Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2012, 20:35:04
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit acatist sf fanurie

salut
stie cineva cum trebuie citit acatistul sf fanurie?adica 9 zile sau cit?se aprind lumanari,tb sa stai in genunchi sau pe scaun,tb sa tii post sau nu,tb sa dai de pomana turte sau ce vrei tu?este cineva care a citit si a primit ajutor si poate sa-mi spuna cum a procedat?intreb pt o vecina ca nu are net.multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2012, 21:53:24
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După părerea mea vecina trebuie să își păzească mintea de gânduri străine și să citească acatistul tihnit, cu smerenie, cu glas rugător (chiar dacă citește în mine). Trebuie să îl citească doar atât cât simte bucurie și aplecare ci nu mai mult. Reproducând aici câteva sfaturi patristice legate de rugăciune încerc de fapt să subliniez că e important felul în care ne rugăm iar toate regulile adăugate de către oameni (ex.:trebuie citit de x ori) țin mai degrabă de folclor decât de duhul ortodoxiei. Nu zic de la mine astea ci din ceea ce am citit la părinți. Spre exemplu, Sf. Porfirie vorbind de rugăciunea minții scria:

"Sa nu devina Rugaciunea o lucrare din obligatie! Tensiunea ce vine din obligativitate poate aduce o reactie potrivnica inlauntrul vostru si sa faca mult rau. Multi s-au imbolnavit din pricina aceasta, pentru ca o faceau cu sila. Bineinteles, reusesti ceva cand faci cu sila, dar nu este sanatos.

Sa nu folositi nici metode tehnice, exterioare. Nu-i nevoie nici de scaunel, nici de aplecarea capului, nici de inchisul ochilor, cum zic unii. Nu e neaparat nevoie sa te concentrezi intr-un chip anume pentru a spune Rugaciunea. Atunci cand te copleseste dorul dumnezeiesc, nu-i nevoie de nici o alta osteneala.

Oriunde te-ai afla, pe scaunel, la birou, in automobil, la scoala, la serviciu, sa spui Rugaciunea: Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ma!, delicat, fara silire, fara incordare. Nu trebuie nici sa ne legam de un anume loc. Totul este dorul dupa Hristos.

Daca sufletelul vostru repeta cu iubire, cu dorinta cele cinci cuvinte Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma, nu se mai satura. Sunt cuvinte de care nu te mai saturi! Toata viata voastra sa le spuneti. Ascund intr-insele atatea nectaruri datatoare de viata!"


Sf. Fanurie să ne ajute pe toți să ne rugăm „în duh și adevăr” așa cum a spus Hristos că voiește, Amin!

Last edited by VladCat; 05.11.2012 at 21:57:24.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2012, 23:03:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ortodoxia nu e un set de reguli (citeste rugaciunea x de n ori, cu y lumanari aprinse, in Z zile), nu e nici un contract: eu iti dau asta, tu imi dai ailalta.

Rugaciunea se face cu tot sufletul si cu credinta in Dumnezeu.

Eu personal nu m-am rugat la Sfantul Fanurie, dar tin minte, legat de subiectul topicului, ca, in copilaria mea aveam de dat un examen important. Bine, eu eram sigura ca o sa il iau, dar pentru a putea participa, imi trebuia o recomandare si persoana in cauza nu voia in ruptul capului sa mi-o dea, in fine... Si am gasit eu prin casa o carticica cu viata si acatistul Sf. Mina, in care se scria ca trebuie citit acatistul timp de 9 zile daca vrei sa ti se implineasca o dorinta. Eu nu l-am citit 9 zile, din simplul motiv ca erau mai putin de 9 zile pana la examen. L-am citit culcata si nu am aprins nicio lumanare, dar l-am citit cu credinta si cu bucurie. Acum as recomanda insa tinerea tipicului. Persoana in cauza s-a milostivit, nu stiu cum, si mi-a permis sa particip la acel examen, pe care l-am si luat cu brio. De atunci l-am indragit foarte tare pe Sf. Mina.
Nu e musai sa ne rugam sfintilor doar cand avem probleme.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2012, 15:01:12
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

multumesc .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Sfantul Fanurie - Silistea Gumesti dumtras Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 19:04:40
Fanuropite - prajiturile Sfantului Fanurie costel Generalitati 7 27.08.2010 16:25:14
Acatistul Sfantului Fanurie statenelu Intrebari utilizatori 0 12.08.2010 01:08:18
Sfantul Fanurie - viata si patimirea magdatimofte Intrebari utilizatori 10 04.07.2010 13:13:42
Sfantul Fanurie- ely1974 Intamplari adevarate 4 20.05.2007 05:11:25