Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2011, 01:58:39
elena1503 elena1503 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2011
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit minune de la Sf Efrem cel Nou

Buna-seara ,ma numesc Elena as vrea sa va spun ca intr-adevar Sf Parinte Efrem cel Nou infaptuieste minuni si celor mai pacatosi dintre noi , cel mai bun exmplu sunt eu o nevrednica.Dupa o viata de desfarau acum cateva luni am cazut intr-o depresie fiind singura intr-o tara straina fara prieteni familie sau cineva langa mine ,cu un servici platit ff prost intr-un sat izolat.Citind acatistul Sfantului timp de 40 de zile mi-am gasit in el un prieten ,un ajutor .Incercam sa nu mai plang asa mult sa ma opresc singura,cand ma luau gandurile negre si ma apuca supararea asta se intampla zi de zi incepeam sa citesc acatistul cu nadejde ca Sf Efrem cel Nou va lua aminte si la deznadejdea care ma cuprinsese atat de tare ,imi doream f mult un servici intr-un oras ,sa vb cu oameni sa castig mai bine sa fac ceva util cu viata mea.. printr-o minune dupa cele 40 de zile o cunostinta mi-a gasit un loc de munca bun,am cunoscut oameni buni si cu frica de Dumnezeu castig suficient pt o viata decenta si plata datoriilor din tara.
Iti multumesc Sfinte Parinte Efrem ca m-ai ajutat sa depasesc aceea perioada sa nu deznadajduiti si sa va rugati ori de cate ori sunte-ti suparati . Dumnzeu prin Sfinti Sai ne randuieste viata mult mai bine decat ce ne dorim noi si abia apoi realizam cat e de bine ,sa incercam sa ne ferim de pacat chiar daca suferim putin ,cata implinirea simtim dupa...
Multa santatate la toata lumea si bucurii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.10.2011, 17:48:06
Darinna Darinna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2011
Mesaje: 1
Implicit Minune instant

Buna ziua,
Vreau sa va povestsc o minune a Sfantului Efrem care mi-a raspuns la rugaciune in cinci minute. Ma simteam foarte rau de la raceala ,nu aveam aer-am un inceput de astm bronsic si am fost obligata sa renunt la singurul antibiotic la care nu faceam alergie din cauza ca am devenit alergica si la el. Fac alergie si la plante asa ca mi -a mai ramas sa ma rog.
Am cerut ajutorul Sfantului aseara pentru ca nu mai aveam putere sa fac nimic prin casa si simteam ca ma sufoc.
In cinci minute, tatal meu GRESESTE numarul de telefon pe care tocmai il forma, nimereste la un arhitect prieten de familie cu noi care ma cere la telefon si imi zice Hai sa-ti spun un leac pentru raceala.
Si imi da-fara sa ii spun ca sunt racita-un leac babesc cu lapte fierbinte si unt-deci complet inofensiv iar azi respir perfect din nou!
Repet, nu i-am cerut eu leacul, nici nu am apucat sa schimb doua vorbe cu el, nimeni nu i- a spus cat de rau ma simt,de-abia azi am realizat ce mi s-a intamplat!
Iti multumesc,Sfinte Efrem!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2012, 12:00:05
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Sfantul Mucenic Efrem cel Nou

Sfantul Mucenic Efrem cel Nou:
- a salvat din furtuni pe mare;
- a ajutat in procese;
- a salvat din coma datorata supradozei de droguri;
- a rezolvat probleme legate de acte;
- a deblocat problemele informatice;
- a vindecat leucemia;
- a vindecat piatra la rinichi;
- a vindecat bolile de inima;
- a salvat din accident de masina;
- a vindecat constipatia si dispepsia (tulburare a procesului de digestie manifestata prin dureri, balonari, varsaturi, etc;
- a vindecat complet si rapid cancerul la san si stomac;
- a vindecat epilepsia;
- a vindecat paralizia;
- ajuta tinerii sa se casatoreasca;
- ajuta la examene;
- ajuta la gasirea unui loc de munca;
Sfinte Mucenice Efrem cel Nou roaga-te lui Dumnezeu si Maicii Domnului pentru noi!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.02.2012, 01:10:07
teostancu teostancu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 7
Implicit Minune

O minune facuta pentru mine si sotul meu de catre Maica Domnului, Sfantul Nectarie si ceilalti Sfinti dragi sufletului meu (Parintele Ilie Lacatusu,Sfantul Efrem cel nou, Sfantul Fanurie,Sfanta Parascheva,Sfantul Dimitrie cel Nou,Sfantul Ioan Rusul)in legatura cu angajarea sotului meu, care de 1 an si 4 luni nu avea un loc de munca si nu isi gasea decat paznic.Nu e nimic rau in a fi paznic dar el la 32 ani a lucrat 1 an de zile ca supraveghetor de noapte la un centru de plasament si lucra o noapte da,una nu.Ziua dormea,noapte chiar daca nu era tura lui nu putea dormi,era dat peste cap.Ajunsese de la 90 kg la 120 kg desi nu manca decat o data pe zi si nu foarte mult.Am luat hotararea sa nu mai lucreze pt ca ii era din ce in ce mai rau, nu te mai puteai baza pe el ziua cu nimic pt ca nu era in stare.Ne-am chinuit 1 an si 4 luni sa isi gaseasca un loc de munca ziua, si Sfintii mei dragi mi-au ascultat rugaciunile si ne-au ajutat.
Va multumesc din suflet dragii mei Sfinti.Va iubesc mult si va rog sa imi iertati pacatele mele zilnice pe care le fac.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.04.2012, 11:45:37
daniel daniel  is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 31
Implicit Sfantul mare mucenic Efrem cel Nou

Hristos a inviat!

E Vinerea Neagra a anului 2012 si merg impreuna cu o ruda la serviciul pasapoarte al unui oras din Romania. Lasasem o cerere pentru eliberarea unui pasaport cu aproximativ 12 zile in urma si ne prezentam pentru ridicarea documentului in termenul indicat de cel care receptionase cererea. Chiar daca era aproape sigur ca documentul a fost facut si il vom avea in ziua respectiva ... pe drum am cerut ajutorul Sfantului Efrem cel Nou (nu aveam cunostinta de mult timp de existenta lui insa deja citisem din minunile sale si m-a impresionat rapiditatea cu care se facea simtit ajutorul sau) pentru ca totul sa se deruleze cu bine.
Ajungem deci in fata functionarului in jurul orei 11h30 si respectivul ne spune ca documentul nu ne poate fi inmanat pentru ca desi pare ca ar fi fost facut (asa apare in sistemul informatic)...nu a ajuns inca la el...deci, pe scurt, trebuie sa revenim saptamana viitoare dupa zilele libere de Paste. In contextul acesta incepe o discutie de vreo 20 de minute in contradictoriu in care ii explicam respectivului ca ni s-a spus ca pasaportul va fi gata cel tarziu vineri, noi ne-am programat o plecare in ziua urmatoare bazandu-ne pe asta, suntem deci intr-o situatie foarte delicata si asa mai departe. El ne spune ca nu poate face nimic pentru ca nu are pasaportul deci nu are cum sa ne ajute. Revin cu diverse replici in care ii subliniez ca noua ni s-a spus ca totul va fi gata pana vineri etc. Pe scurt, se face ora 12h00, insist sa cheme pe seful lui, sa imi dea un numar de la Bucuresti unde se fac pasapoartele...Nu, nu se poate asa ceva...si genul de discutie pe care o cunoasteti deja cand avem dea face cu anumite institutii alte statului...
Si in contextul asta de schimb de replici cand numai la rugaciune nu-mi era gandul...aud pe functionar zicand ceva ce n-am inteles bine: ''Aveti noroc ca sunt eu aici...''. In secundele alea incercam sa il ascult ca sa INTELEG ce vrea sa spuna pentru ca eram in toiul unei discutii care se dovedea o catastrofa pentru noi...Si el continua ''Da, daca era altul in locul meu nu se putea'' (sau nu reuseati...nu-mi amintesc clar pentru ca nu reuseam sa inteleg ce se intampla). Si el continua : ''Veniti mai tarziu''. Eu intreb: ''Mai tarziu cand?'', El zice: ''Peste 2 h''. OK. Si plecam...si imi dau seama ca Sfantul Mare Mucenic Efrem cel Nou a ascultat rugaciunea mea facuta in drum spre Pasapoarte ...si a intervenit in asa fel incat intorcandu-ne la ora 14h00 sa putem primi de la acelasi functionar un pasaport care la amiaza nu exista sau exista dar nu era disponibil pentru a fi predat titularului.

Cu evlavie nemasurata multumim Sfantului Mare Mucenic Efrem cel Nou pentru milostenia sa, pentru ajutorul sau atat de rapid si nu incetez sa ma minunez de marea sa dragoste pentru noi. Nu ezitati sa cereti ajutorul acestui sfant atat de iubit de Dumnezeu si nu uitati sa ii multumiti pentru ajutorul dat.

Doamne-ajuta!

Sfante Mare Mucenic Efrem cel Nou miluieste-ne pe noi pacatosii si ascuta rugaciunile noastre. Arata-te celor ce se indoiesc si ajuta-i pe cei care cer sprijinul tau!
__________________
Sfinte Ierarhe Nicolae, mare facatorule de minuni, binecuvanteaza-ne pe noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.05.2012, 18:37:07
pcmarius pcmarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Mesaje: 4
Implicit

Hristos A Inviat !

De ceva timp sunt deznadajduit ( logic din cauza pacatelor) si butonam aiurea pe internet sa mai uit de griji ( in loc sa citesc o rugaciune sau sa fac ceva folositor).

..si in final, am dat peste un post pe acest forum precum daca Dumnezeu ne "vorbeste" prin oameni sau prin semne sau diferite cai.... si vazusem ca cineva pomenise de Sf. Nectarie si Sf. Efrem Cel Nou. asta fiind pe data de 04.04.2012

Astazi lafel, butonam aiurea .... ca in final sa dau iarasi peste Sfantul Efrem cel Nou. Mai auzisem despre dansul dar nu stiam mai nimic, din curiozitate am zis sa-mi rapesc din "timpul meu pretios de pierdut vremea pe internet " si sa citesc viata acestuia. Ca apoi la sfarsit sa observ ca pomenirea dinsului este pe " 5 Mai ", din instinc ma uit pe caledar si supriza astazi este 5 Mai.

Am ramas socat cateva secunde........

Dupa care mi-am amintit asa din senin ca o sclipire, de unde auzisem eu despre dansul.

Sa intamplat acum 3 ani, inainte de a da licenta la universitate in domeniul calculatoarelor. DIn fericire Duhovnicul meu imi este si prieten de familie, iar dansul mi-a spus ca Sf Efrem Cel Nou este rapid ajutator in probleme, in special la invatatura/domeniul calculatoarelor. Nu am bagat la cap prea multe pt ca asa e omul "batut in cap", dar preoteasa sotia sa, a scos imediat la imprimanta o foaie A4 cu poza acestuia " icoana" si ma rugat sa o iau cu mine la examen in mapa, sa o tin asa in plasa.

Bineinteles ca in final sa terminat totul cu bine (initial mai dadusem de 2 ori si nu luasem, iar acum am luat cu nota 8 ).

Acea "icoana" voiam sa o arunc deoarece era totusi o foaie scoasa la imprimanta nesfintita (asa gandeam eu pacatosul), nici macar nu era foaie foto, sau la rezolutie calitativa.....dar nu mai stiu exact ce sa intamplat cu ea ...probabil sa pierdut. Oricum nici nu ma mai interesa din moment ce m-am vazut cu malaiul in traista( specific omului cand are probleme imediat plange si cere ajutor lui Dumnezeu, dupa rezolvare uita sa mai multumeasca).

Ca acum 10 minute, sa simt ca nu am stare, am devenit agitat simteam cum imi pulseaza sangele in cap. Ca un nebun m-am dus si am rascolit toate actele, foi, tot ce aveam in dulap si surpriza mare....

am gasit acea "foaie imprimata cu chipul Sf Efrem Cel Nou" ca si noua si nedecolorata, si atentie veche de 3 ani. ( exemplu: scoateti ceva la imprimanta pe foaie normala, o poza color, si sa vedeti dupa juma de an cum se decoloreaza).

Cum se zice : mi "sa" adus aminte ca am uitat totusi "ceva"..... sa Multumesc !!!!

In fine , pe mine personal ma-a zguduit bine aceasta intamplare......sincer chiar sunt fericit acum .


As mai avea multe de amintit si despre Sfanta Xenia......!

DOamne ajuta.

Last edited by pcmarius; 05.05.2012 at 18:48:58.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.05.2012, 19:29:16
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pcmarius Vezi mesajul
Hristos A Inviat !

De ceva timp sunt deznadajduit ( logic din cauza pacatelor) si butonam aiurea pe internet sa mai uit de griji ( in loc sa citesc o rugaciune sau sa fac ceva folositor).

..si in final, am dat peste un post pe acest forum precum daca Dumnezeu ne "vorbeste" prin oameni sau prin semne sau diferite cai.... si vazusem ca cineva pomenise de Sf. Nectarie si Sf. Efrem Cel Nou. asta fiind pe data de 04.04.2012

Astazi lafel, butonam aiurea .... ca in final sa dau iarasi peste Sfantul Efrem cel Nou. Mai auzisem despre dansul dar nu stiam mai nimic, din curiozitate am zis sa-mi rapesc din "timpul meu pretios de pierdut vremea pe internet " si sa citesc viata acestuia. Ca apoi la sfarsit sa observ ca pomenirea dinsului este pe " 5 Mai ", din instinc ma uit pe caledar si supriza astazi este 5 Mai.

Am ramas socat cateva secunde........

Dupa care mi-am amintit asa din senin ca o sclipire, de unde auzisem eu despre dansul.

Sa intamplat acum 3 ani, inainte de a da licenta la universitate in domeniul calculatoarelor. DIn fericire Duhovnicul meu imi este si prieten de familie, iar dansul mi-a spus ca Sf Efrem Cel Nou este rapid ajutator in probleme, in special la invatatura/domeniul calculatoarelor. Nu am bagat la cap prea multe pt ca asa e omul "batut in cap", dar preoteasa sotia sa, a scos imediat la imprimanta o foaie A4 cu poza acestuia " icoana" si ma rugat sa o iau cu mine la examen in mapa, sa o tin asa in plasa.

Bineinteles ca in final sa terminat totul cu bine (initial mai dadusem de 2 ori si nu luasem, iar acum am luat cu nota 8 ).

Acea "icoana" voiam sa o arunc deoarece era totusi o foaie scoasa la imprimanta nesfintita (asa gandeam eu pacatosul), nici macar nu era foaie foto, sau la rezolutie calitativa.....dar nu mai stiu exact ce sa intamplat cu ea ...probabil sa pierdut. Oricum nici nu ma mai interesa din moment ce m-am vazut cu malaiul in traista( specific omului cand are probleme imediat plange si cere ajutor lui Dumnezeu, dupa rezolvare uita sa mai multumeasca).

Ca acum 10 minute, sa simt ca nu am stare, am devenit agitat simteam cum imi pulseaza sangele in cap. Ca un nebun m-am dus si am rascolit toate actele, foi, tot ce aveam in dulap si surpriza mare....

am gasit acea "foaie imprimata cu chipul Sf Efrem Cel Nou" ca si noua si nedecolorata, si atentie veche de 3 ani. ( exemplu: scoateti ceva la imprimanta pe foaie normala, o poza color, si sa vedeti dupa juma de an cum se decoloreaza).

Cum se zice : mi "sa" adus aminte ca am uitat totusi "ceva"..... sa Multumesc !!!!

In fine , pe mine personal ma-a zguduit bine aceasta intamplare......sincer chiar sunt fericit acum .


As mai avea multe de amintit si despre Sfanta Xenia......!

DOamne ajuta.
Adevarat a inviat!
Foarte frumos.. Ia atunci, fa-ti un pic de timp si aminteste si de Sfanta Xenia. Si mie mi-e draga si m-a ajutat. Sfintii sunt prietenii nostri. Pentru ale tuturor Sfintilor rugaciuni, Doamne miluieste-ne pe noi, cei pacatosi.

Last edited by Adriana Cluj; 05.05.2012 at 21:29:04.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2012, 03:37:21
daniel daniel  is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 31
Implicit

Bucura-te Sfinte Mare Mucenice Efrem cel Nou, mare facatorule de minuni, tamaduitor si grabnic ajutator!
__________________
Sfinte Ierarhe Nicolae, mare facatorule de minuni, binecuvanteaza-ne pe noi, pacatosii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2012, 04:20:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Adevarat a inviat!
Foarte frumos.. Ia atunci, fa-ti un pic de timp si aminteste si de Sfanta Xenia. Si mie mi-e draga si m-a ajutat. Sfintii sunt prietenii nostri. Pentru ale tuturor Sfintilor rugaciuni, Doamne miluieste-ne pe noi, cei pacatosi.
Si eu citesc pe Sf Xenia cea nebuna pentru Hristos.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2012, 17:48:07
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie, Sfantul Mucenic Efrem cel Nou, Sfantul Ioan Rusul !

Ieri, ma aflam la tara si dintr-o data m-a luat o durere ingrozitoare de cap. Desi luasem un calmant durerea nu inceta deloc. Ba din contra, ea se accentua din ce in ce mai tare, incepuse sa ma doara si ochii atat de tare incat nu ii puteam tine deschisi. Am inceput sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie, simteam cum durerea incepea sa ma lase. Dupa ce am terminat de citit acatistul durerea iar incepuse iar eu pur si simplu nu mai suportam. Efectiv nu puteam tine capul pe umeri, il simteam greoi. Durerea se extinsese si asupra maxilarului si a nasului. Am inceput sa ma rog cu tarie Sfantului Ierarh Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfintei Paraschiva, Sfantului Ierarh Nicolaie, Maicii Domnului, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfantului Mucenic Mina, Sfantului Ierarh Spiridon, Domnului Nostru Iisus Hristos, Sfantului Serafim de Sarov, Sfantului Vasile cel Mare, promitandu-le ca astazi imediat ce ajung acasa voi scrie despre ajutorul lor. Din cauza durerii foarte mari, m-am intins pe pat cu ochii inchisi am inceput sa ma rog. Durerea aceea groaznica a mai tinut vreo 10 minute si apoi m-am trezit ca efectiv nu ma mai doare nimic. Simteam ca respir prin toti porii. Vreau sa multumesc de asemenea, Sfintului Ierarh Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfintei Paraschiva, Sfantului Ierarh Nicolaie, Maicii Domnului, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfantului Mucenic Mina, Sfantului Ierarh Spiridon, Domnului Nostru Iisus Hristos, Sfantului Serafim de Sarov, Sfantului Vasile cel Mare ca i-au ajutat pe parintii sa reuseasca sa treaca peste o situatie dificila. Ne-am apucat sa renovam casa de la tara si am observat ca nu ne ajung materialele de constructie si.....nici nu mai gaseam sa cumparam! Atunci m-am dus intr-o camera alaturata si fara sa ma vada nimeni am inceput sa ma rog Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfintei Paraschiva, Sfantului Ierarh Nicolaie, Maicii Domnului, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfantului Mucenic Mina, Sfantului Ierarh Spiridon, Domnului Nostru Iisus Hristos, Sfantului Serafim de Sarov, Sfantului Vasile cel Mare sa ne ajute sa gasim materialele de constructie necesare. La scurt timp, mama a primit telefon de la unchiul meu si a fost informata ca s-au gasit materialele necesare si surpriza!!! Fara sa fie planuit din timp acest lucru, am mai construit o camera in plus. Multumesc din suflet si cu toata puterea mea Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou, Sfantului Ioan Rusul, Sfintei Paraschiva, Sfantului Ierarh Nicolaie, Maicii Domnului, Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfantului Mucenic Mina, Sfantului Ierarh Spiridon, Domnului Nostru Iisus Hristos, Sfantului Serafim de Sarov, Sfantului Vasile cel Mare.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mare Mucenic Areta Intrebari utilizatori 0 24.10.2010 23:10:51
Sfantul Mare Mucenic MERCURIE cristiboss56 Moaste 5 30.06.2009 23:03:20
Sfantul Mare Mucenic MINA icamilin Diverse Sarbatori 3 18.11.2008 00:03:46
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 15:20:11