Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.02.2008, 01:31:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

IlIegh: "De fapt nu e chiar religie. E o metoda de imbunatatire. Nu neaga si nu intra in conflict cu nici o religie sau credinta."

Asta sa o crezi tu. Daca il citesti pe Lobsang Rampa, vei vedea ca au de gand, nici mai mult, nici mai putin, decat sa-si faca in Europa noul lor "leagan". Aceasta "metoda de imbunatatire" duce o lupta acerba impotriva crestinismului, si implicit a crestinilor.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.02.2008, 14:30:42
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
eu nu cred ca poti sa scapi de pacatele trecute, remuscarile te vor urmari toata viata, eventual poti sa incerci sa nu le mai faci
poti sa scapi de pacate prin spovedanie.Ati auzit de 'TAINA SPOVEDANIEI'?Important este sa ai un duhovnic la care sa mergi sa te spovedesti si sa ceri canon,si bineinteles sa incerci sa nu mai pacatuiesti
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.05.2009, 11:20:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Aseara a fost o conferinta sustinuta de Teofil Paraian. In seara asta mai urmeaza una la ora 19:00, la Facultatea de Medicina din Timisoara.

Printre altele, a fost atinsa si problema pacatului. Teofil face diferenta intre pacat si greseala: pacatul fiind calcarea voii lui Dumnezeu in mod constient si deliberat, iar greseala fiind calcarea voii divine din nestiinta, neintentionat. Astfel, un om care s-a nascut din nou, un om duhovnicesc, inviat si lepadat de omul cel vechi nu mai pacatuieste, conform 1 Ioan 3, 9:

"Oricine este născut din Dumnezeu nu săvârșește păcat, pentru că sămânța lui Dumnezeu rămâne în acesta; și nu poate să păcătuiască, fiindcă este născut din Dumnezeu."

Mi se pare interesant de stiut, mai ales ca pentru mine cel putin e o informatie noua.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.05.2009, 19:50:22
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de Karmen Vezi mesajul
Daca de la mine a plecat acest reloaded,atunci pot sa-mi spun si eu parerea. Cred ca te poti ruga si acasa la D-zeu sa te ajute si sa te ierte, poti fi foarte credincios oriunde te afli, nu? d-zeu e pretutindeni. In sinea mea sunt credincioasa, ma rog pentru toti si pt mine mai la urma, fac bine oricui imi cere ajutor, dar la biserica merg foarte rar. Aici a existat un preot care mi-a facut avansuri...in biserica se uita barbatii dupa mine si-i simt cum saliveaza desi ma duc decent imbracata. Mereu exista cate un barbat "bine intentionat" care-si doreste sa ma conduca acasa sau sta cu ochii pironiti pe mine toata slujba. Cer iertare tuturor celor fara pacate si care traiesc cu frica de D-zeu. Eu nu pot sa ma gandesc ca mai am 5 min de trait, cum spunea alynna, ma gandesc ca viata e frumoasa daca stii sa o faci frumoasa si merita traita din plin.
Du-te la alta biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pacat... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:19:25
despre pacat Karmen Generalitati 74 14.11.2008 00:25:42
despre pacat Karmen Generalitati 21 31.01.2008 10:10:34
despre pacat Karmen Generalitati 12 30.01.2008 19:07:31