Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.04.2015, 08:33:22
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Mai, si cu mintea mea nufoartestralucitalacapitolulcredinta tot nu vad rostul unei sinucideri si nu pot concepe asa ceva. Pe langa faptul ca lasi in urma ta oameni care isi vor pune o tona de intrebari si cae se vor simti vinovati chiar daca poate n-au avut nicio treaba cu decizia ta idioata, mai dai dovada si de o lasitate crunta; in loc sa lupti alegi "calea usoara" afara din joc, care mie mi se pare calea cea grea, pentru ca alegi sa nu mai fi si gata. Daca ai si un minim de credinta mai si sti clar ca iadul te asteapta fara sansa de scapare...

Si mie mi-au trecut prin cap idei idioate cand eram adolescenta, dar niciodata serios; adica, daca tot esti lasat pe Pamant, stai si lupta si trage pana la capat, ca nu ai fost lasat pe pamant chiar degeaba. Consider ca toti avem o menire pe Pamantul asta, fie ea cat de mica si nesemnificativa in aparenta, chiar daca avem impresia ca de fapt noi am ajus pe pamant degeaba... Ca am dreptate sau nu, nu stiu, dar raman la opinia mea legata de acest lucru.
Io n-as avea curajul si lasitatea (paradoxal, huh?) sa fac asa ceva si nici nu mi-au mai trecut prin cap asemenea ganduri de muuult. Dde ce sa fie actiunile mele cauzatoare de atata suferinta si zbucium, cand alte actiuni pot fi cauzatoare de bucurie si liniste?! De ce sa incerc sa opresc ceva ce are sanse egale de a avea un sfarsit rau si bun? Acele 50% sanse de sfarsit bun si frumos mie personal mi-a dat intotdeauna putere sa merg mai departe si sa lupt sa fie bine...

Si nu vad cum ar putea intelege Dumnezeu faptul ca tu ai aruncat darul care ti L-a dat: viata; esuam lamentabil in fiecare zi la cate ceva, rautate este si, sa nu fim ipocriti, nici noi nu suntem bunatatea intruchipata, important e sa ne mai dam o sansa, sa mergem mai departe si sa incercam sa fie mai bine, si mai bine, in fiecare zi.
Pana la un punct consider ca si accidentele sunt cu un rost; si zic pana la un punct, pentru ca daca cineva ii perde viata, deja nu ma vad niciun rost in accidentul respctiv; pana la un punct, consider ca tot ce se intampla, se intampla cu un scop, sa ne ajute pe noi (si pe altii) si realizam ceva, sa avem acel click care sa ne puna pe ganduri si sa schimbam ceva in viata noastra (in bine).

Sorry for the long post...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.04.2015, 09:56:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sinuciderea nu e un act rational ci mai mult emotional, a unei persoane care a trecut prin niste traume MAJORE - tu n-ai avut asa ceva, asa ca n-ai ce sa intelegi.

Uneori diferenta intre un sinucigas si un om care isi duce viata mai departe si poate e un om normal mai tarziu, sunt doar niste circumstante.
Sinucigasul a avut intr-un moment de paroxism emotional la indemana mijlocul sa o faca fara a intra intr-un conflict prea brutal cu instinctul de conservare.
De ex. a lua niste pastile e asociata cu ideea de "vindecare", omul nu o percepe ca o amenintare imediata la adresa vietii sale desi ideea care il impinge sa o faca, este categoric una.
Nu stiu daca intelegi.

In ceea ce priveste vinovatia,
Daca se simte cineva vinovat e f. probabil ca are motive sa se simta asa, si de obicei nu se simte nici pe jumatate din cat ar trebui.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.04.2015 at 12:29:32.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.04.2015, 12:21:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Se mai spune despre sinucigasi, dra nustiu dc e 100% adevarat, ca fiecare din cei care incearca ( sau reusesc) sa o faca defapt isi doresc, spera pna in ultima clipa, sa fie salvati.
E posibil ca unii sa ajnga sa vadamoartea insasi ca pe o salvare de la ceva mult mai rau, de la o existenta cel putin la fel de rea ca iadul, ceva cd numai poate fi suportat...( sau, chiar daca viata lor nu a ost asa rea pana la acel moment, intre timp s-au intamplat niste lucruri cae ar putea duce la consecinte absolut dezastruoase care ar face imposibil de continuat viata, existenta asa cum era inainte si cum ne-am obsinuit cu ea, ducandu-ne in niste situatii de viata aparent imposibil de suportat, de ex sa ne continuam viata imobilizati la pat, sau la puscarie, sau fara anumit persoane langa noi, fara un acoperis deasupra capului, etc...)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.04.2015, 17:15:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si mai cred ca in proportie foarte mare tinerii si adolescentii se sinucid din cauza parintilor ( si poate si adultii tot datorita unor modele invatate in copilarie); poate o mica parte o fac din cauza agresiunilor la care sunt supusi de catre alti tineri de seama lor sau de catre profesori...

Nu ca parintii le-ar vrea raul copiilor, Doamne feresre, dar...probabil nu-si dau intotdeauna seama cat rau le fac, zicand ei ca poate le fac bine....
Citisem deunazi ca conform unui sondaj, copiii ar vrea de la parintii lor sa nu mai ie asa stresati si sa fie mai fericiti...din pcate insa parintii nu vor asta intotdeauna ...ba chiar par ca ar vrea sa fie si copiii un pic mai stresati, mai responsabili, mai constienti de grijile si necazurile parintilor, sa le impartaseasca si ei, si sa nu mai ie atat de fericiti, ncrezatori si sa vada viata asa in roz cand ea defapt nu e asa...bine, nu trebuie sa creasca mari si iresponsabili, dar poate totusi nu ar trebui sa-i mpovaram prea de timpuriu cu probleme care ii depasesc, sa ii fortam sa se maturizeze ( incomplet) atunci cand poate nu sunt pregatiti. Se pare ca uneori si fericirea se invata, nu e suta la suta o stare naturala, la fel ca si teama, angoasa si celelalte stari negative...

Bine, am putea crede ca daca un om invata de mic sa fie doar trist si ngrijorat, acestea i se parea naturale si nu-si va dori altcva, nu-i va lipsi starea de bine, dar...se pare ca nu e chiar asa....nu va sti sa o obtina si sa o experimenteze, nu o va gasi in nimic ( ahedonie) dar ea tot ii va lipsi...e un paradox, se pare....sa iti doresti sa te bucuri, dar sa nu gasesti motive suficiente...

Si un alt motiv ar fi teama, amenintarile...de ce s-ar sinucide un copil sau tanar care ia o nota proasta sau nu trce un test important, daca nu ar fi teama de ce vor zice ai lui, ca-i va dezamagi, ca va pierde dragostea ai protectia si aprecierea lor ??? I-ar mai putea fi frica si ca se va face de ras in fata colegilor, ca-l vor ridiculiza, sau ca profesorii vor fi dezamagiti si-l vor mustra; dar asta probabil tot acasa o invata, ca imaginea de sine e foarte importanta, si daca ti-o patezi sau strici este fatal si irecuperabil....

Si apoi, indiferent daca ai sau nu modele cu care sa compari, cred ca nici unui copil nu-i plac violentele, tensiunile si certurile, scandalurile dintre parinti...unora le displac atat de profund, ncat ar vrea sa plece sau sa moara, pecand altora poate le e indiferent sau chiar ajunge sa li se pare firesc, nsa ma indoiesc ca aceia vor deveni vreodata oameni normali....
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.12.2015, 16:15:47
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

sinuciderea este o prostie fara doar si poate , insa in anumite situatii pot sa zic ca inteleg decizia pe care o iau unii .........sa luam cazul cel mai recent , cel cu copii orfani din craiova , chiar orasul meu natal.......

adevarul este ca , ca si copil orfan care a trait in instituii specializate , nu ai multe sanse odata ce ai implinit 18 ani si te dau afara de acolo .......sa te angajezi undeva ai sanse doar la vreo spalatorie auto sau in cel mai bun caz in constructii ca necalificat , exclus partea cu invatatul unei meserii , asta e propaganda tampita , chiar daca prin absurd , ai putea sa inveti , nu te angajeaza nimeni doar cu diploma .....si toatea astea in cazul baietilor , la fete e mai rau

ca si locuinta nu mai vorbesc , o chirie plus cheltuieli intr-un oras mare depasesc lejer salariul minim pe care o sa il primesti daca ai norocul sa iti gasesti ceva de munca ....

intr-o asemenea situatie nu poti razbi decat daca te sprijina cineva , altfel nu ai nici o sansa , decat sa ingrosi randurile aurolacilor din canale sau a prostituatelor in randul fetelor .


si uite asa te trezesti fara bani, fara casa, fara servici , fara sperante .........si la ce credeti voi ca te gandesti ? la faptul ca ajungi in IAD???????? sa fim seriosi , probabil ca ar fi ultimul lucru care ti-ar trece prin cap .........viata unora prea este un chin chiar daca noua stand in fotoliu acasa la caldurica ni se pare altfel ........

cateodata pur si simplu se aduna prea multe si la nivel psihic cedezi .....ganditi-va de 100000000 ori inainte sa judecati .....
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.12.2015, 09:55:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai tu tocmai ai emis o judecata.

Ca sa nu mai vorbim ca esti pe langa subiect.
Nu era vorba de o persoana data afara din orfelinat si trimisa sa-si castige traiul.

Nici nu a lasat vreun bilet ca se teme pentru viitorul sau financiar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.12.2015, 11:53:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

nici o cauza (necaz, trauma, etc.) din lumea asta nu poate justifica sinuciderea
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.12.2015, 11:57:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

sinuciderea e un act de agresiune, dar in cazul copiilor e o agresiune indusa
un copil nu are personalitatea formata, el se vede pe sine prin ochii adultilor
daca adultii ii comunica ca este lipsit de valoare, el se vede ca fiind lipsit de valoare iar in cazuri extreme se pedepseste pe sine pentru asta, luandu-si viata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.12.2015, 13:05:23
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai tu tocmai ai emis o judecata.

Ca sa nu mai vorbim ca esti pe langa subiect.
Nu era vorba de o persoana data afara din orfelinat si trimisa sa-si castige traiul.

Nici nu a lasat vreun bilet ca se teme pentru viitorul sau financiar.


faptul ca nu a lasat un bilet nu inseamna ca nu are temeri .........ca daca nu ar avea temeri probabil ca nu ar recurge la gestul asta ........ideea este ca , cateodata pur si simplu nu mai vezi calea de iesire ........

aici fac exceptie sinuciderile din dragoste , creca e CEA MAI MARE TAMPENIE pe care o poti face in viata ta .....
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.12.2015, 13:06:25
edypro edypro is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2015
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
sinuciderea e un act de agresiune, dar in cazul copiilor e o agresiune indusa
un copil nu are personalitatea formata, el se vede pe sine prin ochii adultilor
daca adultii ii comunica ca este lipsit de valoare, el se vede ca fiind lipsit de valoare iar in cazuri extreme se pedepseste pe sine pentru asta, luandu-si viata.
pai si atunci cine e vinovat ????????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 4 13.11.2012 11:39:42
departarea de Dumenzeu aduce chiar sinuciderea C-tin Generalitati 1 25.07.2008 14:55:53
sinuciderea brainiac_x Eutanasia 51 26.01.2008 09:24:56
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04