Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.03.2011, 23:08:19
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ca sa scriu si ceva on-topic ceva usor de gatit fara ulei sunt cartofi copti in coaja la cuptor.

Am impresia ca ideea cu postul e ca daca ai duhovnic si esti spovedit te mai rogi,mai mergi la Biserica,mai iei Sfanta Impartasanie nu e greu probabil sa tii post fara ulei,ca primesti compensatie la ce mananci mai putin prin har.
Probabil daca tii post corect nu trebuie sa slabesti la trup,sau sa ai dureri de cap,sau sfarseala fizica.
Mi-am dat si eu o parere aci.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.03.2011, 23:15:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Citeam de curând, că și duhovnicii ajung în iad, mult mai repede ca noi, căci datorită unora dintre ei s-a ajuns la "nelămuriri"precum cele exprimate de colega noastră. Grav, extrem de grav să ți se dea și să te faci că nu pricepi, nu poți , sau mai știu eu ce ! Să fi în cunoștință de cauză și să stai în nepăsare și mai ales la tocmeală, e echivalentul hulei la adresa lui Dumnezeu. Din minim de decență , de smerenie, nu sminti pe cel de lângă tine, nu îndemna la păcat, căci atunci destinația celui în cauză este clară ! A îndemna la neascultare, la păcat , la necredință în general este o sarcină mult prea grea ce echivalează cu Hula împotriva Duhului Sfânt !
:) Cristi, dar din cauza uleiului nu ne vom mantui noi? Sau berea in loc de vin ar fi hula la adresa lui Dumnezeu? Sa tinem proportiile, totusi...

Postul este un instrument, nu este o dogma, nici Sfanta Taina. Una este sa necinstesti Sf. Euharistie si alta este sa bei bere in loc de vin, sau sa pui ulei in mancare, nu?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.03.2011, 23:23:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:) Cristi, dar din cauza uleiului nu ne vom mantui noi? Sau berea in loc de vin ar fi hula la adresa lui Dumnezeu? Sa tinem proportiile, totusi...

Postul este un instrument, nu este o dogma, nici Sfanta Taina. Una este sa necinstesti Sf. Euharistie si alta este sa bei bere in loc de vin, sau sa pui ulei in mancare, nu?
Apăi, ai și tu dreptatea ta, o berică nu strică ! O țigare , o cafluță , doar n-o fi foc ! Hai măi Cris să păstrăm proporția , căci liberalismul ăsta e tare dăunător ! Dacă spune VIN , vin să fie, dacă spune ULEI , ulei să fie ! Că nu vrem noi, asta deja e altă poveste cu "cântec".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.03.2011, 01:34:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Apăi, ai și tu dreptatea ta, o berică nu strică ! O țigare , o cafluță , doar n-o fi foc ! Hai măi Cris să păstrăm proporția , căci liberalismul ăsta e tare dăunător ! Dacă spune VIN , vin să fie, dacă spune ULEI , ulei să fie ! Că nu vrem noi, asta deja e altă poveste cu "cântec".
Stai putin, ca nu spune nicaieri ca o cafeluta ar fi impotriva postului! De ulei spune (desi au stiu de la preoti ca asta e pentru manastire), de vin zice (desi berea are mai putin alcool), de peste zice, de carne zice, de branza zice, dar de cafea nu spune nimic! Deci cafeaua e okay!...:D

Exagerez: eu nu beau vin nici cand e dezlegare, am doua beri in frigider (din alea facute de calugari... :D) care asteapta Pastele (sau poate Bunavestirea...) Daca nu vreau sa beau vin deloc, are ceva?

(PS: Glumesc...)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.03.2011, 09:01:54
Calmtapestry Calmtapestry is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2011
Mesaje: 2
Implicit Mai usor cu datul cu pietre

In calitatea ta de..... mai bun cunoscator / avansat in tainele sfinte, ma astept la o altfel de reactie / atitudine fata de cei care nu inteleg si intreaba. Chiar daca intrebarile par tampite cateodata. Daca tot va arogati pozitia superioara de cunoscatori atunci v-as ruga sa va comportati ca atare. Parerea mea este ca doar asa cei care vin mai rar sau deloc la biserica vor fi convinsi sa vina in mod regulat. Cred ca sunteti la curent cu modul agresiv in care celelalte religii, culte , secte sau cum s-or mai denumi incearca sa racoleze membri din randul crestinilor ortodoxi. La noi in 99 la suta din cazuri, dat fiind ca ne-am nascut in aceasta religie, nimeni nu mai e interesat sa atraga oamenii in biserici (cu cateva exceptii), toata lumea ia situatia ca atare. Ne rezumam sa ii dam bani preotului cand vine cu aghiazma de sarbatori si cam asta este singurul contact - in afara de botez, nunta sau inmormantare.
Iar cand intru pe site-ul crestin ortodox ce gasesc: intru cu speranta ca voi gasi buni crestini, care ma vor indruma insa cred ca nimeni nu mai are chef nici de asta, mai usor sa judeci si sa dai cu pietre imediat decat sa incerci sa faci omul sa inteleaga cu cuvinte calde.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.03.2011, 11:53:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Rugaciune rostita necontenit in Bisericile ortodoxe franceze

Rugaciune speciala pentru Postul Pastelui a Sfantului Efrem Sirul:

"
"Seigneur et Maître de ma vie!
Éloigne de moi l'esprit de paresse,
D'abattement, de domination et de vaines paroles.
(Prosternation)

Mais donne à Ton serviteur,
Un esprit d'intégrité, d'humilité, de patience et d'amour.
(Prosternation)

Oui Seigneur Roi,
Accorde-moi de voir mes propres péchés
Et de ne pas juger mon frère,
Car Tu es béni dans les siècles des siècles. Amen."
(Prosternation)

-----------------------------------------------------------------------
"Doamne, Stapan al vietii mele,
Inlatura de la mine duhurile leneviei,
Al deznadejdei, al ingamfarii si al cuvintelor desarte.
(Matanii)

Da robului Tau,
Duhul simplitatii, al umilintei, al rabdarii si al dragostei.
(Matanii)

Te rog, Atotstapanitorule,
Ajuta-ma sa-mi vad propriile pacate
Ca sa nu-l judec pe fratele meu,
Caci TU esti binecuvantat in vecii vecilor. AMIN!"
(Matanii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.03.2011, 12:44:28
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Iar în bisericile ortodoxe din România, rugăciunea lui Efrem Sirul se spune astfel:

Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii in desert, nu mi-l da mie.

Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, robului Tău.

Așa, Doamne, împărate, dăruiește-mi să-mi văd greșelile mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin!


Post binecuvântat! Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 19.03.2011 at 12:47:18.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.03.2011, 12:51:10
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Postul ortodox:

http://www.crestinortodox.ro/calenda.../2011-aprilie/ (precum și luna martie). Reiese clar ce avem de făcut.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.03.2011, 13:08:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Din Apostolul de se citeste in Duminica (Duminica lasatului de sec la branza) dinainte de a incepe postul Pastelui:
"1.Primiți-l pe cel slab în credință fără să-i judecați gândurile.
2.Unul crede să mănânce de toate; cel slab însă mănâncă legume.
3.Cel ce mănâncă să nu disprețuiască pe cel ce nu mănâncă; iar cel ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă, fiindcă Dumnezeu l-a primit.
4.Cine ești tu, ca să judeci pe sluga altuia? Pentru stăpânul său stă sau cade. Dar va sta, căci Domnul are putere ca să-l facă să stea. "
Vedeti aci ca scrie ce se citeste in Duminica respectiva,in calendarul crestin ortodox:
http://www.crestinortodox.ro/calenda...x/2011-martie/

Si mai intai se citeste aceasta bucata:
"11. Și aceasta, fiindcă știți în ce timp ne găsim, căci este chiar ceasul să vă treziți din somn; căci acum mântuirea este mai aproape de noi, decât atunci când am crezut.
12. Noaptea e pe sfârșite; ziua este aproape. Să lepădăm dar lucrurile întunericului și să ne îmbrăcăm cu armele luminii.
13. Să umblăm cuviincios, ca ziua: nu în ospețe și în beții, nu în desfrânări și în fapte de rușine, nu în ceartă și în pizmă;
14. Ci îmbrăcați-vă în Domnul Iisus Hristos și grija de trup să nu o faceți spre pofte."
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 19.03.2011 at 13:16:32.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.03.2011, 14:44:44
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Slava Tatalui si Fiului si Sfintului Duh!

Last edited by Sanduu; 19.03.2011 at 14:46:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ancah Generalitati 63 16.04.2014 01:39:03
Postul pastelui ungreier Generalitati 13 06.02.2011 20:32:12
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 11:33:08
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 00:23:38