Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 27.02.2007, 14:23:45
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Thanks, Omulet!
Reply With Quote
  #142  
Vechi 28.02.2007, 14:22:19
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de assiris
Dupa parerea dvs. ce este dragostea?
Daca totul se rezuma la sex atunci cred ca nu se mai numeste dragoste.
Oare cum ar suna cind cineva s-ar duce la altcineva si i-ar spune:
- Iubita mea, vrei sa ne intilnim o noapte sa vadam daca ne potrivim?
- Si daca nu ne potrivim?
- Nu-i nimic. Mai incercam.

sau:

Am venit sa cer mina fiicei dvs. pentru o noapte sa vedem daca ne potrivim. Daca da atunci facem nunta iar daca nu v-o aduc inapoi.

Cam pare degradant.
M-ai facut sa rad cu stilul ironic. :D

Nu era vorba de incercat pentru o noapte, ci ma refeream la relatii care pot dura si cativa ani ...

Numai bine toturor :)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 01.03.2007, 08:20:18
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Am o cunostinta ce a avut vreo 3-4 prieteni cu care a stat. Cand a intrat in Facultate a stat cam 4 ani cu acel baiat (a trait cu el)cu altul a mai stat inca 5 ani, cu al 3-lea a stat 2 ani jumate, Si la ce i-a folosit ca i-a probat pe toti? Ea sufera acum fff mult, are 29 de ani si isi doreste familie, copii, dar mai intai a vrut perioada de "proba". Acum traieste cu altul cand si cand, adica cand da un semn de viata ala. Ei ii este frica de singuratate si uite asa tot probeaza poate ca i se potriveste pana la urma unul sa se marite cu el.
Fratele meu a avut o prietena timp de 16 ani, la ce i-a folosit ca a stat atat de mult? Acum 2 ani s-au despartit.
De ce sa se intample asa ceva...eu nu-i inteleg?
Eu mi-am cunoscut sotul in ianuarie iar in iulie ne-am casatorit si n-am avut nevoie de probe. Ne este ffff bine impreuna. Cu cat probezi mai mult cu atat mai ,mult iti ranesti inima.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 01.03.2007, 09:19:35
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Corectati-ma daca gresesc, dar concubinajul nu presupune numai sex, presupune trai in comun, exact ca o casatorie.(ma refer din puctul de vedere al relatiilor). Din cate vad, in afara pacatului, problema concubinajului este ca nu multi raman impreuna. Pai daca ar fi fost casatoriti ar fi ramas neaparat impreuna dupa o perioada de timp? Totul tine de intelegerea dintre cei 2. Si poate de multe ori e mai bine sa se desparta pus si simplu decat sa treaca printr-un divort, sau mai rau, sa ramana impreuna doar din cauza legamantului pe care l-au facut.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 02.03.2007, 08:08:53
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Cand traiesti in concubinaj nu ai binecuvantarea de la Dumnezeu si de aceea multe cupluri se despart si nu ajung la casatorie. Dar daca te-ai casatori atunci primesti acea binecuvantare de la Dumnezeu si vei avea o familie fericita. Bineinteles ca depinde fff mult si de cei doi cum se accepta unul pe celalalt, "Dumnezeu da dar nu baga si in traista".
Dar cat timp ai o relatie sexuala cu cineva inainte de casatorie inseamna concubinaj. Nu conteaza ca se imparte totul impreuna ca si cum ar fi casatoriti.
Dar...alegerea este a fiecaruia. :(:(:(
Reply With Quote
  #146  
Vechi 04.03.2007, 12:53:28
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
Cand traiesti in concubinaj nu ai binecuvantarea de la Dumnezeu si de aceea multe cupluri se despart si nu ajung la casatorie. Dar daca te-ai casatori atunci primesti acea binecuvantare de la Dumnezeu si vei avea o familie fericita. Bineinteles ca depinde fff mult si de cei doi cum se accepta unul pe celalalt, "Dumnezeu da dar nu baga si in traista".
Dar cat timp ai o relatie sexuala cu cineva inainte de casatorie inseamna concubinaj. Nu conteaza ca se imparte totul impreuna ca si cum ar fi casatoriti.
Dar...alegerea este a fiecaruia. :(:(:(
Bravo Paraschevaiasi,asa este!Binecuvantarea e totul...Iar daca nu e ea,nu e nimic....
Reply With Quote
  #147  
Vechi 04.03.2007, 13:55:49
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Si cum va explicati ca nu toate casatoriile binecuvantate de Dumnezeu rezista? Si nu exista nici un procent care sa dovedeasca faptul ca oamenii casatoriti religios au casnicii mai fericite sau rezista mai mult spre deosebire de casniciile nebinecuvantate de Dumnezeu. si exista si oameni care traiesc in concubinaj toata viata, in armonie.
Care este explicatia, pentru ca realitatea difera de ceea ce s-a scris pe acest forum...
Reply With Quote
  #148  
Vechi 04.03.2007, 15:38:28
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Cred ca totul se rezuma la increderea in Dumnezeu si Iisus Hristos. Cred in Iisus Hristos? Cred ca nu mi-ar cere ceva ce sa ma faca nefericit? Daca da..totul e limpede.
Daca nu, atunci care e problema? Nu ascult de El si gata, fac dupa cum ma taie capul. Nu stiu de ce va lungiti atata. Si purtati niste discutii seci, se gandeste cineva la Iisus sau la relatia omului cu Dumnezeu?
Reply With Quote
  #149  
Vechi 04.03.2007, 16:40:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata modul de gandire al antihristului, al satanei: " S-a terminat cu orice lege: toti pot si trebuie sa traiasca liberi, asa cum invat eu: libertatea de idei, libertatea de gandire, libertatea de actiune... fiecare e, in sfarsit, absolut liber sa actioneze si sa faca ce crede si ce vrea... Nu mai exista norma, nici lege... fiecare e stapan ca si mine peste tot si peste toate.

Multi nu mai vor casatoria, doresc deci lipsa legii, pentru a nu mai pierde timp cu incercari de mentinere a casniciei si pentru a putea cu cea mai mare rapiditate sa inceapa o noua "casnicie", un alt concubinaj sortit pieirii.

Ori frumusetea unei casnicii lungi consta tocmai din depasirea piedicilor ivite in casnicie.
Daca omul nu e invatat sa reziste greutatilor, cum va putea sa traverseze o viata alaturi de acelasi om.

Acum intrebarea este cui vrem sa semanam: lui Iisus Hristos sau satanei?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 04.03.2007, 20:31:12
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.576
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de cozia
A devenit aproape imposibil sa gasesti un barbat sau o femeie care sa te accepte fara sa te "probeze". Suntem inconjurati de femei si barbati singuri care din cind in cind probeaza pe cite cineva, dar, in general fara succes.
Parerea mea este ca daca tii mortis sa te casatoresti trebuie sa actionezi rapid si mai tirziu vezi tu ce mai faci.
Foarte bine pusa problema, Assiris. Omul nu e o haina de proba, tocmai fiindca el insusi e imbracat in haina Duhului Sfant. Si ca sa devina haina de proba trebuie sa indeparteze haina Duhului.

Cozia, nu sunt de acord cu tine. De unde stii tu cum se probeaza oamenii unii pe altii? De ce credem mereu cand vedem doi tineri ca sigur ascund o relatie murdara? De ce nu mai vedem frumos? Chiar ni s-a incetosat atat de mult vederea? Eu cunosc multe cazuri de prietenii care nu au condus la casatorie, dar nici la desfrau.
Iar nu sunt de acord cu rapiditatea luarii deciziei. E o decizie pentru vesnicie, eu una vad casatoria una si pentru totdeauna. Asa ca decizia o iau in timp, dupa post, rugaciune, cunoastere a celuilalt.

O sa spun ceva din intimitatea mea: am avut un prieten timp de 4 ani, un teolog care nadajduieste sa devina preot dupa ce-si termina studiile prelungite prin strainataturi; acest om este in stare de feciorie si a mai avut doua prietena inaintea mea. Deci se poate. Intr-adevar, desi e un om extraordinar, cu care comunicam spiritual perfect, nu simteam o iubire de viitor sot, asa ca ne-am despartit ca doi frati care tin enorm unul la altul. Si are peste 30 de ani si e curat. Intelegi, Cozia? Se poate! Si mai cunosc alte persoane in astfel de situatii. Deci nu e unicat. Sa incercam sa vedem ceea ce e frumos in om si sa credem ca exista sfinti printre noi!

Elena
Draga Elena,
Nu ma intelege gresit. Eu am facut referire la ce se observa in jur si cu cita osteneala mai poti sa gasesti un partener care sa-ti respecte si sa urmeze si el (ea) credinta si traditiile.

Cred insa ca sunt mai multe sanse de a da de o relatie serioasa apelind la ajutorul rudelor si a familiilor care se cunosc si sunt apropiate. Astfel tinerii ies din anonimat, stiu mai multi oameni despre ei si implicit devin, mai ales baietii, mai responsabili, deoarece toti sunt cu ochii pe ei, si nu stau in EU-l viclean care il face sa se gindeasca la o relatie murdara dupa care sa scape de fata.
Noi avem tendinta sa ridem cu gura pina la urechi de aceste traditii "invechite" insa acestea sunt aplicatiile practice a celor lasate de la Dumnezeu si pe care multe culturi chiar ne-crestine o urmeaza cu sfintenie si uite ca le reuseste, ex: musulmanii, hindusii, budistii. Nu o sa auzi de probleme in familiile alese cu TREZVIE de parinti. de ex.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatiile sexuale inainte de casatorie Simona-Marilena Nunta 119 22.05.2014 14:29:31
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59