Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2007, 16:28:09
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

In urma unei discutii cu o persoana de pe acest forum, cred ca singurul lucru de a o face sa inteleaga adevarul (desi poate citi in atatea carti de liturgica) este deschiderea unui topic.

Asadar, in Biserica Ortodoxa Romana exista vreun ritual de exorcizare OFICIAL? Apare in vreo carte de cult o slujba care sa fie destinata acestui lucru?

Scopul Sf. Maslu este o eventuala exorcizare sau vorbim de o denaturare a unei Taine?


Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2007, 20:56:54
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Odin,crede-ma ca,am vazut prea multe la fata locului si,am trecut si prin multe experiente ciudate si mai crede-ma ca, Dumnezeu stie prea bine ca nu te mint,si la Sfantul Maslu sunt iertati si se vindeca TOTI BOLNAVII inclusiv DEMONIZATII,dar si la Sfanta Liturghie (dar inainte de ac.se spovedesc si se impartasesc cei in cauza).Mergi pe la Sfintele Slujbe de la Sfintele Biserici Ortodoxe si Sfintele Manastiri Ortodoxe mai des pt. ca sa te vindeci si tu de necredinta ta.Asa sa iti ajute Prea Bunul Dumnezeu!Eu nu am cautat senzationalul,spectacolul,ci,pur si simplu,m-am dus la Sfintele Slujbe ca orice om normal si bolnav din cauza neputintelor mele trupesti si sufletesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2007, 22:37:10
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Nu intelegi... EU cred ca exista posedati si mai stiu ca se fac slujbe de exorcizare... Ce zic eu, omul lui Dumnezeu, este ca nu exista un ritual oficial de exorcizare in BOR. Se fac astfel inventii liturgice, care nu au nimic cu cultul divin acceptat de catre Biserica. Slujbele de exorcizare sunt niste slujbe obscure care nu se gasesc in nici o carte de cult...

Slujba sfantului Maslu urmareste impartasirea harului pentru vindecarea trupeasca si sufleteasca, nefiind un ritual de exorcizare. In nici o carte de liturgica (si crede-ma ca am citit cateva)nu o sa gesesti o slujba care se cheama ritual de exorcizare. Citirea moliftelor Sf. Vasile la slujba Sf. Maslu este o inovatie liturgica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2007, 23:06:54
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Odin,te intreb si aici,ce intelegi tu prin ritual de exorcizare?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2007, 23:24:40
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Odin,te intreb si aici,ce intelegi tu prin ritual de exorcizare?
Exorcizarea este (sau ar trebui sa fie) un ritual destinat vindecarii celor posedati, FORMULAT si recunoscut de catre Biserica. El trebuie sa fie cuprins intr-o carte de cult publicata cu binecuv. Sf. Sinod. Acest ritual trebuie sa aiba el insusi acest scop, sa cuprinda acte liturgice (stropire cu aghiazma, atingerea cu crucea - eu stiu...), formule liturgice (asa cum sunt ele expuse de ex. in Moliftele Sf. Vasile) destinate acestui scop.


Inteleg ca pentru a exorciza pe cineva se face o suljba... o slujba anume. Din pct. de vedere liturgic, nu exista o slujba destinata acestui lucru. Din pct. de vedere oficial BOR.

Ar trebui sa existe o slujba bine definita, la fel cum exista in BC - ritualul roman, de ex. In BOR nu exista asa ceva.

Exista insa improvizatii - cum ar fi citirea moliftelor Sf. Vasile in cadrul slujbei Sf. Maslu. Slujba Sf. Maslu are un scop mult mai general - de vindecare trupeasca dar mai ales sufleteasca.

Avand acest caracter general si tinand cont de faptul ca Maslu se face mai ales de obste spre deosebire de catolicism unde el este destinat exclusiv unei singure persoane muribunde (extremo unctio), el nu poate si nu este considerat un ritual de exorcizare.

Nu exista indicatii precise liturgice in nici o carte de cult despre cum ar trebui sa decurga o exorcizare.

Ca atare, din pct. de vedere oficial, liturgic nu exista la aceasta ora un ritual de exorcizare precis.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2007, 23:26:04
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Te intreb eu acum pe tine, Negroponte:

Maslul este o slujba de exorcizare? Raspunde cu DA sau NU. (pt. ca asa si botezul poate fi considerat o slujba de exorcizare...)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2007, 00:37:59
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Odin,iti raspund eu, ca da,Sfantul Maslu este si Slujba de exorcizare nu numai de vindecare a unor boli,pt.ca la ac.Sfanta Taina si Slujba sunt vindecate TOATE BOLILE fara nicio exceptie,asa sta scris in Biblie ca,in Numele Mantuitorului,sunt vindecate toate bolile.Lectura placuta din Sfanta Scriptura si Pravila Bisericeasca!daca o ai si bineinteles,nu numai,dar si din alte carti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.05.2007, 09:45:25
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Odin,iti raspund eu, ca da,Sfantul Maslu este si Slujba de exorcizare nu numai de vindecare a unor boli,pt.ca la ac.Sfanta Taina si Slujba sunt vindecate TOATE BOLILE fara nicio exceptie,asa sta scris in Biblie ca,in Numele Mantuitorului,sunt vindecate toate bolile.Lectura placuta din Sfanta Scriptura si Pravila Bisericeasca!daca o ai si bineinteles,nu numai,dar si din alte carti.
Nu pe tine te intrebam ci pe negroponte. De ce stii tu m-am convins...

Alte era intrebarea, oricum... Nu ma intereseaza daca pt. unii preotii ea devine SI slujba de exorcizare.... Ma intereseaza daca in practica liturgica a Bisericii noastre MASLU ESTE RITUAL de Exorcizare, asa cum am precizat de este de fapt un ritula de exorcizare...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2007, 11:13:28
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Odin,si la Botezul Ortodox sunt lepadarile de satana,de 3trei ori este intrebata nasa de la botez de catre Preot daca se leapada de cel rau,iar aceasta raspunde afirmativ la aceasta intrebare:"te lepezi de satana?"iar ea raspunde"Ma lepad de satana",pentru ca stii la fel de bine ca este pacatul stramosesc si bolile se trag tot de la pacate,"caci plata pacatului este moartea",deci ia mai gandeste-te putin si la ceea ce a zis Parintele Vasile Mihoc de la Fac.de Teologie"Andrei Saguna", din Sibiu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.05.2007, 11:41:14
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Odin,si la Botezul Ortodox sunt lepadarile de satana,de 3trei ori este intrebata nasa de la botez de catre Preot daca se leapada de cel rau,iar aceasta raspunde afirmativ la aceasta intrebare:"te lepezi de satana?"iar ea raspunde"Ma lepad de satana",pentru ca stii la fel de bine ca este pacatul stramosesc si bolile se trag tot de la pacate,"caci plata pacatului este moartea",deci ia mai gandeste-te putin si la ceea ce a zis Parintele Vasile Mihoc de la Fac.de Teologie"Andrei Saguna", din Sibiu.
Esti grozava... Pai de ce crezi ca dadeam exemplul cu Botezul...? ? La lepadari ma refeream... Insa este fortat (nu?) sa spui ca Botezul este o slujba de exorcizare, la fel cum este fortat sa spui ca Maslul este o slujba de exorcizare... Asta era ideea...

Prost ma mai crezi, mai sebastiana, si poate oi fi dat eu motive pe la vreun topic si nu imi dau seama... Ma faci sa rad... auzi tu...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 21:02:37
Cruce - ritual IonutS Generalitati 18 05.02.2010 02:15:57
Ritual la slujba de maslu - inrebare sophia Maslul 5 28.10.2009 16:40:17
Ritual pentru impartasirea iertarii costel Pocainta 0 05.04.2009 18:10:36