Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1331  
Vechi 17.10.2009, 21:27:43
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
.Cand se desparte de trup el continua in lumea nevazuta , Rai sau Iad, in functie de faptele savarsite.
Explicati, care este rolul Domnului Iisus Hristos, in aceasta rasplatire. Intreb asta, pentru ca eu nu l-am gasit pe Mantuitorul in toata hoinareala acelei entitati invetate de dvs. (si numite pe nedrept suflet). Gasim aceasta plimbare pe acest link:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm,.

Va rog sa-mi explicati cum puteti emite niste idei teologice "crestine", dar fara Hristos?
Repet: aratatimi-L pe Mantuitorul in toata acesta teorie a "plimbarii" si rasplatirii in avans, a ceea ce se desprinde de trup in momentul mortii (eu nu-l pot numi suflet - Sfanta Scriptura defineste altfel sufletul).

Nu-L veti gasi pe Domnul Iisus Hristos in acest scenariu al dvs. Il gasiti pe diavol ("negresit nu veti muri" - spune diavolul).

Domnul Iisus Hristos spune "Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine" (Ioan 14:3). Diavolul va invata : "lasa, ca nu este nevoie sa Te asteptam ca ne ducem si fara Tine".
Mantuitorul spune "Iata Eu vin curand si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia pentru fapta lui" (Apocalipsa 22:12). Diavolul va invata : "stai linistit, ca rezolvam noi problema rasplatirii si fara Tine. Mai intervine si biserica si treaba este rezolvata. Vezi-ti Tu de alte treburi."

Cam asta am inteles eu din tologia dvs.: l-ati scos din calcul pe Mantuitorul, lucrarea si fagaduintele Lui. Personal, eu ma incred in Hristos (si-L astept) nu in basmele dvs. (poate le citeste cineva de la Hoolywood- ar iesi un scenariu de succes pentru un film s.f. si de groaza).
  #1332  
Vechi 17.10.2009, 22:00:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Interesant link, nu imi mai spune ca l-ai si citit?De fapt daca l-ai fi citit in intregime probabil ca ai fi gasit raspuns si la intrebarea ta.

Poate ne si explici "ce zice" Sfanta Scriptura ca e sufletul.
  #1333  
Vechi 18.10.2009, 23:22:11
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Explicati, care este rolul Domnului Iisus Hristos, in aceasta rasplatire. Intreb asta, pentru ca eu nu l-am gasit pe Mantuitorul in toata hoinareala acelei entitati invetate de dvs. (si numite pe nedrept suflet). Gasim aceasta plimbare pe acest link:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm,.

Va rog sa-mi explicati cum puteti emite niste idei teologice "crestine", dar fara Hristos?
Repet: aratatimi-L pe Mantuitorul in toata acesta teorie a "plimbarii" si rasplatirii in avans, a ceea ce se desprinde de trup in momentul mortii (eu nu-l pot numi suflet - Sfanta Scriptura defineste altfel sufletul).

Nu-L veti gasi pe Domnul Iisus Hristos in acest scenariu al dvs. Il gasiti pe diavol ("negresit nu veti muri" - spune diavolul).

Domnul Iisus Hristos spune "Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine" (Ioan 14:3). Diavolul va invata : "lasa, ca nu este nevoie sa Te asteptam ca ne ducem si fara Tine".
Mantuitorul spune "Iata Eu vin curand si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia pentru fapta lui" (Apocalipsa 22:12). Diavolul va invata : "stai linistit, ca rezolvam noi problema rasplatirii si fara Tine. Mai intervine si biserica si treaba este rezolvata. Vezi-ti Tu de alte treburi."

Cam asta am inteles eu din tologia dvs.: l-ati scos din calcul pe Mantuitorul, lucrarea si fagaduintele Lui. Personal, eu ma incred in Hristos (si-L astept) nu in basmele dvs. (poate le citeste cineva de la Hoolywood- ar iesi un scenariu de succes pentru un film s.f. si de groaza).
Aberezi mestere barbos. mai ia o pauza, mai respira!
De unde ai scos tu aberatiile astea? Numai diavolul te poate invata atatea minciuni. Mantuitorul a spus: ,,Datu-Mi-S-a toata judecata in cer si pe pamant.,, si colaborat cu cuvintele Sfa Ap Pavel: ,,Ca o data ii este omului sa moara iar apoi urmeaza judecata.,, arata ca El Hristos judeca sufletul fiecarui om imediat dupa moartea lui trupeasca tinand cont ca tot el a zis :,,Ce va da in schimb omul pentru sufletul sau? Ca de ar avea lumea intreaga , nu-l va putea rascumpara.,,

Cand inviaza pe fiecare din morti Hristos ii striga pe nume: ,,Lazare vino afara,, sau ,,tinere, tie iti zic, scoala-te.,, aratand ca ei au suflet viu si doar trupul lor e mort altfel le-ar fi suflet in gura acea suflare de viata care ziceti voi ca e doar o energie care se intoarce la Dumnezeu dupa ce omul moare.
  #1334  
Vechi 19.10.2009, 11:01:56
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Cand inviaza pe fiecare din morti Hristos ii striga pe nume: ,,Lazare vino afara,, sau ,,tinere, tie iti zic, scoala-te.,, aratand ca ei au suflet viu si doar trupul lor e mort
Să ne imaginăm scena învierii lui Lazăr conform teoriei sufletului nemuritor:

- Lazăre pogoară-te jos!
- Doamne, Te rog lasă-mă aici că e atât de bine... Nu mai vreau să am parte de boală și de dușmanii ce caută să-mi ia viața în fiecare zi. Lasă-mă în Rai, că pământul e un adevarat Iad pentru mine!


Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
acea suflare de viata care ziceti voi ca e doar o energie care se intoarce la Dumnezeu dupa ce omul moare.
Maestre, nu noi zicem, ci chiar Cuvântul lui Dumnezeu:

"până nu se întoarce țărâna în pământ, cum a fost, și până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat." ( Ecclesiastul 12:7 )

NOTĂ: În originalul ebraic se folosește expresia ruach (duh, spirit, răsuflare, vânt), iar în Septuaginta (de unde inconsecvent se alimentează traducerea ortodoxă) apare expresia pneuma cu aceeași traducere și nu suflet cum traduce versiunea sinodală.
  #1335  
Vechi 19.10.2009, 11:49:34
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

tricesimusseptimus,poti sa imi spui si mie de unde ai dedus din Ecclesiastul 12:7 ca duhul moare?
  #1336  
Vechi 19.10.2009, 12:13:08
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Aberezi mestere barbos. mai ia o pauza, mai respira!
De unde ai scos tu aberatiile astea? Numai diavolul te poate invata atatea minciuni. Mantuitorul a spus:
"Aberatiile" acelea sunt extrase din teologia voastra fara Hristos. Citeste link-ul acela cu explicatii referitoare la drumul sufletului dupa moarte. Ca sa vezi unde duce indepartarea de Sfanta Scriptura. "Isi vor intoarce urechea de la adevar, si se vor indrepta spre istorisiri inchipuite" (2 Timotei 4:4)

Sa nu-mi spui ca ceea ce este scris aici http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm, este mai mult decat o istorisire inchipuita. Vedem judecata fara Hristos, rai fara Hristos, inaltare fara Hristos, izbavire fara Hristos, etc. Pe scurt, totul fara Hristos.

Nu-i nevoie sa-mi arati ce a spus Hristos in Sfanta Scriptura. Astept sa-mi explicati (poate incearca si altii) de ce l-ati scos pe Hristos din teologia voastra (ma refer in special la teoria care explica "drumul sufletului dupa moarte" - nici in alte aspecte nu prea aveti nevoie de Hristos; ori lipseste ori are rolul de figurant).

Ca o intrebare generala: in cine va incredeti si cine va este invatator, (caci de Hristos se vede ca nu aveti nevoie)? Ca un ajutor pentru raspuns, vreau sa va spun ca cine nu are nevoie de Hristos asculta de vrajmajul Mantuitorului.

Last edited by condor; 19.10.2009 at 12:17:16.
  #1337  
Vechi 19.10.2009, 12:47:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

condore astept sa ne spui ce intelegi tu prin suflet, ca sa simplificam invarteala asta prosteasca in cerc.
  #1338  
Vechi 19.10.2009, 12:57:06
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
tricesimusseptimus,poti sa imi spui si mie de unde ai dedus din Ecclesiastul 12:7 ca duhul moare?
Deducția îți aparține. De data aceasta confunzi duhul (spiritul, suflarea de viață) cu o entitate de sine stătătoare. Se vede că încă îți sunt neclare aceste noțiuni: duh, suflet, suflare de viață... Și de aici până la a le confunda cu năluci, stafii, fantome nu e decât un pas. Pasul acesta se poate face ușor experimentând confruntarea cu ele (Doamne ferește!), de fapt formele diverse de spiritism manipulate de diavol.
  #1339  
Vechi 19.10.2009, 13:20:41
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Pentru a înțelege mai bine noțiunea de suflet [viu], o să încerc să exemplific printr-un lucru care prea rar este adus în discuție, și anume crearea animalelor:

Reiese că în raportul biblic al creației omului nu se vorbește despre faptul că omul ar fi primit un suflet, ci ni se spune că omul, țărâna pământului și suflarea de viață, este un suflet viu. Această concluzie este susținută și de enciclopediile din care am citat (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1324). Suflarea de viață este „principiul de viață” care a făcut ca țărâna modelată să devină un suflet viu.

Nu am amintit încă că sintagma „suflet viu” este traducerea cuvintelor ebraice „nephesh hayyah”. După cum am mai amintit „suflet viu” înseamnă simplu ființă vie. Pentru a verifica această concluzie la care am ajuns trebuie să vedem dacă există diferențe între felul în care a fost creat omul și felul în care au fost create animalele. Trebuie să vedem dacă numai omul este un suflet viu sau și animalele au fost numite în Scripturi suflete vii. Dacă suflet viu înseamnă ceea ce credeau grecii și popoarele păgâne și dacă animalele au suflet viu, înseamnă că ar fi corect ca și sufletul acestora după moarte să existe independent de trup. Așadar trebuie să analizăm acele pasaje din Scripturi care vorbesc despre aducerea la existență a viețuitoarelor pământului și să vedem care a fost modul în care ele au fost percepute de gândirea evreilor (am să mă folosesc iarăși de o traducere neutră, nici ortodoxă, nici neoprotestantă, o traducere literară Septuaginta, vol. 1, Colegiul Noua Europă, Editura Polirom, pagina 54-55, Iași 2004):

Și Dumnezeu a zis: ‘Apele să scoată la iveală târâtoare cu suflete vii și zburătoare care zboară deasupra pământului sub tăria cerului.’ Și Dumnezeu a făcut balene mari și toată suflarea animalelor târâtoare...” (Geneza 1,20-21)

Și Dumnezeu a zis: ‘Pământul să scoată la iveală suflet viu, soi după soi, patrupede târâtoare și fiarele pământului sălbatice, soi după soi.’” (Geneza 1,24)

„... și tuturor fiarelor pământului, tuturor zburătoarelor cerului și târâtoarelor de pe pământ tuturor făpturilor cu suflet viu, iarba verde să le fie de hrană” (Geneza 1,30)

Traducerile Scripturii care există în țara noastră (dar și altele) nu sunt fidele în întregime textului ebraic așa cum este în aceste cazuri Septuaginta . Citind manuscrisele în limba ebraică ale Vechiului Testament observăm că acestea utilizează sintagma suflet viu [nephesh hayyah] și atunci când se referă la crearea animalelor. Observăm astfel, că și animalele, la fel ca omul, sunt suflete vii. În această situație, fie acceptăm ideea că și animalele sunt dotate cu un suflet nemuritor care poate trăi independent de trupul lor, fie suntem fideli textului Scripturii și punctului de vedere holistic al evreilor și considerăm că sufletul nu este o entitate de genul celei de mai sus.

În Scriptură atât omul cât și animalele sunt considerate suflete. În relatarea episodului creației iese în evidență faptul că plantele nu intră în aceeași categorie cu oamenii și animalele. Omul și animalele nu au un suflet care la moarte poate exista separat de trup, ci omul și animalele sunt văzute ca un suflet viu care este un întreg și cuprinde corpul lor și puterile mintale și spirituale (a nu se confunda totuși instictele generate de creierul animalului cu spiritualitatea de origine divină ce trece prin creierul umului). Cuvintele ‘apele să scoată la iveală târâtoare cu suflete vii’ și 'tuturor făpturilor cu suflet viu’ arată că animalele au suflet, iar cuvintele ‚pământul să scoată la iveală suflet viu’, arată că animale au fost considerate în gândirea biblică ca fiind suflete vii.

Putem concluziona că omul și animalele se deosebesc de celelalte lucruri create de Dumnezeu prin faptul că sunt suflete vii, au viață. Atât pe om, cât și pe animal îl ține în viață acel principiu de viață care vine de la Dumnezeu.
  #1340  
Vechi 19.10.2009, 13:22:13
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

tricesimusseptimus ,vad ca esti cam nou si nu ai citit postarile mele recente.Eu am negat vehement ideea ca a crede in existenta sufletului,a duhului dupa moarte inseamna a fi spiritist.Si notiunile daca vrei sa ma crezi imi sunt foarte clare.Omul este compus din trup,duh si suflet(1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuși pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.).Ele sunt entitati care compun omul,iar despartirea, separarea duhului de trup inseamna moarte(Iacov 2:26 Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.).Ele nu sunt entitati distincte(ele compun omul cum am mai spus),dar asta nu inseamna ca ele mor odata cu moartea trupeasca.Biblia nu afirma asa ceva.Biblia spune ca duhul pleaca "la Dumnezeu care l-a dat",sufletul in "Locuinta mortilor",iar trupul ramane acolo unde este ingropat pana la inviere.Nu mai vreau sa mai repet ceea ce am mai spus ca poate ii voi plictisi pe cei de pe forum pentru ca lucrurile astea le-am mai amintit,nu vreau sa ne invartim in cerc.Mai bine ar fi sa iti faci o idee de ce sustin eu,care imi sunt ideile sustinute pana acum si apoi sa vii cu acuze sau aluzii de genul ca as crede in spiritism cu toate ideile lor propagate.Nu este frumos si nici bine ceea ce faci.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 22:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 20:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 19:26:17