Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.05.2008, 10:09:30
irini irini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Va rog sa imi dati un sfat si sa va rugati la D-zeu pentru mine sa ma ilumineze. Traiesc cea mai mare dilema a vietii mele. Parintii mei nu sunt de acord sa mai vorbesc cu prietenul meu (mai ales mama e mai intransigenta in privinta asta)pentru ca nu are situatie materiala, iar matusile lui au fost niste depravate. Eu nu stiu ce vina are prietenul meu ca asta este "zestrea", dar mama mi-a spus categoric sa imi caut pe cineva, ca nu este pentru mine. Eu si prietenul meu am simtit ca suntem facuti unul pentru altul din prima clipa, dar am avut numai reprosuri din partea parintilor din cauza prieteniei nostre, acum sunt la varsta cand ar trebui sa imi intemeiez o familie si ma intreb ca daca le-as spune parintilor ca ma casatoresc cu un baiat al caror familie ei nu o cunosc,oare cum ar mai reactiona atunci? Va rog sa ma ajutati cu sfaturile si rugaciunile vostre.Multumesc anticipat.
Buna

Pentru ca sunt trecuta oarecum printr-o experienta in acest sens as putea sa-ti spun ca intuitia parintilor trebuie luata in calcul; desigur ca nu trebuie acceptat ceva orbeste.Este foarte important cum va intelegeti voi; daca nu ai nimic sa iti para rau in legatura cu aceasta relatie si daca ea te implineste merita sa lupti.Este foarte important sa cereti amandoi sfatul duvonicului pentru ca numai asa puteti fi siguri ca mergeti pe drumul cel bun.
Dar in final tu esti cea care decizi pentru viata ta; eu sunt sigura ca daca te vei ruga sincer si ii vei cere lui Dumnezeu sa iti dea ce iti este de folos, te va lumina ce sa faci.
Stiu ca la un moment dat poti auzi diferite pareri legate de insasi relatia ta, dar tu trebuie sa inveti sa selectezi si sa nu te lasi influentata de una sau de alta;iar ca singur sfatuitor sa-ti fie duhovnicul. In felul acesta nu ai cum sa gresesti.
Eu iti doresc din suflet sa fii fericita si sa aud numai de bine.
Daca vrei sa mai vorbim adresa mea de mail este irini1982@yahoo.com

Irina
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.05.2008, 20:18:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Mirela, din postarile tale reiese ca avem numai parinti capabili sa dea sfaturi, indemnuri intr-un mod nepatimas. M-as bucura sa fie asa. Insa, nu uita ca sunt si parinti care au imbatranit contrar firii. Ei iti vor da sfaturi dupa cum cred ei, nu dupa cum ar trebui.
nu, draga costel, din postarile mele nu reiese ca sunt numai parinti nepatimasi. ci reiese ca TREBUIE DISCUTAT cu ei, iar adevarul si dreapta socoteala vor iesi la iveala. cam asta am avut de spus.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.05.2008, 20:22:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Iar daca esti imbatat de iubire si exista riscul sa iei decizia de a te casatori "la betie", exista duhovnicul, care te poate ajuta sa iei decizia "la trezie".
inca ceva, oare cati tineri in ziua de azi au duhovnici? parinti insa cred ca au toti (cu mici exceptii).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.05.2008, 21:19:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, nu dintr-o simpla discutie cu ei iese la iveala adevarul, ci el iese cu adevarat ca urmare a rugaciunii. Nu stiu daca toti parintii se roaga ca Dumnezeu sa graiasca prin ei raspunsul potrivit.
Cunosc si tineri care traiesc mai intens viata decat parintii lor. Asa ca o varsta inaintata, nu e o regula ca poti da raspuns bun si la aceasta problema. Aici e vorba de persoana pe care tu o iubesti. Ori daca parintii nu te vad cu ochii inimii, cum pot ei oare sa inteleaga ceva din iubirea nascuta intre fiul/fiica lor si cealalta persoana.
Si sa nu uitam Mirela, degeaba ai duhovnic daca nu e ascultat si urmat in sfaturi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.05.2008, 02:45:28
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irini
Citat:
În prealabil postat de Elena78
Va rog sa imi dati un sfat si sa va rugati la D-zeu pentru mine sa ma ilumineze. Traiesc cea mai mare dilema a vietii mele. Parintii mei nu sunt de acord sa mai vorbesc cu prietenul meu (mai ales mama e mai intransigenta in privinta asta)pentru ca nu are situatie materiala, iar matusile lui au fost niste depravate. Eu nu stiu ce vina are prietenul meu ca asta este "zestrea", dar mama mi-a spus categoric sa imi caut pe cineva, ca nu este pentru mine. Eu si prietenul meu am simtit ca suntem facuti unul pentru altul din prima clipa, dar am avut numai reprosuri din partea parintilor din cauza prieteniei nostre, acum sunt la varsta cand ar trebui sa imi intemeiez o familie si ma intreb ca daca le-as spune parintilor ca ma casatoresc cu un baiat al caror familie ei nu o cunosc,oare cum ar mai reactiona atunci? Va rog sa ma ajutati cu sfaturile si rugaciunile vostre.Multumesc anticipat.
Buna

Pentru ca sunt trecuta oarecum printr-o experienta in acest sens as putea sa-ti spun ca intuitia parintilor trebuie luata in calcul; desigur ca nu trebuie acceptat ceva orbeste.Este foarte important cum va intelegeti voi; daca nu ai nimic sa iti para rau in legatura cu aceasta relatie si daca ea te implineste merita sa lupti.Este foarte important sa cereti amandoi sfatul duvonicului pentru ca numai asa puteti fi siguri ca mergeti pe drumul cel bun.
Dar in final tu esti cea care decizi pentru viata ta; eu sunt sigura ca daca te vei ruga sincer si ii vei cere lui Dumnezeu sa iti dea ce iti este de folos, te va lumina ce sa faci.
Stiu ca la un moment dat poti auzi diferite pareri legate de insasi relatia ta, dar tu trebuie sa inveti sa selectezi si sa nu te lasi influentata de una sau de alta;iar ca singur sfatuitor sa-ti fie duhovnicul. In felul acesta nu ai cum sa gresesti.
Eu iti doresc din suflet sa fii fericita si sa aud numai de bine.
Daca vrei sa mai vorbim adresa mea de mail este irini1982@yahoo.com

Irina
Draga Irina,

Iti multumesc pentru mesajul tau plin de intelepciune mai ales ca mi-ai spus ca si tu ai avut o astfel de experienta. Din pacate nu am un duhovnic anume, m-am spovedit pana acum la o biserica si preotii care spovedesc se schimba zilnic. Si nu am gasit un preot mai in varsta, ca l-as alege duhovnic. M-a ajutat mult cartea parintelui Argatu legata de sfaturile pentru spovedanie, dar e mai rar de intalnit oameni precum parintele. :)

De asemenea nu stiu nici daca prietenul meu are un duhovnic anume.

Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.05.2008, 02:50:44
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de Elena78
Va rog sa imi dati un sfat si sa va rugati la D-zeu pentru mine sa ma ilumineze. Traiesc cea mai mare dilema a vietii mele. Parintii mei nu sunt de acord sa mai vorbesc cu prietenul meu (mai ales mama e mai intransigenta in privinta asta)pentru ca nu are situatie materiala, iar matusile lui au fost niste depravate. Eu nu stiu ce vina are prietenul meu ca asta este "zestrea", dar mama mi-a spus categoric sa imi caut pe cineva, ca nu este pentru mine. Eu si prietenul meu am simtit ca suntem facuti unul pentru altul din prima clipa, dar am avut numai reprosuri din partea parintilor din cauza prieteniei nostre, acum sunt la varsta cand ar trebui sa imi intemeiez o familie si ma intreb ca daca le-as spune parintilor ca ma casatoresc cu un baiat al caror familie ei nu o cunosc,oare cum ar mai reactiona atunci? Va rog sa ma ajutati cu sfaturile si rugaciunile vostre.Multumesc anticipat.
Elena roaga-te la Maica Domnului sa iti ajute. Asa cum frumos spunea parintele Porfirie, ceea ce nu putem spune cu vorba sa le spunem cu rugaciunea. Parerea mea e sa cautati sa aveti un duhovnic comun (tu si prietenul tau) si faceti cum va va sfatui sfintia sa. Cu siguranta rau nu are sa va fie :)
Fruntea sus Hristos a inviat!:)
Draga Jenica,

Adevarat a inviat!
Multumesc mult pentru sfaturi, din pacate eu nu am un duhovnic personal si cred ca nici prietenul meu nu are. Am citit din cartea parintelui Argatu legata de spovedanie si mi-a fost de mare ajutor.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.05.2008, 03:43:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Mirela, nu dintr-o simpla discutie cu ei iese la iveala adevarul, ci el iese cu adevarat ca urmare a rugaciunii. Nu stiu daca toti parintii se roaga ca Dumnezeu sa graiasca prin ei raspunsul potrivit.
Cunosc si tineri care traiesc mai intens viata decat parintii lor. Asa ca o varsta inaintata, nu e o regula ca poti da raspuns bun si la aceasta problema. Aici e vorba de persoana pe care tu o iubesti. Ori daca parintii nu te vad cu ochii inimii, cum pot ei oare sa inteleaga ceva din iubirea nascuta intre fiul/fiica lor si cealalta persoana.
Si sa nu uitam Mirela, degeaba ai duhovnic daca nu e ascultat si urmat in sfaturi.
imi pare rau sa vad ca nu vrei sa intelegi deloc ce am vrut sa spun. cine a zis de o "simpla discutie"?? a discuta inseamna in primul rand TIMP si mai apoi deschiderea INIMII si a MINTII din partea ambelor parti.

ca sa nu ne mai invartim atata, eu nu am negat ca uneori copiii pot avea o acceptiune mai buna decat parintii a situatiei, DAR... daca este intr-adevar asa, atunci ar trebui sa fie si in masura sa isi convinga parintii de alegerea lor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.05.2008, 08:25:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, eu nu m-am invartit, ci am alergat prin cuvant spre tine si spre rezolvarea acestei probleme. Sper ca nu te-am suparat. Sa ne lumineze Bunul Dumnezeu mintea si sa ne incalzeasca inima.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.05.2008, 05:47:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta! rezolvarea consensuala este cea mai buna, cred. ca si comparatie, mi-a venit in minte sistemul juridic american unde juratii trebuie sa ajunga intotdeauna la consens, indiferent cat timp le-ar lua dezbaterile intre ei, altfel procesul nu se poate decide.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.05.2008, 08:57:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, faptul ca putem discuta o vreme diferit, ca in cele din urma sa incepem sa le raspundem altora - eu cu ajutorul cuvintelor tale, tu cu ajutorul cuvintelor mele, e un semn ca oamenii se pot cunoaste si intalni, nu doar pe o cale, ci pe diverse cai.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru casatorie kty1980 Intrebari utilizatori 12 03.11.2012 11:16:55
Rugaciunea parintilor pentru copii tatolivia Intrebari utilizatori 7 20.04.2012 09:24:25
Sfat pentru casatorie Rodica50 Intrebari utilizatori 17 11.10.2010 20:33:12
Binecuvantarea de casatorie data de catre episcopul locului costel Preotia (Hirotonia) 8 05.09.2009 22:16:33
casatorie cu binecuvantarea lui Dumnezeu luciamanta Nunta 4 09.12.2008 22:51:56