Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.11.2007, 17:24:59
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

mi-a placut raspunsul tau Cozia:D:D:D:Dcred ca e a patra oara cand aud o intrebare atat de aberanta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.11.2007, 17:53:48
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

:) si mie, nu cred ca e cazul sa dai cu "tunul" in astfel de aberatii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.11.2007, 17:59:05
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

vsovi , esti minunat prin raspunsul dat.Toata CREATIA este a Domnului.Iubirea de Dumnezeu trebuie sa se reflecte si in iubirea de toata creatia Sa.Si numai El stie care dintre vietati vor ajunge in rai si care nu.Cainele este unic in relatia cu stapanul sau.Cainele- prieten al omului- nu se desparte de stapan la moartea acestuia, ci zace pe mormantul stapanului pana la ultima suflare.Oare,pentru aceasta iubire pana la sacrificiu suprem, Dumnezeu unde l-ar salaslui ?

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.11.2007, 18:13:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.576
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getaballa
zace pe mormantul stapanului pana la ultima suflare.Oare,pentru aceasta iubire pana la sacrificiu suprem,Dumnezeu unde l-ar salaslui?
Asa este, ciinele nu sta linga mormint numai in asteptarea unui ciolan, desi este dependent cu mincarea de noi, mai sta si pentru ca instinctul ii dicteaza sa stea pe linga haita, iar haita, nu uita suntem noi, stapinii, deci nu are rost sa poetizam si sa cadem in imaginatie vorbind de sacrificiul suprem. La catei totul depinde de ce il inveti si cum il dresezi. Iar faza cu sacrificiul de linga mormint tine... pina i se face foame, vre-o doua trei zile dupa care pleaca in cautarea ei, ..iar filmele sunt... filme...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.11.2007, 18:57:58
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

In scrierile celor induhoniciti care au vazut Raiul povestesc despre gradini de flori si pasari cantand. Deci exista si alte vietati decat omul.
Cred ca ele ca fiinte, cu diferite grade de evolutie, nu dispar cu totul, ci se intorc la Dzeu care le-a creat. Nu cred ca Dzeu in marea sa iubire a creat doar niste fiinte fara nici un viitor dupa moarte.
In Formula-As este articolul despre Sfantul Dimitrie cel Nou Basarabov care este ocrotitorul celor ce nu cuvanta, pe care le iubea si le respecta: http://www.formula-as.ro/2007/792/spiritualitate-39/dimitrie-cel-bun-protectorul-animalelor-8549


Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.11.2007, 23:29:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da, si eu am citit din relatarile unor sfinti parinti cum ca in trecerea lor temporara prin Raiul desfatarilor ceresti, vedeau pamantul celor blanzi plin de copaci printre ramurile carora zburau si cantau pasari de negraita frumusete in culori necunoscute de noi. Asa ca nu vad de ce ar minti chiar sfintii parinti. Dar totusi, adevarul il vom vedea acolo, nu avem de unde sa stim daca or fi sau nu animalute acolo. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.11.2007, 09:33:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Domnule, sa nu cadem in simbolism pentru spiritism... dar aceste fiintze nevazute de ochii noshtri precis exista... shi aripile ingereshti nu se aseamana ele tocmai cu aripile unor fiintze superioare deosebite de oameni? Iar Raiul are shi insushiri materiale shi nu doar spirituale... eu asha banuiesc ca bogatziile shi frumusetzile raiului sunt fara asemanare, dar nu sunt iluzii omeneshti, spiritiste, ci imparatzia veshnica in care vor intra binecuvantatzii Tatalui Ceresc dupa trecerea prin moarte, inviind cu Hristos... deci eu nu intuiesc cum ca v-a fi un rai iluzoriu de dupa moarte ci unui Rai care coboara de la Dumnezeu shi uneori se deslusheshte inca din aceasta viatza... :)
In orice dictionar de teologie, vei afla ca Apocalipsa este " o carte profetica plina de simboluri, figuri, cifre, metafore si alegorii, a caror interpretare poate avea sensuri diferite si greu de inteles. De aceea Biserica a inclus-o in canonul biblic abia in sec. V, la Sinodul de la Cartagina (419), respingand insa interpretarea ei ca baza pentru calculele cronologice despre sfarsitul lumii si veacul eshatologic."
http://www.crestinortodox.ro/A/APOCALIPSA-312-13062.html
Reply With Quote
Răspunde