Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.04.2009, 21:03:20
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit Cum / cand citim un acatist?

Doamne ajuta!

Imi puteti spune cum citim un acatist? Cu voce tare ori in gand, stand in genunchi, asezat sau in picioare, in fata unei icoane sau a Sfintei Cruci, cu o lumanare aprinsa sau tamaie alaturi?
In aceeasi ordine de idei... cand este recomandat sa citim un acatist? Dimineata, "pe nemancate", seara sau in oricare alta parte a zilei (cand avem timp)?

Va rog sa-mi spuneti daca exista "reguli" similare pentru citirea paracliselor.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.04.2009, 22:32:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îți voi spune cum și când citesc eu acatiste.Având în vedere că la fiecare spovedani discutăm cu părintele duhovnic și despre problenele și necazurile pe care le avem din cauza mulțimii păcatelor pe care le-am făcut de-a lungul vieții, primim de obicei canon de rugăciune care trebuie făcut.La canon se dau spre citire acatiste și rugăciuni.
Eu citesc de obicei acatistele pe care le am de făcut seara dar dacă am trei de exemplu mai fac și dimineața sau în cursul zilei când am timp, important este să le fac.Este bine să ții post dacă ți-ai propus să ții și dacă ai binecuvântare de la duhovnic dar de regulă nu țin dacă nu este post sau, în alte zile decât zilele de post din calendar.
Din câte știu eu acatistul Sfântului Ciprian se face cu post negru.
În seara precedentă unei sărbători care este cu cruce roșie, dar și sfinți care au acatist dacă nu mergi la biserică la vecernie unde se citește acatistul îl citești acasă.
Eu așa procedez.Dacă altcineva cunoașt mai multe ar fi și pentru mine folositor răspunsul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.04.2009, 22:36:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În legătură cu ambianța în care faci aceste rugăciuni- da este bine dacă ești acasă să stai în genunchi în fața unei icoane și cu candela sau lumânarea aprinsă.Dacă ești la servicu...nu ști ce să zic.Eu aș pleca jumătate de oră dacă este posibil,aș intra în cea mai apropiată biserică unde aș citi acatistul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2009, 22:52:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Coralina, fiecare face acatistul dupa puterea sa. Unii il rostesc, le e mai usor asa. Astfel, gandul nu aluneca cu usurinta spre alte griji. Cand? Oricand e bine primit. Pentru mine nu e important sa stiu cate acatiste au facut cei de langa mine, ci sa stiu ca macar un gand au inaltat catre Dumnezeu, ca ziua nu a trecut fara ca el sa nu fi fost in legatura cu Dumnezeu. Ce acatist sa citesti? Eu as indrazni sa spun ca e bine sa-l citesti pe cel care se potriveste starii tale sufletesti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2009, 23:41:41
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Doamne ajuta, Carolina draga

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Imi puteti spune cum citim un acatist? Cu voce tare ori in gand, stand in genunchi, asezat sau in picioare, in fata unei icoane sau a Sfintei Cruci, cu o lumanare aprinsa sau tamaie alaturi?
In aceeasi ordine de idei... cand este recomandat sa citim un acatist? Dimineata, "pe nemancate", seara sau in oricare alta parte a zilei (cand avem timp)?

Va rog sa-mi spuneti daca exista "reguli" similare pentru citirea paracliselor.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, Doamne ajuta!
[SIZE=3]Carolina draga,[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Eu cred ca nu este foarte foarte important felul in care citim un Acatist. O putem face cu voce tare sau in gand, stand in genunchi sau in picioare...(in nici un caz asezat!!!... doar daca ,Doamne fereste , suntem foarte bolnavi)... Important e sa ne îngenuncheze sufletul... iar mintea si inima sa simta pacea... si linistea si bucuria rugaciunii, sa fim cu luare aminte la ceea ce citim!!![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Desigur ca ...rugandu-ne in fata icoanei reprezentand Sfantul al carui Acatist il facem , cu candela sau lumanarea aprinsa si tamaia alaturi,... ne-am creat deja o atmosfera propice rugaciunii...alta e si trairea noastra. Altfel traiesti rugaciunea facuta la lumina blanda a candelei decat cu becul aprins... [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3](Eu personal nu ma pot ruga cu voce tare...strigatul nostru ar trebui sa fie.. DOAR INTERIOR...Insa daca socotesti ca asa te concentrezi mai bine la rugaciune, poti sa o faci...)[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Cat despre perioada zilei in care e bine sa facem Acatistul , eu personal prefer fie dimineata devreme , fie tarziu in noapte. Carolina draga...poti sa te rogi oricand ai timp si mai ales cand simti nevoia sa faci asta!!![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3] Parintele meu duhovnic m-a sfatuit sa citesc ACATISTELE asa:[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]LUNI: Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavril[/SIZE]
[SIZE=3]MARTI: Acatistul Sfantului Ioan Botezatorul (o saptamana)[/SIZE]
[SIZE=3] Acatistul Maicii noastre Parascheva(alta saptamana)[/SIZE]
[SIZE=3]MIERCURI: Acatistul Acoperamantului Maicii Domnului[/SIZE]
[SIZE=3]JOI: Acatistul Sfantului Ierarh Nicolae(o saptamana)[/SIZE]
[SIZE=3] Acatistul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel(alta saptamana)[/SIZE]
[SIZE=3]VINERI: Acatistul Sfintei Cruci[/SIZE]
[SIZE=3]SAMBATA: Acatistul Buneivestiri [/SIZE]
[SIZE=3]DUMINICA: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Desigur , daca se nimereste ca luni sa fie... ziua Sf.Ilie Tesviteanul, e bine sa se faca si Acatistul acestui sfant dar si Acatistul zilei.[/SIZE]
[SIZE=3] Doamne ajuta, Carolina draga...sper sa-ti fie de folos.[/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.04.2009, 01:04:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Acatistul este un alt fel de rugaciune, deci se face ca orice alta rugaciune. Sunt persoane carora nu le plac acatistele, preferand in schimb multe alte rugaciuni la sfinti. Dar cine are dragoste spre acatiste, le poate face cu toata inima. Este nevoie de adunarea mintii si de odihna, spre a putea intelege si simti cele rostite cu limba. Postul nu este obligatoriu la citirea unui acatist, insa stim ca unirea rugaciunii cu postul are mai multa putere.

Cum? Sa citim cu toata inima, incet si cu dragoste. Stand in genunchi sau in picioare. Cei bolnavi, care au ravna, pot citi pe scaun sau intinsi in pat.

Cand? Oricand avem timp, dimineata sau seara. Sa fie liniste si sa putem sa il citim fara graba. Se poate citi atat in post, cat si in afara postului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.09.2012, 02:27:19
floryyy floryyy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.09.2012
Mesaje: 1
Implicit

cu lumina aprinsa sau stinsa/?are ceva dak citesc pe intuneric doar la lumina lumanari?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2012, 04:54:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa citim de cate ori avem nevoie de ajutor!

"In anul 1955, o femeie din jurul Bucurestiului avea sotul paralizat si bolnav de nervi. Nemaiputand ea suferi, a venit la Sfantul Dimitrie si a cerut sfatul preotului. El i-a dat sa citeasca acatistul cuviosului si sa se inchine cu credinta la sfanta racla. Femeia s-a intors acasa. Pe la miezul noptii a strigat-o sotul bolnav si i-a zis:

- Ai chemat vreun doctor din Bucuresti la mine?
- Nu! i-a raspuns femeia.
- Cum nu? a zis sotul. Acum cateva clipe a fost la mine doctorul si m-a consultat. De ce n-ai venit sa-l platesti? S-a urcat intr-o trasura cu cai albi si a plecat spre Bucuresti.
- Si Te-a consultat? intreba femeia.
- M-a uns cu untdelemn sfintit pe mana si pe piciorul paralizat si mi-a poruncit sa nu te mai ocarasc, nici sa mai injur, ca ma vindec. Te rog, iarta-ma, Marie, ca de acum inainte nu te mai supar! Dar nu uita, du-te dimineata si plateste-i doctorului, ca tu l-ai chemat si stii unde locuieste.

Dimineata, bolnavul s-a sculat din pat complet sanatos, iar sotia a mers plangand la moastele Sfantului Dimitrie si cu multe lacrimi a multumit binefacatorului ei."

din Patericul romanesc, de arhimandrit Ioanichie Balan.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.04.2009, 07:15:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Imi puteti spune cum citim un acatist? Cu voce tare ori in gand, stand in genunchi, asezat sau in picioare, in fata unei icoane sau a Sfintei Cruci, cu o lumanare aprinsa sau tamaie alaturi?
In aceeasi ordine de idei... cand este recomandat sa citim un acatist? Dimineata, "pe nemancate", seara sau in oricare alta parte a zilei (cand avem timp)?

Va rog sa-mi spuneti daca exista "reguli" similare pentru citirea paracliselor.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, Doamne ajuta!
Am vazut aici multe raspunsuri, toate bune, si bine de urmat.

Acatistul = este un imn inchinat/dedicat unui anume sfant/sfanta
Rugaciunea Acatist este specifica sfantului/sfintei respectv/e.
Acatistul este dedicat - ca invatatura noua- vietii sfantului respectiv sau unei icoane, si este descris in acatist, deci este un mod de a invata cum a atrait acel sfant si cum a a devenit sfant, pentru un exemplu in viata noastra de zi cu zi.
In general se face pentru o cerere particulara, de ex: exista Acatistul Maicii Domnului- "Sporirea mintii" pe care-l face in general cel care are exmene, sau se face de catre altcineva pentru o persoana care sufera de boli mintale, sau il facem pentru noi pentru sporirea mintii nostre catre mantuirea sufletului.

Cind se poate face? Oricind. Este indicat in post, insa nu este necesar postul. Multi citesc acatistul sfantului a carui nume il poarta, multi au cereri particulare pentru sanatate etc.

Exista acatist pentru multi sfinti, zilnic putem face un acatist pentru sfantul sarbatorit in ziua respectiva, sau altii mai dau 40 de acatiste la manastiri, pentru mijlocirea unei probleme grave.

Paraclisele sint cantari, care se recita uneori cu preot, alteori se pot recita de catre mirean. Rugaciunea este mai scurta decit acatistul, insa foarte puternica, deoarece contine parte din Sfanta Evanghelie spre deoasebire de acatist care nu are acest continut al Sfintei Evanghelii.

Mie imi place Paraclisul al 2-lea al Maicii Domnului, facut zilnic dupa Psalmi, insa un paraclis in general se citeste la mare necaz/suparare.

Indiferent pe care vrei sa -l faci, e bine sa in "starea sufleteasca a penitentei" totale, si atmosfera de rugaciune cu luminare, icoana si tamaie.

Cam asta stiu eu despre acatiste si paraclise.

Sugestia lui Anne, este buna, cred ca multi duhovnici indica modul asta de a face acatistele, insa cum am spus, se pot face acatistele sfantului/sfintei din ziua respectiva sau un acatist particular pentru 40 zile.
Depinde de tine.
Postul nu este necesar, cum am mai spus, ins daca postesti este si mai bine, deoarece toti acesti sfinti ale caror acatiste/paraclise le citim au postit la viata lor, deci din respect pentru acel sfant/a hai sa incercm si noi cu post, mai bine.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.04.2009, 10:26:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Una din cele mai puternice rugăciuni care poate fi ascultată și în biserică dar poate fi făcută și de unul sau mai mulți credincioși adunați în numele Domnului este Paraclisul Maicii Domnului(primul și al doilea).Sunt mai multe variante,toate sunt bune și de folos.
"Ușa milostivirii deschide nouă biencuvântată Născătoare de Dumnezeu,ca să nu pierim cei ce nădăjduim întru tine,ci să ne mântuim prin tine din nevoi,că tu ești mântuirea neamului creștinesc".
La vreme de necaz și întristare acest paraclis este de mare ajutor.Îl fac pe la miezul nopții și întodeauna primesc un răspuns la problemele care mă frământă.
Îl fac și pentru acei din familie care au o problemă de rezolvat și Maica Domnului se milostivește de ei și le trimite ajutor chiar dacă ei nu se roagă.
Obișnuiesc atunci când lucrez sau fac treabă prin casă să pun casete cu acatiste și să le ascult sau cu căștile în ureche într-o stare de liniște și pace în grădină printre flori seara când toți s-au culcat sau se ocupă cu lucruri mai lumești.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum citim Biblia? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 28 31.08.2012 18:52:36
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 22:48:35
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 15.02.2011 00:42:05
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 23:01:59
ce avem in biblioteca, ce ne place sa citim? primus Generalitati 63 25.07.2009 06:40:26