Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 19.11.2007, 15:27:44
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Un preot din orasul meu ne-a spus candva ca cine e pregatit pentru casatorie, e pregatit si pentru monahism!! Nici una nu e mai prejos ca alta, chiar daca una e socotita ierurgie si alta taina. SOcot ca ambele sunt taine ale lui Dumnezeu, ca nici una nu o poti duce la implinire fara ajutorul Sau sau fara voia Sa.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.11.2007, 21:14:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sfantul Maxim Marturisitorul oferindu-ne o interpretare duhovniceasca a lui Moise si a lui Ilie, care au aparut la Schimbarea la Fata a Mantuitorului de pe muntele Taborului, sustine ca cei doi sunt chipuri ale celor doua moduri de vietuire in Hristos:casatoria(Moise -chip al casatoriei) si calugaria(Ilie-chip al calugariei). Amandoua sunt de aceeeasi cinste daca sunt traite autentic in Hristos. Pe muntele Taborului cei doi se impartasesc de aceeasi slava a lui Hristos
Reply With Quote
  #73  
Vechi 22.11.2007, 01:04:40
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Doamne ajuta!
Fratilor, aceasta "dilema" eu cred ca e cel ,mai bine a fi discutata mai intai si mai intai cu duhovnicul... Spun acest lucru deoarece, dupa cum a mai spus altcineva anterior, poate fi un gand (sa nu zic o ispita) de la cel rau si atunci risti (sau nu, asta Dumnezeu si smerenia din fiecare din noi v-a vorbi) sa-i dai curs ispitei si NU sa te mantuiesti! Si poate ca parasesti, daca e cazul, omul langa care puteai sa te manuiesti si sa duceti o viata dupa cuvintele si voia Lui...
Consider ca ptr o astfel de decizie e foarte important cand vine acest gand si mai ales din ce pricina, totodata e important cui ii ceri sfatul ptr ca acea persoana care te sfatuieste poate sa NU gandeasca cu discernamant duhovnicesc si atunci sa ajungi sa-ti ratezi drumul catre Rai! daca intelegeti ce vreau sa spun.. :D
E la fel de importanta si atitudinea cu care cel in cauza priveste, sa spun asa, gandul. Imi spunea cineva "nu privi un astfel de gand cu ignoranta doarece poate chuar e de la Dumnezeu si atunci poate ajungi sa te lingi pe botic la judecata si totodata nu-i da curs din prima deoarece se poate ca cel rau sa se "linisteasca" :P si atunci tu rugandu-te in coninuare ptr a te lumina Doamne-Doamne atunci vei stii cum sa primesti un posibil al doilea gand de aceasta natura" asa ca fi-ti cu discernamant cand cereti sfaturi in aceasta privinta si totodata cu muuuulta laure-aminte cand primiti raspunsuri...
Dumnezeu si Maicuta Sfanta sa va intareasca si sa va lumineze gandurile! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.11.2007, 14:38:12
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Obisnuiam sa merg in vacante sa stau la o manastire. Stareta, in varsta si foarte inteleapta, primea sa dea cate un cuvant de invatatura oamenilor trimisi de inalti duhovnici. Asa ca intr-o zi apare unul , trimis de pr Argatu, care nu stia ce sa faca, traia de cativa ani cu aceasta dilema. Stareta i-a replicat ceva in genul: apoi , daca tu nu stii, nici pr tau, eu de unde sa stiu?! dar uite, stai o saptamana aici, nu vorbi cu nimeni, daca vrei participi la slujbe daca nu, nu... sima rog, ce i-o mai fi zis.. dar asta stiu ca trebuia sa se gandeasca o saptamana fara sa discute cu nimeni... iar la sfarsit sa se prezinte la ea si sa ii comunice hotararea, dar fara ea sa nu plece din mananstire. NU stiu ce-o fi ales, dar atunci cand vrei cu adevarat sa te indrepti pe o cale o faci. Vrei manastire? pai nu mai stai la indoieli si discutii!!! pleci... asa cu casatoria, pur si simplu stii in acel moment ca aceea este persoana cu care ai vrea sa-ti imaprti vesnicia si te casatoresti ( asta daca rugaciunea este sa se faca voia Domnului) , care se face intotdeauna!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.12.2007, 10:05:54
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta
Obisnuiam sa merg in vacante sa stau la o manastire. Stareta, in varsta si foarte inteleapta, primea sa dea cate un cuvant de invatatura oamenilor trimisi de inalti duhovnici. Asa ca intr-o zi apare unul , trimis de pr Argatu, care nu stia ce sa faca, traia de cativa ani cu aceasta dilema. Stareta i-a replicat ceva in genul: apoi , daca tu nu stii, nici pr tau, eu de unde sa stiu?! dar uite, stai o saptamana aici, nu vorbi cu nimeni, daca vrei participi la slujbe daca nu, nu... sima rog, ce i-o mai fi zis.. dar asta stiu ca trebuia sa se gandeasca o saptamana fara sa discute cu nimeni... iar la sfarsit sa se prezinte la ea si sa ii comunice hotararea, dar fara ea sa nu plece din mananstire. NU stiu ce-o fi ales, dar atunci cand vrei cu adevarat sa te indrepti pe o cale o faci. Vrei manastire? pai nu mai stai la indoieli si discutii!!! pleci... asa cu casatoria, pur si simplu stii in acel moment ca aceea este persoana cu care ai vrea sa-ti imaprti vesnicia si te casatoresti ( asta daca rugaciunea este sa se faca voia Domnului) , care se face intotdeauna!
Fratii mei, persoana pentru care s-a pus intrebarea aceasta este deja sora de manastire. In cele din urma a ales ceea ce a simtit ca se potriveste mai bine pentru ea. Mai bine va rugati pentru ea, decat sa va mai dati cu parerea.
Iertare!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 04.01.2008, 23:09:59
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Si casatoria si calugaria este bine placuta lui Dumnezeu. Se spune ca cei casatoriti stralucesc ca luna in fata lui Dumnezeu, dar calugarii/calugaritele stralucesc ca soarele.

Fratele meu este calugar, si din cate am observat eu el nu a fost intr-o dilema. Descoperindu-l pe Dumnezeu si-a dat seama ca el nu mai poate trai in aceasta lume cu atatea lucruri rele si ispite. o singura vizita la Sfanta Manastire Sihastria si a fost si mai sigur. Nu este usor nici pentru un mirean, nici pentru un calugar sa se mantuiasca, mai ales ca pentru sufletul unui mirean lupta un diavol, dar pentru sufletul unui calugar lupta sapte.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.01.2008, 23:47:31
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StoicaFlorina
Si casatoria si calugaria este bine placuta lui Dumnezeu. Se spune ca cei casatoriti stralucesc ca luna in fata lui Dumnezeu, dar calugarii/calugaritele stralucesc ca soarele.

Fratele meu este calugar, si din cate am observat eu el nu a fost intr-o dilema. Descoperindu-l pe Dumnezeu si-a dat seama ca el nu mai poate trai in aceasta lume cu atatea lucruri rele si ispite. o singura vizita la Sfanta Manastire Sihastria si a fost si mai sigur. Nu este usor nici pentru un mirean, nici pentru un calugar sa se mantuiasca, mai ales ca pentru sufletul unui mirean lupta un diavol, dar pentru sufletul unui calugar lupta sapte.
Bine ai venit pe forum!

Mi-ar placea sa (re)actionez si eu la fel ca fratele tau...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 11.01.2008, 19:25:14
cata_angel cata_angel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 1
Implicit

cred ca e mai bn sa te casatoresti o sa ai si familie si daca ti chiar asa de mult sa fi ceva te poti face preot(daca esti baiat) daca ai famm te poti realiza mai bn in viata ai sprijin
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.01.2008, 11:49:29
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StoicaFlorina
Si casatoria si calugaria este bine placuta lui Dumnezeu. Se spune ca cei casatoriti stralucesc ca luna in fata lui Dumnezeu, dar calugarii/calugaritele stralucesc ca soarele.
Am auzit si lucrurile astea dar nu prea sunt de acord. Adica ce inseamna asta? Ca unii au o chemare pt o viata mai inalta iar altii pt o viata mai pacatoasa? Nu cred. Mai degraba cred ca nu conteaza atat de mult calea pe care o alegi cat conteaza sa faci voia lui Dumnezeu. Dumnezeu nu va judeca ca unu-i calugar sau altul e altceva ci va judeca dupa viata pe care a avut-o. Spunea par Rafail Noica f frumos ca e foarte gresita comparatia intre calugarie si casatorie. Calea cea mai inalta e cea pe care a ales-o DOmnul pt tine.
Eu asa cred...

As avea o intrebare despre problema calugariei. Nu stiu cine a citit pe Sf Ioan Gura de Aur ( care era necasatorit ) vorbind despre casatoriei. SI a vorbi cu adevarat cu o "gura de aur". A vorbit f f frumos ( cei care au citit cred ca sunt de acord ). Stie cineva ceva scrieri in acelasi fel despre calugarie ( preferabil tot de Sf Ioan Gura de Aur )?

Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.01.2008, 12:41:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

La Schimbarea la fata a Mantuitorului pe Tabor se arata Moise si Ilie, primul casatorit, celalalt necasatorit. Din iconografie nu reiese ca Ilie stralucea mai mult decat Moise. Moise nu are o alta pozitie fata de Ilie, pozitie care sa exprime o inferioritate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 11:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 21:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39