bolovan ca sa ajung pe un fund de mare sau de ocean
Vreau sa ma bag, vreau sa ma introduc in ruta unui calator plimbaretz care in fiecare zi si in fiecare ceas isi gaseste un adpost pe cale, in calea care nu duce nicaieri, invartindu-se de colocolo in cercuri sub soare, unde-i mai cald
Doresc sa-mi dorm pozitia verticala ca o arma intrun rastel, ca un revolver ascuns in Biblia cu pagini decupate,
Doresc sa fiu un glontz in incarcator, speriat ca vine razboiul si va fi tras afara,
Doresc sa fiu un nebun internat intrun spital de nebuni, un impatimit internat la dezalcolizare,
Doresc sa fiu un ser intro injectie de bagat in muschi, un drog de bagat in vena,
Doresc sa fiu un lemn uscat de bagat intro soba, un fum de tras in piept, un praf de tras pe nas,
Doresc sa fiu o bomb-oana cu ceas bagata intr-un pachet idolesc gen Matrioshka pagana ca un dar otravit,
Sper si visez sa fiu un sunet gros, grav sau unul foarte ascutit ca o urechelnitza ce intra in ureche sa-si depuna ouale,
Sper si visez sa-mi fac adapost pentru iarna, pentru zile grele, pentru zile ploioase, un adapost antifurtuna, antiinundatii, antirazboi, antiatomic, un buncar dotat cu toate cele necesare, nu ca sa scap cu viatza ci ca sa ma mut acolo definitiv, sa fiu sigur
Vreau sa ma bag in sistem, vreau sa fiu un program bine programat care intra, un program mic, un virus ce se ia de pe net, care e programat sa ia si sa dea papa ca sa-ti iei si sa dai papa, atat si sa nu-l poata nimeni opri.
Visez la un Rai, la o gradina cu piscina, cu instalatie de nocturna, jacuzii si cu valuri, si in ea, unde e mai frumos, sa am o fileglorie, sa am un foisor, o ciuperca de lemn, un baldachin si langa sa am frigiderul plin si o instalatzie pentru barbecue, sa stau la foc si sa-mi fac gratare si frigarui, sa faca careva mancare pe jar, sa-mi bag privirea in flacari si sa ma odihnesc in caldura maxima, linistit
Visez sa ma infiltrez intrun vis si in acel vis sa fiu un vis care viseaza vise, care in vis viseaza ca viseaza visuri culte si povesti pitoresti cu zane multe care ma baga in vraja lor, in descantecul lor,
Visez sa fiu bogat, sa am de toate si sa nu dau la nimeni nimic, sa fie toate ale mele si numai ale mele, si sa am multi ca sa-i invart cu lopata, sa am camioane cu sclavi si cu bani, bancile sa fie ale mele, sa-mi ceara oamenii si sa nu dau la nimeni pentru ca sa fiu insusi sufletul banilor care nu vor nicicum sa ajunga pe mana cuiva ca nu cumva sa se risipeasca
Vreau sa fiu viermele din mar si marul sa nu se mai termine,
Vreau sa fiu putregaiul din nuca si nuca sa nu se mai termine,
Vreau sa fiu plusul din sir si sirul sa nu se mai sfarseasca, ci sa creasca,
Vreau sa fiu sucul din pai, din duda papadiilor si sa curg invers ca Iordanul, spre interior, sa innot spre izvor ca somonii, sa vreau sus, in cuibul vulturilor unde nu poate ajunge niciun picior de om, niciun picior de alta pasare,
Vreau sa fiu amigdala si omusorul din cerul gurii unor oameni mutzi,
Vreau sa fiu rugaciunea din urechea unui surd, lingusirea din cuvintele unui tradator supus mai marilor si mai tradatori.

Da, mi-e frica de mor si de frica vreau sa fug sa ma ascund, chiar daca bravez pentru ca nu pot sa sufar, deci v-am lasat, plec, hai pa!.. dispar ca se-mpute treaba!

Luxifer se baga in Luzifer cu toata ceata lui decazuta, se baga in minciuna, minciuna in pacat, pacatul in sharpe, sharpele in om, omul in femeie, femeia in pom, pomul in pamant, pamantul inapoi in om, omul plin cu pamant in burta si in toate madularele lui se baga in intunericul grotesc al pamantului, intunericul pamantesc si grotesc se baga inapoi in pamantul din pamant adica in groapa....... si groapa... unde se mai baga si groapa? Am impresia ca se baga in adancimea ei egala cu latzimea si inaltzimea infinitezimala... si neoprindu-se din bagat mi se baga mie in schipsis, in apocalipsis, si avand cushtiritza, custiritza aia care nu mai moare, se tot baga in ceva tremurand ca vai de ea si de viatza mea, viatza mea stiintzifica, stiintzifica si fantastica, pentru ca am ajuns dupa lungi siruri nesfarsite de duhaniala cu bogoi asa intelept ca bogatastii, ca bogatzistii, ca m-am bagat in seama ca prostovolul in interiorul de afara incurcat unde mi-am facut comoditati foarte complicate, niste sisteme ciudate cu inteligentza artificiala maxilo faciala ca sa ma ajute, fraierindu-ma singur si tzepuindu-ma ca cica prind pestii mai usor, un ratacit ratacitor cu mare talent la uUumor de repetent pentru gLumele unui abstinent absent... ca sa ma bag pana la urma in gluma proasta, in fanfaronada anosta a unor farisei satei ipocritzi ce se cred faraoni, si iata asa m-am bagat in felul lor de vorbire si de comunicare, de prezentare, ca o limba alunecoasa m-am bagat in limba lor palastiinoasa de lemn cariat, ca o plomba de plumb cu varf de vidie indesat in maselele scrasnitoare... ca o imputzeala in cea mai mare putoare.

Practic, ce se-ntampla, m-am bagat in belea si nu stiu cine ma mai scoate...

Poate ca poate.

Poate!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.01.2024 at 17:22:22.
Reply With Quote