Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2006, 02:25:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aproape ca nu este topic, in care crestin-ortodoxul sa nu fie acuzat de intoleranta.
Am de aceea urmatoarele intrebari:
- daca trebuie sa fim mai toleranti fata de aceste pacate si abateri de la credinta ortodoxa?
- daca tolerand nu ne facem si noi partasi prin acceptare tacita?
- daca este suficient sa fim doar ingaduitori fata de pacatele puse in discutie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.12.2006, 10:48:02
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Solutia cea mai buna ar fi ca fiecare sa lucreze in el insusi , caci numai asa se schimba intregul , schimbind partile componente .
Inainte de a vorbi de dereglari sexuale sint multe alte pacate care ne chinuie pe toti , din cauza asta toti avem nevoie de toleranta .
Cel mai grav mi se pare lipsa de dragoste , indiferenta , egoismul ,ura , brutalitatea ,violenta si cite si mai cite ............dar mai ales a lua in desert Numele Domnului si a Maicii sale , a desconsidera tot ce este legat de credinta noastra ,a judeca permanent pe altii.
Nu ne facem partasi atit timp cit spunem ce este pacatul , ca omul sa cunoasca ,dar din momentul in care stie e liber sa faca si sa traiasca cum vrea .
Banuiesc ca e fals a nu avea mereu liniste pentru ca cel de linga mmine nu face ce vreau eu . Sa avem grija intii de noi ca toti avem multe de indreptat .
Ce inseamna "sa fim ingaduitori" , doar nu vrei sa-i dai una in cap cuiva pentru ca ti se pare ca e pacatos ?
Ingaduitor e Dumnezeu cu toti si judecata e a lui , noi sa ne vedem de ale noastre ,sa vorbim cind sintem intrebati si sa atragem atentia unde e lipsa de cunoastere.
In rest cum am spus ,la noi in gradina e multa buruiana , asta-i parerea mea .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.12.2006, 13:20:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe internet exista un video facut la prezentarea cartii "Evanghelia versus Iuda" a lui Danion Vasile. Aici se afirma ca, noi ca crestini-ortodocsi trebuie sa fim ingaduitori si nu toleranti. Ideea era ca se vede la ce a dus toleranta in bisericile protestante. Mi s-a parut interesanta diferentierea, de unde si intrebarea mea.
Ca avem toti pacatele noastre, fara discutie; de aceea suntem oameni si nu ingeri. Iar in privinta pacateleor,cel mai mare e cel care ne e mai aproape noua si impotriva aceluia trebuie sa ne concentram fortele.
In ideea de a intelege si lupta impotriva acestor pacate, membrii de pe acest forum vin cu cate o problema, pe care o vor rezolvata cat mai repede si la care asteapta luare de pozitie. Si eu am avut asemenea topic, si m-au ajutat raspunsurile. Cred ca este normal a da un raspuns celor care-l asteapta, in masura in care putem contribui cu ceva. Nu se pune problema de a judeca, ci de a prezenta inca o fateta a problemei.
Eu nu vreau sa dau nimanui in cap pentru ca e pacatos, ar insemna sa-mi dau in primul rand mie, stiind ca si eu am pacatele mele.
Noi purtam aici un dialog si se intampla ca unele replici sa fie mai critice decat altele. Ba sunt chiar oameni, care asteapta laude chiar si atunci cand ceea ce fac este in dezacord cu ceea ce asteapta Dumnezeu de la ei. A fi diplomat in asemenea situatii e mare lucru, dar nu da rezultate intotdeauna. Unii vor chiar sa se faca exemplu de urmat in conditiile in care se stiu in greseala. In asemenea situatii se cere a se pune punctul pe i.
Cred ca e prea putin cand spunem ca Dumnezeu e ingaduitor, de vreme ce El este Dragoste si Lumina.
Cred ca noi ar trebuie sa fim ingaduitori, intrucat daca suntem toleranti cu pacatele e ca si cand le-am da drept la existenta. Fiind ingaduitori, suntem constienti de ele si incercam a le indeparta. Parerea mea.
In incheiere doresc sa transmit tuturor un calduros LA MULTI ANI cu ocazia Anului Nou 2007.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2006, 17:51:14
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Problema nu se poate explica in citeva fraze .
Eu m-am referit in general la ea .
Oamenii sint diferiti si sufletele la fel ,si sint convinsa ca fiecare are nevoie de o reteta personala , fiecare suflet are drumul lui de mantuire care nu seamana cu altul , dupa capacitatile si vointa fiecaruia .
Pe de alta parte intre ingaduinta si toleranta e diferenta mica ,amandoua sint explicate cu aceleasi expresii in dictionar .
Si lipsa tolerantei inseamna violenta ,care mie nu-mi spune nimic.
Si "daca sintem toleranti cu pacatele le dam drept la existenta " se zice.
Nu poti desparti pacatul de om , deci a nu da dreptul la existenta inseamna a elimina pe cineva care practica pacatul ,sau cum vezi? Nu poti omori pacatul in sine decit in propria persoana , la altii n-ai ce sa faci .
Cred ca fiecare om are dreptul la alegerea lui ,pentru ca Dumnezeu i-a dat libertatea.
se poate discuta la infinit dar sa-i mai lasam si pe altii ca eu nu sint experta .
Sa facem si diferenta ca sint oameni care vor sa stie, care sint indiferenti ,sint care devin agresivi daca le faci observatie si asa mai departe.
Si tot mai spun o fraza : ca rugaciunea sfintilor ,a credinciosilor si a tuturor celor bonevoitori pot salva lumea . Deci lucrarea proprie e foarte importanta .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.12.2006, 18:55:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A nu da drept la existenta pacatului inseamna, dupa mine: sa stii sau sa vrei sa afli in primul rand ca ceea ce faci e un pacat; apoi daca faci pacatul respectiv, sa mergi sa te spovedesti, in orice caz sa constientizezi ca e pacat si apoi sa incerci sa nu repeti. Fata de o atare atitudine, pot veni si eu cu ingaduinta, ca suntem oameni si gresim si suntem aici tocmai pentru a invata unele lectii din greseli: atunci pot inchide ochii la aceste greseli si pot fi ingaduitoare.

A tolera un pacat si a-i da drept la existenta: inseamna dupa mine a face pacatul, a privi in jur si a vedea ca multi fac pacatul; a incerca a convinge si pe cei care nu-l fac , sa-l faca, ca apoi sa ceri a se recunoaste, ca de fapt nici nu e pacat, caci oameni suntem si desi gresim, nu e chiar asa grav ca gresim. Haideti, toti care facem acest pacat, sa declaram ca legal ceea ce facem si eventual sa-i marginalizam pe cei care nu fac acest lucru, care de fapt e foarte bine pentru om, caci este dorinta lui, liberul lui arbitru a ales acest lucru. De fapt nu stiu cum de sunt unii, care pot trai fara sa faca acest lucru. Omul are o mare capacitate de justificare.

Cred ca cel mai greu e a face deosebire intre fapta si faptas. Cred ca si cel care face fapta are probleme in a face aceasta diferentiere, caci omul se identifica cu faptele lui. Acest punct de vedere crestin nu se aplica din oficiu in viata de toate zilele si daca cineva nu a auzit de la un crestin acest lucru,sau nu a citit, nici nu poate sa creada ca se poate face o atare diferentiere. Daca toata lumea ar sti sa ia distanta de la faptele lui, sa le analizeze, sa le indrepte si sa se ierte, cred ca ar fi mai putina suparare si suferinta pe pamant. Am da dovada in felul acesta ca am invatat ceva. Ar mai fi multe de spus...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2007, 13:33:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doar ce am ascultat prima predica din cele multe, listate de Marius-Daniel pe topicul "Predici ortodoxe".Este vorba de predica despre "Indiferenta si complicitate".
Printre altele se spune: " Diavolul a imbracat o alta haina: arata toleranta, dragoste, te lasa sa fii liber, poti sa desfranezi, poti face orice vrei, dar nu te lasa sa faci voia lui Dumnezeu.
Armele cu care se lucreaza sunt unele ideologice, filozofice, psihologice: ajungem sa gandim intr-un fel si nu stim de ce gandim asa. Pur si simplu vrea sa paralizeze puterile noastre sufletesti de a nu reactiona in fata raului".
Se mai spune ca LIBERTATE inseamna sa fii liber de pacat. Oamenii, care folosesc libertatea in a pacatui, sunt robi ai pacatului. De aceea TOLERANTA in zilele noastre a capatat o conotatie negativa. " Daca-i iubim pe cei care pacatuiesc nu trebuie sa-i toleram. Daca-i toleram in starea in care se afla, gandndu-ne la consecintele faptelor pe care le fac ei, sfarsitul vor fi muncile cele de veci si ale iadului. Deci in momentul in care ii tolerezi, inseamna ca-i urasti, ca-i dispretuiesti, inseamna ca esti de acord si vrei ca acesti oameni sa ajunga in iad. Daca-i iubesti, trebuie sa faci ceva pentru acesti oameni".
Dupa cum se vede, biserica isi face in continuare datoria.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2007, 19:39:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
A nu da drept la existenta pacatului inseamna, dupa mine: sa stii sau sa vrei sa afli in primul rand ca ceea ce faci e un pacat; apoi daca faci pacatul respectiv, sa mergi sa te spovedesti, in orice caz sa constientizezi ca e pacat si apoi sa incerci sa nu repeti. Fata de o atare atitudine, pot veni si eu cu ingaduinta, ca suntem oameni si gresim si suntem aici tocmai pentru a invata unele lectii din greseli: atunci pot inchide ochii la aceste greseli si pot fi ingaduitoare.

A tolera un pacat si a-i da drept la existenta: inseamna dupa mine a face pacatul, a privi in jur si a vedea ca multi fac pacatul; a incerca a convinge si pe cei care nu-l fac , sa-l faca, ca apoi sa ceri a se recunoaste, ca de fapt nici nu e pacat, caci oameni suntem si desi gresim, nu e chiar asa grav ca gresim. Haideti, toti care facem acest pacat, sa declaram ca legal ceea ce facem si eventual sa-i marginalizam pe cei care nu fac acest lucru, care de fapt e foarte bine pentru om, caci este dorinta lui, liberul lui arbitru a ales acest lucru. De fapt nu stiu cum de sunt unii, care pot trai fara sa faca acest lucru. Omul are o mare capacitate de justificare.

Cred ca cel mai greu e a face deosebire intre fapta si faptas. Cred ca si cel care face fapta are probleme in a face aceasta diferentiere, caci omul se identifica cu faptele lui. Acest punct de vedere crestin nu se aplica din oficiu in viata de toate zilele si daca cineva nu a auzit de la un crestin acest lucru,sau nu a citit, nici nu poate sa creada ca se poate face o atare diferentiere. Daca toata lumea ar sti sa ia distanta de la faptele lui, sa le analizeze, sa le indrepte si sa se ierte, cred ca ar fi mai putina suparare si suferinta pe pamant. Am da dovada in felul acesta ca am invatat ceva. Ar mai fi multe de spus...
Membri de pe forum ca ANCAH, ne fac cinste. Avem nevoie de astfel de oameni, avem ce invata de la ei. DUMNEZEU sa va ajute sa le luminati mintea si sufletul la cit mai multi !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2009, 13:29:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Totul trebuie luat cu masura[/COLOR], adica nici toleranti cu orice, si nici aprigi si aspri pana in litera. Nici macar Dumnezeu nu este doar dreot, ori doar ingaduitor. Le imbina. La fel trebuie sa facem si noi.

[COLOR=darkred]Cei intoleranti[/COLOR] trebuie sa ia aminte la cei toleranti, iar [COLOR=darkred]cei prea ingaduitori[/COLOR] trebuie sa ia aminte la cei mai iuti din fire, care nu se aprind din rea inima, ci din teama de a nu cadea din dreapta credinta. Cat despre ceilalti, care pur si simplu vor sa loveasca prin vreun cuvant, nu ma pronunt.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
Ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit ? Eutifiev_EMI Generalitati 38 09.02.2011 13:03:31
Inundatiile - asa ne trebuie ! Erethorn Generalitati 77 09.07.2010 10:24:11
imi trebuie raspuns icer82 Generalitati 1 24.02.2010 17:02:14
Imi trebuie o lamurire luminitam Generalitati 10 14.07.2009 22:42:06