Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2008, 21:19:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
consider ca nu mai e cazul sa se aiba in vedere relatia a doua, in loc de relatia prima.
oare?? parintii nu trebuie cinstiti doar pana la casatorie, ci si dupa!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.05.2008, 02:25:25
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Solomon 6:20 Pazeste, fiule, povata tatalui tau si [color=green]nu lepada indemnul maicii tale.[/color]

probabil mama ta a vazut ceva care din experienta ei stie ca nu este prea bine...
cred ca daca te vei sfatui mai mult timp cu mama ta vei intelege daca intr-adevar este ceva rau in acea relatie...
cred ca ar trebui sa dialogati mai mult (voi doua)...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.05.2008, 12:48:41
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Solomon 6:20 Pazeste, fiule, povata tatalui tau si [color=green]nu lepada indemnul maicii tale.[/color]

probabil mama ta a vazut ceva care din experienta ei stie ca nu este prea bine...
cred ca daca te vei sfatui mai mult timp cu mama ta vei intelege daca intr-adevar este ceva rau in acea relatie...
cred ca ar trebui sa dialogati mai mult (voi doua)...
Draga Solomon,

Ai dreptate ca prin comunicare se pot rezolva mai bine problemele, dar ea nu l-a vazut niciodata pe acest baiat, cunoaste numai niste matusi de ale lui, care au avut mai multi barbati. La inceputul prietenei mele cu baiatul nu a spus nimic, acuma insa spune ca nu ma merita si ca ma gandesc sa o parasesc. Eu nu i-am mai zis nimic, mi-i si teama sa nu se supere si sa nu ma blesteme.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.05.2008, 15:35:57
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Va rog sa imi dati un sfat si sa va rugati la D-zeu pentru mine sa ma ilumineze. Traiesc cea mai mare dilema a vietii mele. Parintii mei nu sunt de acord sa mai vorbesc cu prietenul meu (mai ales mama e mai intransigenta in privinta asta)pentru ca nu are situatie materiala, iar matusile lui au fost niste depravate. Eu nu stiu ce vina are prietenul meu ca asta este "zestrea", dar mama mi-a spus categoric sa imi caut pe cineva, ca nu este pentru mine. Eu si prietenul meu am simtit ca suntem facuti unul pentru altul din prima clipa, dar am avut numai reprosuri din partea parintilor din cauza prieteniei nostre, acum sunt la varsta cand ar trebui sa imi intemeiez o familie si ma intreb ca daca le-as spune parintilor ca ma casatoresc cu un baiat al caror familie ei nu o cunosc,oare cum ar mai reactiona atunci? Va rog sa ma ajutati cu sfaturile si rugaciunile vostre.Multumesc anticipat.
Elena roaga-te la Maica Domnului sa iti ajute. Asa cum frumos spunea parintele Porfirie, ceea ce nu putem spune cu vorba sa le spunem cu rugaciunea. Parerea mea e sa cautati sa aveti un duhovnic comun (tu si prietenul tau) si faceti cum va va sfatui sfintia sa. Cu siguranta rau nu are sa va fie :)
Fruntea sus Hristos a inviat!:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.05.2008, 16:02:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, exista cuvintele indreptatoare de viata "sa ne iubim unii pe altii, ca intr-un gand sa marturisim". Daca parintii nu inteleg ce inseamna iubirea celuilalt fata de fiul sau fiica lor, daca ei nu se apropie de acesta persoana cu iubire, cum sa avem marturie intr-un gand. Evident ca este minunat sa ai si acordul lor in aceasta situatie. Dar eu cunosc si cazuri cand acestia nu au fost de acord ca fiul lor sa se casatoreasca cu o anumita persoana, ei s-au casatorit si acum cea care le poarta de grija permanent este chiar persoana nedorita.
Mirela, am inceput cu un sfat in care am pus pe primul loc rugaciunea. Ea ne face sa lucram cu buna cuviinta si nu dupa pofte si interese. La Cununie se spune, vorbind cu Dumnezeu: "De catre tine se insoteste barbatul cu femeia", de aici intelegem ca exista o randuiala a lui Dumnezeu.
Trebuie sa-ti iubesti parintii si daca ei nu au fost de acord sa te casatoresti cu o anumita persoana. Iubirea adevarata este o iubire care se revarsa dezinteresat. Iubirea adevarata este cea care nu face deosebire intre bun si rau, intre vrednic si nevrednic. Iar daca ai ajuns sa-i iubesti cum se cuvine, nu te mai poti opri niciodata din iubire, din a oferi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.05.2008, 18:40:05
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

6 ani in care nu ti-ai vazut iubitul? Mie nu imi suna a relatie, iarta-ma daca te ranesc. Este usor sa fii "alaturi" de cineva atunci cand esti la distanta, dar atunci cand 2 persoane se vad zi de zi este mult mai dificil sa acorzi atentie exact atunci cand este necesar (si nu atunci cand suna la telefon, email, etc)..

Mie mi se pare ca la 30 de ani visezi..eu sunt un om mai practic si am trecut prin cateva experiente, poate de asta nu am incredere intr-o relatie cu o persoana cu care nu ai impartit nimic, poate doar timpul(si suferintele vei spune tu).
Cei casatoriti iti pot spune mai multe despre ce inseamna sa iubesti, sa imparti, sa traiesti langa un om, sa ai rabdare cu el, etc.
Eu nu stiu cat de multa incredere as avea intr-un barbat probabil tot de varsta ta si necasatorit(stii tu la ce ma refer)..
Nu ne-ai spus despre prietenul tau, daca ti-a povestit ca merge la biseria, se roaga, se spovedeste, daca este crestin.

Nu am vrut nici pe departe sa te ranesc, Dumnezeu sa te ajute sa iei decizia corecta indiferent cat va dura pana atunci.

Downloadeaza de pe internet Paraclisul Maicii Domnului. Pe mine m-a ajutat enorm la nevoie. Iar tu acum ai nevoie, dupa cum ai spus, de rugaciune, a ta si a noastra.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.05.2008, 20:28:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Trebuie sa-ti iubesti parintii si daca ei nu au fost de acord sa te casatoresti cu o anumita persoana.
bineinteles ca trebuie sa ii iubesti oricum, dar eu raman la parerea ca nu e bine sa te casatoresti impotriva vointei lor. dincolo de sfaturi "a la carte", as vrea sa te vad cum vei reactiona intr-o situatie extrema - cand de ex. copilul tau ti-ar spune ca e homo si vrea sa se casatoreasca.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.05.2008, 21:04:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, daca oamenii se iubesc cu adevarat, dar unul din parinti, insetat de avutie, vrea cu orice pret ca tu sa te casatoresti cu persoana care ii satisface pofta, vei accepta sa te desparti de cea pe care o iubesti si care te iubeste doar ca sa stai "linistit" ca ai binecuvantarea parintilor? Nu-i sanatos acest mod de a gandi.
Iar eu am vorbit de o iubire curata, nu de o iubire deviata. Sper si ma rog sa nu intalnesc acesta iubire nefireasca la copilul meu. Evident ca ma voi opune si voi lupta sa nu se intareasca in cadere. Dar nici nu voi incerca sa-l fac sa traiasca ca si cand eu fac piata pentru orice si voi veni intr-o zi si cu o fata in punga.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.05.2008, 06:16:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
unul din parinti, insetat de avutie, vrea cu orice pret ca tu sa te casatoresti cu persoana care ii satisface pofta
apropo, nu stiu de ce vedeti voi avutia ca pe ceva reprobabil.

ideea este ca posibilitatile materiale determina un anume mod de viata, un anume cerc social pe care il frecventezi. cine se aseamana se aduna, asa si cu bogatii sau saracii. daca pui unul in ograda care nu ii corespunde va fi ca o rata printre lebede, sau invers.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.05.2008, 09:44:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, din postarile tale reiese ca avem numai parinti capabili sa dea sfaturi, indemnuri intr-un mod nepatimas. M-as bucura sa fie asa. Insa, nu uita ca sunt si parinti care au imbatranit contrar firii. Ei iti vor da sfaturi dupa cum cred ei, nu dupa cum ar trebui.
Eu am vorbit de o iubire dezinteresata. Nu trebuie sa iubesc pe cineva pentru ca are avere, ochi caprui, etc, ci trebuie sa o iubesc pentru ca asta imi cere fiinta. Iar daca esti imbatat de iubire si exista riscul sa iei decizia de a te casatori "la betie", exista duhovnicul, care te poate ajuta sa iei decizia "la trezie".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru casatorie kty1980 Intrebari utilizatori 12 03.11.2012 11:16:55
Rugaciunea parintilor pentru copii tatolivia Intrebari utilizatori 7 20.04.2012 09:24:25
Sfat pentru casatorie Rodica50 Intrebari utilizatori 17 11.10.2010 20:33:12
Binecuvantarea de casatorie data de catre episcopul locului costel Preotia (Hirotonia) 8 05.09.2009 22:16:33
casatorie cu binecuvantarea lui Dumnezeu luciamanta Nunta 4 09.12.2008 22:51:56