Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2007, 12:13:17
anaxor anaxor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 3
Implicit

Buna ziua!As dori sa-mi petrec cateva zile de concediu la o manastire de maici. Imi puteti recomanda o manastire la care sa pot sta? Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2007, 20:50:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti recomand Manastirea Varatec, eu am fost acolo si am stat in chilia unor maicute - daca vrei, iti dau pers. de contact si nr. de tel. pe MP.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2007, 23:02:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

la man birsana in Maramures e f. frumos
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2007, 13:13:37
anaxor anaxor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Iti recomand Manastirea Varatec, eu am fost acolo si am stat in chilia unor maicute - daca vrei, iti dau pers. de contact si nr. de tel. pe MP.
chiar te rog daca se poate, si cum se poate ajunge acolo fara turism.Multumesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2008, 21:05:51
enculescu's Avatar
enculescu enculescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru enculescu
Implicit

Doamne ajuta!
Si Sfanta Manastire Bistrita-Olteana, din comuna Costesti, judetul Valcea, este o manastire de maici. Aici se afla si moastele Sfantului Grigorie Decapolitul, grabnic ajutator si rugator pentru sanatatea si mantuirea sufletelor noastre.
Cum se poate ajunge aici! Din autogara Militari luati autobuzele firmei Normandia (telefon rezervari locuri: 0250.861.151; program - plecari din Bucuresti: 8.15, 14.15), care urmeaza urmatorul traseu: Bucuresti - Pitesti - Ramnicu-Valcea - comunele din judetul Valcea, printre care si Costesti. De-aici, odata coborat, ori o luati pe jos, vreo 2 km, ori asteptati microbuzul care circula, aproximativ, din ora in ora ssu mergeti cu ocazia. Satul in care se afla Sfanta Manastire se numeste Bistrita.
Si, exceptand manastirea, aici veti vedea locuri mirifice, intr-adevar binecuvantate de Dumnezeu, puteti vizita Muzeul Trovantilor sau alte biserici din comuna, monumente de arhitectura religioasa, cum ar Biserica Gramesti, biserica din lemn, de pe la 1646-1647.
Apoi, in apropierea comunei Costesti, se afla orasul Horezu, unde exista, iarasi, o Manastire de maici - Sfanta Manastire Hurez.
De-aici, din Horezu, puteti sa achizitionati, ca amintire, ulcioare, farfurioare avand pictat cocosul de Horezu, puteti vizita biserica Protoieriei Horezu.
Orasul Horezu este prima statie (de autobuz)de dupa Costesti.
Domnul sa va lumineze!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2008, 14:39:07
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enculescu
Doamne ajuta!
Si Sfanta Manastire Bistrita-Olteana, din comuna Costesti, judetul Valcea, este o manastire de maici. Aici se afla si moastele Sfantului Grigorie Decapolitul, grabnic ajutator si rugator pentru sanatatea si mantuirea sufletelor noastre.
Cum se poate ajunge aici! Din autogara Militari luati autobuzele firmei Normandia (telefon rezervari locuri: 0250.861.151; program - plecari din Bucuresti: 8.15, 14.15), care urmeaza urmatorul traseu: Bucuresti - Pitesti - Ramnicu-Valcea - comunele din judetul Valcea, printre care si Costesti. De-aici, odata coborat, ori o luati pe jos, vreo 2 km, ori asteptati microbuzul care circula, aproximativ, din ora in ora ssu mergeti cu ocazia. Satul in care se afla Sfanta Manastire se numeste Bistrita.
Si, exceptand manastirea, aici veti vedea locuri mirifice, intr-adevar binecuvantate de Dumnezeu, puteti vizita Muzeul Trovantilor sau alte biserici din comuna, monumente de arhitectura religioasa, cum ar Biserica Gramesti, biserica din lemn, de pe la 1646-1647.
Apoi, in apropierea comunei Costesti, se afla orasul Horezu, unde exista, iarasi, o Manastire de maici - Sfanta Manastire Hurez.
De-aici, din Horezu, puteti sa achizitionati, ca amintire, ulcioare, farfurioare avand pictat cocosul de Horezu, puteti vizita biserica Protoieriei Horezu.
Orasul Horezu este prima statie (de autobuz)de dupa Costesti.
Domnul sa va lumineze!
Tot cu autobuzele firmei Normandia, din Timisoara sunt curse regulate spre Ramnicul Valcea-Bucuresti, cu oprire in Horezu. Plecari la orele 7, 10,30 si 14. Drumul e tare frumos pana acolo, iar Sfanta Manastire Bistrita este foarte primitoare si ospitaliera cu oricine ii calca pragul, iar O rugaciune spusa din inima sub racla cu Sfintele Moaste ale Sfantului Grigorie, nu va ramane fara ecou. DOAMNE AJUTA! Am fost si voi mai merge ori de cate ori voi avea posibilitate ( ma refer la timp liber ). Cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cazare la manastiri ffflorina Generalitati 2 11.07.2012 11:58:51
Duhovniciii din manastiri Aalin Calugarul 28 15.06.2007 19:09:32