Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.02.2007, 17:53:53
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Pentru: iosif, Juli, maya, Mihai-g, Annamarria.

Va multumesc pentru mesajele postate.
SI PANA LA URMA CUM PROCEDAM....NU MUTAM SAU NU INAINTE DE CASATORIE? NE TESTAM DACA NE POTRIVIM IN PAT...SI NU NUMAI....SAU CAUTAM PRIN RUGACIUNE SI SFATUIRE SA NE DAM SEAMA DACA ACELA E TRIMIS DE DUMNEZEU PENTRU NOI?CACI DACA NE CASATORIM NU O FACEM DIN CRITERII VREMELNICE,CI PENTRU A NE MANTUI.......???
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.02.2007, 19:30:35
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Daca dorinta sexuala este prea mare intro relatie e posibil ca acea relatie sa sfarseasca repede dar daca acea relatie este bazata pe credinta in DUMNEZEU chiar daca se face inainte de casatorie dragoste(sex)nu poate fi numit pacat.
Daca ar fi pe o insula doi oameni naufragiati si nu ar fi gasiti timp de 50 ani cu timpul ar vrea sa fie inpreuna si nu are cine sai casatoreasca ei nu ar trebui sa se inpreuneze???????
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.02.2007, 19:45:34
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Daca dorinta sexuala este prea mare intro relatie e posibil ca acea relatie sa sfarseasca repede dar daca acea relatie este bazata pe credinta in DUMNEZEU chiar daca se face inainte de casatorie dragoste(sex)nu poate fi numit pacat.
Daca ar fi pe o insula doi oameni naufragiati si nu ar fi gasiti timp de 50 ani cu timpul ar vrea sa fie inpreuna si nu are cine sai casatoreasca ei nu ar trebui sa se inpreuneze???????
NU!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.02.2007, 19:54:43
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Daca dorinta sexuala este prea mare intro relatie e posibil ca acea relatie sa sfarseasca repede dar daca acea relatie este bazata pe credinta in DUMNEZEU chiar daca se face inainte de casatorie dragoste(sex)nu poate fi numit pacat.
Daca ar fi pe o insula doi oameni naufragiati si nu ar fi gasiti timp de 50 ani cu timpul ar vrea sa fie inpreuna si nu are cine sai casatoreasca ei nu ar trebui sa se inpreuneze???????
NU!
Daca viata ar fi asa cum o vezi tu toti oamenii ar trebui sa mearga in iad.
Este greu sa intelegi dar nu imposibil.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.02.2007, 20:04:11
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Daca dorinta sexuala este prea mare intro relatie e posibil ca acea relatie sa sfarseasca repede dar daca acea relatie este bazata pe credinta in DUMNEZEU chiar daca se face inainte de casatorie dragoste(sex)nu poate fi numit pacat.
Daca ar fi pe o insula doi oameni naufragiati si nu ar fi gasiti timp de 50 ani cu timpul ar vrea sa fie inpreuna si nu are cine sai casatoreasca ei nu ar trebui sa se inpreuneze???????
NU!
Daca viata ar fi asa cum o vezi tu toti oamenii ar trebui sa mearga in iad.
Este greu sa intelegi dar nu imposibil.
Pai si vor merge in iad toti cei ce nu urmeaza cuvantul lui Dumnezeu,unde credeai ca merg?La judecata de apoi,nimeni,dar absolut nimeni nu va mai avea nici o justificare ca nu s-a pocait pana atunci.Acum Dumnezeu e bun ,milostiv si te iarta daca te indrepti,dar atunci va fi un Dumnezeu drept ce va judeca pe fiecare dupa faptele sale.Atunci nu va mai fi nici mila,nici iertare,doar justitie divina.
Revenind la subiect,intelege ca a face dragoste nu e egal cu a manca sau a bea apa,ci e o unire a barbatului cu femeia lui,care trebuie sa fie binecuvantata de Dumnezeu prin taina cununiei.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.02.2007, 20:08:14
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Daca dorinta sexuala este prea mare intro relatie e posibil ca acea relatie sa sfarseasca repede dar daca acea relatie este bazata pe credinta in DUMNEZEU chiar daca se face inainte de casatorie dragoste(sex)nu poate fi numit pacat.
Daca ar fi pe o insula doi oameni naufragiati si nu ar fi gasiti timp de 50 ani cu timpul ar vrea sa fie inpreuna si nu are cine sai casatoreasca ei nu ar trebui sa se inpreuneze???????
NU!
Daca viata ar fi asa cum o vezi tu toti oamenii ar trebui sa mearga in iad.
Este greu sa intelegi dar nu imposibil.
Pai si vor merge in iad toti cei ce nu urmeaza cuvantul lui Dumnezeu,unde credeai ca merg?La judecata de apoi,nimeni,dar absolut nimeni nu va mai avea nici o justificare ca nu s-a pocait pana atunci.Acum Dumnezeu e bun ,milostiv si te iarta daca te indrepti,dar atunci va fi un Dumnezeu drept ce va judeca pe fiecare dupa faptele sale.Atunci nu va mai fi nici mila,nici iertare,doar justitie divina.
Revenind la subiect,intelege ca a face dragoste nu e egal cu a manca sau a bea apa,ci e o unire a barbatului cu femeia lui,care trebuie sa fie binecuvantata de Dumnezeu prin taina cununiei.
In veac este mila LUI.
Ear noi cu timpul o sa invatam.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.02.2007, 20:12:56
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Daca dorinta sexuala este prea mare intro relatie e posibil ca acea relatie sa sfarseasca repede dar daca acea relatie este bazata pe credinta in DUMNEZEU chiar daca se face inainte de casatorie dragoste(sex)nu poate fi numit pacat.
Draga Arhanghele, eu cred ca e o contradictie in ceea ce afirmi. Spui ca "daca acea relatie este bazata pe credinta in DUMNEZEU chiar daca se face inainte de casatorie dragoste(sex)nu poate fi numit pacat".
Daca omul are credinta, stie ca trupul lui este templu al Sfantului Duh. Cum poate sa stea Sfantul Duh in trupul unui om pacatos? Iubirea pe care o am pentru Hristos Care S-a jertfit pentru mine si iubirea pe care o am fata de omul vietii mele ma opreste sa fac ceva care Il rastigneste si pe Hristos si pe cel pe care il iubesc in lumea asta. Fiindca pacatul in cuplu separa si rastigneste faptura, indurerand-o.

>Daca ar fi pe o insula doi oameni naufragiati si nu ar fi gasiti timp de 50 ani, cu timpul ar vrea sa fie impreuna si nu are cine sa-i casatoreasca, ei nu ar trebui sa se impreuneze???????

Esti in situatia asta, Arhanghele drag? E interesant totusi ca pe insula aceea ai gasit internet. O sa anuntam un preot sa vina sa te cunune!!! Sa nu gasim pretexte pentru pacat numai prin supozitii, prin imaginarea de situatii limita, ca imaginatia e "punte a diavolului".

Elena


Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.02.2007, 21:04:31
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Daca dorinta sexuala este prea mare intro relatie e posibil ca acea relatie sa sfarseasca repede dar daca acea relatie este bazata pe credinta in DUMNEZEU chiar daca se face inainte de casatorie dragoste(sex)nu poate fi numit pacat.
Draga Arhanghele, eu cred ca e o contradictie in ceea ce afirmi. Spui ca "daca acea relatie este bazata pe credinta in DUMNEZEU chiar daca se face inainte de casatorie dragoste(sex)nu poate fi numit pacat".
Daca omul are credinta, stie ca trupul lui este templu al Sfantului Duh. Cum poate sa stea Sfantul Duh in trupul unui om pacatos? Iubirea pe care o am pentru Hristos Care S-a jertfit pentru mine si iubirea pe care o am fata de omul vietii mele ma opreste sa fac ceva care Il rastigneste si pe Hristos si pe cel pe care il iubesc in lumea asta. Fiindca pacatul in cuplu separa si rastigneste faptura, indurerand-o.

>Daca ar fi pe o insula doi oameni naufragiati si nu ar fi gasiti timp de 50 ani, cu timpul ar vrea sa fie impreuna si nu are cine sa-i casatoreasca, ei nu ar trebui sa se impreuneze???????

Esti in situatia asta, Arhanghele drag? E interesant totusi ca pe insula aceea ai gasit internet. O sa anuntam un preot sa vina sa te cunune!!! Sa nu gasim pretexte pentru pacat numai prin supozitii, prin imaginarea de situatii limita, ca imaginatia e "punte a diavolului".

Elena

Ceam scris e posibil sa se intample, si atunci acei oameni or sa ajunga in iad ca asa vad unii oameni dar e bine ca nu depinde de noi oamenii si depinde de BUNUL DUMNEZEU.
Daca esti casatorit poti face sex cat vrei ca nu mai pacatuiesti. Nu cred asta si stii si tu ca nu e asa.Cred ca stii ca de fapt noi oamenii trebuie sa facem sex numai pentru a face copii si nu pentru propria noastra placere.Iar prin acest lucru Il rastignim pe Domnul Nostru HRISTOS de fiecare data cand ne atingem de persoana cu care traim, doar pentru propria noastra placere.
Dar intodeauna este ceva mai mult decat putem intelege noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.02.2007, 21:40:51
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

E clar ca nu trebuie se excludem posibilitatea unei nepotriviri fizice si in sensul precizat mai sus de Consuela. Insa nu cred ca un om credinicios, cerand lui Dumnezeu persoana potrivita, primeste asa ceva....

Si ce faci daca tot din nepotrivire in nepotrivire ajungi? :))
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.02.2007, 22:29:24
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
E clar ca nu trebuie se excludem posibilitatea unei nepotriviri fizice si in sensul precizat mai sus de Consuela. Insa nu cred ca un om credinicios, cerand lui Dumnezeu persoana potrivita, primeste asa ceva....

Si ce faci daca tot din nepotrivire in nepotrivire ajungi? :))
ooo ce bine ar fi sa ai dreptate :)) Din pacate lumea e altfel decat o dorim.

Caut pana gasesc ;) dar si cand gasesc.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59