Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.03.2012, 14:07:46
Daniela1a Daniela1a is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2012
Mesaje: 4
Implicit Sa ne rugam pentru tatal meu, Niculae

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul vostru. Sunt disperata si orice ajutor e binevenit.

Tatal meu a suferit un accident grav, miercuri, alegandu-se cu o fractura cerebrala grava. Doctorii ii dau sanse mici de supravietuire, iar noi am fost "instruiti" sa ne asteptam la ce e mai rau deoarece totul tine de noroc acum.

Refuz sa cred ca omul cu care am glumit Mari seara se poate stinge asa, dintr-o data.

Va rog si pe voi sa va rugati pentru tatal meu. Eu stiu ca e puternic si poate supravietui. "Norcul" acesta e miracolul de care avem nevoie.

Am numai 20 de ani si vreau sa-mi vad tatal bine din nou. Vreau sa-mi fie alaturi in continuare.

Va multumesc in avans pentru ca stiu ca rugaciunile noastre vor ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2012, 14:51:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela1a Vezi mesajul
Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul vostru. Sunt disperata si orice ajutor e binevenit.

Tatal meu a suferit un accident grav, miercuri, alegandu-se cu o fractura cerebrala grava. Doctorii ii dau sanse mici de supravietuire, iar noi am fost "instruiti" sa ne asteptam la ce e mai rau deoarece totul tine de noroc acum.

Refuz sa cred ca omul cu care am glumit Mari seara se poate stinge asa, dintr-o data.

Va rog si pe voi sa va rugati pentru tatal meu. Eu stiu ca e puternic si poate supravietui. "Norcul" acesta e miracolul de care avem nevoie.

Am numai 20 de ani si vreau sa-mi vad tatal bine din nou. Vreau sa-mi fie alaturi in continuare.

Va multumesc in avans pentru ca stiu ca rugaciunile noastre vor ajuta.
Poate ca ar trebui sa iti raspundem sau nu strict la cerere fara a privi la insuti sufletul tau dar daca am face aceasta ne-am vadi de pacatul care zice ca pe fratele tau sa il inveti credinta cea adevarata , sa il inveti ce nu stie, sa ii arati ce greseste , ce nu face bine , fara a si urmari sa ii impui vointa ta . Adica fara a-l constringe . Dar de informat, de invatat, de corectat , trebuie sa faci aceasta milostenie sufleteasca.

Asadar :
1. DISPERAREA este o stare in care ispititorul urmareste de fiecare data sa il arunce pe om tocmai pt. a-l indemna sa faca apoi gesturi irationale, necugetate dar grave.
Asadar, ori nu esti disperata , ori esti si atunci esti in mare pericol de a savirsi lucruri grave . Ia seama si da drumul la rugaciune pt. a te isbavi.
2. in inima si in limbajul unui crestin ortodox nu exsita notiunea de ,,NOROC" deoarece , daca ai sa citesti la gheronul Cleopa, ai sa vezi ca noroc este tocmai diavolul . Ori omul tocmai de NOROC nu are nevoie ci de multa milostivire si de ajutorul de la Dumnezeu . Iar aceasta nu este numai o formulare frazeologica ci o invatatura de credinta .
Daca nu crezi , inchina-te la ... si cauta-l pe acest NOROC , si apoi vei vedea cit bine gasesti !
3. daca sti ca tatul tau este PUTERNIC (o jenanta expresie arhiutilizata in prezent dar fara nici o zestre duhovniceasca in ea), atunci nu mai este nevoie de nici o rugaciune deoarece va invinge, cei puternici inving mereu, nu ? . Dar ceva din constiinta ta (constiinta este locul unde ii vorbeste Dumnezeu fiecarui om !) stie f. clar ca a fi " PUTERNIC" in fata lui Dumnezeu este defapt, mult mai rau decit a fi frunza in vint , si de aceea ceri ajutor de rugaciune . Daca PUTERNIC ar fi insemnat cu adevarat ceva , pai atunci nu mai aveai nevoie de nici o rugaciune din lume !
4. "Norcul" acesta e miracolul de care avem nevoie. F. rau formulat, suna a doaga goala, a vorbe searbade, a vorbire total straina de Dumnezeu . Am mai aratat si mai sus. Si atunci , care este legatura dintre felul tau de a fi , de a vorbi si Dumnezeu ?

Deci, trebuie sa avem mare grija ce vorbim si cum vorbim deoarece :

"Fiecare cuvant al nostru trebuie cugetat cu grija, caci la fiecare cuvant se pune in joc Adevarul". – Parintele Serafim Rose

si pt. ca , conform invataturii ortodoxe, este mare pacat ce scoate omul pe gura, iar lucrurile acestea nu sunt povesti .

Ca atare va recomandam : practicati cit mai bine viata in duh si adevar, cea ortodoxa , altminteri strigatele (acesta si cele viitoare) dvs. pot ramine fara nici o nadejde !

Cit despre pomenirea tatalui dvs. este musai sa se cunoasca ce botez are, daca macar era un om care sa se fi spovedit regulat, daca nu traia in patimi pe care le tolera la infinit si nu dorea sa le inlature (fumat , alcool, desfrinare, iubire de bani,mindrie, etc) daca avea o legatura cit de mica cu biserica si cu Dumnezeu . Pt. ca daca el insusi nu avea sau nu dorea acestea , noi nu ne putem ruga pt. el ca sa il binecuvinteze Dumnezeu cu forta , adica impotriva vointei lui !

Dar si asa , fiti convinsa ca vor exista oameni de pe acest forum care il vor pomeni la rugaciune , numai sa fi spus numele de botez .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.03.2012 at 14:57:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2012, 15:09:16
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Poate ca ar trebui sa iti raspundem sau nu strict la cerere fara a privi la insuti sufletul tau dar daca am face aceasta ne-am vadi de pacatul care zice ca pe fratele tau sa il inveti credinta cea adevarata , sa il inveti ce nu stie, sa ii arati ce greseste , ce nu face bine , fara a si urmari sa ii impui vointa ta . Adica fara a-l constringe . Dar de informat, de invatat, de corectat , trebuie sa faci aceasta milostenie sufleteasca.

Asadar :
1. DISPERAREA este o stare in care ispititorul urmareste de fiecare data sa il arunce pe om tocmai pt. a-l indemna sa faca apoi gesturi irationale, necugetate dar grave.
Asadar, ori nu esti disperata , ori esti si atunci esti in mare pericol de a savirsi lucruri grave . Ia seama si da drumul la rugaciune pt. a te isbavi.
2. in inima si in limbajul unui crestin ortodox nu exsita notiunea de ,,NOROC" deoarece , daca ai sa citesti la gheronul Cleopa, ai sa vezi ca noroc este tocmai diavolul . Ori omul tocmai de NOROC nu are nevoie ci de multa milostivire si de ajutorul de la Dumnezeu . Iar aceasta nu este numai o formulare frazeologica ci o invatatura de credinta .
Daca nu crezi , inchina-te la ... si cauta-l pe acest NOROC , si apoi vei vedea cit bine gasesti !
3. daca sti ca tatul tau este PUTERNIC (o jenanta expresie arhiutilizata in prezent dar fara nici o zestre duhovniceasca in ea), atunci nu mai este nevoie de nici o rugaciune deoarece va invinge, cei puternici inving mereu, nu ? . Dar ceva din constiinta ta (constiinta este locul unde ii vorbeste Dumnezeu fiecarui om !) stie f. clar ca a fi " PUTERNIC" in fata lui Dumnezeu este defapt, mult mai rau decit a fi frunza in vint , si de aceea ceri ajutor de rugaciune . Daca PUTERNIC ar fi insemnat cu adevarat ceva , pai atunci nu mai aveai nevoie de nici o rugaciune din lume !
4. "Norcul" acesta e miracolul de care avem nevoie. F. rau formulat, suna a doaga goala, a vorbe searbade, a vorbire total straina de Dumnezeu . Am mai aratat si mai sus. Si atunci , care este legatura dintre felul tau de a fi , de a vorbi si Dumnezeu ?

Deci, trebuie sa avem mare grija ce vorbim si cum vorbim deoarece :

"Fiecare cuvant al nostru trebuie cugetat cu grija, caci la fiecare cuvant se pune in joc Adevarul". – Parintele Serafim Rose

si pt. ca , conform invataturii ortodoxe, este mare pacat ce scoate omul pe gura, iar lucrurile acestea nu sunt povesti .

Ca atare va recomandam : practicati cit mai bine viata in duh si adevar, cea ortodoxa , altminteri strigatele (acesta si cele viitoare) dvs. pot ramine fara nici o nadejde !

Cit despre pomenirea tatalui dvs. este musai sa se cunoasca ce botez are, daca macar era un om care sa se fi spovedit regulat, daca nu traia in patimi pe care le tolera la infinit si nu dorea sa le inlature (fumat , alcool, desfrinare, iubire de bani,mindrie, etc) daca avea o legatura cit de mica cu biserica si cu Dumnezeu . Pt. ca daca el insusi nu avea sau nu dorea acestea , noi nu ne putem ruga pt. el ca sa il binecuvinteze Dumnezeu cu forta , adica impotriva vointei lui !

Dar si asa , fiti convinsa ca vor exista oameni de pe acest forum care il vor pomeni la rugaciune , numai sa fi spus numele de botez .
Zaharia, femeia aceasta a cerut paine si tu ii dai mamaliga mucegaita.
Ea vrea doar rugaciunea noastra, nu parerea noastra.
Haide sa ne unim in rugaciune, cum ne-a invatat Domnul nostru.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2012, 15:17:49
Daniela1a Daniela1a is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2012
Mesaje: 4
Implicit

Iarta-ma, Zaharia, daca exprimarea mea te-a jignit (asta inteleg din analiza facuta de tine). Am cerut o mana de ajutor, iar cine nu vrea sa intinda aceasta mana nu poate fi invinovatit de absolut nimic. Eu iti multumesc oricum insa vreau sa stii ca, in opinia mea, un crestin adevarat nu ar trata durerea semenilor sai asa.

Numele tatalui meu e Niculae, asa cum am mentionat in titlu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2012, 15:26:55
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

"Fiecare cuvant al nostru trebuie cugetat cu grija, caci la fiecare cuvant se pune in joc Adevarul". – Parintele Serafim Rose

.
Mila si adevarul s-au intampinat, dreptatea si pacea s-au sarutat...
Sigur multi oameni se vor ruga pentru tatal tau. Dar trebuie sa te rogi si tu...Iti cunosc durerea , dar atunci cand s-a intamplat nu am stiut sa strig din toata inima catre Domnul...in fata Caruia sa mergi cu inima sincera si sa-I spui tot, tot ce simti si astepti. El este acum cu tine,cu adevarat, real, fiindca este atras de durerea omului si Il doare mai mult decat pe tine..
Poti face si Acatisul Sf Nicolae, marele facator de minuni.

Last edited by Solveig; 09.03.2012 at 15:29:20.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2012, 15:51:38
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela1a Vezi mesajul
Iarta-ma, Zaharia, daca exprimarea mea te-a jignit (asta inteleg din analiza facuta de tine). Am cerut o mana de ajutor, iar cine nu vrea sa intinda aceasta mana nu poate fi invinovatit de absolut nimic. Eu iti multumesc oricum insa vreau sa stii ca, in opinia mea, un crestin adevarat nu ar trata durerea semenilor sai asa.

Numele tatalui meu e Niculae, asa cum am mentionat in titlu.
Eu am crezut ca aveti capacitatea de a intelege exact ceea ce am scris !

Ati preferat sa deduceti ca m-am simtit jignit !
Eu nu am de ce sa ma simt asa , nu eu sunt in cauza , nu eu nedajduiesc la Dumnezeu , nu eu amestec lucrurile, nu eu evit lucrurile duhovnicesti . Inainte de a avea o dorinta arzatoare catre Dumnezeu este bine sa va intrebati in ce raport sunteti cu Acesta si daca acest raport este chiar real sau doar iluzoriu , pt. a sti daca nu cumva asteptarile sunt ireale.
Mina mea intinsa a fost una de ajutor fratesc , ati vrut insa sa vedeti altceva. Este treaba dvs. Fiecare isi alege din lumea aceasta ceea ce crede ca ii lipseste .
Lucrurile sunt simple, nu este cine stie ce filosofie in ele . Nu va necajiti, nu m-ati jignit deloc.

Durerea oamenilor se trateaza dupa caz si in Evanghelie avem multe exemple absolut graitoare :
1. in pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar , desi bogatul era in suferinta in iad, parintele Avraam nu s-a milostivit de acesta cu sentuimentalism searbad ci l-a invatat ce ii era lui de folos, chiar daca nu aproba aceasta in clipele sale grele !
2. in pilda fiului risipitor , tatal nu s-a milostivit spre fiul cel ramas acasa cind acesta si-a mustrat tatal la revenirea fiului risipitor , nu s-a indurat de el ca de unul ce era indurerat ci i-a dat raspunsul si invatatura cea buna si mustrarea cea spre folos, chiar daca acela nu avea chef atunci sa auda asemenea vorbe .
3. Dumnezeu i-a alungat din Rai pe Adam si Eva fara nici o mustrare , fara sentimentalism nelalocul lui ,macar ca ii iubea nespus de mult fiind culmea creatiei Lui , si i-a lasat sa plinga la poarta Raiului 100 de ani nu din rautate ci pt. ca a tinut sa ii invete si sa ii oblige la ce era bine pt. ei , exact in momentul in care trebuia desi ei nu vroiau decit ce ii ardeau buza pe ei si nu altceva.
4. daca este sa intram in Pildele lui Solomon vom vedea nenumarate exemple, dar nenumarate , in care apropale este ajutat nu atunvci cind ar gindi el ca are chef sa primeasac vreo invatatura sau mustrare ci din contra, atunci cind este momentul cel mai potrivit . Exemplul graitor este cel cu pruncul si batul din mina tatalui , atunci cind este vorba de educatia copilului , mai ales ca un copil vrea doar ce are el ambitie si nu ce este neaparat bun ....... s.a.mult mai departe !


V-am dat numai citeva exemple pt. a intelege ca modul dvs. de a va da atinsa si cu orgoliul nesatisfacut(sau vorba lui Caragiale : NEREPERAT) este o atitudine gresita , copilareasca , nefolositoare si necrestina .
Mai rau este ca beneficiati si de concursul altora care se dau morti de iubitori si de ajutatori ai aproapelui .
Bine este sa va indreptati , sa va revizuiti propriile pareri , dar asta numai daca ... va convine !

Ceea ce alegeti din lumea aceasta este numai treaba dvs.
Si nu uitati : eu nu sunt suparat cu si pt. nimic !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.03.2012 at 16:14:50.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2012, 16:03:42
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Daniela, fii puternica. Necazurile cad pe oameni, iar daca ni se mai intampla uneori astfel de momente, trebuie sa le luam ca pe incercari.
Ma alatur celor care-l pomenesc pe tatal tau in rugaciune, fie el si hindus... Sunt convins ca, daca Dumnezeu ingaduie, va lua aceasta ca pe o lectie, si se va intoarce cu fata catre credinta adevarata, fiindca altfel ar putea fi o "data viitoare" cand nici o rugaciune nu l-ar mai putea salva... La asta e bine sa te gandesti.
Convoaca-i pe toti cei dragi si rugati-va. Toti suntem pacatosi, dar Dumnezeu ne iubeste daca vede ca noi ne caim si-I cerem ajutorul. Si celui mai mare dusman al tau, daca e in mare necaz si te roaga sa-l ajuti, nu te-apuci sa-i faci morala si nici sa-l injuri, ci il ajuti din inima si esti chiar multumita pentru ca a indraznit sa se gandeasca la tine. Asa si cu Dumnezeu.

Sfantul Mare Ierarh Nicolaie, sa mijloceasca pentru tatal tau Niculaie, cu rugaciuni de mare folos catre Mantuitorul Hristos! Amin!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2012, 16:05:33
Daniela1a Daniela1a is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2012
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu am crezut ca aveti capacitatea de a intelege exact ceea ce am scris !
Ati preferat sa deduceti ca m-am simtit jignit !
Eu nu am de ce sa ma simt asa , nu eu sunt in cauza , nu eu visez la Dumnezeu , nu eu amestec lucrurile, nu eu evit lucrurile duhovnicesti . Inainte de a avea o dorinta arzatoare catre Dumnezeu este bine sa va intrebati in ce raport sunteti cu Acesta si daca acest raport este chiar real sau doar iluzoriu , pt. a sti daca nu cumva asteptarile sunt ireale.
Mina mea intinsa a fost una de ajutor fratesc , ati vrut insa sa vedeti altceva. Este treaba dvs. Fiecare isi alege din lumea aceasta ceea ce crede ca ii lipseste .
Lucrurile sunt simple, nu este cine stie ce filosofie in ele . Nu va necajita, nu m-ati jignit deloc.
Dumnezeul in care cred eu, Dumnezeul pe care eu il iubesc, isi ajuta si isi iubeste copiii in egala masura.

El e in fiecare dintre noi, deci raportul de care vorbiti dumneavoastra exista fie ca vrem/stim asta ori nu.

Nu are rost sa va intreb de ce insistati sa credeti ca eu si tatal meu suntem nedemni de dragostea si iertarea Lui, caci eu il simt langa mine si nimic din ce spuneti nu-mi poate lua asta.

Le multumesc inca o data celor care il vor pomeni pe tatal meu in rugaciunile lor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.03.2012, 16:11:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela1a Vezi mesajul
Iarta-ma, Zaharia, daca exprimarea mea te-a jignit (asta inteleg din analiza facuta de tine). Am cerut o mana de ajutor, iar cine nu vrea sa intinda aceasta mana nu poate fi invinovatit de absolut nimic. Eu iti multumesc oricum insa vreau sa stii ca, in opinia mea, un crestin adevarat nu ar trata durerea semenilor sai asa.

Numele tatalui meu e Niculae, asa cum am mentionat in titlu.
Dumnezeu sa se milostiveasca de Nicolae!

Zaharia nu a incercat sa te jigneasca.
Te inteleg ca acum, fiind intr-o situatie limita, ti-e mai greu sa patrunzi intelesul cuvintelor lui. Daca ai sa le citesti mai tarziu, cand totul va trece, ai sa le vezi altfel.
A incercat sa-ti sadeasca nadejdea in Dumnezeu, sa nu fii disperata, sa-ti revii, sa fii lucida (macar atat cat poti fi, in aceasta situatie limita) sa speri si sa te rogi la Bunul Dumnezeu.
A corectat doar niste cuvinte si a adaugat din cele ce stie, multe nici noi nu le stim....
Fii tare! Nu te uita si nu te pierde acum in nuante, amanunte! Crede in Dumnezeu cu tarie, cu smerenie, cu nadejde!

Dumnezeu sa va ajute!

Last edited by Adriana Cluj; 09.03.2012 at 16:16:42.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.03.2012, 16:16:44
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela1a Vezi mesajul
Dumnezeul in care cred eu, Dumnezeul pe care eu il iubesc, isi ajuta si isi iubeste copiii in egala masura.

El e in fiecare dintre noi, deci raportul de care vorbiti dumneavoastra exista fie ca vrem/stim asta ori nu.

Nu are rost sa va intreb de ce insistati sa credeti ca eu si tatal meu suntem nedemni de dragostea si iertarea Lui, caci eu il simt langa mine si nimic din ce spuneti nu-mi poate lua asta.

Le multumesc inca o data celor care il vor pomeni pe tatal meu in rugaciunile lor.
Daniela, nu te tulbura. Fratele Zaharia trece el insusi prin incercari grele pe care din pacate nu le constientizeaza. Altfel nu e un om rau si sunt convins ca si el la randul lui se va ruga pentru familia ta, fiindca a mai facut-o si pentru altii Nu faceti din asta o drama. Este de-ajuns necazul tatalui tau.
Doamne-ajuta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru tatal meu Tina06 Rugaciuni 26 07.10.2014 23:56:21
Sa ne rugam pentru Nicoleta! laurastifter Umanitare 20 24.09.2012 17:32:13
Ajutor umanitar pentru 6 copiii si tatal lor... nutzy Umanitare 297 07.10.2009 22:05:47
Sa ne rugam pentru Catalina patinina34 Umanitare 17 28.07.2009 03:09:09