Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1731  
Vechi 02.06.2016, 08:02:54
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
... credinta detesta materia.
Asa de exemplu cei care fac fitness sunt anticredinta ...
V-am rugat si pe alt topic sa nu mai scrieti aiureli!
Daca tot aveti vreme de pierdut, mai bine mergeti la scoala - veti fi avind o serie de restante serioase, nu-i asa?
Eventual, ati putea foarte bine sa mai intrati si in cate o biserica - trebuie sa fie vreuna, cat de mititica pe langa scoala unde ati abandonat cursurile.
Numai sa nu puneti bombe! Ci sa ascultati cu atentie slujba si predica. E suficient pentru inceput.
  #1732  
Vechi 02.06.2016, 09:11:45
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
Asa de exemplu cei care fac fitness sunt anticredinta pentru ca se inchina la materie.
Bre daca faci sport nu esti anti-credinta.Daca faci sport in pielea goala ca sa-i
smintesti pe altii esti anti-credinta.
  #1733  
Vechi 02.06.2016, 14:27:17
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
Evolutia este incompatibila cu credinta pentru ca credinta detesta materia.
Asa de exemplu cei care fac fitness sunt anticredinta pentru ca se inchina la materie.
La fel cum yoghinii si yoghinele care tin cura de slabire ca sa arate cool sunt tot anticredinta, pentru ca se inchina corpului material.

Apoi din nefericire nu se explica despre ce e vorba.
Dumnezeu cand a creat lumea nu a creat-o asa cum se vede. Doar nu-si inchipuie cineva ca l-a facut pe om si apoi a pus niste animale sa-l manance cand li se face foame!
Sau sa-i cada in cap vulcanii si cutremurele!
Deci orice asociere intre materia care se vede acum si Dumnezeu este exclusa.
Pentru ca si Apocalipsa ne spune ca materia va fi desfintata complet la Sfarsitul Lumii, apoi va fi creat un pamant nou. Acel pamant nou va fi compatibil cu Dumnezeu, si acolo omul va putea evolua, dar in mod duhovnicesc
Ahil are mare dreptate. Scuze, dar scrieti niste timpenii pe linga care ereziile cunsocute pina acum sint cel mult niste glume proaste.
  #1734  
Vechi 02.06.2016, 14:53:44
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Deci orice asociere intre materia care se vede acum si Dumnezeu este exclusa." - zice colegul Altunul.
Poate va intelege, totusi, ca Insusi Dumnezeu S-a intrupat in exact aceasta materie, care se vede acum...
Si ca S-a inaltat la Ceruri tot asa, in materie intrupat. Lasindu-l, printre altii, lamurit (sau inca si mai nedumerit) pe Toma.
  #1735  
Vechi 02.06.2016, 15:04:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de altulunul Vezi mesajul
credinta detesta materia.
Nu in crestinism, aceasta e o conceptie prezenta in religiile orientale.
  #1736  
Vechi 03.06.2016, 04:00:08
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Deh! Ma facu palusniku-cel-impisicit, nu altfel decat ateu!
Asa-mi trebe, daca nu i-am dat peste botic-si-laptic la vremea cuvenita.
(O sa-i dam la castronel, de-acu nainte, daca mai avem prileju.)
Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Numai un paslujnik putea sa scoata asemenea perla!
Te rad si matzele, paslusnice, inmarmurit in armura-ti, cum esti!
O, "bătrâne", plecăciune ! Ți-aș face metanie mare, dac-aș fi lângă tine. Măi frate, poți să ai și 50 de ani, cât timp gândirea și cuvintele tale, sunt ca ale unui copil răsfățat, ateu, atunci n-ai nici 20 de ani. Ești creștin? Dovedește că ești creștin, ca să fi numit creștin. Dac-ai reușit în timpul vieții să fi creștin, ai reușit tot ce aveai nevoie.

Controlează-ți momentele de slăbiciune și neputință și nu răbufni cu mândrie împotriva a nimic și nimeni, decât cu smerenie împotriva ta însuți, tu ești singurul tău dușman. Între oameni, creștinii n-au dușmani, chiar și de-ar veni cineva să ne omoare pe noi și familia dată nouă de Domnul (care nu-i a noastră, e a Domnului), deci nici aceia nu ne sunt dușmani, decât noi înșine ne suntem dușmani împotriva mântuirii noastre.
Îți recomand cartea "Cunoaște-te pe tine însuți", de Sfântul Nectarie de Eghina.

Dacă vrei să fi în vârstă, arată că ai o vârstă, fi demn și plăcut Domnului, în cuvintele tale, cu care să înmulțești credința și iubirea în Hristos, atât cât ți-a fost dat, "în dar a-ți luat, în dar să dați", spune Scriptura.

Încetează să-i mai vezi pe alții "puști", mucoși, princhindei, nu spune nimănui "copile" sau alte astfel de diminutive, asta-i mândrie, că nu ești un prea plin izvor al înțelepciunii, n-ai nimic, ești gol. De la Domnul sunt toate. Nu te considera înțelept, chiar dacă ai studiat toată viața. Cu cât ai mai mult, cu atât trebuie să dai mai mult.

Caută înmulțirea virtuțiilor în învățăturile tale și mustrările tale date altora. Arată iubire în ele, mai ales când aduci mustrare cuiva, nu jigni, nu fi arogant, acela/aceea trebuie să merite mustrarea, fiindcă mustrarea e un lucru mântuitor și sfânt, adică să vrei ca prin mustrare să sprijini, să ridici, să ajuți, să întărești acel suflet, care-l mustri, să-ți pese de viața lui și mântuirea lui. Altfel nu mustri, ci osândești, etichetezi, judeci aspru, condamni, dai verdicte și apoi să nu te miri că îți merge rău în viață, că tu insuți atragi răul. Deci când mustri, fi "înțelept ca șarpele și blând și nevinovat ca porumbelul" spune Scriptura. Vorbește ca unor frați care fac greșeli copilărești, zâmbeștele cu sufletul, rosteștele ceea ajută la mântuire. "Gura vorbește din prisosul inimii" (Luca 12, 15) deci dacă în inimă iubești pe Domnul, îți pasă de Hristos, de Biserică, de turma Lui, cei din Biserică și cei ce rătăcesc în întuneric înafara Bisericii, atunci, după măsura ta, arată și luptă !
Încetează cu ironiile, cu zeflemeaua, cu glumele, că acestea depărtează de virtuți și nu sunt ale creștinilor (Efeseni 5, 4) ci caută mântuirea ta și a tuturora, în toate.

Căruntețile tale să-ți fie izvor de bogăție duhovnicească, de lumină, de iubire, de rugăciune, care să se reverse de la Domnul, prin tine, oamenilor.

Dar de ce trebuie să-ți amintesc eu de lucrurile astea ? Sunt convins că le cunoști prea bine. Atunci fă parte din familia lui Hristos, în cât mai multe minute ale vieții tale e cu putință. Așa să-ți ajute Dumnezeu.

Și pe mine iartă-mă și pomenește-mă, că sunt plin de multe și grele neputințe, precum vezi și smintesc mereu, și din pricina păcatelor mele multe, sufăr și pătimesc toate căderile ce vin peste mine.

Și pe voi pe toți, vă chem în ticăloșia mea, să ne rugăm împreună pentru toți frățiorii noștrii risipitori. Rugați-vă pentru evoluționiști, în rugăciunile voastre de acasă sau de la Sfânta Biserică, rugați-vă pentru atei, păgâni, eretici, gnostici, pentru toți cei rătăciți în diferitele curse ale întunericului, căci cum Hristos a lăsat cele 99 de oi și a plecat în căutarea celei pierdute, așa să lăsăm și noi în rugăciunile noastre nevoile noastre și ale fraților întru Hristos și să plecăm și noi cu rugăciunea în căutarea celor rătăciți, căci și ei caută pe Domnul după măsura lor, să ne doară pentru ei, să plângem pentru ei, să ne silim pentru ei, căci mai multă nevoie au ei de Domnul, de lumină, de bucuria și iubirea creștină a Domnului, decât au cei ce se odihnesc în Domnul la fiecare Sfântă Liturghie, Vecernie, Utrenie sau altă Sfântă Slujbă.

Hristos a înviat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #1737  
Vechi 03.06.2016, 06:24:39
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
V-am rugat si pe alt topic sa nu mai scrieti aiureli!
Daca tot aveti vreme de pierdut, mai bine mergeti la scoala - veti fi avind o serie de restante serioase, nu-i asa?
Eventual, ati putea foarte bine sa mai intrati si in cate o biserica - trebuie sa fie vreuna, cat de mititica pe langa scoala unde ati abandonat cursurile.
Numai sa nu puneti bombe! Ci sa ascultati cu atentie slujba si predica. E suficient pentru inceput.
Nu am de ce sa mai invat.
Crestinul nu face fitness. N-am auzit niciodata ca apostolii sa faca exercitii de infrumusetare la sala. Desi si pe vremea aia era moda gladiatorilor, sportivi foarte mari.
Iar in Grecia era evident Olimpiada. Nu cred ca vre-un crestin a participat la olimpiade
  #1738  
Vechi 03.06.2016, 06:27:20
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre daca faci sport nu esti anti-credinta.Daca faci sport in pielea goala ca sa-i
smintesti pe altii esti anti-credinta.
Depinde, daca faci sport de performanta esti incompatibil cu credinta. Pentru ca in Biblie scrie ca cel care nu munceste sa nici nu manance. Iar sportul se incadreaza la pierdere de vreme.
  #1739  
Vechi 03.06.2016, 06:32:51
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Ahil are mare dreptate. Scuze, dar scrieti niste timpenii pe linga care ereziile cunsocute pina acum sint cel mult niste glume proaste.
Recunosc ca am unele idei mai neconventionale in opinia mea. Dar nu le-am amintit pana acum.

In schimb facerea lumii e destul de clara. Dumnezeu nu a facut aceasta lume. Dumnezeu a facut alta lume, adica pe cea din Rai. Scrie destul de clar la inceputul Bibliei cum a fost creat Raiul si cum a fost creat omul ca sa-l lucreze.
Ce se vede acum e cu totul altceva. Tocmai de aia omul nu mai vede niciun Rai. Pentru ca nu mai suntem in Rai.
Nu vad ce ar fi eronat sau erezii in aceste afirmatii!

Last edited by altulunul; 03.06.2016 at 07:06:32.
  #1740  
Vechi 03.06.2016, 07:14:57
altulunul altulunul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2016
Mesaje: 254
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu in crestinism, aceasta e o conceptie prezenta in religiile orientale.
Este prezenta in protestantism, la cei care detesta sfintele moaste, pe care le numesc batjocoritor.

Dar cei care se ocupa de infrumusetarea trupului nu sunt in regula.
De altfel noua denumire pentru exercitiile facute la sala se numesc Yoga. Formula e: am fost sa fac Yoga
Subiect închis