Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2013, 14:11:31
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Placerea satietatii si cautarea satisfacerii diverselor gusturi se obtine chiar si cu mancaruri de post;este adevarat ca nu ar trebui sa sacrificam nici o vietate pt a ne hrani,caci acest lucru nu este inaltator in spiritualitate ci chiar opusul...
Lacomia este animalica.
De acord cu prima observatie, cu mentiunea ca "a posti" in limbajul sfintilor parinti insemna a sta infometat tot timpul. Sfantul Ioan Botezatorul manca doar lacuste si miere salbatica, si nu cred ca manca sa se sature, probabil ca nici nu erau prea multe lacuste prin pustietatile unde traia si se ruga el. Si miere pun pariu ca nici aia nu curgea in rauri. Deci, a posti si a te imbuiba cu mancare de post sunt doua lucruri total diferite, aproape opuse.
Nu sunt de acord cu ultima afirmatie. Lacomia nu poate fi animalica pentru ca ea tine de pacat si animalele nu au pacat. Anumite animale mananca mai mult pentru ca asa au fost gandite de Dumnezeu. Asa e natura lor, nu mananca pentru placere. Poate ca primesc si placere cand mananca dar nu aceasta este motivatia lor. Pe cand oamenii cand se imbuiba exact asta cauta: placerea. Evident mai sunt si cazuri de dereglari psihice, hormonale etc cand omul mananca fara masura, care si alea daca le cauti mai bine probabil ca vin din diverse pacate si patimi.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Care sunt "gaurile" stiintei? Bast-et Teologie si Stiinta 28 19.09.2010 10:30:28
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42