Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2009, 13:55:29
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit parintele iustin si parintele proclu

ce mai stiti de parintele proclu si parintele iustin? mai traieste pr proclu? pr iustin am auzit ca a fost vizitat prin iunie de un catolic e adevarat? ca cica a cazut in ecumenism.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2009, 15:00:20
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vedeti pe blogul lui laudiu devreme
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2009, 15:00:56
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

claudiu devreme
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2009, 17:14:24
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit o lamurire

la PR.IUSTN merg in fiecare joi seara la sf maslu[desi sunt la distanta cam mare ],iar r PROCLU e rugator si ne primeste cu drag cand trecem pe la el.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.12.2009, 17:15:04
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit o lamurire

la PR.IUSTN merg in fiecare joi seara la sf maslu[desi sunt la distanta cam mare ],iar r PROCLU e rugator si ne primeste cu drag cand trecem pe la el.La m-tirea PETRU-VODA se fac sf masluri cu 15 preoti
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.12.2009, 17:17:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin95 Vezi mesajul
ce mai stiti de parintele proclu si parintele iustin? mai traieste pr proclu? pr iustin am auzit ca a fost vizitat prin iunie de un catolic e adevarat? ca cica a cazut in ecumenism.
Prostii! Și chiar dacă un catolic l-ar fi vizitat părintele Iustin tot același râmâne.Dumnealui primește pe oricine îi calcă pragul și îi dă cuvânt de învățătură.
Din păcate este bolnav.Decât să ponegrim mai bine ne rugăm pentru sfinția sa câci marii noștri duhovnici se duc unul câte unul și vom fi din ce în ce mai săraci.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.12.2009, 17:19:08
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin95 Vezi mesajul
ce mai stiti de parintele proclu si parintele iustin? mai traieste pr proclu? pr iustin am auzit ca a fost vizitat prin iunie de un catolic e adevarat? ca cica a cazut in ecumenism.
unde ai auzit asta? una e sa fie vizitat de un catolic si alta sa cada in erezia ecumenista. Doamne fereste! Cam prea multa graba pentru o afirmatie asa serioasa. Mi-am dat seama ca ai spus'o din ingrijorare si nu pentru a judeca. Dar sa fim prudenti! :) Eu am o vecina catolica, care sta la doua etaje deasupra, si imi mai aduce din cand in cand prajituri. Ecumenism la nivel inalt! :)) Doamne fereste!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2009, 17:21:35
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Prostii! Și chiar dacă un catolic l-ar fi vizitat părintele Iustin tot același râmâne.Dumnealui primește pe oricine îi calcă pragul și îi dă cuvânt de învățătură.
Din păcate este bolnav.Decât să ponegrim mai bine ne rugăm pentru sfinția sa câci marii noștri duhovnici se duc unul câte unul și vom fi din ce în ce mai săraci.
este adevarat, parintele Justin este grav bolnav. Din cate am auzit, monahii si monahiile de la Petru Voda ne roaga sa citim, cand putem, al doilea Paraclis al Maicii Domnului. Nu stiu de ce exact au ales acest paraclis, probabil ii placea parintelui foarte mult. Sa ii dea Dumnezeu si Sfintii Mucenici ai inchisorilor sanatate multa, caci se imputineaza adevaratii pastori din pacate
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.12.2009, 17:28:44
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuly21 Vezi mesajul
la PR.IUSTN merg in fiecare joi seara la sf maslu[desi sunt la distanta cam mare ],iar r PROCLU e rugator si ne primeste cu drag cand trecem pe la el.La m-tirea PETRU-VODA se fac sf masluri cu 15 preoti
15 preoti??Wow ce frumos trebuie sa fieeeeeeeee!
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.12.2009, 17:35:46
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

este superb, iar slujba tine pana seara tarziu de tot. Spre final, slujba se muta afara, in curtea manastirii (daca vremea permite). Sa te ajute Dumnezeu, sa-ti indrepte pasii acolo :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 15:10:10
Parintele Proclu mai primeste ? dorin75 Generalitati 3 21.08.2009 11:23:16
De la Parintele PROCLU andmih Stiri, actualitati, anunturi 6 12.11.2008 22:32:11
De la Parintele PROCLU andmih Generalitati 0 12.11.2008 13:58:12