Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.01.2007, 23:03:45
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de al4eu
Oricum Sfant Ioan Gura de Aur este un sfant mare iar pentru a intelege cu adevarat cuvintele lui cred ca mai intai trebuie sa ajungem la masura lui.
ce te face sa crezi ca nu se coboara el la masura noastra? :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.01.2007, 16:34:42
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Pt al4eu:

Multumesc pentru cuvintele tale,te apreciez pt ca-mi par venite din inima.Tine-o tot asa caci mi se pare o cale buna.

Pt cristiboss56:

Astfel de intrebari am avut si inca ma mai framanta(despre rugaciuni).Duhovnicul meu mi-a zis candva :"Roaga-te,roaga-te asa cum poti,caci rugaciunea te invata cum sa te rogi".Asta-i punctul de plecare.Trebuie sa incerci sa ai un dialog cat mai continuu cu Dumnezeu,in tot ce faci,asa cum au spus ceilalti de pe acest topic("Vorbirea cu El").

Pt Clausemi:

OMUL INFLUENTEAZA(MAI MULT SAU MAI PUTIN) TOT DIN JURUL SAU,FIE CA VREA SAU NU.Faptele si insasi prezenta noastra aduce o anumita influenta,mai mult sau mai putin sesizabila.Cat de a incerca sa influentezi pe altcineva,din proprie vointa,asta e cu totul altceva si nici nu-i corect.Mai vorbim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.01.2007, 16:37:47
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

SA NU UITAM CA RUGACIUNEA TREBUIE FACUTA TOT TIMPUL, NU DOAR DIMINEATA SI SEARA, CINEVA SPUNEA CA CINE SE ROAGA DOAR DIMINEATA SI SEARA ACELA NU SE ROAGA PT. CA SUNTEM DATORI DE A NE RUGA IN TOATA VREMEA FIE PRIN CUVINTELE "DOAMNE MILUIESTE", SAU DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU....". REFERITOR LA POZITIA TRUPULUI IN TIMPUL RUGACIUNILOR, FIE DE DIMINEATA SAU SEARA, FIECARE SA STEA DUPA CUM POATE, BINE AR FI SA STAM IN GENUNCHI( DACA PUTEM) PT. CA ACEST LUCRU ARE O INSEMNATATE, ADICA NE UMILIN INAINTEA LUI DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.01.2007, 21:30:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
SA NU UITAM CA RUGACIUNEA TREBUIE FACUTA TOT TIMPUL, NU DOAR DIMINEATA SI SEARA, CINEVA SPUNEA CA CINE SE ROAGA DOAR DIMINEATA SI SEARA ACELA NU SE ROAGA PT. CA SUNTEM DATORI DE A NE RUGA IN TOATA VREMEA FIE PRIN CUVINTELE "DOAMNE MILUIESTE", SAU DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU....". REFERITOR LA POZITIA TRUPULUI IN TIMPUL RUGACIUNILOR, FIE DE DIMINEATA SAU SEARA, FIECARE SA STEA DUPA CUM POATE, BINE AR FI SA STAM IN GENUNCHI( DACA PUTEM) PT. CA ACEST LUCRU ARE O INSEMNATATE, ADICA NE UMILIN INAINTEA LUI DUMNEZEU.
Chiar astazi mi-am cumparat doua carticele cu rugaciuni( ACATISTUL DE MUL TUMIRE "SLAVA LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE" si ACATISTUL DOMNULUI NOSTRU ISUS HRISTOS .Le citesc si cind merg cu metroul , rugaciunile le spun in gind , clar , tare de parca lea-s spune cu voce tare. Toata treaba este de concentrare si traire. Si pe strada spun de multe ori in gind "DOAMNE ISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL ". Eu cel putin, il consider pe DUMNEZEU cel mai bun prieten al meu si pe care-l respect si iubesc cel mai mult si cu toate acestea am gresit de multe ori in fata LUI , cerind-ui iertare continuu. Va mai dau un exemplu, L-am rugat sa-mi dea un semn atunci cind tind sa fac cea mai mica greseala , indiferent de ce natura. INCREDIBIL mi-a fost ascultata rugamintea. Relatia mea cu DUMNEZEU este unica si cea mai reala in felul ei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2007, 11:27:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cristiboss56
Si eu iubesc Acatistul de multumire...l-am scris si aici pe forum in cadrul acestei rubrici la topul "Acatiste"...din punctul meu de vedere este cel mai frumos si mai complex acatist...in rest sa-ti ajute Dumnezeu in tot ce-ti propui si mentine-ti relatia cu EL asa cum simti tu nu cum simt si Il vad cei din jurul tau,indiferent ca parerea lor ti se pare mai buna sau mai rea...nu e obligatoriu sa ti se si potriveasca tinand cont de firea si gandirea ta personala.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.01.2007, 10:49:23
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai-g
"Eu cred ca Dumnezeu trebuie vazut in mod obiectiv, cum este El, nu cum ni-L imaginam noi. Tocmai de-aia El e minunat, El nu e un idol, pentru ca nu e plasmuit de imaginatia noastra. De multe ori, Dumnezeul Adevarat nu ne da raspunsurile pe care le asteptam, Se supara pe noi adesea, nu e de acord cu tot ceea ce vrem noi sa facem. Este o Persoana, iar o Persoana este imprevizibila. "

Frumos spus si sunt absolut de acord...obiectivitatea joaca un rol important in alcatuirea unei imagini si relatii corecte si frumoase cu Dzeu...exact pt a nu cadea in idolatrie creandu-ne propriul dzeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.01.2007, 11:23:30
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

DOAR CAND ESTI ACASA E IMPORTANT SA FACI RUGACIUNEA IN GENUNCHI ( DACA POTI) IN REST TE ROGI IN ORICE POZITIE
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.01.2007, 23:24:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" O ATOTMILOSTIVA DE VIATA DATATOARE TREIME, PRIMESTE MULTUMIRILE NOASTRE PENTRU TOATE DARURILE TALE SI FA-NE VREDNICI DE BINEFACERILE TALE, CA INMULTIND TALANTII CE NE-AU FOS INCREDINTATI SA INTRAM IN VESNICA BUCURIE A DOMNULUI NOSTRU, CINTIND CINTAREA DE BIRUINTA : ALILUIA ! +
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.02.2007, 19:33:48
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Cel mai bine ma concentrez asupra rugaciunilor in pat . Este un pacat a spune rugaciunile in pat? Trebuie o anumita pozitie obligatorie? (in picioare sau genunchi).
Mie mi s-a atras atentia de catre un calugar de pe Valea Oltului(si mi-a ramas imprimata in minte pe viata, m-a lovit ca un traznet) sa nu fac rugaciuni culcat cu exceptia cazului daca sunt bolnav la pat, si nici macar sa nu ma sprijin de pereti daca vreau ca rugaciunea sa fie ASCULTATA.

Dumnezeu vrea sa depui efort pentru a-L accesa, intr-un cuvint SA FI TREAZ, nu sa te lasi pacalit de diavol care-ti va da impresia ca te poti concentra in pat(AICI ESTE MAREa PACALEALA)

Deci da-te grabnic jos din pat, scutura-te de SOMN, daca nu poti altfel da-ti cu putina apa pe ochi si roaga-te in picioare sau in genunchi. Eu ma rog in picioare pentru ca pot sa ma rog mai mult timp sau in sezut, insa NICIODATA SPRIJINIT DE PERETE.
CUM AI ATINS PERETELE, CUM AI ADORMIT. Sper ca intelegi. Mie ca si calugarului care mi-a spus acest lucru nu-mi place sa explic prea mult. Cine are urechi de auzit , aude!

Dumnezeu nu are nevoie de oameni adormiti!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.02.2007, 09:11:28
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Doamne ajuta!
Eu stiu ca Dumnezeu este Creatorul meu, deci relatia mea fata de EL trebuie sa fie, si este, una de supunere. De aceea ma rog fie in picioare, fie in genunchi. Se intampla sa citesc un acatist cand calatoresc, atunci citesc dupa cum ma aflu, sezand sau la birou (am cateva rugaciuni in calculator...).
La inceput (nu a trecut chiar mult timp) citeam in pat si, sincer, acum imi este rusine, n-as mai putea sa fac asta, pentru ca daca unui om caruia ii arat respect ii vorbesc intr-o pozitie "decenta", atunci Lui, Celui ce prin bunatatea Lui m-a creat, cum as putea sa ma adresez?!...sa Il rog (sa ma ierte, ajute, ridice, incurajeze...vedeti cate poate!!!). Dumnezeu nu este prietenul meu este "Seful" meu, cu El nu stau la o cafea sa mai barfim un pic...Lui ii spun neputintele mele si Il rog sa ma ajute, sa FACA MINUNI (ceea ce eu nu pot si nici un alt prieten de al meu).
So, parerea mea, rugaciune se face in genunchi sau in picioare, cu mici exceptii sezand sau in pat (Parintele Cleopa ne indruma sa facem asta doar in suferinte fizice, boli).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 12:11:14
Sa scriem corect Lucemferre Generalitati 151 13.03.2013 16:10:45
Cum este corect sa tinem mainile la rugaciune RobertCiobanu Reguli in Biserica 14 06.08.2012 23:36:53
Cum sa fac corect? Dreamm Generalitati 7 05.10.2011 21:25:22
Este corect? alinn Eutanasia 14 22.02.2007 18:47:20