Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2011, 00:01:01
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 23
Implicit Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat

Doamne Ajuta ,as avea si eu o intrebare ,va rog din suflet daca puteti sa imi raspundeti .

Eu am fost sa ma spovedesc la o manastire la un parinte pe care il cunosteam din vara ,

mergeam vara la el sa imi dea canon sa ma impac cu fostul meu prieten ,iar acest lucru nu sa

intamplat ,dar am cunoscut un alt baiat ,care din pacate nu este ortodox ,si am vb cu

parintele ,dar nu prea a fost deacord cu acest lucru .

I-am spus pacatele mele ,si a zis ca nu ma impartaseste ,si ca daca e sa fiu sau nu cu acest

baiat mai departe sa citesc canonul sfanta Xenia ,iar eu i am zis ca deja am facut acest

canon cand tot il ceream pe fostul meu prieten ,si mai multe canoane nu numai aceela ,atunci mi a dat sa il fac canonul sfanta Paraschiva,ca daca nu e sa fiu cu el o sa mi se arate ,si daca e sa ne casatorim ,dar eu nu vreau inca casatorie cu o persoana pe care o cunosc doar de 5 luni aproape 6 luni e mult prea devreme ,si in plus el nu vrea sa treaca la ortodoxie ,inca e devreme pentru acele planuri de nunta si religie (oricum eu i am zis ca religia nu am sa mi o schimb pentru nimeni niciodata) de aceea el va trebui sa treaba la religia mea daca va dori Bunul Dumnezeu .
SI ca pe urma o sa pot merge dupa Paste la el sa vorbesc din nou cu el sa ma spovedesc ,daca eu si prietenul meu am fost cuminti .dar eu inca nu am citit canonu ,are ceva daca nu il fac?? acel canon nu era pentru pacatele mele si pentru prietenu meu daca e al meu sau nu ,dar eu nu as vrea sa il fac ce sa il las pe Dumnezeu sa decida El daca e acel baiat sau nu pentru mine ,asa a fost si inainte am facut canoane sa il primesc pe fostul meu prieten si nu l-am primit pentru ca nu a vrut Dumnezeu ,pentru ca poate acel baiat nu era potrivit pentru mine indiferent cat demult am suferit o stiut Dumnezeu de ce ,iar cu acest canon acum mie frica daca chiar ma despart de el ? sau daca nu ma despart ? inseamna ca el este pentru mine ? poate este sau poate nu, niciodata nu vom putea sti ce planuri are Dumnezeu pentru noi .
Nu l-am ascultat pe preot ,si am fost sa i povestesc tot la un alt parinte , si o zis ca el nu ma poate spovedi ce sa merg din nou la acel preot la care am fost cand mi a zis sa mai revin ,(dar eu nu l-am ascultat pe parinte care mi a dat canonul nu l-am facut ,si iarasi am pacatuit si i am zis ca pana mai revin la el o sa pot sa nu mai pacatuiesc acel pacat )
Ce as putea sa fac ? Sper din tot sufletul meu ca ati inteles ce am vrut sa scriu ,va rog din suflet daca puteti sa imi raspundeti ,multumesc .

Doamne Ajuta
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca ma puteti ajuta! Flory86. Umanitare 22 17.05.2013 14:38:10
Daca puteti sa ma ajutati! rusumadena Umanitare 2 06.11.2012 01:06:15
Ajutati-ma daca puteti. Darkanian Generalitati 23 02.06.2011 11:18:32
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18