Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.03.2008, 13:22:57
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Scuze corectez prmul link: http://www.razboiulnevazut.org/capitol.php?id=1197
Reply With Quote
  #52  
Vechi 01.03.2008, 23:35:07
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Sfintii Parinti spun ca atunci cand va fi daramata moscheea lui Omar pentru a se construi un nou templu..atunci se va inscauna si Antihristul in noul templu.

deci aia de sus este moscheea cu pricina ???
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.03.2008, 11:42:28
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Cat despre prigoana imoptriva ortodoxiei aflam de la un cuvios care a trait in 1054:

Profetia unui anonim (1054 d.Hr.)

1. Un mare razboi european.

2. Infrangerea Germaniei, distrugerea Rusiei si Austriei.

3. Infrangerea turcilor de catre greci.

4. Intarirea turcilor peste popoarele occidentale si infrangerea grecilor de catre Agar.

5. Macelul popoarelor ortodoxe.

6. Si mare neliniste a popoarelor ortodoxe.

7. Invazia celor 6 armate straine in Marea Adriatica. Cele care pregatesc iadul celor ce locuiesc pe pamant.

8. Un semn mare catre agareni (turci).

9. Un nou razboi european.

10. Unirea popoarelor crestine contra Germaniei.

11. Infrangerea galilor de catre Germania.

12. O revolutie a inzilor si ruperea lor de Anglia.

13. Anglia este limitata la Saxonia.

14. Inving popoarele ortodoxe si distrugerea generala a agareni lor (turcilor) de catre ortodocsi.

15. Nelinistea lumii.

16. Deznadejde generala pe pamant.

17. Batalia a sapte state in Constantinopol. Un macel de trei zile si trei nopti. Biruinta celui mai mare stat contra celor 6 state.

18. Alierea celor 6 state contra celui de al saptelea stat; trei zile si trei nopti macel.

19. Oprirea razboiului de catre un inger si predarea orasului grecilor.

20. Revenirea latinilor (romano-catolicilor) la credinta cea dreapta ortodoxa.

21. Prigonirea credintei ortodoxe de la Rasarit pana la Apus.

22. Frica si spaima acestora provocata de barbari.

23 Destituirea papei si proclamarea unui patriarh peste toata Europa.

24. In 55 de ani sfarsitul necazurilor. Iar al saptelea nu este necajit, nu este exilat, revenind in bratele mamei celei iubitoare (Biserici).

Asa va fi si asa se va petrece.
Amin. Amin. Amin.
Eu suit Alfa si Omega.
Inceputul si sfarsitul.
La sfarsit vor fi o turma si un pastor din credinta ortodoxa.
Aceasta se va intampla.
Amin. Amin. Amin. (Robul lui Hristos - Adevaratul Dumnezeu)

Noi suntem pe la punctul al -17-lea deci prin urmare asteptam cel de-al 3-lea razboi mondial care va fi cel mai devastator, acest razboi este proorocit de mai multi Parinti, si de cuviosul Paisie Aghioritul si de Cuviosul Lavrentie al Cernigovului si de Andrei cel nebun pentru Hristos....
Ce colectie de prostii! Nici nu ma mira ca-i anonima profetia, dar anonimul care a fabricat-o in zilele noastre sau cel putin in epoca moderna nu stia nici istorie nici geografie.
Germania ca atare nici nu exista in 1054, ci se numea Sfantul Imperiu Roman. De asemenea, galii nu mai existau de mult.
In 1054, nu era nici picior de englez in India. Ar fi trebuit sa profeteasca mai intai colonizarea, apoi eliberarea Indiei.
Anglia nu poate fi limitata la Saxonia, intrucat Saxonia este in Germania. Cred ca respectivul a auzit de anglo-saxoni, si asta l-a indus in eroare. Dar nu exista nici o Saxonie in Anglia.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.03.2008, 12:44:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Mai sa fie:

Poi daca Anglia e limitata la Saxonia e vorba de expansiunea ei in europa shi doar regatul saxoniei mai remane valabil pana in 1918...

Revolutzia shi ruperea Inzilor de Anglia este revolutzia Americana, Amerindieni sunt nu, shi au obtzinut independentza?

Galii sunt francezii, cu cocoshul galic a lor shi au fost infrantzi pe vremea lui Napoleon de Germani shi celelalte puteri la Austerlitz...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.03.2008, 13:38:01
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Poi daca Anglia e limitata la Saxonia e vorba de expansiunea ei in europa shi doar regatul saxoniei mai remane valabil pana in 1918...

Revolutzia shi ruperea Inzilor de Anglia este revolutzia Americana, Amerindieni sunt nu, shi au obtzinut independentza?

Galii sunt francezii, cu cocoshul galic a lor shi au fost infrantzi pe vremea lui Napoleon de Germani shi celelalte puteri la Austerlitz...
La Austerlitz, in 1805, Napoleon a infrant o armata ruso-austriaca. A fost una din cele mai importante victorii ale francezilor in razboaiele napoleoniene.

La 1054 nu se stia despre existenta Americii, asa ca prin inzi nu se puteau intelege amerindienii.

Saxonia e in zona continentala. Singura posesiune a Angliei in Germania a fost Hanovra. In 1714 principele elector George de Hanovra - un stat de marime mijiocie din nordul Germaniei - a devenit Regele George I al Marii Britanii, primul din viitoarea dinastie de Hanovra. Dupa unificarea Germaniei (a doua jumatate a sec. 19), Anglia nu a mai avut posesiuni in Europa continentala (daca excludem Gibraltarul).

Inclin sa cred ca aceasta profetie (Anonim 1054) nu este tocmai autentica. Ea e facuta de un grec si are in centrul atentiei pe greci. Nu stiu daca mai tineti minte, in urma cu 2 decenii circulau "profetiile" despre destinul special al Romaniei, Bucurestiul este Noul Ierusalim, toate popoarele Pamantului vor veni la noi sa soarba intelepciunea. Si in scrierile unor rusi se gasesc pasaje care vorbesc de destinul exceptional al Rusiei.
Eu cred ca trebuie privite cu circumspectie astfel de "profetii" cu pronuntat iz national.

Despre ceea ce spune Parintele Paisie nu stiu ce sa zic. E un parinte mare si daca sunt intr-adevar vorbele sale, atunci merita atentie.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.03.2008, 13:54:59
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Inclin sa cred ca aceasta profetie (Anonim 1054) nu este tocmai autentica.
Mi-am spus mai sus o parere dupa prima citire, dar poate ca m-am inselat. Ceea ce deruteaza cu siguranta este aparenta nerespectare a ordinii cronologice a evenimentelor, acolo unde acestea ar putea fi identificate. De exemplu:

"2. Infrangerea Germaniei, distrugerea Rusiei si Austriei." - s-a intamplat odata cu primul razboi mondial. Germania a fost infranta, iar imperiul tarist si cel austro-ungar au disparut.

"11. Infrangerea galilor de catre Germania." - ar putea fi razboiul din 1870-1871.

"14. Inving popoarele ortodoxe si distrugerea generala a agarenilor (turcilor) de catre ortodocsi." - Desi nu au fost victorii generale, razboiul ruso-romano-turc (1877-1878) sau primul razboi balcanic (1912-1913) s-au terminat cu victoria popoarelor ortodoxe asupra turcilor.

s.a.m.d.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.03.2008, 14:02:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Eu inclin sa cred ca e valabila:

Chiar daca nu se shtia in 1054 de America, se vorbea despre ea ca despre Indii iar abea tarziu s-a numit America, shi orice proorocie este cu privire la viitor, la ce va fi, deci nu este relevant ce se shtia in 1054...

shi da, am greshit fiindca precis e vorba de Waterloo, cand a fost invins Napoleon adica galii...

iar englejii shi limitarea lor la saxonia, poate ca se refera la luptele din europa in special cu galii shi francii ca Anglo-saxonii erau intinshi in europa shi de aceea spune ca Saxonii in sensul ca aceshtia de pe continent au fost scoshi shi limitatzi.

deci cred ca este foarte valabila iar noi poate suntem pe la punctul 20 spre 21 ca dupa izbanda antiotomana trebuie sa incapa shi cele doua razboaie mondiale... ??????:(
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.03.2008, 14:13:19
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Inclin sa cred ca aceasta profetie (Anonim 1054) nu este tocmai autentica.
Mi-am spus mai sus o parere dupa prima citire, dar poate ca m-am inselat. Ceea ce deruteaza cu siguranta este aparenta nerespectare a ordinii cronologice a evenimentelor, acolo unde acestea ar putea fi identificate. De exemplu:

"2. Infrangerea Germaniei, distrugerea Rusiei si Austriei." - s-a intamplat odata cu primul razboi mondial. Germania a fost infranta, iar imperiul tarist si cel austro-ungar au disparut.

"11. Infrangerea galilor de catre Germania." - ar putea fi razboiul din 1870-1871.

"14. Inving popoarele ortodoxe si distrugerea generala a agarenilor (turcilor) de catre ortodocsi." - Desi nu au fost victorii generale, razboiul ruso-romano-turc (1877-1878) sau primul razboi balcanic (1912-1913) s-au terminat cu victoria popoarelor ortodoxe asupra turcilor.

s.a.m.d.
Sigur nu te-ai inselat.
N-are nici o importanta ordinea cronologica, sunt niste elemente care indica clar originea moderna a "profetiei" - in afara de cazul ca textul postat e doar o relatare moderna a unui text vechi.
Ar fi complet ilogic sa-i numeasca pe francezi gali, in timp ce despre Sfantul Imperiu Roman vorbeste in termeni moderni. Se vorbeste in termeni moderni despre state care nici nu existau in 1054. Imperiul tarist e clar ca nu exista pe atunci, primul tar a fost Ivan cel Groaznic, vreo 500 de ani mai tarziu. E imposibil ca un grec, in 1054, sa foloseasca termenul de "tarist", cand "tar" inseamna Cezar in rusa iar Cezarul era pe timpul acela imparatul de la Constantinopol.
O facatura de cea mai joasa factura, de un om fara o minima pregatire intelectuala.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.03.2008, 11:04:21
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

Daca unul din soti ia pecetea si celalalt nu, dar fiind un singur trup prin taina cununiei, cum se vor judeca acestia? se vor mantui amandoi sau se vor pierde?


Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.03.2008, 12:08:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Red_Rose
Daca unul din soti ia pecetea si celalalt nu, dar fiind un singur trup prin taina cununiei, cum se vor judeca acestia? se vor mantui amandoi sau se vor pierde?

shi eu mi-am pus intrebarea, shi m-ar interesa daca CI, astea din prezent care se emit acum nu intra shi ele sub incidentza legii cu privire la CI cu semnatura digitala sau cod de bare? shi daca mi l-ash schimba azi n-ash fi in aceiashi oala?,

shi cine shi cum ma poate sfatui bine ca pot sa-mi schimb acum CI. sau cand shi cum o sa fie cu alea care se vor emite shi ne poate sfatui ca nu insemna lepadare de Hristos, de botez shi inrolare la antihrist? adica acceptarea pecetluirii satanei.

shi ce anume nu vom putea cumpara sau vinde fara sa avem semnul acela? produse comerciale sau oameni sau sufletele oamenilor sau dreptatea sau mantuirea sau bunastarea (ce fel de bunastare)? adica semnul fiarei poate fi in ascuns sau in CI sau pe mana dreapta sau frunte? cod de bare sau microcircuit sau transpondere sau amprenta de iris sau de police shi transformata in cod? ce va fi?

dar dracii daca nu eshti lepadat de la Hristos ataca peste tot ca o unghie daca i-ai dat deja de acolo te comanda shi te conduce shi desfashoara vrajitoriile, deci toate locurile unde te pecetluieshti shi faci sfanta cruce ca sa nu o mai faci ca el shtie ca asha ii risipeshti puterea lor, shi de minciuna shi de inshelare shi de vrajitorie shi magie.

cine poate analiza aceste probleme shi sa ne puna la punct cum e cu buletinele ce se emit azi shi cu cele ce se vor emite de la 1.01.2009? dar sa nu fie o viclenie shi sa ne faca sa ne lepadam pe baza unei increderi prea mari, ca sa nu ne ingrijoram dar defapt sa ne predea astfel lepadarii shi antihristului...

Deci cum e? shi in cazul sotzilor cand unul primeshte shi unul nu cum va fi considerat?

Dar sa nu ne facem atatea probleme ca shi asha nu shtim ce va fi in ziua de poimaine chiar daca ce va fi maine mai intuim, dar shi aia poate fi altfel decum ne ashteptam.???:dontgetit::dontgetit::dozingoff:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Coincidenta doar?Sa ne bucuram?! mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 46 22.03.2011 17:08:21
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 13:47:43
simpla coincidenta sau e un semn? darinia Intamplari adevarate 14 31.08.2008 07:39:49