Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.12.2007, 22:15:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Aceasta poveste despre asemanarile dintre mitul lui Horus si Iisus am intalnit-o propagata si pe alte forum-uri. Cum am scris pe un alt forum, aproape toate informatiile sint false. Nu exista o asemanare, tu nu ai o vina, asa ai preluat datele. Vad ca pe multe forumuri sint date informatiile fara sa verifice cineva. Despre Horus nici nu se stiu asa multe date, in principal ca s-a luptat cu Seth si i-a fost scos un ochi. Legenda lui Isis si Osiris este relatata de Plutarch. Vezi tratat amanuntit subiectul asta la http://www.unibuc.ro/eBooks/istorie/ciho/contents.htm
Am cautat si am gasit ca aceste idei cu mitul au aparut in secolul 19. La fel si celelalte asemanaricu alte personaje mitice. Masonii au ritualuri legate de cultul lui Horus, cum spun cei cu grade inalte. Unul din link-urile cu analiza puctelor de presupusa asemanare cu mitul lui Horus http://tektonics.org/copycat/osy.html
Din ce am inteles, povestea a fost inventata in secolul 19, de adepti ai marxismului (sau chiar din cercul lui Karl Marx). Exista date pe net, dar in engleza.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.12.2007, 23:10:17
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

de ce crezi ca este folosit ac simbol impreuna cu imaginea Mantuitorului Eu am primtit de la o maica un breloc care avea pe spate ac ochi
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.05.2009, 14:38:16
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator Vezi mesajul
Ochiul albastru (indiferent din ce tara il cumperi) este ochiul lui Horus
Acesta este un simbol antic egiptean si reprezinta puterea iluminarii. Horus este asociat cu regenerarea,prosperitatea. Se credea că sursa puterii lui Horus se afla în ochii acestuia. Ochiul drept era alb și reprezenta soarele, cel stang era negru și simboliza luna. Miturile antice spun că Horus si-a pierdut ochiul stsng în lupta cu fratele sau malefic, Seth Zeul Thoth a intregit ochiul prin magie, apoi Horus i l-a arătat lui Osiris, care i-a dat puterea să renasca, dar în lumea cealalta.

Intre Horus si Isus este o asemnare destul de mare Astfel Horus, fiul lui Osiris, s-a nascut din fecioara Isis la 25 decembrie. Ca si Isus, Horus avea 12 discipoli, l-au ingropat si a inviat, era "drumul, adevarul, lumina, salvatorul, fiul uns al lui dumnezeu". Facea minuni si a inviat din morti pe un om, numit Elazar. Pe Horus il numeau "Iusa", "fiul" care se transforma in "Ptah", Tatal, "unsul"

Pe de alta parte unii il considera pe Horus ca fiind Lucifer astfel ochiul lui Horus este un simbol venerat de masoni
Nu exista nici o asemanare intre Iisus si acest Horus! Ce spui tu acolo este din filmul Zeitgeist si a fost publicat si intr-o serie de carti gen Codul lui davinci. Te rog frumos nu mai intoxica lumea cu idiotenii citite/vazute cine stie pe unde! De aia e atata rau in lume! Ca nu cititi, nu va interesati, va lasati dusi de vrajmas! Cand ai vazut filmul ala te-ai dus sa faci un pic de studiu?? Crezi chiar absolut totul ce-ti spune vrajmasul in nu mai stiu ce carte/film???? Bleah...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.05.2009, 15:28:06
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
calator, eu nu despre acest ochi pandativ vorbeam, ci despre acel ochi mare de sticla albastra translucida, care se pune pe perete. sa vad daca reusesc sa inserez o poza mai tarziu.

chiar am un prieten in Grecia si l-am intrebat recent ce inseamna mai exact ptr greci si mi-a confirmat ceea ce zicea si Noesis. ("As far as The Blue Eye you have bought from Thassos the use is to stop bad people when they are jelous (of you) or have bad feelings to affect you.")
Pai asta este o AMULETA! Este o chestie profund pagana! De cand rugaciunile nu mai au nici un efect!??! De cand trebuie sa ai amulete vrajitoresti ca sa te pazesti de "jelozia/invidia" altora?? Acel ochi este acel "chip cioplit", o forta straina de Dumnezeu! Sfintii Parinti se ingrozesc si minuneaza probabil din ceruri de ce ne poate mintea! Si asta in conditiile in care au exprimat foarte clar ce inseamna aceste lucruri si ca trebuie sa fugim de ele pe cat posibil.. Si daca ma mai gandesc ca cei ce vin pe acest forum sunt in general "crestini" ma apuca groaza la gandul ce e capul celorlalti...
Pe buna dreptate nu mai e mult pana va spune ingerul "gata, s-a sfarsit!"

PS Un citat de pe alt forum:

Citat:
Si taina si ritualul au la baza o jertfa.Si icoana si amuleta sunt incarcate de anumite "energii".Din acest moment apar diferentele.Jertfa in ortodoxie se face de catre pruncul Hristos in cadrul fiecarei sf.Liturghii spre tamaduirea sufletelor si a trupurilor ,pentru mantuire noastra,prin Trupul si Sangele Mantuitorului in chip real ,dar sub chipul Painii si Vinului (cine nu a inteles acest act Divin nu traieste relatia cu Dumnezeu ci doar si-o inchipuie).Deci jertfa o face chiar Dumnezeu.Ritualurile se fac catre idoli (falsii dumnezei) de catre oameni,cu animale si chiar fiinte umane pentru a imbuna un idol si a beneficia de pseudo-energiile respective.Este o diferenta nu?Jerfa crestina se face in biserica.Nu putine sunt cazurile relatate in sf.Scriptura cand haina Mantuitorului si ale sfintilor detin puteri tamaduitoare.(har-ehergii necreate).Astfel Biserica si sf.Icoane sunt "haine-peticute" ale persoanelor pe care le reprezinta,detinand si puterile tamaduitoare ale acestora.[COLOR=blue]Amuletele sunt incarcate cu bioenergii de sorginte demonica,avand dealtfel si puteri tamaduitoare dar spre a induce in eroare pe cei ce le detin.[/COLOR](nu mai vorbim de locurile in care se fac acestea).Acestia nu fac altceva decat sa fure sufletele slabe.Nu putine sunt relatarile prin care fachirii si sfintii au avut "dispute" vezi relatarile biblice VT ,despre disputele intre Moise si faraon si altele... si chiar in zilele noastre.(hristosi mincinosi).
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.09.2009, 13:40:41
SaintClaire SaintClaire is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceasta poveste despre asemanarile dintre mitul lui Horus si Iisus am intalnit-o propagata si pe alte forum-uri. Cum am scris pe un alt forum, aproape toate informatiile sint false. Nu exista o asemanare, tu nu ai o vina, asa ai preluat datele. Vad ca pe multe forumuri sint date informatiile fara sa verifice cineva. Despre Horus nici nu se stiu asa multe date, in principal ca s-a luptat cu Seth si i-a fost scos un ochi. Legenda lui Isis si Osiris este relatata de Plutarch. Vezi tratat amanuntit subiectul asta la http://www.unibuc.ro/eBooks/istorie/ciho/contents.htm
Am cautat si am gasit ca aceste idei cu mitul au aparut in secolul 19. La fel si celelalte asemanaricu alte personaje mitice. Masonii au ritualuri legate de cultul lui Horus, cum spun cei cu grade inalte. Unul din link-urile cu analiza puctelor de presupusa asemanare cu mitul lui Horus http://tektonics.org/copycat/osy.html
Din ce am inteles, povestea a fost inventata in secolul 19, de adepti ai marxismului (sau chiar din cercul lui Karl Marx). Exista date pe net, dar in engleza.
Salut Catalin,

As dori sa punctez urmatoarele:

1. Am citit cartea lui Miron Ciho la care faci tu referire si nu exista nicaieri faptul ca mitul a aparut in secolul 19. Plutarch (46 - 125 en.) chiar face referire la acest mit. Imi poti da te rog pagina / capitolul unde ai citit ? Sau nu am citit aceeasi carte?

2. Doar riturile Memphis-Misraim si cel Egiptean preiau elemente din mitologia si cultura egipteana. Este interesant de remarcat ca in urma intoarcerii lui Napoleon din Egipt, si Masoneria Franceza importa anumite tente si simboluri egiptene, dar care se rezuma la modul de decorare a lojelor si nu se reflecta in ritual.

3. Citeste ce a zis Stabron despre Zamolxis: Nascut pe 25 decembrie dintr-o feciaora, a stat ingropat 3 zile intr-o pestera dupa care s-a ridicat la cer? Prin ce secol crezi tu ca a aparut acest mit? Am oarece dubii ca existau adepti ai marxismului in acea perioada.

Numai bine.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.03.2011, 21:58:31
Iordache Florentina Iordache Florentina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Pai asta este o AMULETA! Este o chestie profund pagana! De cand rugaciunile nu mai au nici un efect!??! De cand trebuie sa ai amulete vrajitoresti ca sa te pazesti de "jelozia/invidia" altora?? Acel ochi este acel "chip cioplit", o forta straina de Dumnezeu! Sfintii Parinti se ingrozesc si minuneaza probabil din ceruri de ce ne poate mintea! Si asta in conditiile in care au exprimat foarte clar ce inseamna aceste lucruri si ca trebuie sa fugim de ele pe cat posibil.. Si daca ma mai gandesc ca cei ce vin pe acest forum sunt in general "crestini" ma apuca groaza la gandul ce e capul celorlalti...
Pe buna dreptate nu mai e mult pana va spune ingerul "gata, s-a sfarsit!"

PS Un citat de pe alt forum:
Bun, ,mare dreptate ai, dar uite ce se intampla :-< peste tot sunt aceste simboluri, chiar si pe bisericile ortodoxe!! Trebuie facut ceva urgent!! Doamne Iisuse Hristoase ocroteste-ne!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.03.2011, 22:27:44
Iordache Florentina Iordache Florentina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Uite ca m-ati facut curioasa, m-am dus si m-am uitat sa vad daca scrie unde este facut ochiul albastru pe care il am eu ... nu scrie, frate, absolut nimic pe el, dar de luat stiu ca l-am luat din Insula Thassos, de la greci. Si nu cred ca e magic. Cum a zis si Noesis, eu il vad ca pe ochiul pazitor al lui Dumnezeu. :)
dar de ce nu vrei mai bine sa ai inger pazitor, icoanele sfintilor, a Mantuitorului si a Maicii Domnului? Nu scrie nicaieri despre acest ochi pazitor al lui Dumnezeu, ba din contra se pune aceasta problema a nestirii, sunt atatea pareri contradictorii, nu crezi ca totusi este ceva in neregula cu acest ochi? Ia exemplul icoanelor, crucii..acestea nu se pun la indoiala pentru ca sunt lucruri adevarate ale lui Dumnezeu, lucruri in care sta puterea lui si nimeni dar nimeni nu a putut dezminte acest lucru.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.03.2011, 06:14:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iordache Florentina Vezi mesajul
dar de ce nu vrei mai bine sa ai inger pazitor, icoanele sfintilor, a Mantuitorului si a Maicii Domnului?
Le am, stai fara grija.
Am lasat insa pe peretele din vestibul si acest ochi albastru pe care l-am adus din vacanta mea in Grecia. Imi aminteste de marea lor atat de curata si albastra !! Apropo, nu sunt superstitioasa si nu vad nimic rau in el asa ca nu l-am dat la gunoi chiar daca am citit aici pareri contradictorii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.03.2011, 00:26:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SaintClaire Vezi mesajul
Salut Catalin,

As dori sa punctez urmatoarele:

1. Am citit cartea lui Miron Ciho la care faci tu referire si nu exista nicaieri faptul ca mitul a aparut in secolul 19. Plutarch (46 - 125 en.) chiar face referire la acest mit. Imi poti da te rog pagina / capitolul unde ai citit ? Sau nu am citit aceeasi carte?

2. Doar riturile Memphis-Misraim si cel Egiptean preiau elemente din mitologia si cultura egipteana. Este interesant de remarcat ca in urma intoarcerii lui Napoleon din Egipt, si Masoneria Franceza importa anumite tente si simboluri egiptene, dar care se rezuma la modul de decorare a lojelor si nu se reflecta in ritual.

3. Citeste ce a zis Stabron despre Zamolxis: Nascut pe 25 decembrie dintr-o feciaora, a stat ingropat 3 zile intr-o pestera dupa care s-a ridicat la cer? Prin ce secol crezi tu ca a aparut acest mit? Am oarece dubii ca existau adepti ai marxismului in acea perioada.

Numai bine.
Probabil acest raspuns nu o sa-l mai citeasca cel caruia ii raspund, care a scris trei mesaje acum doi ani.
Nu spuneam ca mitul lui Horus a aparut in secolul XIX, ci povestea cu asemanarea intre Horus si Iisus. Mitul egiptean e mult mai vechi.
In acea carte era vorba de mitul lui Horus si vroiam sa arat ca nu exista niciuna din presupusele asemanari.
Nici vorba sa zica Strabon ca Zamolxis e nascut pe 25 decembrie din fecioara si a stat trei zile intr-o pestera. Nu stiu de ce unii cred tot ce citesc. Se poate verifica, Strabon zice ca Zamolxis a stat mult timp intr-o pestera, nu trei zile, iar restul sunt aberatii new-age.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 15:27:49
Ochiul MASONIC si ochiul lui D ana ana Secte si culte 7 30.05.2011 17:46:26
Cristale care ies din ochiul libanezei de 12 ani andreicozia Generalitati 27 21.08.2009 15:08:10
Ochiul in triunghi - simbol masonic? mihailt Generalitati 17 18.05.2009 20:08:58
Magic si ocult Ioan_Ciobota Generalitati 6 30.10.2008 20:25:56