Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.01.2013, 03:50:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum ii afecteaza pe barbati imbracamintea colegelor

Barbatii considera ca vestimentatia sumara a colegelor de serviciu reprezinta un factor care le distrage foarte des atentia, acestia neputand sa isi desfasoare activitatea la capacitate maxima, potrivit unui studiu efectuat de Fundatia Britanica pentru Studiul Inimii.


Acest studiu demonstreaza ca fustele scurte, bluzele sumare si pantalonii mulati sunt doar cateva dintre articolele vestimentare pe care, atunci cand le poarta colegele de birou, barbatii le considera factori importanti de distragere a atentiei, noteaza Daily Mail.
Pantalonii mulati au fost votati de circa 32% dintre barbatii care au participat la studiu drept unul dintre articolele vestimentare care ar trebui interzise in timpul programului. De asemenea, 27% dintre barbati mai spun ca bluzele prea transparente ar trebui interzise, in timp ce 24% dintre cei chestionati sunt de parere ca fustele scurte nu ar avea ce cauta in garderoba de serviciu a unei femei. Totodata, circa 67% dintre barbati sustin ca femeile nu ar trebui sa vina imbracate in pantaloni scurti la birou, iar 52% dintre acestia cred ca fustele scurte sunt un semn de lipsa de profesionalism. De cealalta parte, femeile considera ca o vestimentatie compusa din articole rosii le face sa se simta mai sigure pe ele.
Respondentele au precizat ca si culoarea rujului pe care il poarta are un impact major asupra starii lor de spirit. Rujul rosu este cel mai indicat pentru femeile care vor sa fie mai increzatoare la locul de munca. Doctorul Gayle Brewer, lector la Universitatea de Psihologie UCL din Marea Britanie, sustine ca hainele pe care le purtam zilnic au un aport foarte important privind increderea in sine.
http://efemina.ro/cum-ii-afecteaza-p...tea-colegelor/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.01.2013, 03:58:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce se ascunde de fapt in spatele dorintei femeilor de a fi tot timpul atractive?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.01.2013, 05:11:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ce se ascunde de fapt in spatele dorintei femeilor de a fi tot timpul atractive?
Exact ceea ce studiul dezvaluie:increderea de sine.,controlul situatiei.


Femeile,in mod natural arata bine pana la varsta de cel mult 30 de ani-nemachiate,par nevopsit,silueta...
Dupa acest reper de varsta semnele maturatii fizice isi spun cuvantul:ten ofilit,riduri,piele uscata si flasca,pete de soare(ireversibile),grasime corporala,par grizonat.Toate aceste semne nu aduc incredere de sine;insa mai ales la locul de munca oamenii cu care vii in contact te apreciaza si te asociaza 75% cu felul in care arati.Daca faci dovada de lipsa de profesionalism insa esti frumoasa,nu sunt probleme.

Este un cerc vicios care s-a creat in timp,barbatii au incurajat femeile sa fie mai indraznete,mai lipsite de principii(usoare),au apreciat hainele si accesoriile care dezvaluie sau duc cu gandul la intimitate,si acum tot barbatii sunt cei care se plang,fac studii peste studii si interzic.

Ca sa nu mai vb ca nemachiata si aranjata esti luata in zeflemea sau presata de sef "sa te aranjezi"!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.01.2013, 06:13:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Yasmina, cred ca in SUA se pune mare accent pe aspectul exterior. Nu este de mirare, caci moda aici si-a aflat obarsia. Dar sunt tari, in care nu conteaza cum arati, ci cat esti de pregatit profesional, cat esti de sociabil, etc. Cred ca vei fi socata de aspectul femeilor scandinave... unde s-a "desfiintat" calcatul rufelor; nu din lipsa de fier de calcat, ci din comoditate. Cutele de pe haine demult nu mai deranjeaza pe cineva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2013, 06:19:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Yasmina, cred ca in SUA se pune mare accent pe aspectul exterior. Nu este de mirare, caci moda aici si-a aflat obarsia. Dar sunt tari, in care nu conteaza cum arati, ci cat esti de pregatit profesional, cat esti de sociabil, etc. Cred ca vei fi socata de aspectul femeilor scandinave... unde s-a "desfiintat" calcatul rufelor; nu din lipsa de fier de calcat, ci din comoditate. Cutele de pe haine demult nu mai deranjeaza pe cineva.
Ehei ,acolo este de mine :)
Eu am fost extrem de mustruluita de sefa ca nu ma machiez,aranjez parul si nu-mi calc hainele la 4 ace.
Ii este frica ca-i sabotez business-ul...

Dar moda isi are obarsia in Europa,adica Franta si Italia.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2013, 16:23:31
Rebecca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Yasmina, cred ca in SUA se pune mare accent pe aspectul exterior. Nu este de mirare, caci moda aici si-a aflat obarsia. Dar sunt tari, in care nu conteaza cum arati, ci cat esti de pregatit profesional, cat esti de sociabil, etc. Cred ca vei fi socata de aspectul femeilor scandinave... unde s-a "desfiintat" calcatul rufelor; nu din lipsa de fier de calcat, ci din comoditate. Cutele de pe haine demult nu mai deranjeaza pe cineva.
Super!

Eu nu mai calc rufele de multi ani.
Ma mut in tarile scandinave ca sa fiu in legalitate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.01.2013, 16:57:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In tara sunt foarte elegante femeile si umbla cu fuste.
In alte tari se imbraca foarte modest si sportiv: pantaloni si bluze, tricouri, pulovere. Nici nu se gasesc de cumparat fuste.

Exista doua probleme: aspectul personal si cel profesional.

1. Pe plan personal femeile au nevoie sa atraga barbatii, sa-si gaseasca partenerul si sa-si arate siguranta, autonomie etc. Se bazeaza mult pe aspectul exterior.
In alte tari nu-si fac asemenea probleme. Sunt sigure pe ele si stiu ca sunt acceptate oricum si daca nu, who cares? Pot trai si singure.

2. Pe plan profesional exista niste cerinte. Unele firme si institutii cer anumite tinute si aspect fizic pentru atragerea clientilor. De aceea se si angajeaza mai mult tinere, pana in 40 ani. Cineva spunea de 30 ani, ca dupa aia nu mai arati bine.
Depinde de organism. Sunt femei care sunt frumoase si arata bine si la 50-60 ani.
Exista institutii care cer anumite "uniforme" si nu ma refer aici la la halate, sau costumatie de medic, fabricant de nu stiu ce, sau politist/militar.
De ex. in vest in banci, in politica, in birou in general se cere: deux-piece (inchis la culoare) si format in special din sacou si panatalon lung elegant. Dar si fusta.
Si o femeie frumoasa si eleganta are si succes mai mare in serviciu.
Ca sa nu uitam si ca mapele pentru aplicat la posturi trebuie sa contina si fotografie. Si ia ghiciti cine castiga postul?

Cateva observatii: fuste scurte si panatalonii aia scurti de se vede tot, le poarta fetitele (inclusiv iarna peste ciorapi grosi), care au totusi ceva de aratat. Majoritatea femeilor mai tin cont si de formele lor cand isi aleg tinuta.

In vest sunt multe femei, inclusiv eleve si tinere care au probleme de greutate si nu se pot imbraca oricum. Sa nu uitam asta.
Trebuie sa fii tare slabut sa porti fustite scurte si pantalonasii aia scurti.

Ca barbatii se simt deranjati de astfel de femei - dar nu ei cer asta?

Si ca sa nu facem discriminare: in vest se imbraca si barbatii ciudat la serviciu (cu pantalonii aia scurti si largi, cu maneca scurta peste aia lunga si etc.), nerasi. Ehei...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.01.2013 at 16:59:54.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.01.2013, 07:20:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ce se ascunde de fapt in spatele dorintei femeilor de a fi tot timpul atractive?
Neîncrederea în ceea ce Dumnezeu le-a făcut.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2013, 23:06:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Neîncrederea în ceea ce Dumnezeu le-a făcut.
Nu zic nu, dar asta presupune ca femeia sa stie de Dumnezeu; multe dintre surate nu sunt preocupate de existenta lui Lui. Ocupatia lor principala este de a arata bine. O spun din propria mea experienta, caci tarziu am inceput sa ma gandesc ca sunt rob al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2013, 23:32:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
tarziu am inceput sa ma gandesc ca sunt rob al lui Dumnezeu.
Gandire? De gandire-i vorba, asadar?.....
Reply With Quote
Răspunde