Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2010, 12:47:24
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Post Noi marturii supuse dreptei judecati

Am dat din intamplare peste o carte, "Noi marturii supuse dreptei judecati", scrisa de Josh McDowell
As vrea sa stiu daca a mai citit cineva aceasta carte si ce parere are. Este in concordanta cu ideile ortodoxe?
Mentionez ca eu nu am citit-o, vreau sa stiu daca se merita citita. :)
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2010, 13:13:24
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna ziua.O sa va raspund eu,in calitate de protestant de orientare calvinista.Josh McDowell este un calvinist moderat si face parte din miscarea evanghelica care doreste reanalizarea celor 5 puncte ale calvinismului(T.U.L.I.P)dintr-o noua perspectiva.In cazul in care nu ati avut tangenta cu teologia calvinista pina acum,scrierile lui McDowell care doresc abordarea ei dintr-o alta perspectiva, va vor incurca si mai mult.Nu sunt scrieri cu care sa fiti obisnuita in ortodoxism iar nivelul lor,pe anumite aspecte,este putin mai complicat.O zi buna in continuare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.01.2012, 17:08:20
Marius S Marius S is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2012
Mesaje: 1
Implicit Despre cartea Noi Marturii supuse dreptei Judecati

Josh McDowell este un evanghelic american, dar totodata un foarte bun apologet. Aceasta carte este cu subiect apologetic. Josh McDowell este un intelectual care reuseste prin argumente istorice, literare, bibliografice si rationale sa demonstreze ca religia crestina si Sfanta Scriptura sunt adevarate. Iti recomand cartea pentru a iti intari credinta in adevarurile fundamentale ale religie crestine. Cartea este de folos tuturor crestinilor indiferent de confesiune ortodocsi, catolici, protestanti clasici, neoprotestanti. Josh reuseste in multele sale carti sa argumenteze adevarurile elementare ale credintei crestine precum: autenticitatea si inspiratia divina a Sfintei Scripturi, divinitatea sau dumnezeirea lui Iisus Hristos, Invierea lui Iisus etc. Iar aceste adevaruri le accepta toti crestini practicanti indiferent de confesiune sau cult. Asa ca pot spune ca este o carte care merita citita. Spor! Si Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cipurile RFID supuse atentiei publice Iustin44 Generalitati 162 15.12.2013 22:55:02
Marturii Adriana Cluj Generalitati 45 15.01.2013 11:47:12
Sfinții Mărturisitori din Ardeal, martiri ai dreptei credințe - 21 octombrie Savonarola Diverse Sarbatori 2 23.10.2011 22:59:10
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 23:09:50
Oamenii nu vor fi judecati ca au pacatuit flying Generalitati 4 20.05.2010 15:22:30