Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.06.2007, 00:03:42
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

nu sunt un om cu experienta dar am trecut si eu prin nedumerirea asta si am vorbit cu duhovniculiar duhovnicul a zis sa ma rog in genunchi,dar depinde si de starea duhovniceasca si de neputinte,dupa un timp am avut o cadere duhovniceasca si nu am mai putut ruga in genunchi iar duhovnicul mi-a dat binecuvantare sa ma rog in pat dar sa iau aminte la rugaciune.exista anumite stari pe care nu toti le inteleg ,le inteleg numai cand treci prin ele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2007, 22:19:47
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si eu am experimentat rugaciunea in pat....uneori nu puteam altfel, insa alta este starea rugaciunii ingenuncheat inaintea icoanei. E o alta stare, o alta osteneala, o alta traire.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.06.2007, 14:02:52
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Iosif,asa este...???.Iar RASPLATA este in functie de OSTENEALA...???.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.06.2007, 15:52:40
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Referitor la modul de a spune o rugaciune sau mai multe , seara inainte de culcare. As dori opinia celor mai experimentati de pe acest forum. In cazul meu, seara aloc cam 15-25 de minute pt. rugaciuni. Cel mai bine ma concentrez asupra rugaciunilor in pat . Este un pacat a spune rugaciunile in pat? Trebuie o anumita pozitie obligatorie? (in picioare sau genunchi). Va intreb cu toata seriozitatea acest lucru pentru ca am mai avut niste discutii cu mai multi credinciosi si parerile au fost impartite.
Salut Cristi.Pai un sfant parinte de pe Athos considera ca "nu se cade a sta jos in fata Domnului,si atre se intrista cand vedea ca oamenii stau jso in Biserica".Sa stii ca de cand am citit asta,nu mai fac decat sa cuget la Dumnezeu stand jos,dar rugaciunea o fac in genunchi,sau mai rar,in picioare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.06.2007, 15:53:38
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Simt ca nu ma lasa inima altfel,Duhul...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.06.2007, 01:54:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Si eu am experimentat rugaciunea in pat....uneori nu puteam altfel, insa alta este starea rugaciunii ingenuncheat inaintea icoanei. E o alta stare, o alta osteneala, o alta traire.
nu prea inteleg, vorbiti de rugaciunea facuta stand intins in pat sau doar sezand pe marginea patului?!... eu una nu am un spatiu (si un timp) intim acasa unde sa pot face rugaciune in genunchi in fata icoanei, de aceea citesc rugaciunile sezand pe scaun, pe sofa sau pe marginea patului. si fara batic pe cap. oricum, sotul meu ma considera cam habotnica, in viziunea lui, si cred ca atat mi-ar trebui sa vin si cu alte "amanunte" de ordin exterior, care sa atraga atentia asupra ceea ce fac... ca si-asa uneori zice ca trebuia sa intru intr-o manastire si sa nu mai ies de acolo... desi, sincer, nu am deloc "stofa" de calugarita. :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.06.2007, 21:52:58
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Cel mai bine ma concentrez asupra rugaciunilor in pat . Este un pacat a spune rugaciunile in pat? Trebuie o anumita pozitie obligatorie? (in picioare sau genunchi).
Mie mi s-a atras atentia de catre un calugar de pe Valea Oltului(si mi-a ramas imprimata in minte pe viata, m-a lovit ca un traznet) sa nu fac rugaciuni culcat cu exceptia cazului daca sunt bolnav la pat, si nici macar sa nu ma sprijin de pereti daca vreau ca rugaciunea sa fie ASCULTATA.

Dumnezeu vrea sa depui efort pentru a-L accesa, intr-un cuvint SA FI TREAZ, nu sa te lasi pacalit de diavol care-ti va da impresia ca te poti concentra in pat(AICI ESTE MAREa PACALEALA)

Deci da-te grabnic jos din pat, scutura-te de SOMN, daca nu poti altfel da-ti cu putina apa pe ochi si roaga-te in picioare sau in genunchi. Eu ma rog in picioare pentru ca pot sa ma rog mai mult timp sau in sezut, insa NICIODATA SPRIJINIT DE PERETE.
CUM AI ATINS PERETELE, CUM AI ADORMIT. Sper ca intelegi. Mie ca si calugarului care mi-a spus acest lucru nu-mi place sa explic prea mult. Cine are urechi de auzit , aude!

Dumnezeu nu are nevoie de oameni adormiti!
Bine te-am regasit Cozia:) perfect de acor cu ce spunea parintele. Trebuie si putina osteneala ca sa silim inima sa participe la rugaciune.
cu dragoste frateasca jenica
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.06.2007, 22:19:48
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
oricum, sotul meu ma considera cam habotnica, in viziunea lui, si cred ca atat mi-ar trebui sa vin si cu alte "amanunte" de ordin exterior, care sa atraga atentia asupra ceea ce fac... ca si-asa uneori zice ca trebuia sa intru intr-o manastire si sa nu mai ies de acolo
offfffff, Mirela, imi pare rau ca treci prin asa ceva, ...chiar si aceste vorbe in aparenta marunte sunt forme subtile de prigonire. In multe familii in care credinta/rugaciunea si postul nu este la fel inteleasa se intimpla exact acelasi lucru, inmulte cazuri ...chiar mai rau. Cu postul este cred cel mai usor ca trece de obicei drept "dieta", ...din pacate, evident, insa cu ritualul rugaciunii si canonul este mai de neinteles unuia sau UNEIA care nu crede in asa ceva, si efectiv de frica spun ceea ce spun, tot felul de rautati, desi braveaza cind o spun.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.06.2007, 23:41:19
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, spune mai mult Iisuse Fiul Lui Dzeu miluieste-ma, in taina. Asa vei pastra si pacea sotului tau. Nu iti este de folos sa rispostezi sau sa te mahnesti, oricum el nu va intelege deocamdata. e ca si cum ai cere unui copil sa scrie dar el Nu stie carte..ai rabdare dragsote si multa credinta. Va fi bine, Maicuta Domnului nu va ingadui sa va pierdeti linistea casei din pricina Ei.:)
Bunul Dzeu si Maica Domnului sa va bucure sa va acopere si sa va ajute sa treceti peste aceasta incercare.. Nu uita cu perseverenta se castiga Raiul:)
cu dragsote frateasca jenica
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.06.2007, 05:41:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) multumesc pentru incurajari, andrei si jenica. ca intotdeauna, prietenul la nevoie se cunoaste. (in paranteza fie spus, sotul meu este foarte bun, dar nu are el aplicabilitate practica intr-ale religiei...)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 12:11:14
Sa scriem corect Lucemferre Generalitati 151 13.03.2013 16:10:45
Cum este corect sa tinem mainile la rugaciune RobertCiobanu Reguli in Biserica 14 06.08.2012 23:36:53
Cum sa fac corect? Dreamm Generalitati 7 05.10.2011 21:25:22
Este corect? alinn Eutanasia 14 22.02.2007 18:47:20