Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.03.2008, 15:43:58
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
daca aghiutza itzi strecoara shi itzi baga in cap ca eshti fara un picior, te duci tot la ei sa-tzi faca teste sa vezi shi sa te convingi ca intradevar n-ai un picior? lasa-i domne sa faca teste shi grile shi chestionare shi ce mai vor ei de parca nu am scrie de fiecare data alte raspunsuri shi alte rezultate am scoate... poi ce e trupul singur? n-are pe Hristos, nu mai eshti shi tu pe acolo? shi daca esti peacolo greu ajungi la constantza in bine, iar pana acolo e hazardul shi tot felul de idei personale, shi cum itzi da prin cap, cum itzi vine... astfel ca explicatziile lor mi se par puerile shi comice, atat incadrarile lor in tot felul de tipologii cu catastrofa pe capul tau... sa fim serioshi, doar n-o sa ne cladim noi inshine inchipuiri bizare shi fantomatice, groteshti shi sa ni le punem pe dulap ca shi un mare bolovan de sare... ca doar nu trebuie sa credem in inchipuiri shi in mandrele pareri de sine... ci trebuie sa ascultam ce ne sfatuieshte cel duhovnicesc, ce pricepem, ce intzelegem, poruncile pe care le deosebim ce vrea de la noi shi nu sa ascultam de psihologiile nalucirilor ca atunci ce uramam daca nu doar nishte fascinatzii shi fermecatrufii... deci sa ascultam ce cunoashtem, ce stim, ce gandim ce vedem ce auzim, ce pricepem de la bunii sfatuitori, asha cum ne dam seama shi cum suntem in stare de a ne folosi mintea curata shi inima iubitoare shi blanda shi sa lasam lumea sa-shi cashtige painea ei... deci ce poate fi bun de la testele shi incercarile lor ca sa demonstreze ca suntem lafel ca altul? poi daca ala era plin de patimi? sau eu sunt plin de pacate, sau ala era chior sau n-avea o mana, aste n-au nici un efect? ce categorii shi ce tipologii, cand totzi suntem dupa chipul lui Dumnezeu facutzi? deci nu ne mai tot trimitetzi pe post de cobai ci du-te dumneata shi fa-te dumneata cobai stimate sfatuitor... sau adreseaza-te dumneata la baietzii ashtia deshteptzi cu atatea doctorate shi diplome in care itzi pui atata incredere...??? noi ne punem nadejdea in rugaciunea aia saraca, "Doamne Iisuse Hristose, fiul lui Dumnezeu, miluieshte-ma pe mine pacatosul... pacatos pacatos, netrebnic, miluieshte-ma shi nu ma lasa la greu, ai mila de un chinuit, ai mila de mine sluga ta ticaloasa shi nedreapta, ai mila de un om plin de tina shi cu sufletul in namol, ai mila Doamne chiar daca mi-am adus aminte atat de tarziu sa te chem, nu trece rugaciunea mea shi nici nu ma lasa...miluieshte-ma shi pe mine ca shi pe desfranata, ca shi pe talharul, ca shi pe fiul ratacit, ca pe vameshul, miluieshte ca shi pe oricare de care tzi-ai facut mila, miluieshte-ma ca ma chinuiesc greu shi amrnic in iadul acesta al placerilor sufletesti necurate, in pofta cea rea shi ajuta-ma sa trec noaptea pacatelor ashteptand ziua Ta, cand vei plati fiecaruia Doamne dupa faptele sale. Miluieshte-ma ca nici sa ma rog n-am invatzat, shi nu ma pricep sa leg doua boabe bine placute in ochii tai ci doar scarba fac shi tzie dar shi celorlaltzi daca m-ar auzi cineva ce gandesc shi ce vorbesc, iarta-ma iarashi shi milostiveshte-te doamne de noi robii tai...":(?????????:(
Pe ce limba vorbesti frate, ca asta eu nu cred ca-i roaman si nici alt dialesct...mi se pare ca o fi limba "vsoviana"...pe care poate numai tu o pricepi.
Ca poate si analizele la sange si ecograful si n alte investigatii meidcale...ca si testele...sunt facute de neduhovnicesti si arata patimile, nu e e in om ca boala. Dumnezeu sa te luminezesi sa-ti dea sa intelegi...si ceea ce tu zici ca ai fi inteles, dar nici macar nu ai habar!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.03.2008, 16:06:35
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

draga Georgiana,cred ca sufletul tau este bolnav si asta datorita meseriei pe care ai avut-o ,aceea de dansatoare in cluburi.nu stiu daca tu ralizezi acest fapt,daca te caiesti pentru faptele tale.probabil starea ta de acum este rasplata pe care trebuia sa o primesti.fiecare trebuie sa ne purtam crucea pacatelor .:(
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.03.2008, 16:10:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Monica,cred ca ai aparut de prin epoca primitiva....cum poti judeca lucrurile astfel?Cu ce crezi ca esti mai presus de aceasta persoana,suferinda,de altfel?Poate credeti ca-l aveti pe Dumnezeu,dar suflet nu aveti!!!,voi cei pentru care pedeapsa si nepasarea primeaza,si nu compasiunea si iubirea.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.03.2008, 16:13:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

.....si m ai vorbesti atata de iubire,minti marginite de cuvinte fara simt!!!!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.03.2008, 16:17:37
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

ory, imi cer scuze pentru ca intervin pentru monica. O fac pentru ca am convingerea ca din buna intentie si nu din nepasare a scris cele de mai sus. Si nu cred ca daca nu gandim toti la fel suntem marginiti. Am inteles delicatetea ta fata de georgiana, dar n-o strivi nici pe monica.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.03.2008, 16:28:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Pe ce limba vorbesti frate, ca asta eu nu cred ca-i roaman si nici alt dialesct...mi se pare ca o fi limba "vsoviana"...pe care poate numai tu o pricepi.
Ca poate si analizele la sange si ecograful si n alte investigatii meidcale...ca si testele...sunt facute de neduhovnicesti si arata patimile, nu e e in om ca boala. Dumnezeu sa te luminezesi sa-ti dea sa intelegi...si ceea ce tu zici ca ai fi inteles, dar nici macar nu ai habar!
Draga delia, draga sora intru Hristos, poi in limba aia cu sh, shi cu tz, sh cu a` shi cu a^I , ca daca nu le scriu asha nu se intzelege, asha ca am zis sa scriu doar la sh shi la tz ca in celelate locuri se poate citi chiar daca nu se scrie... dar la sh shi tz e musai in opinia mea ca sa nu pierzi intzelesul chiar daca doare ca nu e scrisul cum ai vrea dumneata...

iar cu habar-ul itzi dau completa dreptate, ca deshi cred ca shtiu multe defapt n-am habar de nimic... ca pentru habar trebuie ascultare shi sa crezi ca nu stii dar pe toate sa le shtii cum s-au scris shi cum sau spus...

iar daca te iei dupa teste ca sa pui diagnostic la pacate atunci ai ajuns din lac in putz... ca doar bolile shi suferintzele nu sunt pentru pacatele parintzilor ci sunt date spre Mantuire shi spre folosul omului shi ca sa se vadeasca Puterea lui Dumnezeu...

deci draga delia... mai lasa-ma cu medicii tai... ca ea are nevoie de Medicul Sufletului... shi daca shi-a luat mashina, are bani din dansat, acum sufere saraca fiindca poate ca Dumnezeu i-a dat o mica durere ca ea sa-shi vina in fire... shi sa nu mai ranjeasca... deci nu de lipsa testelor sufera ea... iar daca itzi plac testele, apoi du-te dumneata shi vezi in functzie de ele cum sa te reglezi, dar devi tot sluga trupului iar Dumneul ne cere sa slujim Duhul iar trupul va deveni astfel shi el la inceput plin de durere shi nemultzumire iar apoi plin de viatza curata... ajungand bland ca o floricica.... iar atunci trimite Dumnezeu shi ingerashii s-o pazeasca shi s-o desavarsheasca...:)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.03.2008, 16:30:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nici in gluma sa nu judecati starea de decadere psihica a unui om,iar din "credinta" nici atata,pentru ca nimic pe lumea asta nu se compara cu imbolnavirea creierului,NIMIC,fiindca acesta face totul posibil intr-o viata de om,chiar si pentru pregatirea sufletului acestuia,iar cei care nu au aceasta problema,nu cred ca se-nvrednicesc de aceast privilegiu datorita faptului ca nu sunt pacatosi,ci poate datorita mai multor factori genetici ori social,dar si de natura spirituala.Uitati-va in jur,cata rautate si cate pacate galgaie in atmosfera noastra omeneasca,si nu toata lumea slabanogeste in puterea psihica.Nu judecati un copil dupa faptele lui,care soarta l-a dus din nu stiu ce motive la diferite situatii,ca pe o frunza care nu-si gaseste locul.Daca acest Dumnezeu al iubirii pe care-l propovaduiti a ingaduit soarta acestui copil atat de cruda,precum pretindeti dupa faptele lui,atunci eu ma dezic de credinta voastra,fiindca refuz sa-l cred pe Dumnezeu atat de CRUD,caci nimic pe pamant nu poate fi mai crud ca moartea ratiunii din om,mai ales a unui om aflat la inceput de drum.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.03.2008, 16:36:48
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Monica,cred ca ai aparut de prin epoca primitiva....cum poti judeca lucrurile astfel?Cu ce crezi ca esti mai presus de aceasta persoana,suferinda,de altfel?Poate credeti ca-l aveti pe Dumnezeu,dar suflet nu aveti!!!,voi cei pentru care pedeapsa si nepasarea primeaza,si nu compasiunea si iubirea.
nu sunt mai presus cu nimic fata de aceasta persoana si nici din epoca primitiva nu sunt si nici nu o judec eu.aceasta este parerea mea si mi-o sustin indiferent de ceea ce crezi tu.vorbesc din proprie experienta .parintele meu duhovnic mi-a spus un lucru ;mi-a spus ca sunt precum un bolnav,fara imunitate de care se lipesc toate bolile si asta datorita pacatelor .sau ,,sa nu te astpti ca daca nu te-ai maritat fecioara ,o sa ai parte de un sot perfect;va fi ori betiv ori curvar'.deci eu cred in crucea pacatului si ma rog ca Dumnezeu sa mi-o usureze si nu sa mi-o ia ,asa ne invata Sf. Parinti.
tu insa ,draga ory,poti sa nu crezi!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.03.2008, 16:45:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai lasati-ma cu SF.Parnti,caci am si eu biblioteca plina de cuvintele acestora,mai bine uitati-va in inima si-n viata voastra,uitati-va injurul vostru si-n realitatea contemporana si poate va veti intelepti mai cu precadere,decat afundandu-va in "CUVINTE".Si plus de asta,nu cred ca Sf.Parinti se refereau la un copil,un biet copil care oricum a suferit traind langa o mama,de asemenea bolnava.Nu mai fiti incatraniti in cuvinte,uneori contorsionate dupa bunul plac,cugetati si simtiti compasiunea cu mintea si sufletul propriu fata de semenii vostri...si nu veti gresi cu siguranta.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.03.2008, 16:51:09
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

'realitatea contemporana',este aceea la care contribuim fiecare dintre noi.ce dam aia primim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ne cunoaste Dumnezeu gandurile? moldoveanu Din Vechiul Testament 85 11.08.2012 21:22:12
Sper sa gasesc sunsray Preotul 0 28.11.2009 17:09:00
sper sa am rasp adr1an Preotul 10 07.05.2009 10:27:18
Dumnezeu ne stie si gandurile... silverstar Generalitati 3 29.09.2008 23:23:05