Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2014, 20:31:59
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit Mama si fratele nu se inteleg

imi pare rau ca iar revin cu un episod din telenovela familiei noastre. Azi am vorbit pe internet cu mama care era foarte suparata si plangea ca s-a certat cu fratele meu.

Dar ca sa o iau de la inceput sa explic situatia; mama s-a casatorit cu un barbat cunoscut fiind ca fustangiu (desi bunica stia, nu s-a opus ca vroia sa o vada mireasa). Nu dupa mult timp, sotul mamei s-a reintors la vechea amanta si au divortat (desi mama era insarcinata). Fratele meu a fost lasat in grija bunicii care l-a crescut cum a putut.

Marea tragedie este ca acum fratele, la 35 de ani nu mai are curajul sa caute o fata potrivita si se intalneste numai cu femei maritate care vor aventuri, sau cu copiii sau cu fete care au prieten, numai cu fete singure nu. Si o duce asa, din aventura in aventura. Noi am incercat sa vorbim cu el dar degeaba. Eu una am lasat-o balta. Mama in schimb ii face scandal si se cearta cu el. El ii vorbeste urat si uite asa. Ba chiar fratele meu ii reproseaza mamei mele ca nu si-a gasit sotie pentru ca mama mea nu i-a dat masina mai demult (adica l-a ajutat sa-si cumpere, dar un pic mai tarziu decat a vrut el). Pare irealist, dar astea sunt discutiile in familia din care provin. Mama plange ca ea a muncit de cand era mica si acum fratele tot nu e multumit cu ce i-a dat. Mica paranteza, fratele crede ca trebuie sa-i dam toti bani (astepta si de la mine ca sunt in strainatate si ca acolo "se castiga mult", desi eu nu am casa ca el, si nici masina, eu nu am nimic, imi iau o haina din cand in cand, ca pana acum am fost cu facultatea, acum am terminat dar m-am casatorit si mi-am urmat sotul in America. Pentru moment nu lucrez).

Eu i-am zis mamei ca o inteleg ca sufera si ca nu-i place situatia, dar ca nu ar trebui sa mai discute cu el subiectu si sa-l lase in pace ca nu putem sa-l fortam. Dar ea considera ca putem si trebuie sa-l fortam. Si uite asa sufera. Acum ea zicea ca si-a luat o sticla de bere sa se calmeze si sa se culce, si ca nu ar vrea sa se mai trezeasca...

Nu stiu ce sa le mai fac, cum sa-i ajut, ce sa le mai zic. Mie mi se pare ca isi provoaca singuri suferinta, mama ca are ambitia sa-l schimbe cu orice pret, el ca-si cheltuie aiurea viata si ca e nefericit. Dar cand o vad pe mama cat de mult sufera parca nu-mi vine sa stau asa, dar nici nu stiu cum sa-i vorbesc ca sa-o ajut. Pot sa ma rog pentru ei, dar mi se pare ca situatia este atat de complicata incat numai daca-si schimba ei modul de a gandi si actiona s-ar putea schimba lucrurile.

Am uitat ca la mijloc mai e si bunica, ea sufera probabil si mai mult decat mama, ca traieste cu el in casa si fratele meu isi varsa nervii si pe ea.

Ce pot eu sa fac?

Last edited by Carine; 08.02.2014 at 20:36:36.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2014, 20:59:33
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

In plus bunica cica ma asteapta ca pe paine calda (vin in Romania peste o saptamana) tot in ideea ca eu trebuie sa vorbesc cu fratele meu "ca sa-l schimbam". Eu nu vreau sa ma mai bag, dar toata sederea mea in tara o sa fie marcata de certurile astea...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2014, 21:25:48
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
In plus bunica cica ma asteapta ca pe paine calda (vin in Romania peste o saptamana) tot in ideea ca eu trebuie sa vorbesc cu fratele meu "ca sa-l schimbam". Eu nu vreau sa ma mai bag, dar toata sederea mea in tara o sa fie marcata de certurile astea...
Dumnezeu cu mila!

Te înțeleg și că nu vrei să te bagi, și că vei avea o ședere aici nu prea plăcută, din cauza discuțiilor din familie... Bine că e o ședere temporară, nu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2014, 23:00:15
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Dumnezeu cu mila!

Te înțeleg și că nu vrei să te bagi, și că vei avea o ședere aici nu prea plăcută, din cauza discuțiilor din familie... Bine că e o ședere temporară, nu?
Da, e o sedere temporara, dar de fiecare data este exact aceeasi poveste. De cand avea fratele meu 20 de ani le e frica sa nu ramana neinsurat si se cearta. Eu ma gandesc ca e si asta ceva, ca bunicii ii era frica sa nu ramana mama nemaritata si a lasat-o cu omul acela in loc sa-i spuna si mamei ca tot satu' il stia cum este. Iar mamei ii era frica sa ne ramanem singuri eu si frate-miu...

Last edited by Carine; 08.02.2014 at 23:02:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2014, 23:46:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Orice parinte ar trebui sa stie ca educatia care o poate oferi unui copil se da pana la o anumita varsta.
Dupa care copilul actioneaza in baza ei si schimbarile sunt prea putin posibile.

Daca parintele nu reuseste sa inteleaga asta, povestea se termina prost.

Chiar daca l-ar determina pe fratele tau sa se insoare, chiar daca si-ar gasi o femeie buna, el avand o mentalitate de desfranat, casatoria ar avea prea putine sanse de reusita.

Nu poti schimba peste noapte mentalitatea unui om fara Dumnezeu, de fapt nu prea o poti schimba deloc, doar esecurile si suferinta care deriva din ele mai pot schimba ceva.

Sau poate prezenta unei persoane cu o viata duhovniceasca in sensul autentic al cuvantului ar putea produce in timp schimbari, poate chiar radicale.

Altfel, nu prea vad.
Mama si bunica asteapta practic imposibilul, nefiind cred din cale afara de credincioase si impartasind practic aceeasi mentalitate: sa se casatorasca, fie ce o fi, oricum o fi, ca daca se casatoreste treaba e ok, chiar daca mentalitatea asta a fost contrazisa de experienta de viata a mamei tale.

Oferindu-i si foarte mult dpdv material. foarte putin educational si ferindu-l de o interactiune directa cu viata, nu prea cred ca e foarte dispus sa ia viata in serios.
Apropo, el lucreaza?
Cat castga?

Un lucru care nu mi-l explic este cum de tu, desi ati avut aceeasi mama, se pare ca ai o cu totul alta mentalitate decat el..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.02.2014 at 23:49:04.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2014, 23:56:57
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Oferindu-i si foarte mult dpdv material. foarte putin educational si ferindu-l de o interactiune directa cu viata, nu prea cred ca e foarte dispus sa ia viata in serios.
Apropo, el lucreaza?
Cat castga?

Un lucru care nu mi-l explic este cum de tu, desi ati avut aceeasi mama, se pare ca ai o cu totul alta mentalitate decat el..
Eu am avut sansa de a creste cu ambii parinti. Adica fratele meu a ramas la bunica, mama s-a recasatorit si m-a avut pe mine. Eu am avut parte de toata grija si educatia lor. Fratele meu a crescut fara tata, si fara nicio imagine paterna afara de nasul sau pe care il vedea din cand in cand. Cred ca si fata de femei a dezvoltat o imagine negativa, ca am impresia ca nu prea stie sa respecte o femeie.

El lucreaza ca agent de paza. Probabil ca are un salariu de 9 milioane. Mama alearga cu sacosele la gara sa-i duca mancare cand pleaca acasa la tara (ca el face naveta), deci asa e ca nu prea ia viata in serios. Mamaia ii face cald si il spala,mama alearga la el cu mancare.

Ce ziceti dvs i-am explicat si eu mamei, ca nu mai poate sa-l "educe" acum, ca e mare. I-am zis in gluma "pune-i lanturi, sa nu se mai duca la fetele alea". Dar ea sufera sa-l vada asa, adica eu o vad cum tipa cand imi povesteste, era terminata cand am vorbit cu ea.

Last edited by Carine; 09.02.2014 at 00:28:32.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.02.2014, 13:04:54
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la deosebirile dintre frati, pot spune ca eu si sora mea am crescut cat se poate de similar, ea e doar cu doi ani mai mare ca mine, si totusi suntem atat de diferite!!
Familia te creste la inceputul vietii, si te influenteaza in mod categoric, dar aluatul fiecaruia e specific.. Suntem totusi diferiti...si unici...

Last edited by Annyta; 09.02.2014 at 15:11:28.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.02.2014, 14:33:30
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Din punct de vedere psihologic, nici nu e de mirare ca fratele tau e asa pentru ca:

1. A crescut fara parinti, doar cu bunica, deci practic mama voastra l-a parasit, si-a refacut viata, te-a facut pe tine si tu ai avut privilegiul sa cresti cu ambii parinti.
2. Din cauza ca practic a fost oarecum abandonat nu e de mirare ca e fustangiu si ca nu vrea nimic serios si ca, probabil, considera femeile bune numai ca obiecte sexuale; e posibil sa dispretuiasca femeile din cauza ca a fost abandonat.
3. Mama ta probabil face mai rau cu faprul ca vrea sa-l schimbe; n-o sa reuseasca; poate va deveni mai rea situatia daca nu inceteaza.

Imi pare rau ca am fost asa transanta, dar din datele pe care le am cam asta e situatia.
Dar cum e posibil sa imi l;ipseasca niste date ale "problemei", e posibil sa ma insel.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.02.2014, 16:58:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Eu am avut sansa de a creste cu ambii parinti. Adica fratele meu a ramas la bunica, mama s-a recasatorit si m-a avut pe mine. Eu am avut parte de toata grija si educatia lor. Fratele meu a crescut fara tata, si fara nicio imagine paterna afara de nasul sau pe care il vedea din cand in cand. Cred ca si fata de femei a dezvoltat o imagine negativa, ca am impresia ca nu prea stie sa respecte o femeie.
Mama ta dupa ce s-a recasatorit, nu l-a luat acasa, de la bunica?
Atunci e de inteles imaginea negativa despre femei.

Citat:
El lucreaza ca agent de paza. Probabil ca are un salariu de 9 milioane. Mama alearga cu sacosele la gara sa-i duca mancare cand pleaca acasa la tara (ca el face naveta), deci asa e ca nu prea ia viata in serios. Mamaia ii face cald si il spala,mama alearga la el cu mancare.
Clar, nu o sa-i fie niciodata recunoscator pentru asta, cumva o considera datoare pentru ca l-a abandonat.
Iar cu sfaturile la fel, ce vinie de la ea, cred ca respinge instinctiv.

Poate ar trebui sa-l lase in pace, sa se descurce singur, poate asa ia viata mai in serios.

Citat:
Ce ziceti dvs i-am explicat si eu mamei, ca nu mai poate sa-l "educe" acum, ca e mare. I-am zis in gluma "pune-i lanturi, sa nu se mai duca la fetele alea". Dar ea sufera sa-l vada asa, adica eu o vad cum tipa cand imi povesteste, era terminata cand am vorbit cu ea.
Lui n-are ce sa-i faca, dar s-ar putea schimba pe ea, daca s-ar cai de greselile din trecut, si-ar centra atentia pe relatia ei cu Dumnzeu, rugandu-se si pentru indreptarea fiului ei, ar fi mai linistita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.02.2014, 20:25:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Dar ca sa o iau de la inceput sa explic situatia; mama s-a casatorit cu un barbat cunoscut fiind ca fustangiu (desi bunica stia, nu s-a opus ca vroia sa o vada mireasa).
Ce pot eu sa fac?
Cred ca mosteneste putin firea tatalui...
Ai putea sa discuti cu fratele tau, dar cred ca deja ai facut-o si mai cred ca ar putea nici sa nu iti asculte sfaturile pentru ca ai crescut intr-un alt mediu si ai putut beneficia de multe lucruri care lui i-au lipsit.
Cand cineva nu ne asculta, singura posibilitate de indreptare a situatiei ramane rugaciunea. In primul rand, mama trebuie sa se spovedeasca sincer si sa se roage pentru fiul ei. Mult poate rugaciunea staruitoare a mamei. "Dadaceala" nu e buna si nici disperarea nu ajuta.

Pace si bucurii!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare