Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2009, 14:56:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Deruta legat de stabilirea zilelor/serilor de post in sistem bisericesc v.laic

Tot discutam despre zilele de post alimentar si trupesc, dar pana la urma cred ca multora nu ne este clar care sunte ele de fapt, avand in vedere ca ziua bisericeasca este alta decat cea calendaristica.
Am inteles ca ziua bisericeasca tine de seara de la vecernie, pana la vecernia urmatoare, deci in jur de ora 19.00h.
S-o luam deci sistematic acum:
Zile de post alimentar:
- miercuri si vineri
Mai precis in sistem bisericesc:
- de marti seara pana miercuri seara? sau numai ziua de miercuri calendaristica?
- de joi seara, pana vineri seara? sau numai vinerea calendaristica

Post trupesc:
- nu avem voie decat marti si joi, adica
pe stil bisericesc: luni si miercuri seara? Sau marti si joi seara?
- sambata seara apartine deja de duminica bisericeasca?
- dar duminica seara de ce trebuie post, ca deja bisericeste apartine de luni?
Cu lunea stiu ca este o discutie si nu este clar daca este zi de post alimentar. Se spune ca numai in manastiri se tine. Pentru mireni este numai miercuri si vineri. Aceeasi poveste ca si cu uleiul (la manastiri uleiul nu este post de ex.)

Faceti-ma sa pricep si eu, ca m-am zapacit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2009, 19:05:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sofia, daca ai fi treaza de la apusul soarelui pana la celalat apus atunci ai putea tine post de marti seara pana miercuri seara. Dar avand in vedere ca in acest interval ne si odihnim prin somn, s-a ajuns sa se tina post de miercuri dimineata.

Acum sa fim sinceri, daca in lume reusim sa-i mai mintim pe unii, cu Dumnezeu nu merge. Asa ca eu spun ca indiferent cum ai tine, e important sa simti ca te opresti de la anumite lucruri nu pentru ca e miercuri, ci pentru ca e ziua in care te daruiesti lui Dumnezeu, doresti sa te umpli de viata Sa. Ori asta implica si comuniune cu El, nu e doar oprire de la anumite mancaruri si petrece in uitare fata de El.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2009, 23:23:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Uite Costel, eu intrebam de zilele de post si abstinenta si tu nu mai lamurit.
Daca ma iei in felul asta iti raspund si eu la fel si ne in departam de subiect.
Eu sunt cu Dumnezeu tot timpul, 24 ore din 24, 7 zile din saptamana.
Eu nu am zile speciale de post si altele nu, si daca mananc sau sunt cu sotul meu nu inseamna ca uit de Dumnezeu.
Eu am o legatura de suflet cu Dumnezeu si nu trupeasca. Asa cred ca vroiai sa spui si tu in final: comuniunea cu Dumnezeu nu este numai in anumite zile, prin anumite mancaruri si abstinente.
Eu nu pot sa spun ca voi: azi e joi si am voie sa-l las pe Dumnezeu, ca sa fiu cu sotul si maine e vineri si ma intorc la Dumnezeu.

Revenind la subiect:
Intrebam ca sa stiu: marti seara de la o anumita ora se intra in miercurea bisericeasca si nu mai ai voie sa bei lapte, iar miercuri seara tot de la o anumita ora se presupune, ca poti sa mananci si sa te duci cu sotul pentru ca este deja joia bisericeasca.
Este asa sau nu?
Nu sunt lamurita asupra zilei bisericesti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2009, 00:05:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Uite Costel, eu intrebam de zilele de post si abstinenta si tu nu mai lamurit.
Daca ma iei in felul asta iti raspund si eu la fel si ne in departam de subiect.
Eu sunt cu Dumnezeu tot timpul, 24 ore din 24, 7 zile din saptamana.
Eu nu am zile speciale de post si altele nu, si daca mananc sau sunt cu sotul meu nu inseamna ca uit de Dumnezeu.
Eu am o legatura de suflet cu Dumnezeu si nu trupeasca. Asa cred ca vroiai sa spui si tu in final: comuniunea cu Dumnezeu nu este numai in anumite zile, prin anumite mancaruri si abstinente.
Eu nu pot sa spun ca voi: azi e joi si am voie sa-l las pe Dumnezeu, ca sa fiu cu sotul si maine e vineri si ma intorc la Dumnezeu.

Revenind la subiect:
Intrebam ca sa stiu: marti seara de la o anumita ora se intra in miercurea bisericeasca si nu mai ai voie sa bei lapte, iar miercuri seara tot de la o anumita ora se presupune, ca poti sa mananci si sa te duci cu sotul pentru ca este deja joia bisericeasca.
Este asa sau nu?
Nu sunt lamurita asupra zilei bisericesti.
Am citit in Tipicul Sfantului Sava si am observat ca dezlegarile se dau dupa Liturghie. Am intrebat pe un preot si mi -a dat urmatorul raspuns care mi se pare logic. Spre exemplu postul meu de vinerea nu se va sfarsi seara dupa apusul soarelui sau dupa slujba vecerniei, nici dupa ora 12 noapte, ci sambata dupa Sfanta Liturghie, daca nu particip la Liturghie, atunci sambata dimineata dupa ce iau aghiazma sau anafora.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2009, 13:35:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Nu inteleg

@Georgeval - nu prea inteleg.

1. Sf. Liturghie nu se face zilnic. Deci cum sa socotesti dupa ea? Uita ca n-am acum un tipic in fata, dar in timpul saptamanii nu prea este litughie dimineata, in afara de sarbatori.
2. Pai atunci ar fi si mai grav, ca atunci seara n-o mai putem folosi chiar niciodata.
Ex. miercuri este zi de post. Dupa vecernie se termina ziua bisericeasca de miercuri? se intra in joi, sau nu?
Daca se intra in joi, atunci poti sa ai liber miercuri seara.
Dupa regula ta, nu poti nici joi sa ai liber de post (trupesc), pentru ca miercuri seara (deci joi de fapt) nu poti si nici joi seara nu mai poti, ca intri in postul de vineri.
Ma intelegi acum cat de incurcata este de fapt treaba?
Daca pica o sarbatoare in zi de joi sau marti, s-a dus toata saptamana pentru o familie, daca ne luam dupa Sf. Liturghie.

Poate ma lamureste totusi cineva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2009, 18:43:23
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Post alimentar: de seara de cand ti-ai facut rugaciunile de seara si te-ai bagat in pat, pana seara cand te bagi iar in pat. Cu postul trupesc e tot asa. Incepe din seara precedenta si tine pana in seara zile de post cand ai incheiat ziua si ai free!

In manastire, dupa vecernie calugarii nu mai mananca, nici de dulce, nici de post. Noi mancam ultima masa de seara de dulce, si apoi intram in post.

Ce bine ar fi pentru tine Sophia sa iei sfat de la duhovnicul tau, asa te-ai linisti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2009, 18:58:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sofia, imi pare rau ca nu m-am facut inteles. Ceea ce doream sa spun era faptul ca fie ca postesc de seara pana in seara cealalta, fie de dimineata pana in dimineata zilei urmatoare, trebuie sa o fac cu stiinta ca ma daruiesc lui Dumnezeu mai mult decat o fac in celelalte zile. Iar Dumnezeu mi se va darui si El intr-un mod mai accentuat, pe masura daruirii mele, caci El nu intra fortat in om.

Asa ca eu nu vad un pacat in faptul ca omul tine de seara pana in seara cealalta sau de dimineata pana in dimineata cealalta, ci vad un pacat atunci cand omul se opreste doar de la anumite mancaruri fara constiinta ca prin aceasta oprire se poate uni mai mult cu El.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.09.2009, 20:16:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@cristina2012

1. N-am duhovnic, sau nu asa cum imi trebuie. Am numai un preot f.ocupat. Si de fapt el este mai liberal. De lucruri din astea nu-si bate capul: femeia este pentru dansul intotdeauna curata, iar de problemele trupesti ale familiei iar nu spune nimic, atata vreme cat nu cazi in desfrau (exagerari, adulter, perversiuni).
2. Cum spui tu, si altii, inseamna ca de fapt regula este gresit facuta.
Dupa ce spui tu, ar fi post de marti seara cand ma culc de ex. pana miercuri seara cand ma culc, adica sa zicem de la 23.00h, la 23.00h. Si atunci inseamna ca de fapt nu am voie marti seara, dar am voie miercuri seara dupa ora 23.00h.
Atunci de ce scrie in canon martea si joia?

@ Costel - asa gandesc si eu, dar nu reusesc sa aflu concret zilele, macar pentru postul alimentar, ca in rest sunt derutata complet.
Si ti-am mai spus: eu sunt cu Dumnezeu 6 zile intregi (cu rugaciuni, biserica etc.)si cu sotul 1 seara. E destul?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2009, 21:13:09
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@cristina2012
@ Costel - asa gandesc si eu, dar nu reusesc sa aflu concret zilele, macar pentru postul alimentar, ca in rest sunt derutata complet.
Si ti-am mai spus: eu sunt cu Dumnezeu 6 zile intregi (cu rugaciuni, biserica etc.)si cu sotul 1 seara. E destul?

Eu cred ca este foarte simplu, postul de mancare presupune si postul de de relatii trupesti iar dupa randuiala, postul este legat de ziua bisericeasca, care incepe la terminarea vecerniei si tine pana la vecernia urmatoare.
Duhovnicul meu ne-a dat canon sa tinem post de miercuri de la ora 00.00 dimineata pana la 23.59 seara (bine..nu s-a exprimat chiar asa), iar eu cu sotia mea asa tinem, in concluzie trebuie tinuta randuiala data de duhovnic.
Oricum, din cate stiu eu, nu exista post de mancare fara post de relatii trupesti, postul le presupune pe amandoua plus altele..... :)

Legat de "relaxarea" parintelui la care mergeti, nu este o problema, va puteti sfatui si cu alti parinti duhovnicesti si puteti tine o randuiala cat mai buna (ma refer la rugaciune, post etc.), chiar daca parintele vostru nu va cere asa ceva in mod special.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.09.2009, 14:20:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Deci pana la urma tine de preot/duhovnic si acest lucru.
Si ei care nu au duhovnic, Dumnezeu cu mila.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cor bisericesc ortodox... Anomisimona Generalitati 9 01.05.2018 09:30:33
Monah sau laic Seraphim7 Calugarul 74 27.07.2012 18:01:42
legat de post annajanette Generalitati 31 07.08.2010 19:46:16
Deruta in credinta si intrebarile - care este cauza? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.01.2010 20:32:40
profil misionar pe un site laic misionarul Resurse ortodoxe on-line 2 27.06.2008 00:32:09