Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2016, 00:17:05
Anon001 Anon001 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2016
Mesaje: 1
Implicit Rugaciunea

Cum poate un student sa isi faca rugaciunile de seara si de dimineata daca sta la camin si nu poate avea parte de singuratate, de intimitate?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2016, 00:24:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Primul gând ce mi-a venit a fost: Cum se rugau oare, cei din închisori, unde erau îngrămădiți cu zecile într-o celulă? Cei care erau deja deprinși cu rugăciunea dinainte de a fi închiși, se rugau în orice moment în care nu trebuiau să vorbească: stând, șezând, mergând, culcați în pat, mâncând.

Cred că ar trebui să citești pur și simplu rugăciunile atunci când poți, în orice moment al zilei, chiar și dacă sunt colegii de față (nu trebuie să te rușinezi), până le înveți pe de rost. Apoi le vei putea spune în gând oricând vei găsi un moment prielnic: în pat seara sau dimineața, pe drum; în orice moment în care simți că poți să-ți înalți gândul către Dumnezeu.

De asemenea, e bine să te obișnuiești cu acea rugăciune scurtă, care poate fi spusă oricând și oriunde: „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul”.

Încă ceva: Însăși dorința de a te ruga este, deja, o jumătate de rugăciune. N-o lăsa să se stingă; hrănește-o cum poți și oricând poți.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 10.08.2016 at 00:31:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2016, 13:12:03
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Bine zice Cristian. La care as adauga "dilema camarii", cum zicea o amica. Se plangea ca nu are o "camara", unde sa intre, asa cum zice Scriptura. Si ma gandeam ca acea camara e insasi mintea, in adancul ei numit inima, sau poate fi chiar rugaciunea. Cuvintele rugaciunii pot fi camara unde se retrage cugetul, indiferent de locul fizic in care ne aflam.
Iar pentru un student, eu cred (e doar opinia mea, o simpla parere) ca rugaciunea poate fi si asa: invata! Fa fapte bune, studiaza, traieste in relatii bune cu cei din jur, odihneste-i pe parintii si prietenii care te stiu departe si iti poarta grija. Iata rugaciunea!
Doamne ajuta,
spor la studiu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.08.2016, 19:06:16
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Pozeaza rugaciunile si citeste-te de pe telefon sau tableta. Colegii vor crede ca tu stai pe fb sau ca citesti mesaje si astfel ramane taina ta ceea ce faci.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.08.2016, 20:37:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Pozeaza rugaciunile si citeste-te de pe telefon sau tableta. Colegii vor crede ca tu stai pe fb sau ca citesti mesaje si astfel ramane taina ta ceea ce faci.
Are aplicatii specilale pt asa ceva pe android market
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.08.2016, 23:18:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Primul gând ce mi-a venit a fost: Cum se rugau oare, cei din închisori, unde erau îngrămădiți cu zecile într-o celulă?
Probabil ca se ajutau unii pe altii, isi purtau reciproc poverile.
O fapta buna este, deja, rugaciune. Invelisul ei nu sunt cuvintele ci, uneori, propriul sange.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare